Amióta a magyar válogatott szövetségi kapitánya Lothar Matthäus, azóta egyetlen mérkőzés előtt nem láttam ennyire higgadtnak, mint most. Nem volt olyan kérdés, amely kizökkenthette a nyugalmából, szinte sugárzott a szeméből az erő, az az elszántság, amely játékosként a világhírnévig röpíthette, amellyel a legnehezebb csatáit is sikerrel vívta meg - a pályán. A mostani meccse más. Most már a kispadról kell úgy dirigálnia a magyar nemzeti csapatot, hogy az ő játékosai vonuljanak le győztesen a pályáról a Bulgária elleni vb-selejtező lefújását követően. Gondolnám, ez van akkora kihívás, mint amilyen volt Lothar Matthäusnak a vb-döntőn labdába rúgni. A tét nagy: győzelem vagy bukás&
Lothar Matthäus kapitányként sem felejtett el a labdával bánni, ha úgy hozza a sors, kettôvel is elboldogul. Néha az az ember érzése, jó lenne, ha a meccseken még ô is beszállhatna a játékba (Fotók: M. Németh Péter)
Lothar Matthäus kapitányként sem felejtett el a labdával bánni, ha úgy hozza a sors, kettôvel is elboldogul. Néha az az ember érzése, jó lenne, ha a meccseken még ô is beszállhatna a játékba (Fotók: M. Németh Péter)
- Mondok egy eredményt, kíváncsi vagyok, mit szól hozzá. Tehát: négy három. - Csehország-Finnország - válaszolja nevetve a kapitány, és Lothar Matthäus szemén látszik, tudja jól, miről van szó, de becsületére legyen mondva: remekül improvizál úgy, hogy kapásból rávágja a szombati cseh-finn meccs végeredményét.
- Nem, nem erre gondoltam. Ez a négy három éppenséggel azt jelzi, hogy Lothar Matthäus a labdarúgó-pályafutása során hétszer állt ellenfélként szemben a bolgár Hriszto Sztoicskovval, és a négy győztes meccsel szemben hármat veszített el… - Jópofa… Azonban a magyar-bolgár világbajnoki selejtező, ez a mostani mérkőzés már nem a futballista Lothar Matthäusról és Hriszto Sztoicskovról szól, hogy ők mikor, hogyan és milyen eredménnyel találkoznak. Ezúttal a maiaknak kell megnyerniük a maguk meccsét.
- No, mindezt csak afféle lelkesítőnek szántam, hiszen ha valamit, akkor azt meglovagolhatjuk, hogy a mi kapitányunk jobb, mint a bolgároké. - Nem vagyok jobb. Ez futball, itt becsülni kell az ellenfelet. Mindenesetre annak örülök, ha a remények arról szólnak, hogy nem maradunk alul sem játékban, sem taktikában, de hangsúlyozom: nem rólunk, kapitányokról szól ez a meccs.
A sztoicskovi stílus: csípés, rúgás, harapás
- Hriszto Sztoicskov lapunknak azt mondta: a magyar válogatotton meglátszik Lothar Matthäus keze nyoma, a csapat olyan, mint ön volt német sztárfutballistaként, azaz agresszív. Ehhez mit szól? - Örülök ennek.
Szavazás
- Akkor most mondja meg ön: milyen a bolgár válogatott? - Mint amilyen Hriszto Sztoicskov volt játékoskorában…
- Borítékoltam a választ. - De van tovább is: a bolgárok mennek előre, akaratosak, harcosak, kemények, csípnek, harapnak, az élő fába is belekötnek, akarják a sikert, mint Hriszto játékoskorában.
- És mit érnek vele: a svédek ellen szombaton csíphettek, rúghattak, akarhattak, végül simán kikaptak. - Nana! Simán?! Én láttam a meccset Szófiában, és mondhatom, a bolgárok jóval intenzívebb futballt játszottak, mint a riválisuk. Megállás nélkül támadtak, nyomás alatt tartották az ellenfelet, uralták a svéd térfelet. Más kérdés, hogy Lars Lagerbäck csapata van annyira egységes, és olyan hihetetlenül masszív stílusban futballozik, hogy átvészelte a nagy nyomást, talán szerencsésebb és ezzel együtt eredményesebb volt.
- Akkor adott a sikerrecept: csak le kellene másolnunk a svédek futballját, nyugodtan, türelmesen, pontosan játszani, sziklakeményen védekezni. - Jaj, ne… Csak nem gondolja, hogy létezik két egyforma meccs. Ellenünk egy, a szombati csapathoz képest kicserélt bolgár válogatott lép majd pályára. Ott lesz a csapatban a két Petrov, Sztilian és Martin, Hriszto Janev, továbbá szerintem Vladimir Mancsev is. Minden bizonnyal az a gárda feszül majd nekünk, amelyik Zágrábban nulla kettőről állt fel, és hozta a meccset kettő kettes döntetlenre. ---- - Mi van akkor, ha egy keményebb csapat játszik ellenünk? Nekünk most nyernünk kell a bolgárok ellen, vagy… - Ne folytassa, mert nincs vagy. Nekünk most győznünk kell.
- Folytatom: és ha nem sikerül? - Hiába folytatja, mert ez az a felvetés, ami a lefújás pillanatáig egész egyszerűen nem létezik a gondolataim között. Ahogy mindig, úgy most is a győzelemben hiszek.
- Sajnálom, megkerülhetetlen ez a kérdés. - Értse meg, egy meccs előtt nem ez jár egy edző fejében. Hiszek a csapatomban, abban, hogy a játékosaim győztesen vonulnak le a pályáról. Ugyanakkor - ha már ennyire erőszakos - van véleményem a magyar futballt illető jövőről is. Vannak hiányposztok a válogatotton belül, és jó lenne, ha a nemzeti csapatban idővel számíthatnék - mondjuk - Ronald Habira is…
- Állj, állj, állj! Ô nem magyar állampolgár. - Engedje meg, hogy befejezzem a mondatot. Örülnék annak, ha azok a játékosok, akik magyarlakta vidékről érkeztek, és itt játszanak, magyar állampolgárok lehetnének, és a válogatottban is szerepelhetnének.
- No, ez azért már túl messzire mutat: néhány brazil futballzsenivel is jól járnánk… - Kár viccelődni, mert szerintem igenis fontos lenne az, hogy azok a tehetséges játékosok, akik értékei lehetnének a magyar futballnak, azt is szolgálhassák. Félreérti, ha azt gondolja, hogy csupán az én személyes vágyálmom az, hogy a gólérzékeny Oláh Lóránt, a Debrecenben remekül teljesítő, avagy a posztján a magyar válogatottban is bátran pályára küldhető Ronald Habi, vagy a Győrött igenis jól futballozó, és még az utánpótlás-válogatott szintjén is használható Priskin Tamás segíthessen a nemzeti csapat szintjén. Önnek ez nem lenne fontos? Hangsúlyozom: jó játékosokról van szó.
- Már így is több mint hatvan labdarúgót próbált ki a válogatottnál. - Nekem, a klubedzőkkel ellentétben, néhány napom van arra, hogy felmérjem a játékosokat, hogy testközelből tapasztaljam meg, kire számíthatok még az úgymond standard kerettagokon kívül. Nekem, a kapitánynak is szükségem van a pluszinformációkra, hogy ne csak a lelátóról figyelve, hanem az edzésen, az irányításom mellett is lássam egy-egy játékos fizikai és mentális felkészültségét. Nem hiszem, hogy ezért kellene kárhoztatni.
A futballöltöző nem csendes kávéház
- Nem is. Ellenben önön, a kapitányon kérik számon, ha a végeredmény nem úgy alakul, ahogyan azt mindenki álmodni meri avagy szeretné. - A meccset huszonkét játékos vívja meg, és ebből az a valós produktum egyik része, amit a mi tizenegyünk nyújt majd a pályán. De egyetértek azzal is, amit mond: a nagy egészért én, a kapitány felelek.
- Most nem fél? - Nem. - Játszott nagy, kiélezett meccseket, éppenséggel világbajnoki döntőt is, így érdekelne, hogy ez a mostani mérkőzése, a bolgárok elleni sorsdöntő világbajnoki selejtező melyik hajdanvolt érzéséhez hasonlatos?
- Nem kell túl messzire menni, mert most ugyanazt érzem, ami a Németország elleni, tavaly nyári kaiserslauterni mérkőzésünk előtt dolgozott a lelkemben. Akkor korábbi német válogatottként, jelenkori magyar kapitányként arra gondoltam, számomra ez a meccs nagy presztízst jelent. Nyertünk. Fantasztikus volt. És a csapatom, a magyar válogatott most is képes ugyanerre: legyőzheti a bolgárokat.
- Mit gondol, sokan szurkolnak ezért? - Rengetegen. A sikeréhség, a futball szeretete fantasztikus intenzitással van jelen Magyarországon. Azoké is, akik velem a múltbéli sikerekről, a jelenkor gyengébb eredményeiről, a hozzáállásról vitatkoznak, és azoké is, akik néha megmosolyognak az örökös pozitív szemléletem miatt. Itt szeretik ezt a játékot, és vágynak a sikerre. A bolgárok elleni meccsünk is sokakat megmozdított, mert a maguk eszközeivel segíteni akarnak. Persze nem akarok hazudni, mert értek csalódások is, de e helyütt most csak egyetlen példát említek: Détári Lajos - aki a felkérésünk után, az ígérete ellenére ugyebár végül nem utazott el Szófiába megfigyelni a bolgárokat a Szerbia-Montenegró elleni meccsre - ebbe a kategóriába tartozik.
- Előrébb lenne azzal, ha Döme elutazik? Nem ezen múlik a siker. - Ez igaz. De maga kérdezte azt, hogy mennyien szurkolnak nekünk, és a sok jó mellett említettem egyvalamit, ami rosszul esett.
- Fájt önnek az is, hogy a pénteki zárt kapus edzőmeccsen nem látta viszont a játékosoktól a hitet, a tüzet, a lelkesedést? - Persze, de ezt már elmondtam, így az, ami pénteken történt, ma már nem érdekes.
- Annyiban igen, hogy érdekelne: kiabált a játékosaival? - Hm… Amennyire kellett. A futballcsapat öltözője nem csendes kávéház.
- Úgy tűnik, azóta megbékélt. - De még mennyire! Mégpedig azért, mert az akkori hiányérzetemet elfújták az elmúlt napok tapasztalatai: harcos, akaratos és győzelemre éhes futballistákat láttam magam körül. ---- A két válogatott szövetségi kapitánya, Lothar Matthäus és Hriszto Sztoicskov hét alkalommal találkozott a pályán ellenfélként, szakvezetőként viszont először csapnak össze.
Noha a német válogatottsági rekorder (Lothar Matthäus 150-szer szerepelt a Nationalelfben) a győztes mérkőzéseket tekintve szinte "behozhatatlan" előnyre tett szert a nyolcvanas években (öszszes- ségében 4-3 Lothar Matthäus javára), az általuk rúgott gólokat illetően a bolgár jobban áll.
A két aranylabdás legemlékezetesebb párviadalát az 1994-es világbajnokságon jegyezte fel a futballhistória: a címvédő németek éppen Lothar Matthäus 11-esből szerzett góljával kerültek előnybe, ami egy Hriszto Sztoicskov-féle, ám tőle merőben nem szokatlan pompás szabadrúgásnak köszönhetően olvadt el, majd jött Jordan Lecskov…