A VASAS VOLT A LEGTOVÁBB VERETLEN, MÉGSEM ÉRTE EL A CÉLJÁT
A leghosszabb győzelmi szériával a bajnok Nyíregyháza büszkélkedhet, Tímár Krisztián együttese az őszi záró hat fordulót követően a tavaszi nyitányon, a Tiszakécske ellen is nyerni tudott, és a 25–6-os gólkülönbségű hetes sorozatának a Honvéd otthonában elért döntetlen vetett véget. A legtovább tartó veretlenség a harmadik Vasas nevéhez fűződik, a piros-kékek kozármislenyi veresége (3–4) után októberben a Szpari legyőzésével indult, összesen 17 bajnoki meccsen – tehát egy fél idényen – át tartott, 11 diadalból és 6 remiből állt, majd áprilisban a Nyíregyháza vendégeként elkönyvelt fiaskóval (1–3) fejeződött be. A legtöbb döntetlent a negyedik Szeged játszotta, 15-öt, tehát kettő híján a bajnoki mérkőzéseinek fele zárult iksszel. Egymás után a leghosszabb döntetlensorozatot a Gyirmót hozta össze, ez a harmadik játéknaptól kezdve öt bajnokin át tartott. A leghuzamosabb ideig a Tiszakécske volt nyeretlen: az október elsejei óvári sikerét követően 15 meccsen át nem élvezhette a győzelem ízét (7 iksz, 8 vereség), majd március utolsó napján Szegeden tudott újra diadalmaskodni. Egymás után a legtöbb vereséget még ősszel az Ajka szenvedte el, amely az 5. fordulótól kezdődően sorozatban kilencszer kapott ki, majd a tavaszt úgy kezdte a Budafok ellen (3–1), hogy már a hetedik percben 2–0-ra vezetett, és végül 3–1-re nyert.
KÖZEL 740 PERCEN ÁT NEM TALÁLTAK BE A PÉCSIEK
A leghosszabb kapott gól nélküli sorozat a PMFC-hez köthető, hiszen hét, nullára lehozott bajnoki után először szeptember 24-én a Csákvár talált be a piros-feketéknek, Nagy Zoárd 82. percben elért gólja egyben a győzelmet is jelentette akkor a Fejér vármegyeieknek, és ezzel 712 játékperc után véget ért Helesfay Donát kapus góltalansági sorozata. Ugyancsak a baranyaiak voltak a leghosszabb ideig gólképtelenek, a 6. körtől sorozatban szintén hét bajnokin, összesen pedig 737 percen át nem tudtak eredményesek lenni, mígnem az október utolsó hétvégéjén rendezett fordulóban Szombathelyen a 84. percben Harsányi István győztes góllal megtörte a rossz szériát.
LIPCSEI PÉTER EGYÜTTESE TELJESÍTETT A LEGINKÁBB ERŐN FELÜL
Ősszel még az ötödik Kozármisleny volt a bajnokság meglepetéscsapata, hiszen 12 (!) pozícióval állt jobb helyen, mint amire a játékoskeretének értéke a Transfermarkt átigazolási portál szerint predesztinálta. Aczél Zoltán együttese az ötödik pozíciót ugyan a bajnokság lefújásáig megtartotta, az idény végére azonban egy másik csapat, a Soroksár lett az, amelyik a legjobban – nyolc hellyel – túlteljesítette a várakozást. Lipcsei Péter együttese ugyanis a keretértékek szerint csak a 15. volt a mezőnyben – tehát ez alapján elvileg ki kellett volna esnie –, ehhez képest a hetedik pozícióban fejezte be a 2023–2024-es idényt. A legnagyobb csalódást a Pécsi MFC okozta, hiszen öt hellyel végzett hátrébb – 15. lett és kiesett –, mint ami a labdarúgóinak értéke szerint megillette volna (10. hely).
FERGETEGES TAVASZT PRODUKÁLT AZ AJKA
Az őszhöz képest az FC Ajkánál történt a legnagyobb pozitív fordulat a tavaszi szezon során: a bakonyi együttes a 2023-as esztendőt 11 ponttal az utolsó előtti (17.), azaz kieső helyen zárta, tavasszal viszont produkált egy 10-es veretlenségi sorozatot, benne egy 6-os győzelmi szériával, s ezzel a Nyíregyháza (36 pont) és a Vasas (35) mögött a harmadik legtöbb pontot (32) gyűjtötte be, összességében végül a 11. lett. Érdekesség, hogy az Ajka a 2024-es naptári évben nyújtott teljesítményével még a feljutó ETO FC Győrt is megelőzte (31 pont). A tavaszi tabellán egyébként éppen ugyanazok a csapatok végeztek az alsó öt helyen, amelyek a bajnokság zárásakor – csupán a sorrend volt más közöttük.
IDÉNY KÖZBEN ÖSSZESEN 22-SZER VÁLTOTTAK EDZŐT, PÉCSEN ÉS KÉCSKÉN NÉGY-NÉGY TRÉNERT ALKALMAZTAK
Csak a bajnok Nyíregyházánál (Tímár Krisztián), a Kozármislenynél (Aczél Zoltán), a Soroksárnál (Lipcsei Péter), a Kazincbarcikánál (Csábi József) és a Csákvárnál (Tóth Balázs) tartottak ki végig egy tréner mellett. A legtöbb szakembert, négyet a Pécsnél (Weitner Ádám, Németh Zsolt, Kulcsár Árpád, Mátyus János) és a Tiszakécskénél (Vas László, Toldi Gábor, Kis Károly, Balogh Pál) alkalmaztak. A BVSC-nél is háromszor cseréltek edzőt, ám Kincses Ádám megbízott szakvezetőként kétszer is bizalmat kapott: előbb szeptemberben Urbán Flóriánt, majd áprilisban Szekeres Tamást váltotta. A teljesség végett hozzá kell tenni, hogy a bajnokság végén a zuglóiak sportigazgatója, a volt MLSZ-elnök Kisteleki István is leült a kispadra.
BARÁTH LETT A „SÁRGAKIRÁLY”, A HALADÁS VOLT A LEGSPORTSZERŰTLENEBB
A legtöbb sárga lapot az angyalföldiek védője, Baráth Botond gyűjtötte be, szám szerint 12-t, csapatszinten pedig a Csákvár, méghozzá 84-et, ami meccsenként 2.47-es átlagot jelent. A fair playt tekintve a Transfermarktnál az ETO végzett az élen 61 sárgával, továbbá 2 második sárga lapos és 2 azonnali kiállítással, míg a legsportszerűtlenebbnek a Haladás bizonyult, 74 sárgával, 3 második sárgás kiállítással és 6 azonnali piros lappal.
HÁTRÁNYBÓL IS A SZPARI VOLT A LEGJOBB
Hátrányból a Nyíregyháza szerezte a legtöbb pontot, szám szerint 20-at. Nagy Dominikék vesztett állásból 6-szor tudtak fordítani a bajnokság során, 2-szer mentették döntetlenre a meccset (3-szor pedig kikaptak). A mezőny végén az újonc BVSC-t találjuk, amellyel szemben 18-szor kerültek előnybe az ellenfelek és a zuglóiak ezek után csupán két döntetlent bírtak kiharcolni, míg 16-szor vesztesen hagyták el a pályát. Előnyről a legtöbbször a Haladás kapott ki (9 győzelem és 6 iksz mellett), 6-szor.
AZ ELSŐ ÉS MÁSODIK FÉLIDEI TABELLA
Az első játékrészt figyelembe véve is a Nyíregyháza áll az élen, 64 ponttal, a Szparit a 63 pontos Vasas követi, megelőzve a mindössze 54 pontos ETO FC Győrt. Az első félidők után a Mosonmagyaróvár állt a legrosszabbul 26 ponttal.
A második félidők alapján a Vasas volt a legjobb a mezőnyben 63 ponttal, megelőzve a 60 pontos Szparit és az 57 pontos ETO-t. A tabella alján itt is a Mosonmagyaróvárt találjuk, de ez alapján a BVSC is kiesett volna.
TIZENHAT ÉVES VOLT A LEGFIATALABB, MAJDNEM 41 A LEGIDŐSEBB JÁTÉKOS
Az idény legfiatalabb játékosa a Haladás középcsatára, Katona István volt, akit augusztus 6-án 16 évesen és 11 hónaposan, Szakály Attila cseréjeként küldött pályára Csákváron Alekszandar Jovics, a szombathelyiek vezetőedzője. A legidősebben pályára lépő labdarúgó pedig Tomás Tujvel, a Bp. Honvéd nyitrai születésű, de már magyar állampolgárságú kapusa lett, aki a záró fordulóban 40 évesen 8 hónaposan és 7 naposan védett a BVSC ellen. Az egész mezőnyből csupán az ETO középső védője, Szépe János szerepelt minden mérkőzésen, egyedül a BVSC otthonában játszott találkozó végéről hiányzott 34 percet.
KÉT GÓLKIRÁLY IS LETT
A vasasos Tóth Milán és a kozármislenyi Kirchner Krisztián végül 18-18 góllal végzett, így mindketten gólkirálynak mondhatják magukat. Tőlük csak egy találattal maradt le az ETO FC Győr egyik legjobbja, Claudiu Bumba, aki 17-szer talált be, a negyedik helyezett Kerezsi Zalán (Honvéd) és Nagy Dominik (Nyíregyháza) viszont már csak 11 gólig jutott.
MINDÖSSZE HÁROM TRIPLÁZÓ
Csak három játékos mondhatja el magáról, hogy egy mérkőzésen triplázni tudott a bajnokságban. A Vasas támadója, Tóth Milán a PMFC ellen, a Szpari csatára, Géresi Krisztián a Csákvár ellen, míg az akkor még a Mosonmagyaróvárban játszó (tavasszal már tiszakécskei) Takács Tamás ősszel a BVSC ellen „csengetett” háromszor.
A LEGTÖBB GÓLT A VASAS SZEREZTE, A LEGKEVESEBBET A PÉCS
A Vasas 72-szer talált be az ellenfelek kapujába, ez a legtöbb, míg a legkevesebb gólt a Pécs szerezte, mindössze 20-at – nem is csoda, hogy a baranyaiak kiestek. A legkevesebb találatot a Szeged kapta (csak 23-at), a legtöbb gólt pedig a sereghajtó Mosonmagyaróvár szedte be (69-et.) Jobb lábbal egyébként az ETO érte el a legtöbb gólt (34), ballal (19) és szabadrúgásból (4) a Nyíregyháza, fejesből (17) és tizenegyesből (9) pedig a Vasas volt a legeredményesebb.
A LEGTÖBB ÉS LEGKEVESEBB GÓL
A 33. forduló hozta a legtöbb gólt, méghozzá 32 találatot, amely 3.4-es átlagnak felel meg. Ebben a fordulóban három-három gólt szerzett a Kozármisleny, az Ajka, a Soroksár, a Szeged és az ETO is. A leggólszegényebb játéknap a 23. kör volt, akkor a kilenc bajnokin mindössze 13 találat esett, ami 1.4-es átlagot jelent.
A LEGGYORSABB GÓL
A másodosztály 26. fordulójában a Nyíregyháza simán, 3–0-ra megverte idegenben a Mosonmagyaróvárt; a mérkőzés legemlékezetesebb momentuma az volt, hogy a Szpari középpályása, Nagy Dominik már a negyedik másodpercben, egyből a középkezdés után megszerezte a vendégek első találatát! Ez a gól akár magyar csúcs lehet, a magyarfutball.hu gyűjtése alapján az NB I leggyorsabb gólját még 2005-ben, a Vasas–Kaposvár bajnokin szerezte 8 másodperc után a vasasos Gyánó Szabolcs.
A LEGJOBB HAZAI- ÉS VENDÉGSZEREPLÉS
A legjobb hazai (45 pont) és idegenbeli (34 pont) mérleggel is a bajnok Nyíregyháza rendelkezik. ami azért nagy szó, mert a Szpari a hazai meccseit végig albérletben, Balmazújvárosban játszotta. A szabolcsiak egyedüliként a mezőnyben hazai pályán veretlenek maradtak. A legrosszabbul otthon a Mosonmagyaróvár szerepelt (7 pont), míg házon kívül érdekes módon a végül a középmezőnyben végző Budafoki MTE lett a legrosszabb, hiszen mindössze 11 pontot tudott begyűjteni.
A LEGTÖBB PIROS ÉS SÁRGA LAP
A legtöbb kiállítás a 15. fordulóban volt és ez abszolút rekordbeállítást hozott, méghozzá azért, mert összesen 8 játékost küldtek le piros lappal a játékvezetők – ilyen 2013 nyara óta nem fordult elő. A nyíregyházi Baki Ákos, a budafoki Oláh Bálint, a mosonmagyaróvári Deákovits Richárd, a siófoki Szedlár Zoltán, a kozármislenyi Beke Péter, az ETO-s Dejan Boldor, a csákvári Farkas Aurél és az angyalföldi Hinora Kristóf is idő előtt mehetett zuhanyozni abban a fordulóban. A legtöbb sárga lapos figyelmeztetést érdekes módon az 1. játéknap hozta, a 46 sárga lap pedig 5.11-es átlagnak felel meg.
HAT ETO-JÁTÉKOS A LEGÉRTÉKESEBB CSAPATBAN
A másodosztály Transfermarkt szerint összeállított legértékesebb tizenegyébe hat győri és három nyíregyházi került be, míg a Gyirmótot a középpályás Madarász Márk, a Csákvárt pedig a kapus, Pécsi Ármin révén egy-egy játékos képviseli. Utóbbi kapcsán az a különlegesség, hogy a mindössze 19 esztendős labdarúgó az őszi szezont még a másodosztályban, a tavaszit viszont már az NB I-es Puskás Akadémiában védte végig. Íme az NB II legértékesebb tizenegye:
Pécsi Ármin (Csákvár, 300 ezer euró) – Farkas Bendegúz (Nyíregyháza, 300 ezer), Szépe János (ETO FC Győr, 300 ezer), Deian Boldor (ETO FC Győr, 500 ezer), Fábio Vianna (ETO FC Győr, 275 ezer) – Madarász Márk (Gyirmót FC Győr, 300 ezer), Paul Anton (ETO FC Győr, 400 ezer) – Géresi Krisztián (Nyíregyháza, 350 ezer), Boschilia (ETO FC Győr, 800 ezer), Nagy Dominik (Nyíregyháza, 500 ezer) – Nenad Lukics (ETO FC Győr, 500 ezer).
1. Nyíregyháza Spartacus | 34 | 24 | 7 | 3 | 69–27 | +42 | 79 |
2. ETO FC Győr | 34 | 22 | 3 | 9 | 65–37 | +28 | 69 |
3. Vasas FC | 34 | 19 | 10 | 5 | 72–33 | +39 | 67 |
4. Szeged-Csanád Grosics Akadémia | 34 | 15 | 15 | 4 | 35–23 | +12 | 60 |
5. Kozármisleny | 34 | 15 | 7 | 12 | 55–45 | +10 | 52 |
6. Gyirmót FC Győr | 34 | 12 | 13 | 9 | 49–45 | +4 | 49 |
7. Soroksár SC | 34 | 12 | 9 | 13 | 39–45 | –6 | 45 |
8. Budafoki MTE | 34 | 12 | 8 | 14 | 37–44 | –7 | 44 |
9. Budapest Honvéd | 34 | 11 | 11 | 12 | 39–36 | +3 | 44 |
10. Kazincbarcika | 34 | 11 | 11 | 12 | 38–41 | –3 | 44 |
11. FC Ajka | 34 | 13 | 4 | 17 | 30–33 | –3 | 43 |
12. FC Csákvár | 34 | 12 | 7 | 15 | 39–45 | –6 | 43 |
13. BVSC Zugló | 34 | 10 | 8 | 16 | 27–40 | –13 | 38 |
14. Szombathelyi Haladás | 34 | 9 | 11 | 14 | 42–52 | –10 | 38 |
15. Pécsi MFC | 34 | 8 | 12 | 14 | 20–39 | –19 | 36 |
16. Tiszakécske | 34 | 7 | 13 | 14 | 33–40 | –7 | 34 |
17. BFC Siófok | 34 | 8 | 7 | 19 | 36–60 | –24 | 31 |
18. Mosonmagyaróvár | 34 | 5 | 6 | 23 | 29–69 | –40 | 21 |
A Nemzeti Sport segítségével most akár 50 000 forint bónuszhoz juthat – a tippmixpro.hu-n ugyanis az új játékosok első befizetett összege megduplázódik. Ehhez mindössze arra van szüksége, hogy regisztráljon, majd az NSO50 kódot használva töltsön fel egy bizonyos összeget. Regisztráció és részletek itt! |