LABDARÚGÓ NB I
16. FORDULÓ
PUSKÁS AKADÉMIA–GYIRMÓT FC GYŐR
♦ Egy meccsük volt csak eddig az NB I-ben, augusztus végén Gyirmóton Nagy Zsolt góljával 1–0-ra a vendég felcsútiak nyertek.
♦ A 2012–2013-as szezonban, a másodosztály Nyugati csoportjában ugyancsak a Puskás Akadémia győzött, ráadásul oda-vissza. Felcsúton 5–2 lett az eredmény a hazaiak javára, annak ellenére, hogy Farkas Norbert a 37. percben 3–1-es állásnál piros lapot kapott, így több mint egy félidőt emberhátrányban voltak kénytelenek lejátszani. A PAFC-ból Kleinheisler László és Szakály Dénes is duplázni tudott.
♦ Közös a két csapatban, hogy a legutóbbi három fordulóban egyikük sem tudott győzni, ezalatt a Puskás Akadémia két, a Gyirmót egy pontot gyűjtött. Ennél hosszabb nyeretlenségi sorozata egyik riválisnak sincs jelenleg az NB I-ben, viszont a Debrecennek szintén nem sikerült diadalmaskodnia az előző három bajnokiján.
♦ Az előző öt bajnoki mérkőzés alapján elkészített formatabellán a Puskás Akadémia úgy negyedik, hogy a pontjainak, illetve a szerzett és a kapott góljainak a száma egyaránt 8. A Gyirmót ezzel szemben mindössze négy pontot gyűjtve utolsó előtti és mindössze jobb gólkülönbségével előzi meg az MTK-t.
♦ A PAFC eddig közepesen teljesített otthon (3 győzelem, 1 iksz, 2 vereség), pontjainak csak a 37 százalékát szerezte meg a Pancho Arénában, 27-ből 10-et.
♦ A Gyirmót ezzel szemben minimális különbséggel idegenben eredményesebb: 7 pontot kasszírozott, miközben hazai pályán csak 6-ot. A vendégtabellán 2–1–4-es mutatójával négy csapatot is megelőz a mezőnyből, viszont házon kívül nyerni csak a fővárosban tudott.
♦ Döntő lehet, hogy melyik együttes szerzi a mérkőzés első gólját, ugyanis előnyből eddig még egyik sem kapott ki ebben a bajnokságban. Az viszont jelentős különbség, hogy a Puskás Akadémia eddig 9-szer jutott vezetéshez (a mérlege ezt követően: 8 győzelem, 1 döntetlen), a Gyirmót pedig csak négyszer (3 diadal, 1 iksz).
♦ A győri gárda előző öt idegenbeli mérkőzésén mindig legalább három gól esett.
♦ Tétmeccsen több mint egy éve nem volt kiállítás a gyirmótiaknál, legutóbb még tavaly december 6-án, Csákváron Csertői Aurél vezetőedző kapott piros lapot a 2–1-re elvesztett NB II-es mérkőzésen. A játékosok közül pedig több mint 21 hónapja, 2020. február 9-én a Szeged–Gyirmót 0–0-s meccs 42. percében Széles Imrét küldték ki.
BP. HONVÉD–ZALAEGERSZEGI TE FC
♦ Kereken 80 mérkőzést játszottak már egymással az élvonalban, ezeknek pontosan a fele, vagyis 40 hozott kispesti sikert, 17 döntetlen és 23 Zete-diadal mellett.
♦ Amikor a Bp. Honvéd volt a pályaválasztó, 39 meccsből 23-szor győztek a fővárosiak, 7-szer a zalaiak, 9-szer pedig ikszeltek. Kispesten a régi Bozsik Stadionban utoljára 2012 márciusában vívtak bajnokit, és akkor Ivancsics Gellért duplájával 2–0-ra a hazaiak kerekedtek felül.
♦ A ZTE 1973 és 1986 között nem nyert idegenbeli bajnokit a Honvéd ellen, azóta hetet, a legutóbbit 2009-ben Csank János irányításával (0–1). A párharcot egy 6–0-s zakóval kezdték a zalaegerszegiek, azóta sem futottak bele ennél nagyobb pofonba a Honvéd otthonában.
♦ Idén tavasszal és ősszel is összekerültek a Magyar Kupában, mindkét meccset a ZTE Arénában rendezték és egyik sem dőlt el a rendes játékidőben. A februári hosszabbításban a Zalaegerszeg (2–1), az októberiben a Honvéd (0–1) harcolta ki a továbbjutást, így a legutóbbi három tétmérkőzésük a kispestiek diadalával ért véget.
♦ Csaknem négy hónapja nem ikszelt a bajnokságban a Honvéd: augusztus 15-én 1–1-re végzett Újpesten, azóta a 12 bajnokijából 6-ot nyert meg és 6-ot bukott el. Ez a döntetlenmentes rekord most az élvonalban.
♦ A zalai csapat a fehérvári 0–3-at követően a legutóbbi három fordulóban nem kapott ki (1 győzelem, 2 döntetlen), ezek közül mindkét ikszes találkozóján esett gól a hosszabbításban (egyszer a ZTE kapta, egyszer ő szerezte).
♦ A szezonkezdet óta hazai pályán felváltva nyernek, illetve veszítenek a kispestiek (3–0–4 a mutatójuk). Ha a sorminta folytatódik, most győzniük kellene a piros-feketéknek.
♦ A zalai gárda hektikusan teljesít látogatóként, megverte a bajnok Ferencvárost (2–1), ugyanakkor egy sima ötöst kapott Kisvárdán, a mérlege 2–2–3. A legutóbbi három idegenbeli fellépésén 1–9-es gólkülönbség mellett csupán egy pontot kapart össze, igaz, azt Felcsúton (1–1). Viszont az egyetlen csapat eddig, amely hátrányból nem kapott ki a PAFC-tól.
♦ Minimum három gól esett a Honvéd legutóbb kilenc bajnokiján.
♦ A párharc második legeredményesebb góllövője a Zete jelenlegi vezetőedzője, Waltner Róbert 6 találattal.
♦ Edzőként viszont eddig egyáltalán nem ment Waltnernek a kispestiek ellen, hiszen mind a hat meccsét elvesztette, Horváth Ferenccel szemben pedig háromból háromszor maradt alul.
MTK BUDAPEST–MOL FEHÉRVÁR FC
♦ Eddig 103-szor csaptak össze az élvonalban, az örökmérleg 40 MTK-diadal, 21 döntetlen, 42 fehérvári siker.
♦ Az MTK 110 szezonja során összesen 2885 mérkőzést vívott a legfelső osztályban, és ha most nyer, a Nemzeti Labdarúgó Adattár kimutatása szerint fennállása 1500. élvonalbeli győzelmét aratja.
♦ Áprilisban a Magyar Kupa elődöntőjében is találkoztak – 2–1-re a Vidi nyert az Új Hidegkuti Nándor Stadionban –, így idén ez már az ötödik tétmeccsük lesz, amelyek közül hármat az éppen vendégként pályára lépő csapat nyert meg. A legutóbbi három alkalommal a fehérváriak győztek.
♦ A 2017 áprilisa óta lejátszott nyolc találkozójukból egy sem végződött döntetlenre, és mindig legalább három gól született. Ezeken a meccseken egy kivétellel mind a két együttes betalált az ellenfelének. A két leggyakoribb eredmény ezalatt a 2–1 és a 3–1 volt – mindegyik háromszor fordult elő.
♦ Amikor az MTK volt a vendéglátó, 27-szer diadalmaskodtak a kék-fehérek, 10 döntetlen és 14 Vidi-siker mellett. A Hungária körúton 2009 ősze óta csak egyszer remiztek, 2017 áprilisában, amikor már a 9. percben kialakult az 1–1-es végeredmény.
♦ A kék-fehérek 7 meccsen át tartó nyeretlenségi szériájuknak (2 döntetlen, 5 vereség) vetettek véget legutóbb az Újpest 2–1-es legyőzésével, így a veszélyes zónában töltött három fordulót követően nem állnak újra kieső helyen.
♦ Miovszkiék 11-szer kerültek már hátrányba ebben a pontvadászatban, de csak kétszer tudták megfordítani a meccset – mindkétszer az Újpest ellen, mégpedig úgy, hogy 2–1 lett a vége a javukra. A másik két győzelmük 1–0-s volt, előbb a Honvéd, majd a Mezőkövesd ellen.
♦ A Fehérvár továbbra is kétarcúan teljesít, az előző hét fordulóban a négy hazai bajnoki meccsét megnyerte, a három idegenbelit viszont kivétel nélkül elvesztette. Döntetlent legutóbb október 2-án Debrecenben ért el (1–1).
♦ Az MTK hazai pályán 50 százalékos mérleggel rendelkezik (3 győzelem, 1 döntetlen, 3 vereség), az Új Hidegkuti Nándor Stadionban esett eddig a legkevesebb gól, 7 találkozón mindössze 14 (2-es meccsenkénti átlag).
♦ Még mindig a Vidi az egyetlen csapat az élvonalban, amely házon kívül nem tudott győzni (4 döntetlen, 3 vereség). Ezzel utolsó a vendégtabellán, szerzett góljainak száma 6, akárcsak az MTK-nak, amivel holtversenyben leghátul kullog a mezőnyben.
♦ A legutóbbi négy fordulóban mindkét együttes mérkőzésein rendre legalább három gól volt.
♦ A párosítás gólkirálya 8 találattal Nikolics Nemanja, a fehérváriak támadója bajnokikon ötször, a Magyar Kupában háromszor volt eredményes a kék-fehérek ellen.
ÚJPEST FC–PAKSI FC
♦ 2006 szeptembere óta 37-szer mérkőztek meg az első osztályban, az örökmérleg 10 újpesti győzelem, 15 döntetlen, 12 paksi siker.
♦ Az Újpest 2010 ősze és 2015 ősze között 12 mérkőzés közül csak egyen győzte le a Paksot, nyolcszor viszont alulmaradt, a mélypont a 2013. március 2-i 0–6 volt a Szusza Ferenc Stadionban. Ezután viszont fordult a kocka, 2015 októberétől 16 meccsen át őrizte veretlenségét a fővárosi csapat, mígnem legutóbb, augusztus végén az időközben távozó Hahn János tizenegyesével 2–1-re a tolnaiak diadalmaskodtak, megtörve ezzel a lila-fehérek elleni csaknem hatéves pocsék sorozatukat (11 döntetlen, 5 vereség).
♦ Az újpestiek otthonában játszott meccseiknek mérlege teljesen kiegyenlített, 5 diadal, 8 iksz, 5 kudarc, a gólkülönbség 27–23 a zöld-fehérek javára. A tolnai csapat legutóbb 2015 márciusában (1–2) tudott három ponttal hazatérni a Megyeri útról.
♦ Az Újpest nyerő állásból a véghajrában maradt alul az MTK otthonában (1–2), ezzel megszakadt kettes győzelmi sorozata és ismét kieső helyen tanyázik.
♦ Bognár György együttese az előző nyolc NB I-es találkozójából csak egyet tudott megnyerni, ez rajta kívül még az MTK-ra és a Debrecenre igaz. Három körrel ezelőtt kedvenc ellenfelét, a Puskás Akadémiát verte meg 4–1-re. Emellett ötször vesztett és kétszer ikszelt.
♦ A lila-fehér gárda az előző két bajnokiját megnyerte a Szusza Ferenc Stadionban, de mivel előtte öt találkozón át képtelen volt győzni (2–2–3 az összesített otthoni mutatója), a hazai tabellán egyedül a Gyirmótot előzi meg.
♦ A Paks vendégként is a legtöbb gólt érte el, 16-ot – holtversenyben a Honvéddal – , de mivel csak 2–1–4-es mérleget tud felmutatni, a vendégtáblázaton a középmezőnyben foglal helyet.
♦ Michael Oenning tízszer meccselt a Paks ellen és negatív a mérlege: 3 diadal, 7 vereség, Bognár György ellen kétszer vezette csapatát, az Újpestet, egyszer nyert és egyszer vesztett.
DEBRECENI VSC–FERENCVÁROS
♦ A párharc 1943 szeptemberében egy Üllői úti 4–0-s Fradi-győzelemmel vette kezdetét. Azóta – az 1944-es félbeszakadt bajnokságban lejátszott találkozójukat nem számítva – összesen 96 meccsük volt az NB I-ben, az örökmérleg jelentős zöld-fehér fölényt mutat: 26 Loki-siker és 25 döntetlen mellett 45-ször nyertek a fővárosiak.
♦ A legutóbbi 19 összecsapásukon csupán két DVSC-diadalt lehetett feljegyezni: 2016 áprilisában 2–1-re nyertek a piros-fehérek, ám a fradisták sem szomorkodtak, mert a vereség ellenére biztossá vált a bajnoki címük. A 2019. február 16-i – ugyancsak 2–1-es – Loki-diadal pedig arról marad emlékezetes, hogy Zsóri Dániel 93. percben lőtt ollózós, győztes góljáért kapta meg később a Puskás-díjat.
♦ A DVSC otthonában 22-szer született hazai diadal, a döntetlenek száma 13, a zöld-fehér győzelmeké 12.
♦ A ferencvárosiak 2001-től 18 éven át mindössze kétszer tudtak nyerni Debrecenben: 2013-ban 2–3, 2015-ben 0–3 volt az eredmény. Aztán 2019 novemberében kiszakadt a gólzsák: Szerhij Rebrov együttese 6–1-es kiütéses győzelmet aratott. Tokmac Nguen és Varga Roland duplázott, Isael és Bőle Lukács egyszer-egyszer talált be. A Fradi kapujában akkor Gróf Dávid remekelt, aki most a DVSC-t erősíti. Idegenben ez az FTC eddigi legnagyobb különbségű sikere a Loki ellen.
MEZŐKÖVESD-ZSÓRY–KISVÁRDA-MASTER GOOD
♦ Tízszer találkoztak eddig az NB I-ben, minimális különbséggel a várdaiak állnak jobban: a kövesdiek szempontjából 3 győzelem, 3 döntetlen és 4 vereség az örökmérleg.
♦ A párharc első öt meccséből hármat a Mezőkövesd nyert meg, azóta viszont egyet sem, miközben az előző négy összecsapásukból három végződött kisvárdai sikerrel. Egy találkozón kettőnél több gólt még egyik csapat sem tudott szerezni ebben a párosításban.
♦ A matyóföldi csapat az előző három egymás elleni bajnokijukon nem talált be a Kisvárdának. A rétközi gárda legutóbb, 2020 októberében úgy kapott gólt a Mezőkövesdtől, hogy Ene a saját együttese kapujába juttatta a labdát.
♦ Eddigi tíz meccsük felén volt kiállítás a Kisvárdából, sőt, a 2019. szeptemberi összecsapásukon kakaskodásért a Mezőkövesdből is. A legutóbbi két ütközetüket úgy nyerte meg a rétközi gárda, hogy már a második félidő elejétől emberhátrányban játszott. Az áprilisi találkozójukon Ene a 49., az augusztusin Hej az 56. percben kapott piros lapot.
♦ Mezőkövesden négy összecsapásuk volt, az első döntetlent, a második hazai sikert hozott, a legutóbbi két meccsük várdai diadallal végződött. Kuriózum, hogy a rétköziek két sikere alkalmával éppen Supka Attila dirigálta a piros-fehéreket, aki most a másik oldalon, a borsodiak kispadján ül. Matyóföldön egygólosnál nagyobb különbség még sosem alakult ki közöttük.
♦ Az előző hat fordulóban mindkét együttes 11 pontot gyűjtött (3 diadal, 2 iksz, 1 vereség), a Kisvárdának 15–8 a gólkülönbsége, a Mezőkövesdé 9–9. Ebben a periódusban egyaránt csak a címvédő Ferencvárostól szenvedtek vereséget.
♦ A Kövesd legutóbb, az FTC elleni 0–3-mal veszítette el szezonbeli otthoni veretlenségét, ám 3–3–1-es mutatójával így is középmezőny elején foglal helyet a hazai tabellán.
♦ A Kisvárda a legutóbbi három idegenbeli bajnokiján nyeretlen (2 döntetlen, 1 vereség), de jó rajtjának köszönhetően még így is 50 százalékosnál jobb a mérlege (3–2–2), amivel 15 forduló után harmadik a vendégtabellán.
♦ A matyóföldi együttes előző három hazai meccsén mindig legalább három találat esett.
♦ A Várda legutóbbi hat bajnokija közül csak egy olyan volt, amelyiken háromnál kevesebb gól született (1–1 a Gyirmót otthonában).
HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | |
December 11., szombat | ||
15.45: Puskás Akadémia–Gyirmót FC Győr (Tv: M4 Sport+) | Felcsút, Pancho Aréna | Antal Péter |
17.15: Budapest Honvéd–ZTE FC (Tv: M4 Sport) | Budapest, Bozsik Aréna | Erdős József |
19.30: MTK Budapest–Mol Fehérvár FC (Tv: M4 Sport) | Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion | Bognár Tamás |
December 12., vasárnap | ||
13.30: Újpest FC–Paksi FC (Tv: M4 Sport+) | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | |
16.30: DVSC–Ferencvárosi TC (Tv: M4 Sport) | Debrecen, Nagyerdei Stadion | |
18.45: Mezőkövesd–Kisvárda (Tv: M4 Sport) | Mezőkövesd, Városi Stadion |
1. Ferencvárosi TC | 14 | 10 | 2 | 2 | 31–10 | +21 | 32 |
2. Kisvárda | 15 | 9 | 3 | 3 | 28–16 | +12 | 30 |
3. Puskás Akadémia | 14 | 8 | 3 | 3 | 21–17 | +4 | 27 |
4. Mol Fehérvár | 15 | 6 | 5 | 4 | 20–18 | +2 | 23 |
5. Mezőkövesd | 15 | 6 | 4 | 5 | 19–24 | –5 | 22 |
6. Budapest Honvéd | 15 | 6 | 1 | 8 | 28–29 | –1 | 19 |
7. Zalaegerszegi TE | 15 | 5 | 4 | 6 | 21–31 | –10 | 19 |
8. Paksi FC | 15 | 5 | 3 | 7 | 35–31 | +4 | 18 |
9. MTK Budapest | 15 | 4 | 3 | 8 | 12–25 | –13 | 15 |
10. Debreceni VSC | 15 | 3 | 5 | 7 | 28–29 | –1 | 14 |
11. Újpest FC | 15 | 3 | 5 | 7 | 20–25 | –5 | 14 |
12. Gyirmót FC Győr | 15 | 3 | 4 | 8 | 17–25 | –8 | 13 |