"Az is hülye, aki ezt kitalálta!" No, ez a leginkább sommás vélemény a nagypályás futball egyik, július 1-jén életbe léptetett új határozatáról, amely a lesszabályt módosítja. Az újítás lényege: a partbírónak csak akkor kell emelnie a zászlaját, s így szabálytalanságot jeleznia, ha a lesen tartózkodó labdarúgó érintette a labdát.
Puhl Sándor részletes elôadást tartott arról, hogy mikor emeli fel a zászlaját az akciók végén a partbíró (Fotó: Meggyesi Bálint)
Puhl Sándor részletes elôadást tartott arról, hogy mikor emeli fel a zászlaját az akciók végén a partbíró (Fotó: Meggyesi Bálint)
Akik július 10-én Siófokon, vagy a televíziós közvetítés jóvoltából látták az Újpest-Feyenoord (1-3) mérkőzést, azok főleg a kezdő sípszó utáni 30 perc során tapasztalhatták, hogy (például) a lilák támadója, Kovács Zoltán megindult a holland kapu felé, tanácstalanul kinézett az oldalvonal felé - a 18-szoros válogatott támadó érezte, lesről indult… -, ám miután a partbíró nem emelte fel a zászlaját, tovább sprintelt a labda felé, és amikor hozzáért, akkor szólalt meg a játékvezető sípja.
Ha Kovács Zoltán esetével modellezzük az új módit, akkor azt mondhatjuk: totális értelmetlenség kivárni ezt a bizonyos labdaérintést. De… Ha arra gondolunk, ezzel megnő a lehetősége annak, hogy a nyilvánvaló lesállás ellenére gól születhessen (hiszen az a futballista, aki a lesen álló társ mögül érkezik, már játékba avatkozhat és a kapuba küldheti a labdát), akkor máris azt mondhatjuk: lehet értelme a játékvezetői kivárásnak.
Ám legyen így vagy úgy, éppen a konzervatív szabályai miatt örök életűnek tűnő labdarúgást alapjaiban rázta meg a módosítás: játékosok, edzők, sőt maguk a bírók is ódzkodnak ezen újítástól. S hogy nem kiskaliberű döntésről van szó, azt példázza, hogy a minap a korábbi világhírű játékvezető, a magyar profi bírók vezetője, Puhl Sándor e témakörben tartott előadást, illetve beszélgetett az élvonalbeli csapatok szakvezetőivel, csapatkapitányaival.
- Gyanítom, ízekre szedték az edzők, a játékosok… - Szedhettek volna - mondta nevetve Puhl Sándor. - Amire régen volt példa, az most valósággá vált: az élvonalban bíráskodó játékvezetők mellett mindegyik első osztályú csapat képviseltette magát az edzőivel, meghatározó játékosaival, jelezve, a mostani szabályváltozás fontos. Eljött az a pillanat, hogy a magyar profi csapatoknál megértették: a futball olyan cirkusz, amelynek szereplői egyazon célért küzdenek, jelesül a közönség minél jobb kiszolgálásáért.
- Azért ebből az új, les volt, nem volt les kezdetű szabályból lesz majd csúf cirkusz is a pályán és a pálya szélén… - Lesz. A futball nem hibátlan játék, és a játékvezetők is "botlanak" majd, azaz a téves döntéseket nem zárja ki ez a fajta "Nézz és várj!" munkacímet viselő szabály. Még egyszer mondom: úgy érzem, rendkívül hasznos volt, hogy az élvonal minden szakmai szereplője kíváncsi volt arra, miként kell ezután együttműködniük a játékvezetőknek és a játékosoknak. Vannak ugyanis finomságok, amelyeket nem ártott előre tisztázni, úgymint, hogy ha - például - a lesen álló játékos nem ugrik fel fejelni a belőtt labdára, de azt a kapus az alapvonalon túlra üti, akkor szögletrúgás következik, ám ha a támadó futballista felugrik fejelni a hárításra készülő kapussal együtt, akkor az aktív helyzet miatt szabadrúgás jár kifelé, les címén.
- Szép kis kavarodás lesz itt még… Miért volt szükség erre az új szabályra? - Addig nem tudom a választ, amíg nem látom a gyakorlati hasznát, hogy, mondjuk, valóban több gól születhet ezzel a kivárásos módszerrel, hiszen elvileg megöli a tudatos lesszabály. Egy biztos: türelmesnek kell lenni, ám hiszem, ahogyan eddig minden új megoldás, úgy ez is belesimul majd a játékba, és a futball javát szolgálja.
Óvatosabbak lesznek azok az edzôk, akik eddig elôszeretettel alkalmazták a lestaktikát, hiszen a rafinált kollégák csalicsatárt küldhetnek a védvonal mögé, hogy végül a mélységbôl érkezô társ fejezze be az akciót, zavartalan nyugalommal helyezve a labdát
---- A futball szabályait az International Board határozza meg, és e testület döntéseit fogadja el a nemzetközi, az európai és a konföderációs szövetség. Az International Board évente több ezer szabálymódosító javaslatot vitat meg, és ezek közül csak néhányat fogad el. Puhl Sándor - az ominózus új lesszabály mellett - több változásról is beszámolt.
Módosult a büntetőrúgásoknál alkalmazott szabály, és e szerint ha a támadócsapat játékosa(i) a labda elrúgása előtt belép(nek) a büntetőterületre, úgy eztán a korábbiakkal ellentétben nem kirúgás, hanem szabadrúgás jár (ha a támadó- és védőjátékos együtt lép be a tizenhatoson belülre, akkor megismételtetik a büntetőrúgást).
Partdobásnál az ellenfél játékosa nem állhat közvetlenül a labda eldobására készülő játékos elé, hanem attól két méterre helyezkedhet, viszont a mozgásával (mondjuk, ugrálva) zavarhat. Vége az ékszeres korszaknak! Ezentúl a labdarúgók úgy sem léphetnek pályára, hogy a gyűrűt, a fülbevalót, a piercinget leragasztják avagy éppenséggel gézzel lefedik. ---- Az Újpest csapatkapitányának, Tóth Norbertnek a hosszú indítások is a specialitásai közé tartoznak. Ezek után rendre Rajczi Péter és Kovács Zoltán lódul meg a kapu felé, és bizony, az utóbbi edzőmérkőzéseken a csatárok nemegyszer dühöngtek, hogy hiába sprinteltek, amikor labdához értek, akkor lest jelzett az asszisztens. "Érdekes ez az új szabály, és sok vitára ad majd okot - mondta az elmúlt évad legjobb labdarúgója. - Nehéz dolguk lesz a játékvezetőknek, az asszisztenseknek és a játékosoknak is. Attól tartok, a bírók nem mindig ugyanúgy ítélik majd meg a helyzeteket, és mi, futballisták pedig nem tudunk majd minden esetben nyugodtan reagálni a kivárás után született döntésekre. Persze egy új taktikai elem is születhet, hiszen lehet, hogy nem is az viszi majd el a labdát, aki első szándékból megtehetné, hanem egy hátulról, szabályos körülmények között érkező társ."
Az élvonal egyik legrutinosabb védője Kuttor Attila is attól tart, hogy nem lesz majd egyszerű elfogadni az új szabályt. "Sok vita lesz még ebből - vélekedett az FC Fehérvár labdarúgója. - Attól félek, hogy a játékvezetők sem tudják majd maradéktalanul betartatni ezt a regulát, lesz aki szigorúbban, lesz, aki lazábban kezeli ezt. A játékos nem tudja eldönteni, fusson-e vagy ne, szerintem egyértelműbb szabályt kellett volna kitalálni. Mostantól hatványozottabban igaz, hogy addig kell játszani, amíg a bíró le nem fúj egy akciót. Aztán meg majd mindenki csodálkozva néz, hogy miért is kellett megállnia a támadásnak."
Az MTK csapatkapitánya, a kapus Végh Zoltán nem irigyli a játékvezetőket, hiszen szerinte az ő feladatuk nehezedett az új szabállyal. "Nekem teljesen világos, hogy mi a cél ezzel a módósítással: a megalkotói több gólt szeretnének látni - mondta a kapus. - A védőknek nagyon oda kell majd figyelniük, és a lestaktikának is befellegzett. Legnehezebb helyzetben azonban a bírók lesznek, akiknek eddig is a lesek megítélése volt a leginkább kritizálható döntésük. Abban én is biztos vagyok, hogy sok vita lesz még ebből a szabályból…"
László Csaba, a Ferencváros vezetőedzője tökéletesen érti az új lesszabályt, ám a szakember is úgy gondolja, alkalmazása sok gondot okozhat. "Rendkívül sok probléma adódhat, éppen ezért remélem, hogy az illetékesek hamarosan újragondolják a szabályt, mert nem hiszem, hogy segíti a támadójátékot - mondta a szakember. - Azt mindenképpen pozitív fejleménynek tartom, hogy Puhl Sándor az edzők számára tartott szakmai értekezleten közölte, a magyar játékvezetők megpróbálják rugalmasan alkalmazni az új szabályt. Természetesen magam is eligazítottam a játékosokat, felhívtam a figyelmet az új szabály adta lehetőségekre, előnyökre, de az alkalmazásával járó buktatókra is kitértem."