HALADÁS–BP. HONVÉD
♦ Ez lesz a 123. mérkőzés a két csapat között az élvonalban, s a Haladásnak az eddigi 122 lejátszott találkozón nem sok sikerélménye volt: 75 alkalommal győztek a kispestiek, 27-szer döntetlenre végződött a mérkőzés, a szombathelyi sikerek száma csupán 20. És volt még egy „fantommérkőzésük” is (ezt nem számoltuk bele a fenti statisztikába), az 1945–1946-os idényben a Haladás játékjogát – vesztegetés gyanúja miatt – az MLSZ három hónapra felfüggesztette, és ez idő alatt a szombathelyi csapat soros ellenfelei (így a Kispest is) játék nélkül megkapták a két pontot (0:0-s gólaránnyal).
♦ A két csapat legutóbbi három bajnokiját a Honvéd nyerte meg. A kispestiek veretlenek a legutóbbi négy, Haladás elleni összecsapáson, igaz, ezt megelőzően 2016 elején két hónapon belül kétszer is kikaptak szombathelyi riválisuktól.
♦ A Haladás pályaválasztóként a 2010-es években csupán egyszer tudta legyőzni a Honvédot – nyolc kísérletből.
♦ A címvédő Bp. Honvéd ötmérkőzéses nyeretlenségi sorozatban van, augusztus 19-én szerzett legutóbb három pontot a bajnokságban. Azóta egy kivétellel mindegyik meccsén legalább két gólt kapott a kispesti csapat: az öt találkozón 13 találatot. Ennyit a teljes tavaszi szezonban kapott a Honvéd…
♦ Ötös nyeretlenségi sorozata legutóbb 2015 késő őszén volt a Honvédnak, akkor a Ferencváros, a Videoton, az MTK, a DVSC és az Újpest ellen csak egy pontot szedett össze. Ötösnél hosszabb rossz szériája legutóbb 2014 őszén-2015 tavaszán volt a kispesti együttesnek, 14 nyeretlen mérkőzéssel.
♦ Magyar bajnoki címvédő legutóbb a 2013–2014-es szezonban hozott össze ötös nyeretlenségi sorozatot az NB I-ben, akkor a Győri ETO kezdte a bajnokságot négy döntetlennel és egy vereséggel, s csak a 6. fordulóban szerezte meg első győzelmét.
♦ Essen szó a Honvéd jó sorozatáról is: a kispesti együttes hatos idegenbeli veretlenségi szériában van, négy győzelem után kétszer ikszelt. A sorozat alatt a piros-feketék egy kivételével mindegyik meccsükön elértek legalább két gólt.
♦ A Haladás a mezőny egyetlen csapata, mely még nem érte el a tízgólos határt – a Hali 10 találkozón 9 alkalommal talált a hálóba. Az ausztrál csatár, David Williams több mint a felét szerezte a szombathelyi góloknak – 5 találattal áll a góllövőlista 5. helyén.
DIÓSGYŐRI VTK–VASAS
♦ Szintén nagy hagyományú párosítás, 93 élvonalbeli mérkőzés után az örökmérleg a házigazda Diósgyőr szemszögéből 23–19–51.
♦ A két csapat legutóbbi 9 bajnoki találkozójából a Vasas csak egyet nyert meg – és hetet elveszített, közötte a legutóbbi kettőt.
♦ A Vasas legutóbb 2009-ben tudott bajnoki mérkőzést nyerni a Diósgyőr vendégeként (0–1, Lázok János góljával). Azóta az angyalföldiek három egygólos vereséget szenvedtek el a DVTK-tól, egyszer ikszeltek.
♦ Ebben a bajnokságban eddig a DVTK-meccsek jelentik a garanciát a sok gólra: a diósgyőriek találkozóin esik a legtöbb találat (3.55 a gólátlag). A Vasas meccsein is 3.30 a gólátlag. A DVTK még nem játszott ebben az idényben gól nélküli vagy egygólos mérkőzést.
♦ A Vasas idegenbeli mérkőzésein is potyognak a gólok: az angyalföldiek legutóbbi 10 vendégjátékán 3.5-ös a gólátlag.
♦ A Diósgyőré a leghosszabb aktív vereségsorozat a bajnokságban: Bódog Tamás csapata elveszítette legutóbbi négy meccsét.
BALMAZÚJVÁROS–VIDEOTON FC
♦ Meglepetésre a bajnokság nyitó fordulójában az abszolút újonc vendégként 1–1-et ért el az egyik legnagyobb aranyesélyessel szemben. Azóta eltérő a csapatok sorsa (és a papírforma szerint alakul): a Videoton 24 ponttal az élen áll, a Balmazújváros 6 ponttal az utolsó helyen.
♦ A Balmazújváros hétmérkőzéses bajnoki nyeretlenségi szériában van, legutóbbi (és eddig egyetlen) NB I-es győzelmét a DVTK ellen aratta, még augusztus 5-én. Azóta hét bajnokin egy döntetlen, hat vereség – Horváth Ferenc csapata az előző három mérkőzésén nem szerzett pontot.
♦ A Balmazújvárosnak hét bajnoki veresége van, ebből hatot egygólos különbséggel szenvedett el. Eddig csak a Haladás tudta egynél több gól különbséggel megverni az újvárosiakat (3–1).
♦ A Videoton a 2017-es évben csupán három bajnoki mérkőzését veszítette el a lejátszott huszonötből. A Vasas (kétszer) és a Bp. Honvéd győzte le a székesfehérváriakat.
♦ A már említett, Honvéd elleni „bajnoki döntő” (1–0-s vereség 2017. május 27-én) volt a legutóbbi alkalom, hogy a Videoton nem szerzett gólt egy NB I-es bajnokin.
♦ A Videoton mindenképpen gólérzékeny – csak két olyan forduló volt ebben a bajnokságban, melyben a listavezető nem kapott gólt (a Mezőkövesdet és a Debrecent „nullázta le”).
ÚJPEST FC–PAKSI FC
♦ A párosítás, amelytől minden újpestit kiráz a hideg. 25 első osztályú bajnoki mérkőzést játszottak eddig, a mérleg a lilák szempontjából 6–8–11.
♦ Az egyetlen jó hír az újpestieknek: 2016 óta öt mérkőzést játszott az NB I-ben a két csapat, s ezek közül a Paks egyet sem tudott megnyerni (4 döntetlen, 1 újpesti siker). 2010 és 2015 között viszont a Paks nyolcszor verte meg az Újpestet.
♦ Nem biztos, hogy betonszilárd Nebojsa Vignjevics kispadja, de lassan-lassan az Újpest szerb edzője eljut addig, ameddig kevés elődje a IV. kerületiek kispadján. A szerb tréner 2013. október 23. óta van hivatalában, Várhidi Pál (1974–1980) óta ő lehet az első, aki négy évig meg tudja őrizni vezetőedzői posztját. (Temesvári Miklós 1981 és 1985 között ült a kispadon, ám „naptárilag” nem volt meg neki a négy év). Ehhez még ezt a fordulót és a következőt kellene „megúsznia”.
♦ Szép csendesen jó sorozatot épített a Paks, mely négyes veretlenségi és hármas győzelmi szériában van – mindkettő a maga kategóriájában a második legjobb aktív sorozat az NB I-ben.
♦ A Paks két éve nem tudott hármasnál hosszabb győzelmi sorozatot építeni. 2015 őszén a Vasast, az Újpestet, a Békéscsabát, a Puskás Akadémiát és a Haladást győzték le a tolnaiak – a remek periódus egy tízmeccses veretlenségi sorozat közepén volt.
♦ A paksiak több mint öt hónapja nem vívtak meg olyan NB I-es mérkőzést, amelyen ne szereztek volna gólt. A gólszerző széria 15 mérkőzés óta tart, a Paksot legutóbb a Haladás tudta lenullázni, 2017. április 29-én.
♦ Az Újpest legutóbbi 20 hazai bajnoki mérkőzéséből csak négyet nyert meg. Finoman fogalmazva sem acélos mutató ez… Egyébként ebből a húsz „hazai” meccséből ötöt a Fáy utcában, hármat Kecskeméten játszott le.
MEZŐKÖVESD–DEBRECENI VSC
♦ Ez lesz a két klub 7. élvonalbeli találkozója, az eddigi hatot igazságosan „elosztották”, a mérleg két mezőkövesdi és két debreceni siker, illetve két döntetlen.
♦ A Mezőkövesd debreceni győzelemmel indította a bajnokságot, ezt a Paks elleni sikerrel fejelte meg, ám a 2. forduló óta nyeretlen. A 9 mérkőzéses nyeretlenségi sorozat a leghosszabb aktív, győzelem nélküli periódus az NB I-es mezőnyben.
♦ Közel nyolc hónap telt el azóta, hogy a Mezőkövesd kapott gól nélkül hozott le egy bajnoki mérkőzést. Legutóbb ez év februárjában, a DVTK ellen sikerült ez (3–0). Azóta a kövesdiek lejátszottak 24 bajnokit és mind a 24-en kaptak is gólt. Összesen 56-ot…
♦ A Mezőkövesd a legutóbbi nyolc hazai bajnokija mindegyikén kettő vagy több gólt kapott. Mint a szita…
♦ A rajtnál beragadó, azóta viszont kiváló formába lendült Debrecen hatmeccses veretlenségi sorozatban van – a hat találkozóból ráadásul ötöt megnyert.
♦ Ha a Debrecen ezt a bajnokiját sem veszíti el, akkor 2015 ősze óta először épít hétmérkőzéses veretlenségi sorozatot. Akkor nyolc meccsig tartott a lendület.
PUSKÁS AKADÉMIA FC–FERENCVÁROS
♦ A két csapat eddig 8 NB I-es bajnokin találkozott, jelentős az FTC fölénye. A PAFC csak egyszer győzött, két mérkőzésen született döntetlen, ötöt a Fradi nyert meg. Az egyetlen találkozó, amelyet a Ferencváros elveszített, három nappal volt csak Akeem Adams tragikus szívinfarktusa után.
♦ Pintér Attila, a Puskás Akadémia vezetőedzője eddigi élvonalbeli csapatai közül csak a Vasassal és a PAFC-cal nem tudta még bajnokin legyőzni a Ferencvárost, amelyhez játékosként és trénerként is kötődik. A felcsútiakkal ez a második próbálkozása a Fradi ellen, a Groupama Arénában 1–1-et játszott az újonc az első fordulóban.
♦ A Ferencváros megnyerte a legutóbbi négy bajnoki mérkőzését, ez a legjobb sorozat az NB I-ben. Ha a zöld-fehérek most is felülkerekednek, akkor 2015 óta (egymás után 12 megnyert bajnoki) először építenek legalább ötmeccses győzelmi szériát.
♦ A góllövőlistát nagy fölénnyel vezető Varga Roland 12 találatot szerzett a Ferencváros 25 góljából, 48 százalékát vállalta tehát a „góltermésnek”. Ennél nagyobb szeletet csapata góljaiból csak a szombathelyi David Williams „hasított ki” magának (a Haladás 9 góljából 5 az ő nevéhez fűződik, ez 56 százalékos mutató).
♦ A PAFC eddig 16 gólt szerzett a bajnokságban, ebből 11 a Josip Knezevic, Ulysse Diallo duó nevéhez fűződik.
♦ A Ferencváros a legutóbbi hét fordulóban mindig szerzett gólt, legutóbb augusztus 6-án, Debrecenben maradt hoppon (0–0). Az előző négy fordulóban az FTC összesen 13 góllal terhelte meg az ellenfelek kapuját.
♦ A Puskás Akadémia angol kifejezéssel élve kicsit „streakes” csapat, tehát ha elkezd valamit (nyerni vagy veszíteni), akkor sorozatot is épít. A felcsúti klub egy ötös nyeretlenségi sorozattal kezdte a bajnokságot, négyes győzelmi sorozattal folytatta, míg az előző két mérkőzését elveszítette.
♦ Folytatódik-e egy jó sorozat? Az FTC ghánai légiósa, Joseph Paintsil négy mérkőzésen három góllal nyitott a magyar élvonalban. A legutóbbi 13 évben egyetlen új igazolás sem kezdett ilyen gólátlaggal a Ferencvárosban az NB I-ben.
OKTÓBER 14., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
15.30: Haladás–Bp. Honvéd | Sopron, Városi Stadion | Andó-Szabó Sándor |
15.30: Diósgyőri VTK–Vasas FC (Tv: M4 Sport) | Debrecen, Nagyerdei Stadion | Pintér Csaba |
15.30: Balmazújváros–Videoton FC | Balmazújváros, Városi Stadion | Erdős József |
15.30:Újpest FC–Paksi FC | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | Farkas Ádám |
15.30: Mezőkövesd–Debreceni VSC | Mezőkövesd, Városi Stadion | Vad II István |
19.30: Puskás Akadémia–Ferencváros (Tv: M4 Sport) | Felcsút, Pancho Aréna | Bognár Tamás |
1. Videoton FC | 11 | 7 | 3 | 1 | 24–13 | +11 | 24 |
2. Ferencvárosi TC | 11 | 6 | 4 | 1 | 25–12 | +13 | 22 |
3. Debreceni VSC | 11 | 5 | 3 | 3 | 17– 9 | +8 | 18 |
4. Vasas FC | 10 | 5 | 1 | 4 | 17–16 | +1 | 16 |
5. Paksi FC | 11 | 4 | 4 | 3 | 19–19 | 0 | 16 |
6. Budapest Honvéd | 11 | 4 | 4 | 3 | 18–19 | –1 | 16 |
7. Puskás Akadémia FC | 11 | 4 | 2 | 5 | 16–18 | –2 | 14 |
8. Újpest FC | 11 | 3 | 5 | 3 | 16–16 | 0 | 14 |
9. Diósgyőri VTK | 11 | 3 | 3 | 5 | 17–22 | –5 | 12 |
10. Szombathelyi Haladás | 10 | 3 | 1 | 6 | 9–20 | –11 | 10 |
11. Mezőkövesd Zsóry FC | 11 | 2 | 3 | 6 | 14–24 | –10 | 9 |
12. Balmazújváros | 11 | 1 | 3 | 7 | 13–17 | –4 | 6 |