- Elnök úr, hallotta, hogy vannak, akik azt állítják: máris megbukott? - Aki ilyet mond, az vagy az ellenségem, vagy fogalma sincs a magyar futball viszonyairól - mondta Kisteleki István, a liga nemrég megválasztott elnöke. - Egyébként lekopogom, eddig még semmiféle negatív visszajelzést nem hallottam, úgyhogy kíváncsi lennék, aki bukott ligaelnöknek titulál, az vajon mivel indokolja.
- Megmondom én, ne gondolkodjon rajta: ön éppen ott folytatta a munkát, ahol sokat kritizált elődje, a Székesfehérvárott most a jelek szerint kánaánt teremtő Szieben László abbahagyta. A bajnoki rajt közeledtével ugyanazokat az élményeket élheti át a magyar futball társadalma, mint mondjuk fél, egy vagy éppen két esztendeje. A csapatok jelentős részénél teljes a bizonytalanság, ráadásul tartoznak a játékosoknak, ám a liga rostáján mégis minden klub átment. Nem érzi, hogy így semmilyen törvényre, szabályra, ligára, vagy éppen ligaelnökre sincs szükség? - Amit most elmondott, meglehetősen negatív megközelítése a valóságnak. Abban egyetértünk, hogy válságban van a labdarúgás, ezt mindenki tudja, ezen nincs mit szépíteni. De ennek is megvan az oka, a klubok évek óta mást sem csinálnak, mint ígérgetnek, sőt, túlígérnek. A játékosok pedig elhiszik mindezt. Leegyszerűsítve olyan ez, mint ha valaki betolja a bevásárlókocsiját a hipermarketbe, aztán csak pakolja bele az orosz kaviárt, a francia pezsgőt és a norvég mintás pulóvert, pénze viszont nincs hozzá.
Kisteleki István szereti a futballt – de akkor lenne jó ligaelnök, ha már most kemény kézzel nyúlt volna hozzá a fociügyekhez
- Ha ezt ön is pontosan látja, miért nem lépett fel keményen, s elődjével ellentétben drasztikusan kizárva azokat a klubokat, amelyeknél teljes a káosz, csak a hitegetés és ígérgetés folyik a követhető és szabályos gazdasági tevékenység helyett? - Nézze, engem nem hóhérnak választottak, nem azért lettem ligaelnök, hogy berúgjam az ajtót, és eljátsszam a kemény fiút. Nekem az a feladatom, hogy a magyar futball érdekeit szolgáljam, s kellő jóindulattal, toleranciával közelítsek a problémák felé.
- A magyar futball érdeke ugye az is, hogy a Ferencváros elinduljon a bajnokságban? Mert Fradi nélkül feleannyira lelkes a meccset közvetítő televíziós társaság, a főtámogató, és még folytathatnánk a sort. - Álljunk meg egy pillanatra. A Ferencváros nem kivételezett klub, és nem azért kapta meg végül is a licencet, mert az ország legnépszerűbb csapata. A helyzet sokkal egyszerűbb, a Fradi vezetői a többi klubbal szemben támasztott követeléseknek az utolsó órában megfeleltek. Minden egyes dokumentumot bemutattak, így természetesen indulhatnak a bajnokságban. És ha már a Fradiról beszélünk, elmondanám a véleményemet… Meghökkentő, de épp a Ferencvárosnál nem történt meg a rendszerváltás, az Üllői úton még most is úgy élnek és dolgoznak az íróasztalok mögött, mintha a szocializmusban élnénk. Nincs jogom beleszólni az FTC belügyeibe, de számomra egyértelmű, hogy a labdarúgócsapatot működtető rt.-nek úgymond le kell válnia az egyesületről, annak élére igazi tulajdonos kell. Ha ez a váltás megtörténik, a pénz újra áramlik az Üllői úti kasszába. Annyit még elárulok, hogy már van olyan üzleti csoport, amely nem kevés összeget áldozna a Ferencvárosra. Tárgyaltam is velük.
Tóth Norbert volt a legjobb
A Magyar Labdarúgóliga pénteken adta át az elmúlt szezon legjobbjainak járó díjakat. A tavalyi bajnokság legjobb játékosa, vagyis a Bozsik József-díjas az újpesti Tóth Norbert lett, a gólkirályi címet a pápai Tomás Medved nyerte (a légiós 18 gólt szerzett), az év felfedezettjének a szintén újpesti Vanczák Vilmost választották. A legjobb edzô az MTK mestere, Garami József lett, és örülhetett Bede Ferenc is, akit a legjobb játékvezetônek jelöltek, míg a fair play-díjat az MTK kapta. Kitüntettek egy kollégát is, a legjobb sportújságírónak járó Molnár Dániel-díjat az nb1.hu fôszerkesztôje, Imre Mátyás érdemelte ki.
- Mondhat bármit, akkor is vannak egyenlők, és még egyenlőbbek, amíg az egyik klubnál betűről betűre betartják a paragrafusokat, addig a többség, már bocsánat, de beint a szabályoknak, és gyakorlatilag azt csinál, amit akar. - Ha őszinte akarok lenni, akkor el kell ismernem, jelen pillanatban három klubnál dolgoznak úgy, hogy az példaértékű, abba semmilyen módon nem lehet belekötni. A Debrecenről, a Tatabányáról és a Vasasról van szó. A többieknél fennáll a veszély, hogy a már beharangozott negyedévente sorra kerülő gazdasági vizsgálaton megbuknak. Ott már nem lesz kegyelem, amelyik csapatnál elkezdődik a bajnokság során az üzengetés, egyik vagy másik játékos nyilatkozik, hogy nem kapta meg a fizetését, ott már felkészülhetnek a kizárásra. Olyan klub a jövőben nem szerepelhet a profik mezőnyében, amelyik nem felel meg a követelményeknek, s ezáltal rontja az üzlet jó hírnevét. Mert ne tagadjuk, a futball üzlet Magyarországon is. Ha most azt kérdezné tőlem, biztos vagyok-e benne, hogy mind a tizenhat csapat befejezi az előttünk álló szezont, azt felelném, sajnos nem. De mégis bizakodó vagyok, hiszen az MLSZ és az MLL között soha nem volt ennyire szoros és remek a kapcsolat, együtt sokkal erősebbek és határozottabbak leszünk. Azt is elárulom magának, hogy változások lesznek a különböző bizottságokban, mostantól csak semleges, objektív emberek dönthetnek klubok sorsáról.
- Ezzel most azt akarja mondani, hogy eddig szó sem volt semlegességről? - Maradjunk annyiban, hogy volt ilyen. Ha valakinek az volt az érdeke, hogy a Zalaegerszeg, vagy mondjuk a Ferencváros indulása mellett érveljen pozíciójánál fogva, akkor az megtette.
- De hát akkor minek a ligaelnök, ha a szurkolók döntenek mindenben? - Ez a múlt. Ahogy az imént mondtam, megszűnik az érzelmi kötődés, és ha az első negyedéves rostán fennakad bárki, a friss, új tagokból álló licencbizottság könyörtelen lesz.
- Úgy gondolja, azok után, hogy a klubok jelentős része "kamu papírokkal", ígérgetésekkel, könyörgéssel, vagy tudom is én mivel megszerezte az induláshoz szükséges engedélyeket, és a liga, az immár ön által vezetett testület mindehhez statisztált, bárki is hisz önnek? - Elvállaltam egy munkát, mégpedig azért, mert a labda számomra mindig örömet okozott, engem sohasem csalt meg, s úgy gondoltam, ha megtisztelnek a bizalmukkal, akkor el kell vállalni ezt a feladatot. De a munkámnak csupán egy százalékát végeztem el, kilencvenkilenc még hátra van. Ha fordítva lenne, akkor sem lehetnék elégedett, de úgy látom, három hét után azt kérik számon tőlem, ami ötven év alatt ment tönkre. Egyetlen elv vezérel, életben tartani a magyar futballt, sőt olyan jövőképet felvázolni, amely hosszú távon működőképessé teheti a sportágat. Minden egyes klubhoz valós tulajdonosi kör kell, amelyik a földön jár, és nem akarja lehozni a csillagokat az égből egyetlen magyar futballistának sem. De mindezt nevesítsük: számításaink szerint az első osztályú magyar csapatok vígan eléldegélhetnek kétszázmillió forintból évente. Ahol már háromszázmilliós a költségvetés, ott akár merészebb célokat is maguk elé tűzhetnek.
- Elkészült a sorsolás, azt viszont még nem tudjuk, hogy melyik televíziós csatorna közvetít. - Az RTL Klub, és ami idekívánkozó megjegyzés: a Football Duo Kft.-től a ligára szállt a mérkőzések értékesítési és hasznosítási joga. Tudom, hogy a szurkolók nem szeretik a vasárnap délelőtti időpontot, de tudomásul kell venni, egyelőre ott a helye a magyar futballnak. Ennyien kíváncsiak rá, ezt a nézettség bizonyítja. Nem is lehet más a cél, mint elegáns, modern stadionokban olyan meccseket játszani, amelyek vasárnap főműsoridőben is közvetíthetőek lesznek.
- És mi a helyzet a főszponzorral, az Arany Ászokkal? - Látja, ez már nem annyira egyértelmű: a cég tavaly többször is elégedetlenségét fejezte ki a ligával szemben, és most ott tartunk, gondolkodik a további szponzoráción. Márpedig éves szinten háromszázmillió forintról van szó. Ha ők visszalépnek, keresnünk kell helyettük mást. Látja, ehhez is kell a nyugalom és a rend. ---- A ---- &