A béketábor többi országának szovjet mintájú gyakorlatához igazodva a labdarúgó-szövetség júliusi elnökségi ülésén a bajnokság átszervezése mellett döntöttek – az Országos Sporthivatal nyomására. Átálltunk az éves szisztémára, tehát ki kellett írni egy félidényes bajnokságot 1950 őszére – majd 1951 tavaszán már csupán 14 együttessel rajtolt az 1951-es idény. Sebes Gusztáv A magyar labdarúgás című könyvében a változtatás mellett foglalt állást, mondván:
„Mivel az egész ország pénzügyi gazdálkodásában valamennyi intézmény éves költségvetéssel dolgozik, a sportéletben is ezt a formát kell alkalmazni.” Tudvalevő, hogy amikor 1949 második felében a Honvédelmi Minisztérium részéről felvetődött, hogy nálunk is legyen a néphadseregnek sportegyesülete, a szövetségi kapitány támogatta az ötletet. Ám amikor kiderült, hogy a minisztérium a Ferencvárost venné át, Sebes más véleményen volt.
Elég az hozzá, Sebes a Kispestet javasolta – már csak azért is, mert a válogatott két oszlopa, Bozsik József és Puskás Ferenc ezt az egyesületet erősítette. Az együttes 1949 őszén még Kispestként állt ki, 1950 tavaszától viszont Bp. Honvédként. Nem csak a Kispestet érintette a változás, az Ferencvárosból ÉDOSZ lett, az MTK-ból Textiles, az Újpestből Bp. Dózsa. Sebes leírta: „A játékosok körében kialakult olyan vélemény, hogy a névváltozások nemcsak lényegtelen formaságok, hanem valójában a régi egyesület megszüntetését jelzik, s az újnak semmi köze a régihez.” Hetven évvel később bizton állíthatjuk: a futballisták nagyon jól látták a helyzetet.
A Latorca utcában, az Elektromos pályáján korábban is rendeztek a bajnokság előtt labdarúgótornát, az 1950-es rendezvényt Béke-kupának nevezték el: „Felhívja a figyelmet, hogy labdarúgóink is a béke aktív védelmének a harcosai. A békeívek aláírásán és a Koreába küldött tábori kórház anyagi feltételeinek a megteremtésére indított gyűjtésben való aktív részvételen kívül labdarúgóink a Béke-kupa-tornán is kifejezésre juttatják tiltakozásukat az amerikai imperialisták koreai orvtámadása ellen is. Labdarúgóink ugyanis tisztában vannak vele, hogy amikor a hős koreai katonák megvédik hazájukat az imperialista betolakodók ellen, akkor tulajdonképpen a mi békénket is védik.”
Mindebből logikusan következik, hogy a mérkőzések bevételének egy részét a szabadságáért harcoló koreai nép megsegítésére fordítják. „Így a kupamérkőzések hatalmas nézőserege is tevékenyen bekapcsolódik a béke megvédéséért folyó harcba.”
A torna játékosai pedig minden egyes mérkőzésen külön felajánlással segítik a koreai nép szabadságharcát... A nyitó találkozó a Győri Vasas–Csepeli Vasas volt, az augusztus 13-i döntőben a Textiles Palotás Péter és Kovács IV István góljával 2:0-ra győzött a Bp. Dózsa ellen, amely már 1950 júliusa óta rendőrcsapatként lépett pályára. A Béke-kupa mérkőzéseinek több mint százezer nézője volt, a Népsport értékelése szerint „a Textiles győzelme nem volt véletlen” , „még nem alakult ki a Dózsa négyszöge” , „hiányzott a csapatmunka a Honvéd együtteséből” . A nagy meglepetés a Győri Vasas játéka volt, de az ÉDOSZ-t és az Előrét is bírálta a lap.
Ám a Textiles tornagyőzelménél fontosabb hír, hogy az Országos Sporthivatal rendeletére a szövetség határozatot hozott: a bajnoki mérkőzéseken egy kapust és egy mezőnyjátékost lehet cserélni. Számos alkalommal előfordult, hogy a sérült labdarúgó nem hagyta el a pályát, hanem a szélen statisztált. Csapatán segíteni nem tudott, viszont sérülése tovább romolhatott. Egy-egy ilyen vagy ehhez hasonló eset döntő mértékben befolyásolta a mérkőzések eredményét. Ugyanakkor nemcsak akkor lehet a futballistát lecserélni, ha sérült, hanem akkor is, ha rossz formában játszik. A cserére vonatkozóan a Népsport megjegyezte: „A Szovjetunióban már régebben bevezették ezt az újítást, amely valósabbá, sportszerűbbé teszi a mérkőzéseket, s nyugodtan hozzátehetjük: érdekesebbé.”
Az edzők egyöntetűen pozitívan reagáltak a csere lehetőségére. Bukovi Márton, a Textiles mestere hangsúlyozta, sérülés esetén jogos a csere, de rossz játék miatt akkor érdemes alkalmazni, ha az illető mélyen formája alatt teljesít: „Így van ez a Szovjetunióban is, tudomásom szerint.” Id. Puskás Ferenc, a Honvéd trénere ezt azzal egészítette ki, hogy „persze nem szabad túlzásba esni és olyan játékosokat is kicserélni, akik erre nem szolgáltattak okot”. A potya gólt beszedő kapust hozta fel példának. Opata Zoltán (Bp. Dózsa) nem mulasztotta el megjegyezni: „Szinte természetes, hogy ez a szabály a Szovjetunióban lépett először érvénybe, ahol elsőnek indult meg a szocialista fejlődés.” Kalmár Jenő (Dorog) elmondta, amikor a Vasassal a Szovjetunióban járt, maga is tapasztalta a csere jelentőségét. Az edzőtanfolyam egyik előadója, Orczifalvi István is a „nagy testvér” példájára hivatkozott: „A Szovjetunióban kiválóan bevált ez az újítás, szerintem nálunk is a fejlődést fogja szolgálni.” Vadas Miklós (ÉDOSZ) sem akarta alább adni: „Nem véletlen, hogy a Szovjetunió fejlett sportja mutat irányt nekünk ebben az esetben is.”
Az augusztus 20-án rajtoló fél idény kapcsán a Népsport tudósításaiból kiderül, hogy a Honvédnál ezentúl hetente négy edzés lesz, s a Textilesnél a Béke-kupa megnyerése nagyban növelte a labdarúgók önbizalmát. A Vasasnál az erőnléti felkészítésre is nagy hangsúlyt fektettek, Diósgyőrben a kapus Károlyi József nagyszerű formában várja a nyitányt, Dorogon Aspirány Gusztáv még mindig nem edzett, valószínű, hogy Dalnoki Jenő az ÉDOSZ-ban balhátvédet játszik. Tatabányáról több százan akarják elkísérni a csapatot Szegedre, a Postás különvonatot indít Győrbe, a részvételi díj 23 forint.
Ami az esélyeket illette, egyértelmű volt, hogy az aranyéremért a címvédő Bp. Honvéd és a Textiles lesz versenyben. Az előző bajnokság ezüstérmese, az ÉDOSZ a csapat meggyengülése következtében elvesztette dobogós reményeit. A Budai II, Kocsis, Deák, Mészáros, Czibor csatársorból az első három futballista helyén Horváth Ödön, Guba és Tihanyi kezdett... A Népsport megtippelte az első forduló eredményeit, a Honvéd 4:1-es sikerét várta, a Textiles 1:0-s győzelmét a Bőripari Dolgozók SE ellen, s hogy a győri és a budapesti Vasas is nyer (4:1, 3:1). A Tatabánya szegedi, az ÉDOSZ szombathelyi vendégjátékán 2:2-t tippelt, a Salgótarján–Előre meccsen is ikszet (1:1).
A két Vasas és a Textiles nyert is, de a többi tipp nem jött be, hogy a konkrét eredményekről ne is beszéljünk.