A MAI MENÜ:
♦ TORGHELLE REKORDJA
♦ AZ ÚJPEST VERETLENSÉGE
A HÉT VISSZATÉRŐJE, A HÉT KAPUSA, A HÉT VENDÉGE – TOVÁBBI LEGEK
BÖDÉVEL ÉS BÖDE NÉLKÜL – ÓRIÁSI A KÜLÖNBSÉG
A Ferencváros labdarúgócsapatát korábban, még az előző vezetőedző, Ricardo Moniz idejében gyakran érte az a vád, hogy túlságosan is Böde Dánielre épül a támadójáték, rajta áll vagy bukik a csapat eredményessége.
Ez a megítélés azonban Thomas Doll idejében fokozatosan átalakult. Azért, mert bár Böde továbbra is kiemelkedik, hogy mást ne mondjunk, 12 találattal vezeti az NB I góllövőlistáját, rajta kívül ebben a szezonban 16-an szereztek gólt tétmeccsen a Fradiból, közülük 12-en legalább kétszer is betaláltak az ellenfelek kapujába. Azóta azonban, hogy Böde decemberben az Újpest ellen megsérült, a múlt szombati visszatéréséig még kapura is alig lőtt a Fradi – legutóbb is azután lendült játékba a listavezető a Puskás Akadémia elleni találkozón (2–0), hogy a csatár a 62. percben beállt, majd mindkét hazai gólban főszerepet játszott.
Böde a 19. fordulóban, az Újpest elleni derbin sérült le, már a 9. percben le kellett cserélni. A Fradi azon a találkozón (Böde lecserélését követően) hétszer vette célba a kaput, de csak egyszer találta el, gólt nem szerzett (ki is kapott 1–0-ra). A Ferencváros az első tavaszi meccsén, Békéscsabán úgy nyert 1–0-ra, hogy a négy lövéséből szintén csak egy ment kapura – igaz, abból gól is született: szöglet után Pintér Ádám bombázott a léc alá.
Böde Dániel a PAFC ellen a 62. percben lépett a pályára. Addig három lövése volt a Fradinak, ezek közül kettő találta el a kaput – derül ki az InStat elemzőrendszer adataiból. Ez azt is jelenti, hogy Böde távollétében 242 percet töltött a pályán az NB I-ben a Ferencváros (a hosszabbításokkal együtt), ezalatt mindössze 13-szor kísérletezett lövéssel, és abból csak négy találta el a kaput, ezekből egy gól született.
Böde beállását követően a PAFC ellen az utolsó fél órában még hatszor lőtt kapura az FTC, háromszor el is találta a kaput, kettőből gól született, mindkettőből a válogatott csatár hathatós közreműködésével. Vagyis Thomas Doll csapata a Böde nélküli 242 perc alatt kevesebb gólt szerzett az NB I-ben, mint utána Bödével fél órán belül (a statisztikai mutatót tovább rontaná, ha a Videoton elleni, 1–0-ra elveszített MK-negyeddöntőt is hozzáadnánk a Böde nélküli percekhez, hiszen a csatár azon a találkozón sem szerepelt, a zöld-fehérek meg nem szereztek gólt…).
Azért is meglepőek az adatok, mert az őszi szezonban a Fradi produkálta a legjobb mutatókat az élvonalban a lövés/gól mutatóban, kerekítve minden 7. kísérlete a kapuban kötött ki. Átlagosan pedig meccsenként 15-ször lőtt kapura a csapat, s hatszor találta el a kaput. Böde nélkül két és fél meccsen produkáltak 13/4-es mutatót a zöld-fehérek.
23 BÖDÉT AZ EB-RE! A HÉT EMBERE
Böde a beállása után tulajdonképpen egyszemélyes show-műsorrá alakította az FTC–PAFC mérkőzést, még úgy is, hogy a meccs jegyzőkönyve szerint nem szerzett gólt, ami miatt ki is akadt a csatár, és eleresztett a találkozó után néhány rá jellemző, szókimondó nyilatkozatot.
Böde: A jövő héten rúgok két gólt, hátha egyet megadnak belőle
A Fradi első góljánál, két perccel a becserélése után az ő lövésnek szánt, eltörtlabdáját fejelte a kapuba Cristian Ramírez, majd az ő emelése után vágta a léc alá a labdát a felszabadítani szándékozó Branko Pauljevics. Ezt a találatot öngólként könyvelték el, de a Ferencváros az MLSZ-hez fordul a jegyzőkönyv módosítása céljából, hogy Böde legyen a gólszerző. Emellett volt egy fejes gólja Bödének, amit azért nem adott meg Farkas Ádám játékvezető, mert a levegőben szabálytalannak látta a támadót.
Összefoglaló és Böde-nyilatkozat
Ezek után talán nem meglepő, hogy a hét játékosának Bödét választjuk meg, és a hét gólját is hozzá, illetve Pauljevicshez kötjük. Nem mintha szépségdíjas találatról beszélnénk, de az elmúlt két napban ez a találat szolgáltatta a legtöbb beszédtémát a 21. forduló kapcsán, elsősorban a klub és Böde nyilatkozatai miatt.
Végezetül még egy megjegyzés, ami már a válogatotthoz is kötődik: a sérülését követően talán már sokan leírták Bödét, mondván, már nem biztos, hogy számítani kell rá az Eb-keret kihirdetésénél. Nos, a PAFC ellen bizonyította, igenis számolni kell vele! A mentalitásával, a játék iránti alázatával, a harci kedvével, azzal, ahogy minden párharcba beleveti magát és minden egyes gólért úgy küzd, mintha a pályafutása múlna rajta, minket arról is meggyőzött, hogy az Eb-nek nem egy, hanem 23 Bödével kellene nekivágnunk! (Tegyük gyorsan hozzá: szerencsére van jó néhány hasonló felfogású futballista a keretben.)
FTC–Puskás Akadémia 2–0
TORGHELLE: EGYÉNI REKORDBEÁLLÍTÁS – VAGY MÉGSEM?
Ahogy fentebb említettük, Böde Dániel hiába érezte úgy, hogy két szabályos gólt szerzett, az egyiket nem adta meg a játékvezető, míg a másikat öngólnak minősítette, így a góllövőlistát 12 találattal vezető Fradi-támadó ebben a fordulóban nem gyarapította találatainak számát. Az őt üldöző Torghelle Sándor viszont beköszönt Újpesten, így faragott hátrányából: az MTK csatárának ez volt az idei szezonban a tizedik találata. Élvonalbeli pályafutását tekintve ez rekordbeállítás, korábban csupán egyszer, a 2002–2003-as idényben jutott el tíz gólig az NB I-ben, még a Kispest-Honvéd labdarúgójaként.
Ám ha az összes felnőttbajnoki találatát nézzük, akkor volt egy ennél is jobb szezonja. A 2001–2002-es kiírásban Honvéd-futballistaként négyszer volt eredményes az NB I-ben, közben kettős játékengedéllyel rendszeresen pályára lépett az NB I B Nyugati csoportjában szereplő Marcali Industrie FC-ben (olyan kispesti csapattársakkal, mint Németh Norbert, Hercegfalvi Zoltán vagy Buzás Attila), és a másodosztályú bajnokságban hét gólt szerzett – azaz abban az idényben a két osztályban öszesen 11 találatig jutott. Ha olyan formában futballozik, mint az utóbbi hónapokban, nem kétséges, hogy ezt az egyéni csúcsát is túlszárnyalja...
ÚJPEST: SZÉP, SZÉP A VERETLENSÉG, DE ISMÉT LESÚJTOTT A KORAI GÓL ÁTKA
Ha az aktív győzelmi szériákat nézzük, akkor a Debreceni VSC mutatója a legjobb, a Loki az egyetlen NB I-es csapat, amely megnyerte legutóbbi három bajnokiját. A leghosszabb élő veretlenségi sorozata viszont nem a DVSC-nek, hanem az Újpestnek van, a lila-fehérek kilenc forduló óta nem találnak legyőzőre: legutóbbi kilenc mérkőzésükből hetet megnyertek, kettő döntetlenre végződött.
A Vignjevics-érában volt már ennél hosszabb pozitív szériája is az Újpestnek, 2015. április 12. és augusztus 29. között egymás után 13 bajnokit vívott meg veretlenül a fővárosi csapat. Igaz, ez – a jelenlegivel ellentétben – két bajnokságon (a 2014–2015-ös és a 2015–2016-os idényen) átívelő széria volt. Egy bajnoki szezonon belül legutóbb a 2009–2010-es kiírásban, az utolsó kilenc fordulóban épített ugyanúgy kilencmeccses veretlen sorozatot az Újpest, mint most, míg ennél hosszabbat a 2008–2009-es bajnokságban, amikor 21 (!) fordulón keresztül voltak veretlenek a lila-fehérek, akiknél akkor Szentes Lázár volt a vezetőedző. Ezt a 21 mérkőzéses sorozatot ebben a kiírásban biztosan nem szárnyalja túl az Újpest, megismételni is csak akkor tudná, ha a hátralévő összes (12) fordulóban veretlen maradna...
A folytatódó jó sorozat ellenére a lilák szimpatizánsai nem voltak elégedettek az MTK elleni bajnoki 1–1-es végeredményével. Az újpestiek stadionlapjában Windecker József éppen arról beszélt, hogy a lila-fehéreknek az első adódó lehetőséget meg kell ragadniuk, és minél előbb meg kell szerezniük a vezetést, mert ezzel megkönnyítenék saját dolgukat a várhatóan szervezetten védekező MTK-val szemben. Nos, a 8. percben előnybe is került az Újpest, a végén mégis meg kellett elégednie a döntetlennel. Ha úgy teszik: lesújtott a korai gól átka – már nem először.
Az Újpestnek ebben a bajnokságban ötször sikerült a mérkőzés korai szakaszában, az első negyedórában vezetést szereznie, ám az ötből csupán egyszer, a Haladás ellen nyert a csapat (3–0-ra), a másik négy találkozón nem tudta megtartani előnyét. A rossz széria a 7. fordulóban, Diósgyőrben kezdődött, Balogh Balázs büntetőből a 14. percben vezetést szerzett, ám az utolsó pillanatokban kapott két gól miatt 2–1-es vereséget szenvedtek a lilák. A következő fordulóban Mbaye Diagne már a 3. percben Dibusz Dénes kapujába fejelte a labdát, a hajrában azonban Böde Dániel duplájával fordított a Ferencváros (1–2). A 10. fordulóban az MTK ellen ugyancsak Diagne szerzett vezetést a 14. percben, a szünet után már kétgólos is volt az Újpest előnye, mégis iksz lett a vége. Csakúgy, mint a szombaton az MTK elleni összecsapáson, amelyen a gyors Andrics-találatra Torghelle válaszolt (1–1).
A tanulság: nem szabad kapkodni, a meccs végén kell megszerezni a vezetést, amikor az ellenfélnek már nincs ideje válaszolni...
TEODORU VASZILISZ: JÁTÉKOSKÉNT MÉG JOBB VOLT A DEBÜTÁLÁS
NB I-es bajnoki mérkőzésen vezetőedzőként először ült a kispadon Teodoru Vaszilisz, aki éveken át másodedzőként segítette az MTK-nál Garami József szakmai igazgató munkáját. Az 53 éves szakembernek nemcsak a debütálás miatt lehetett különleges a szombati Újpest–MTK rangadó, hanem azért is, mert a Megyeri úti stadionhoz szép emlékek fűzik: 2000 júliusa és 2001 decembere között másfél éven át Kisteleki István másodedzőjeként Újpesten dolgozott. Teodoru elégedett volt a Szusza Ferenc Stadionban elért 1–1-es döntetlennel, az idegenbeli pontszerzés ismeretében eredményesnek mondható a bemutatkozása.
Játékosként egyébként ennél sikeresebb volt a debütálása. 37 évvel ezelőtt, 1979. március 14-én a bronzérem felé menetelő DVTK-ban játszotta élete első NB I-es mérkőzését, s 16 és fél évesen gólt szerezve tette le a névjegyét: a Diósgyőr–Zalaegerszeg meccsen az 53. percben lépett csereként pályára, és három perccel később – idézet a Népsport tudósításából – „...a pálya közepén elcsípte a labdát, kicselezte a ráfutó Kanászt, aztán a kifutó Bolemányi fölött a labdát a kapu jobb oldalába helyezte”. Ezzel vezetett 3–0-ra a DVTK, a vége 4–0 lett, merthogy a hajrában Vaszilisz bátyja, Teodoru Borisz is betalált.
„Szép volt, Öcsi! – verte hátba a levonuláskor Vasziliszt a zalaiak kapusa, Bolemányi János. – Szerencsénk, hogy nem vagytok öten…”
TOVÁBBI LEGEK, ÉRDEKESSÉGEK
A hét visszatérője Ferenczi István. Sorozatunk múlt heti részében már foglalkoztunk a Vasas erőnléti edzőjével, a tavaly nyáron visszavonult csatárral, Ferenczi Istvánnal, aki a DVSC-Teva ellen meglepetésre nevezve volt a keretbe – játékosként. A Haladás elleni bajnokin viszont csereként be is állt, 2011 novembere után szerepelt ismét az NB I-ben, és rögtön el is döntötte a találkozót. Kiharcolt egy büntetőt, amelyet értékesített is, ezzel győzött 1–0-ra a bennmaradásért küzdő Vasas.
A hét cseréje a DVTK fekete szerelése. A DVTK piros-fehér csíkos mezben szeretett volna játszani hazai pályán a Budapest Honvéd ellen, a két klub előzetesen egyeztetett egymással a szerelésekről, ezt követően az MLSZ játékvezetői bizottsága írásban is jóváhagyta a kispestiek idegenbeli, talpig narancssárga mezét. Kassai Viktor játékvezető azonban a mérkőzés előtt egy órával úgy látta, hogy nem tér el eléggé egymástól a két szín, ez zavaró lehet, ezért cserére volt szükség. Mivel a kispestieknél nem volt másik garnitúra, így a hazaiak váltottak feketére – bejött a csere, a DVTK 2–1-re győzött. A sikerben főszerepet játszott a kétgólos Bacsa Patrik.
A hét egyéni sorozatát ezúttal a kispesti Djordje Kamber számlájára írtuk. A Honvéd középpályása a 12. bajnokiját vívta a Diósgyőr ellen, és az ötödik gólját jegyezte a borsodiak ellen (két gólpassz mellett). Nem mellesleg a legutóbbi négy NB I-es meccsén háromszor talált a kapuba, ebben a szezonban pedig már nyolc gólnál jár, miközben az előző két, győri idényében 51 meccsen csak kétszer talált be. Arra viszont talán már kevésbé büszke, hogy övé a hét bedobása is, úgy sikerült ugyanis „játékba hoznia” a labdát, hogy az oldalvonal mellől az alapvonalon túlra dobta, vagyis bedobásból kirúgás lett...
Dibusz (Ferencváros) 6 – Bese (MTK) 5, Kálnoki Kis (Újpest) 5, Mészáros N. (Debrecen) 5, Ramírez (Ferencváros) 5 – Bacsa (Diósgyőr) 6, Holman (Debrecen) 5, Calvente (Békéscsaba) 5 – Böde (Ferencváros) 7, Lencse (Újpest) 5, Torghelle (MTK) 6 |
A hét kapusteljesítménye és védése Dibusz Dénesé. A Puskás Akadémia játékosai hatszor találták el a kapuját (14 kísérletből), de egyszer sem tudtak túljárni a válogatott kapus eszén. A legnagyobb bravúrt a 83. percben mutatta be, amikor leért Zsótér Donát Leandrón megpattanó labdájára is.
A hét legszerencsétlenebb ütközései. Az Újpest–MTK meccsen a vendégektől Vadnai Dániel és Poór Patrik kétszer is összefutott, a második után nem sokkal Vadnait le is kellett cserélni. A Vasas–Haladás meccsen a hazaiak kapusa, Nagy Gergő ütközött Hangya Szilveszterrel, a védő megsérült az esetnél, már a 22. percben le kellett cserélni.
A hét gólpassza Lencse Lászlóé. Az Újpest támadója szinte lemásolta az egy héttel korábbi beadását, a Videotonnak Kylian Hazard, az MTK-nak pedig Nemanja Andrics lőtt gólt Lencse jobb oldali centerezéséből. Más kérdés, hogy emellett volt két helyzete is, amikor a kapussal állt szemben, de ahogy a Vidi ellen, úgy most sem tudta ezeket gólra váltani. Így továbbra is kérdéses, mennyire tudja majd pótolni az Újpest őszi gólgyárosát, a 11-szer eredményes, de télen Kínába igazoló Mbaye Diagne-t.
A hét vendége. Bernd Storck szövetségi kapitánynak a Ferencváros stadionjában ugyan már „előkészítettek” egy névre szóló helyet, a szakember Újpestre látogatott el a segítőjével, Andreas Möllerrel együtt. A látogatás pikantériáját az adta, hogy a két szakembert a 20. fordulóban a biztonsági szolgálta hibájából nem jutott be a Megyeri úti stadionba.
Mérkőzés | Játékvezető | Nézőszám | |
DVTK–Budapest Honvéd 2–1 | Kassai Viktor | 2991 | |
Vasas–Haladás 1–0 | Németh Ádám | 2032 | |
Ferencváros–Puskás Akadémia 2–0 | Farkas Ádám | 6124 | |
Videoton–Békéscsaba 1–1 | Szilasi Szabolcs | 1763 | |
DVSC–Paks 2–0 | Iványi Zoltán | 2518 | |
Újpest–MTK 1–1 | Vad II István | 2746 |
1. Ferencvárosi TC | 21 | 18 | 1 | 2 | 44– 8 | +36 | 55 |
2. Újpest FC | 21 | 9 | 8 | 4 | 29–20 | +9 | 35 |
3. Debreceni VSC-Teva | 21 | 9 | 7 | 5 | 34–22 | +12 | 34 |
4. Szombathelyi Haladás | 21 | 8 | 8 | 5 | 18–20 | –2 | 32 |
5. Videoton FC | 21 | 10 | 1 | 10 | 23–21 | +2 | 31 |
6. MTK Budapest | 20 | 8 | 6 | 6 | 25–21 | +4 | 30 |
7. Paksi FC | 20 | 8 | 6 | 6 | 24–21 | +3 | 30 |
8. Budapest Honvéd | 21 | 6 | 6 | 9 | 25–27 | –2 | 24 |
9. Diósgyőri VTK | 21 | 6 | 5 | 10 | 22–32 | –10 | 23 |
10. Vasas FC | 21 | 6 | 1 | 14 | 20–35 | –15 | 19 |
11. Puskás Akadémia FC | 21 | 4 | 7 | 10 | 24–33 | –9 | 19 |
12. Békéscsaba Előre | 21 | 3 | 4 | 14 | 18–46 | –28 | 13 |