Tárgyalás a lejáró szerződésű labdarúgókkal, a keret átalakításának tervezése és a következő idény költségvetésének átgondolása – alaphelyzetben április közepén ezekkel a feladatokkal foglalkoznak az ügyvezetők, jelenleg azonban legfeljebb csak reménykedni lehet, tervezni nem. Nincs ez másként Újpesten sem, ahol a labdarúgók továbbra is egyéni edzésterv alapján készülnek a folytatásra. Noha már szóba kerültek a kiscsoportos edzések, a vezetőség előbb a játékosokat és a szakmai stáb tagjait tesztelné, és csak az eredmények ismeretében dönt az edzések további menetéről.
„A következő idény költségvetéséről egyelőre nem tudok mit mondani, elég csak két szélsőséges példát említeni: másként kalkulálunk, ha nem folytatódik a bajnokság, és másként, ha folytatjuk – mondta lapunknak Berta Csaba, az Újpest FC ügyvezető igazgatója. – Nem tudni, a jelenlegi gazdasági helyzetben visszalépnek-e a szponzorok, és ha igen, később visszatérnek-e. Kérdéses, hogy a válság mennyire alakítja át a fizetéseket, mekkora lesz a havi bértömeg, igaz, a hazai labdarúgást egyelőre nem fenyegeti nagy összeomlás. A játékoskeretet mindenesetre most nem érdemes bolygatni, a lejáró szerződésű labdarúgóknak is rossz a bizonytalanság, és bár a magyar futball kevésbé érzékeny a piaci változásokra, elképzelhető, hogy néhány futballistának a következő idényben be kell érnie jelenlegi fizetése felével.”
Az ügyvezető hozzátette, Roderick Duchatelet egyelőre optimista, a belga tulajdonos nem jelezte, hogy veszélybe került volna a labdarúgóklub működtetése.
A bajnokság befejezésével és az esetleges létszámemeléssel kapcsolatban megkérdeztük a Magyar Labdarúgó-szövetséget. |
„A költségvetést nem kellett átalakítani, a tulajdonosunk néhány hónap átmeneti időszakkal számol – folytatta Berta Csaba. – Ha a nyáron ismét beindul a futballélet, átvészeljük a nehezebb hónapokat, újratervezni akkor kellene, ha a vészhelyzet a következő esztendőre is átnyúlik. Nem tudom, az átalakuló piaci viszonyok után csökken-e a költségvetésbeli különbség az NB I-es klubok között, de jelen állás szerint nem. Egyik nagy magyar cég sem jelentette be, hogy a jövőben csökkenti a támogatást, a szponzoráció nagy része ráadásul nem piaci alapú.”
A bajnokság folytatásáról még nincs információ, Újpesten mindenesetre vallják: az lenne a legsportszerűbb, ha a pályán döntenének a végső helyezésekről – ám nem mindenáron.
„Sportemberként mindannyian azt szeretnénk, hogy a gyepen dőljenek el a lényegi kérdések, ugyanakkor ha nem sikerül százszázalékos biztonsággal legyőzni a vírust, nem lenne szerencsés belekényszeríteni a labdarúgókat a veszélyes helyzetbe. Nem lehetne szakmáról beszélni, ha a játékosok nem éreznék magukat biztonságban, azok a meccsek nem a reális erőviszonyokat tükröznék. Érthető, ha a nyugati bajnokságokban akár laboratóriumi körülmények között is, de folytatni akarják a játékot, mert ott hatalmas pénzek forognak kockán, de az NB I más szintet képvisel. A Magyar Labdarúgó-szövetség dolgozik a megoldáson, a létszámemelés is szóba került, persze ehhez azt is tudni kellene, hogy a mostani helyzetben mely klubok tudnák biztosan vállalni az élvonalbeli szereplést a következő idényben – amelyről még azt sem tudjuk, mikor kezdődik.”