Rovatunkban, a Nemzeti Sport Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
"Az NB I-es ligatanács elképzelése szerint jövőre 16 csapat indulna az első és 16 a második osztályban. A tervek alapján 2004 júliusától minden élvonalbeli együttes számára kötelező lesz a klublicenc, amely követelményeinek azonban az érintettek vélekedése szerint nemhogy 16, hanem egyetlen magyar futballcég sem tud majd megfelelni."
Nyilasi Tibor:
Nyilasi Tibor: – Szimpatikus lenne a tizenhat csapat, ám nem hiszem, hogy a piac ezt el tudná bírni. Így vagy marad minden a régiben, vagy pedig a szövetség halasztást kér az UEFA-tól a klublicenc bevezetésére, máskülönben nem lesz a nyártól magyar bajnokság. Csank János: – A jóléti államokon kívül egyetlen bajnokságban sem tud minden együttes megfelelni a klublicenc követelményeinek. Az edzőbizottság már azt sem értette, miért kellett megszüntetni a tizenhat csapatos rendszert. Sokan azt hiszik, több munkahelyet akarunk teremteni a futballistáknak, holott arról van szó, hogy a megfelelő szakmai alapot csak nagyszámú együttes biztosíthatja, ráadásul fontos a vidékiek részvétele a sorozatban. Nézzük a jelenlegi állást: kiesik két vidéki, feljut két pesti, és jövőre megrendezhetjük a BLSZ kiemelt csoportjának küzdelmeit… Hajdú B. István: – Vagy a valóságot igazítjuk a szabályokhoz, és akkor mindenki indulhat, vagy kőkeményen betartatjuk a feltételeket, de akkor nem lesz csapat. Nem tartanám rossz megoldásnak, ha többen csak félprofi-, avagy éppen amatőrstátusban futballoznának. Manapság a Debrecen az egyetlen futballvállalkozás, amely jól felépítve működik, és ha lenne még másik tizenöt Debrecenünk, akkor nyugodtan várhatnánk a tizenhat csapatos bajnokságot. Détári Lajos: – Olyan állapotok uralkodnak itthon, hogy a klublicencet lehetetlen bevezetni. A ligának komolyan kellene venni a pénzügyi helyzetről szóló beszámolókat, és nem a tulajdonosokat kellene védenie a játékosok helyett. Mert az emberben felvetődik a kérdés, hogy milyen forrásból, milyen garanciával tudott elindulni egy csapat a bajnokságban, ha ma már hetven- és ötvenmilliót kér kölcsön? Kemény Dénes: – Akkor jó egy bajnokság, ha küzdelmes mérkőzéseket láthatunk, de nem tudom, van-e még négy olyan együttes, amely sorozatban képes jól futballozni.
"Mégsem láthatják a Tv2 nézői a gólösszefoglalót, mert a közvetítési jogokat birtokló Football Duó Kft. ügyvezetője, Bodnár György megakadályozta az üzletet. A produkciót jegyző cég szerint a liga a hibás, hiszen Szieben László elnök a jogtulajdonos hozzájárulása nélkül próbált megegyezni velük, így megtévesztette őket, ezért perrel fenyegetik a Magyar Labdarúgóligát."
Détári: – Igaza van Bodnár Györgynek, és minden ilyen ügy azt bizonyítja, nem megfelelő a futballvezetés. Kemény: – Bodnár Györgynek jogtulajdonosként lehet szubjektív véleménye, hogy mi tetszik neki és mi nem, és ha a szerződésben szerepel, hogy vétójoga van, akkor bizony beleszólhat az üzlet megkötésébe. Nyilasi: – A hírből kitűnik az is, hogy a magyar futball eladható, van benne pénz, csak meg kellene tisztítani. S ha minden tiszta lenne, talán a szerdai válogatott meccset is adná valamelyik csatorna… Hajdú B.: – Le kellene ülni minden érdekelt félnek egy nagy asztalhoz, hogy ott aztán megállapodjanak arról, mi jó nekik és mi jó nekünk, tévénézőknek. Az élet most megoldhatja a problémát, mert jön a tél, lesz idő a tárgyalásokra. Mindazonáltal bármilyen döntés is szülessen a labdarúgásban, azt egyből három felső vezető vitatja, kettő meg ráadásként perel is. Így viszont csak a jogászok járnak jól a futballal… Csank: – Röviden: nagyon kellene a gólösszefoglaló… Nem a perekről szeretnék hallani, olvasni, hanem a gólokat és a szép jeleneteket látni. A futball ugyanis erről szól.
Debrecenben most imádják a futballt: ilyen csodás hangulatra lesz szükség, hogy a Loki továbbjusson a PAOK-kal szemben (Fotó: Németh Ferenc)
"Három óra alatt fogyott el szinte az összes jegy a Debrecen–PAOK Szaloniki UEFA-kupa visszavágójára. A belépő nélkül maradt magyar szurkolók mellett a görögök is bosszúsak, mert a kért 3000 helyett csak 650 jegyet kaptak."
Hajdú B.: – Azt csak nem remélték a görögök, hogy a hétezerből megkapnak háromezer belépőt… Remélem, mihamarabb lesz stadion, és a Debrecen nem jár majd úgy, mint a Dunaújváros. Másfelől viszont félek is, hogy már most mekkora tülekedés volt – mi lesz a tavasszal, ha netán jön a Liverpool vagy a Barcelona? Csank: – Most valóban kellene a sok jegy, de igazából nincs szükség Magyarországon a nagy stadionokra. Tíz-, legfeljebb tizenötezer nézőt befogadó lelátó tökéletesen elég ide. Szomorú, hogy Debrecenben még ennél is kevesebb a hely. Kemény: – Azért jusson eszükbe a csalódott görögöknek, hogy nem az Old Traffordon rendezik a meccset… Mostanában a vízilabdameccseken mindig rengeteg ember szorul ki az uszodából, nagyon örülök, hogy végre a futballban is előfordul ilyesmi. Nyilasi: – Hasonló a helyzet, mint tavaly Zalaegerszegen, ám azért bízom abban, hogy a folytatás nem ugyanilyen lesz, és a Debrecen jövőre nem a kiesés ellen harcol majd… Úgyhogy azt kívánom a Lokinak, játsszon jól, jusson tovább, és mindig tartsa meg a közönségét. Détári: – Egy ország szurkol most a Debrecenért, ám nem értem, miért Dunaújvárosban van stadion, ahol az NB I B-ben utolsó előtti a csapat, vagy miért Kaposvárott, ahol meg tizedik. A Loki most megérdemelne egy harmincezres stadiont is, és az a furcsa, hogy a Fidesz-kormány uralkodása alatt éppen Kósa Lajos polgármester nem tudott kiharcolni egy nagyberuházást.
"Hazai pályán szenvedett négygólos vereséget a Haladás az idegenben egyre jobb Balaton FC-től. Bíró Péter tulajdonos éppen a múlt héten, még a Siófok elleni meccs előtt jelentette be, hogy elégedett volt a játékosok Debrecen elleni teljesítményével, így elengedi a további pénzbüntetést. A szombathelyi csapat tizedik a tabellán, és legutóbb két hónapja, szeptember 13-án rúgott gólt az élvonalban."
Kemény: – Most már nagyon szurkolok a játékosoknak, hogy Szombathelyen fel ne emeljék a belépők árát… Détári: – Néhány ember kivételével nagyon sajnálom a szombathelyieket, de tudomásul kell venni, hogy a tulajdonosnak nem szabad mindenbe beleszólnia. Bíró Péter engem nem tudott irányítani, de a jelek szerint az utódaimat igen, hiszen most már játszik az a két brazil, akit én nagyon messzire zavartam. Remélem, a város, a helyi vállalkozók lépnek, megvásárolják a kft.-t, és megszüntetnek minden kapcsolatot a Lombarddal. Csank: – Egy olyan Haladás kellene a magyar futballba, amelynek hat-nyolcezer szurkoló megy ki a meccseire, és ahol teljes a nyugalom. De most nem így van, a sok-sok ügy miatt igen balhés csapat lett a szombathelyieké. Nem tudják elviselni, hogy a tabellán a kiesőhelyek közelébe kerültek – na, ezért kellene tizenhat csapatos sorozat, mert ott két-három vereség még nem jelent világvégét. Most viszont egyszerűen nincs derékhad, vagy a dobogóért, vagy a bennmaradásért kell küzdeni. Idegbajos egy bajnokság ez. Hajdú B.: – Egyetértek Bíró Péterrel: rúgott gól nélkül tényleg a Debrecen elleni nulla nulla lehet a maximális eredmény… Pici kapkodást érzek Szombathelyen, talán le kellene nyugodni és rendet kellene tenni. A közönség mindenesetre véleményt mondott: ingyen még kimentek hatezren, pénzért már csak kétezer-ötszázan. Húha, vajon mennyien lesznek, ha legközelebb megint fizetni kell? Nyilasi: – Valami elszakadt az első edzőváltás után, amikor Döme eljött, de szerintem a folyamat nem megfordíthatatlan. Én még emlékszem arra, amikor a Haladás ellen húsz-huszonötezer ember előtt játszottunk. Remélem, hamarosan megint sokan lesznek Szombathelyen.
"Nyolcezer szurkoló nézte meg a másodosztályú bajnokságban a Diósgyőr legutóbbi hazai mérkőzését, amelyen felavatták a villanyvilágítást, ám néhányan a második kapott gól után a pályára rohantak, így a játékvezető félbeszakította a meccset. Az újpesti szurkolók is hírt adtak magukról, nemrég Siófokon egy kukát, most Zalaegerszegen egy elfutni képtelen telefonfülkét pofoztak fel."
Csank: – Ha valaki a pályára rohan, állítsák statáriális bíróság elé: tárgyalás, sitt, közben meg jól megverik a rendőrök. Sajnos a szurkolók egy kis része még mindig a balhéban leli örömét, és nekünk inkább törvényekkel, semmint szögesdróttal kellene megállítanunk őket. Nyilasi: – Na tessék, kiszabadult a szellem a palackból: a május harmincadikai események óta még nincs jogerős döntés, így talán azt gondolja minden tábor, hogy ha az egyiknek lehetett pályára ugrálni, neki vajon miért ne lehetne ugyanezt. Détári: – Miért kell a pályára szaladni, ha kikap a csapat? Miért nem lehet nyugodtan átélni akár a győzelmet, akár a vereséget? Nagyon szép, hogy Diósgyőrben ennyien szeretik a focit, de azért nem ártana normálisabb szurkolást produkálni. Kemény: – A hír második felét kommentálnám: a jelek szerint az újpestiek nem járnak eleget bokszedzésre, mert egy telefonfülkénél erősebb ellenfelet is találhatnának maguknak… Hajdú B.: – Remélem, Diósgyőrben meglesznek a tettesek – most már volt villany, lehetett őket látni. Talán azok ugráltak a pályára, akik eddig biciklivel tekerték a transzformátort, és most siratják a munkahelyüket… Azt pedig nagyon könnyen el tudom képzelni, hogy békésen sétál az ember lila sállal az utcán, és egyszercsak beszól neki egy telefonfülke. Ne a villanyoszlopot rugdosd, hanem velem állj ki, mondja a gaz fülke, és máris kezdődik a pofozkodás. A siófoki esetet viszont nem tudom hova tenni, mert nem biztos, hogy az a kuka, amit vernek – talán az, aki ver.