PIKÁNS CSATÁK EDZŐK ÉS KORÁBBI CSAPATAIK KÖZT – NÉHOL INDULATOKKAL FŰSZEREZVE
Mester és tanítványai. Három forduló ment le eddig az élvonalbeli bajnokságból, és Garami József már két tanítványával is meccselt, hiszen az MTK a nyitó fordulóban Véber György, legutóbb Csertői Aurél együttese ellen játszott.
Véber 1993 és 1996 volt Garami játékosa az Újpestben, és most, az 1. körben a Pécs edzőjeként találkozott a kék-fehérek szakmai igazgatójával. Azt a csatát a mester nyerte, hiszen az MTK 4–0-ra diadalmaskodott Pécsen. Pénteken viszont a tanítvány kerekedett felül, ugyanis Csertői Aurél – ő 1996 és 1997 között volt Garami futballistája az MTK-nál, bajnoki címet is nyertek együtt – csapata, a Paks 3–0-ra legyőzte az MTK-t. Az még különlegesebbé teszi a paksi sikert, hogy Garami korábbi MTK-játékosai közül Eppel Márton és Könyves Norbert is betalált a kék-fehérek kapujába, Kecskés Tamás pedig gólpasszt adott. Garami mester október elején meccsel majd ismét egy tanítványa együttese ellen, akkor az MTK a Nyíregyházával játszik, amelynek vezetőedzője, Csábi József 1997 őszén volt futballistája Garaminak – az MTK-ban...
Mégsem „elátkozott" születésnap? Térjünk vissza még néhány gondolat erejéig Garami Józsefre, hiszen a szakember a 75. születésnapját ünnepelte a Paks–MTK mérkőzés másnapján. Pakson külön köszöntötték a kék-fehérek szakmai igazgatóját (nagy tapsot kapott a közönségtől, sportszerű gesztus volt ez), aki elmondta, hogy nincs szerencséje az ilyen „szülinapos meccsekkel", hiszen csapata többször is veszített már a jeles nap környékén.
Nos megnéztük, hogy az utóbbi években mit játszott augusztus 9-én (ekkor van Garami József születésnapja) vagy egy-két nappal előtte-utána az MTK. Tavaly pont augusztus 9-én léptek pályára a kék-fehérek, és otthon 1–0-ra kikaptak a Haladástól. 2012-ben három nappal Garami születésnapja után, augusztus 12-én a Péccsel játszott odahaza az MTK, és 0–0-ra végzett. 2011-ben NB II-es volt a csapat, és csak augusztus második felében lépett pályára bajnokin, 2010-ben viszont „hárompontos" ajándékkal kedveskedtek játékosai a mesternek, hiszen két nappal a születésnap előtt (augusztus 7-én) idegenben 2–1-re megverték a Honvédot.
És nemcsak ekkor, hanem az azt megelőző két évben is győzelemmel köszöntötték a szakvezetőt az MTK-sok: a 70. születésnapon, 2009. augusztus 9-én Lencse (2), Könyves és Gosztonyi góljával 4–2-re nyertek Szombathelyen (ahol akkor éppen Csertői Aurél volt a vezetőedző), 2008. augusztus 9-én pedig Urbán, Pál, Kecskés és Hrepka találatával 4–0-ra győztek a Vasas otthonában. Nem is olyan „elátkozott" ez a születésnap...
Százados lett a Loki edzője. Szép jubileumhoz érkezett Kondás Elemér, a Debreceni VSC vezetőedzője: a szakember szombaton ült a 100. élvonalbeli bajnoki mérkőzésén a Loki kispadján. Kondás 2011. április 23-án debütált a DVSC vezetőedzőjeként – azok után, hogy egy héttel korábban a debreceni csapat odahaza 3–2-re kikapott a Siófoktól, s távozott az együttestől a cseh tréner, Zdenek Scasny –, és szép győzelemmel mutatkozott be, hiszen a Loki Bódi (2), Coulibaly (2) és Simac góljával 5–1-re megverte idegenben a Vasast. Az 50. NB I-es bajnokija nem sikerült Kondásnak, mert 1–0-ra kikaptak otthon a Pakstól (2012. november 3-án), a 100. meccsén viszont győzelemmel kedveskedtek a tanítványai, Zsidai László duplájával 2–0-ra felülmúlták a PAFC-ot. Kondás irányításával eddig két bajnoki címet szerzett a DVSC, valamint kétszer lett Magyar Kupa-győztes és háromszor Szuperkupa-ezüstérmes. NB I-es mérlege: 58 győzelem, 24 döntetlen, 18 vereség.
Régi barátokból ellenfél. Maradjunk még az edzőknél, hiszen néhányuk szempontjából pikánsnak ígérkezett a hétvégi mérkőzés. A paksiak szakvezetője, Csertői Aurél korábban (többek között Garami József kezei alatt) futballozott az MTK-ban, míg ezúttal edzőként mérkőzött meg vele, és fölényes győzelmet aratott (3–0). Csábi József nevét is említettük fentebb, ő a Nyíregyháza vezetőedzőjeként a Bp. Honvéd ellen meccselt, és az egykori kispesti játékos (1988 és 1994, majd 1998 és 2000 között futballozott a Honvédban, és háromszor lett bajnok a csapat színeiben) edzőként éppen volt klubja ellen szerezte meg az első NB I-es győzelmét: a Szpari 1–0-ra nyert a Bozsik József Stadionban. A Győri ETO vezetőedzője, Horváth Ferenc a Videotonban lett NB I-es futballista 1991-ben, és három időszakban is erősítette a fehérváriakat. Szombaton az ETO trénereként tért vissza a Sóstói Stadionba, és 3–2-es vereséget szenvedett korábbi klubjától.
Régi barátokból „ellenség". Folytatva a fenti sort, a legpikánsabbnak Véber György találkozója tűnt az Újpest FC-vel. A pécsiek jelenlegi vezetőedzője soha nem tagadta meg újpesti múltját, és szombaton nem tagadta meg önmagát sem, hiszen összetűzésbe keveredett a lilák kispadjával, egészen pontosan az Újpest kapusedzőjével, Pálinkás Andrással. Lapunk, a Nemzeti Sport utánajárt, hogy mi is történt pontosan, de az érintettek nem kívántak nyilatkozni az ügyben, így csak az oldalvonalnál lévők beszámolójából tudjuk, hogy Pálinkás András kifogásolta a lila-fehérek ellen befújt büntetőt, ami nem tetszett Vébernek. Ő átszólt a másik kispadra, amit zokon vettek az újpestiek, és nem értették, miért foglalkozik velük a pécsi tréner, ez aztán Véber György és Pálinkás András között néhány káromkodással fűszerezett ronda személyeskedésbe torkollott. Előbb az újpestit, aztán pécsi kollégáját száműzte a kispadról Erdős József játékvezető, és szerencsére nem fajult el jobban a vita, mert az újpesti sportigazgató, Kovács Zoltán a két renitens közé ugrott, így elmaradt a balhé – ami alighanem még hangosabb botrányt generált volna.
HA NINCS CSATÁR, A VÉDŐ TALÁL A KAPUBA – A BAJ CSAK AZ, HOGY A SAJÁTJÁBA.
Szegény embert még az ág is húzza – tartja a mondás, és ez a Haladásra is igaz volt a hétvégén. A szombathelyiek leggólerősebb játékosa, Radó András sérülés miatt nem állt Artner Tamás vezetőedző rendelkezésére, így még nehezebb dolga volt a Halinak Diósgyőrben. A vasi zöld-fehérek egyébként is hadilábon állnak a gólszerzéssel, április 13. óta, azaz a legutóbbi kilenc bajnokijukon képtelen voltak egynél többször a kapuba találni: öt találkozón egyáltalán nem szereztek gólt (mindegyiken ki is kaptak), négy meccsen pedig egyszer-egyszer voltak eredményesek, ezek közül kettőt megnyertek, kettő döntetlen lett.
Nagy szükség lenne Szombathelyen egy gólerős támadóra (igaz, hol nem?...), ezért is várnák a csapathoz Tommaso Rocchit, a Lazio korábbi olasz válogatott csatárát, aki ugyan hamarosan már a 37. születésnapját ünnepli, de korábbi csapattársa, a Haladással szintén tárgyalásban álló brazil Emílson Cribari szerint Rocchi nagy hasznára lehet a Halinak, és biztos benne, hogy tíz találat fölé jut a szezonban. Majd meglátjuk...
Gólerős támadót tehát még várnak Szombathelyre, „gólerős" védők viszont most is vannak a Haladásban, legalábbis a DVTK ellen voltak – de nem éppen pozitív értelemben. Diósgyőrben ugyanis a Hali két hátvédje, Jagodics Márk és Fehér Zoltán is a saját kapujába talált, így jelentős szerepet játszottak abban, hogy a zöld-fehérek 3–0-s vereséget szenvedtek a DVTK-tól. Tomiszlav Szivics, a diósgyőriek mestere a mérkőzés után többek között arról beszélt, hogy nagyon nehéz volt futballozni a Haladás ellen, mert a szombathelyiek „bunkerfutballt" játszottak (amilyet ő már rég nem látott), ám tegyük hozzá, hogy a vasi védelem „feltörésébe" a két öngóllal a Hali játékosai is „besegítettek". A hét legbalszerencsésebb csapatának mindenesetre mi a Haladást választottuk.
Ebben a szezonban egyébként már korábban is születtek öngólok – a 2. fordulóban a pécsi Andrej Causic a Puskás AFC ellen fejelt a saját kapujába, míg szombaton a Videoton ellen a győri Rafe Wolfe csúszott be úgy, hogy a saját kapujába terelte a labdát –, de egy meccsen két öngólt még egyik csapat sem vétett. Vasárnap a Haladás megtette. Az NB I-ben legutóbb az előző szezon 29. fordulójában, az Újpest–KTE (6–1) találkozón esett két öngól, akkor a kecskemétiek részéről Gyagya Attila és Marko Vukaszovics talált be a saját kapujába.
SZÉP GÓL, REMEK GÓLPASSZ, FIGYELMETLENSÉGEK – EGY-KÉT LEG A FORDULÓBÓL
A hét figyelmetlensége a Videotonhoz fűződik, a fehérváriak a Győr ellen jobb oldali Kamber-bedobás után kaptak gólt, ráadásul úgy, hogy előtte egy perccel szintén egy nagy oldalbedobás után alakult ki helyzet a kapujuk előtt. Mindez azért volt feltűnő, mert futballberkekben közismert, hogy az ETO-nak az egyik hatásos fegyvere a Djordje Kamber védjegyévé vált bedobás: az előző szezonban például Rafe Wolfe és Varga Roland is közvetlenül a boszniai középpályás nagy oldalbedobása után szerzett gólt. A Sport TV Harmadik Félidő című műsorában a vendégnek meghívott Videoton-védő, Juhász Roland elmondta, hogy erre természetesen felhívta az edzőjük a figyelmüket, ehhez képest azt láttuk, hogy mégsem voltak eléggé koncentráltak a Vidi játékosai, és a figyelmetlenségük győri gólt eredményezett.
KAMBER NAGY BEDOBÁSA UTÁN PÁTKAI SZERZETT GÓLT
A legjobb formában lévő védelem a Paksé, a Tolna megyei csapat az egyetlen, amely ebben a szezonban nem kapott gólt. A paksiak kapujába bajnoki meccsen legutóbb az előző idény utolsó fordulójában a ferencvárosi Leonardo talált be (tizenegyesből) az FTC–Paks találkozó 82. percében, azaz a zöld-fehérek védelme 278 perce nem kapitulált.
Bár egy mérkőzés még hátravan a fordulóból, a Harmadik Félidőben Nyilasi Tibor már „bólintott", és megválasztotta a 3. forduló gólját: Eppel Márton nagyszerű találatát az MTK ellen. Egyébként ezt is nagy figyelmetlenség előzte meg az ellenfél, a fővárosi kék-fehérek részéről, hiszen Hegedüs Lajos kapus földről elvégzett, pontatlan kirúgása után az egyből visszafejelt labdát zúdította a kapuba Eppel.
A FORDULÓ GÓLJA EPPEL MÁRTONÉ
A paksiak harmadik találata szép kontratámadásból esett, és a csereként beálló Kulcsár Dávid sarokkal leheletfinom gólpasszt adott Könyves Norbertnek, azaz ez is lehetett volna a hét asszisztja. De mi még ennél is szebbnek találtuk Asmir Suljic gólt eredményező indítását Pécsen. A bosnyák csatár ügyes cselek és szép szóló után indította a leshatáron kilépő Simon Krisztiánt, aki aztán betalált Gőcze Gergő kapujába.
Suljic az utóbbi időben egyre jobban futballozik. Már tavasszal is akadt olyan meccs, amelyen elemében volt, márciusban, a PMFC elleni Magyar Kupa-negyeddöntő újpesti visszavágóján például csereként beállva többször is „csomót kötött” a pécsi védők lábára, majd megszerezte első gólját újpesti színekben, így volt olyan szurkoló, aki a lefújás után már kijelentette: Törőcsik András óta nem látott ilyen futballistát a Megyeri úton.
Túlzásokba azért ne essünk, a Pumukli becenévre hallgató Suljicot még nem hasonlítanánk a lilák legendájához, de kétségtelen tény, hogy technikás futballista, azon kevesek egyike az NB I-ben, aki bátran mer cselezni, s erre a szezonra már eljutott oda, hogy nemcsak rácsavarodik a labdára és nemcsak „örökölni” lehet tőle azt, hanem meg is játssza a társait – a forduló gólpasszát neki szavaztuk meg.
SULJIC-GÓLPASSZ SIMON KRISZTIÁNNAK
A leggyengébb formában lévő csapat pedig jelenleg a Kecskeméti TE. A lila-fehérek még nem szereztek pontot, és az előző szezon végét is figyelembe véve sorozatban az ötödik NB I-es mérkőzésüket veszítették el – a KTE 2008 óta íródó élvonalbeli története során ilyen negatív szériája még nem volt az együttesnek.
KÖZEL HÚSZEZREN A LELÁTÓKON – FRADI NÉLKÜL IS
A Nemzeti Sport Online, folytatva a már megszokott gyakorlatot, ismét összegyűjtötte a kluboktól a hivatalos nézőszámadatokat. Bár a Ferencváros–DPASE találkozót a hazaiak kérésére elhalasztották, így is 19 180-an látták a helyszíneken a labdarúgó NB I 3. fordulójának mérkőzéseit.
A Ferencváros–Dunaújváros mérkőzést a hazai csapat Chelsea elleni, vasárnapi stadionavatója miatt későbbre halasztották (az új időpont még nem ismert), így a nézőszámokat vizsgálva sem beszélhetünk végleges adatokról.
Ami biztos, sokáig úgy tűnt, hogy a DVSC-Teva–Puskás Akadémia FC meccs rekordnézőszámot hoz (5114) a 2014–2015-ös szezonban – hiszen az első két körben egyik találkozó látogatottsága sem érte el az ötezret –, ám a vasárnapi DVTK–Haladás összecsapás, ha egy kicsivel is, de felülmúlta ezt. Diósgyőrben hivatalosan 5156-an voltak kíváncsiak a szombathelyiek elleni fellépésre.
A fordulót a meglévő adatok szerint eddig 19 180-an látták, ami 2740-es átlagot jelent. Bár még hátravan egy mérkőzés, hogy teljes legyen a kép, nem rugaszkodunk el nagyon a valóságtól, ha megállapítjuk:az elsőésa második fordulóhozképest emelkedés tapasztalható, ráadásul a Ferencváros hazai mérkőzésén az új stadionja hatására akár nézőcsúcs is születhet.
Időpont | Mérkőzés (Tv) | Játékvezető | Néző |
Augusztus 8., péntek | |||
19.00 | MVM-Paksi FC–MTK Budapest 3–0 | Solymosi Péter | 1543 |
Augusztus 9., szombat | |||
16.30 | Budapest Honvéd–Nyíregyháza Spartacus 0–1 | Farkas Ádám | 1020 |
16.30 | Videoton FC–Győri ETO FC 3–2 | Iványi Zoltán | 3645 |
18.30 | Lombard Pápa–Kecskeméti TE 3–2 | Szabó Zsolt | 850 |
18.30 | Pécsi MFC–Újpest FC 1–1 | Erdős József | 1852 |
20.30 | Debreceni VSC–Puskás Akadémia 2–0 | Fábián Mihály | 5114 |
Augusztus 10., vasárnap | |||
18.30 | Diósgyőri VTK–Szombathelyi Haladás 3–0 | Németh Ádám | 5156 |
A Ferencváros–Dunaújváros PASE mérkőzést a hazai csapat Chelsea elleni, vasárnapi stadionavatója miatt későbbre halasztották, az új időpont még nem ismert. |
1. MVM Paks | 3 | 3 | – | – | 8–0 | +8 | 9 |
2. Videoton FC | 3 | 3 | – | – | 9–2 | +7 | 9 |
3. Diósgyőri VTK | 3 | 2 | 1 | – | 6–2 | +4 | 7 |
4. MTK Budapest | 3 | 2 | – | 1 | 5–3 | +2 | 6 |
5. Lombard Pápa FC | 3 | 2 | – | 1 | 4–5 | –1 | 6 |
6. Újpest FC | 3 | 1 | 2 | – | 3–2 | +1 | 5 |
7. DVSC-Teva | 3 | 1 | 1 | 1 | 3–2 | +1 | 4 |
8. Nyíregyháza Spartacus FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 2–4 | –2 | 4 |
9. Ferencvárosi TC | 2 | 1 | – | 1 | 3–2 | +1 | 3 |
10. Budapest Honvéd | 3 | 1 | – | 2 | 4–4 | 0 | 3 |
11. Győri ETO FC | 3 | 1 | – | 2 | 5–6 | –1 | 3 |
12. Szombathelyi Haladás | 3 | 1 | – | 2 | 1–4 | –3 | 3 |
13. Pécsi MFC | 3 | – | 2 | 1 | 3–7 | –4 | 2 |
14. Puskás Akadémia FC | 3 | – | 1 | 2 | 3–6 | –3 | 1 |
15. Kecskeméti TE | 3 | – | – | 3 | 3–7 | –4 | 0 |
16. Dunaújváros PASE | 2 | – | – | 2 | 0–6 | –6 | 0 |