A DVTK vártnál nehezebb győzelmével kezdődött meg a női kosárlabda NB I idei döntője

2024.05.01. 23:17
Milica Jovanovics 22 pontot szerzett a miskolci csapatban a döntő nyitányán (Fotó: Kovács Péter)
A DVTK Hun-Therm nyerte meg a női kosárlabda NB I idei döntőjének első mérkőzését: a miskolciak hazai pályán 75–62-re győztek a Serco Uni Győr ellen az egyik fél harmadik sikeréig tartó finálé szerdai játéknapján. A bronzcsata első felvonásában is hazai siker született, a Szekszárd 82–67-re verte a címvédő Sopront.

LEGUTÓBB ÖT ÉVE játszhatott döntőt a DVTK Hun-Therm a női bajnokságban, akkor 3–0-ra kikapott a Soprontól. Az ötszörös ezüstérmes még sosem nyert aranyérmet az NB I-ben, s talán olyan sem fordult még elő a borsodiakkal, hogy esélyesként kezdhették el a finálét.

Nos, úgy hozta az élet, hogy 2024-ben már az előtt egyértelmű favorittá lépett elő a piros-fehér együttes, hogy szerda este feldobták volna a labdát a Serco Uni Győr elleni párharc első felvonásán a DVTK Arénában. A gyakorlatilag csurig megtelt létesítménybe ugyanis rendkívül tartalékos ellenfél futott ki a bemelegítésre: az alapszakaszt második helyen záró zöld-fehéreknél a korábban előre bejelentett hiányzók (Destiny Slocum, Bridget Carleton, Török Ágnes) mellé csatlakozott Kristine Anigwe is, így tulajdonképpen igazi légiós nélkül készült az aranycsatára az egyszeres bajnokcsapat (az amerikai Goree Cyesha már honosított).

Az évad két kimagaslóan legjobb együttesének párharcában alapvetően is a DVTK volt az esélyesebb – az alapszakaszban oda-vissza megverte ellenfelét –, de a hiányzók miatt gyakorlatilag elképzelhetetlennek tűnt, hogy ebben az összetételben akár egy meccset is nyerjen Cziczás László együttese. Mindezt akár le is olvashattuk Török Ágnes arcáról; a válogatott magasbedobó felkötött karral is ott volt a többiekkel, és bizony nem volt vidám…

A hazai közönség felfokozott állapotban remek hangulatot teremtett az első percekre, amelyek meglepetésre három jó vendégtriplát és győri vezetést hozott. A 8. percre rendezte sorait a DVTK, az ausztrál Darcee Garbin hármasával már a vendéglátó vezetett. A csak távolról eredményes vendégek meccsben voltak, és 20-nál utolérték riválisukat, Dubei Debóráék kitűnően céloztak távolról (5/7). Időnként az idegesség jelei mutatkoztak a fehér mezeseken, akiknek mentálisan nyilván nem lehetett könnyű így a felkészülés. Ugyanakkor erőfitogtatásképpen futottak egy 17–2-es etapot, és máris nyeregben voltak, a közönség pedig talpon.

A Győrt dicséri, hogy a nagyszünetben mindössze nyolcpontos hátrányban volt, az meg pláne, hogy egy pontra felzárkózott a 26. percben. Tényleg felszabadultan játszottak a zöld mezesek, ahogyan azt előre sejteni lehetett, a hazaiak pedig egyre több hibával kosárlabdáztak. Ám csak néhány percig; aztán „ijedtükben” összekapták magukat, és megint elhúztak nyolc ponttal. S amikor a montenegrói Milica Jovanovics bedobta az ötödik hármasát a 37. percben, végleg eldőlt a meccs.

Nehezebben a vártnál, de hozta a hazai elsőt a DVTK a minden dicséretet megérdemlő, tartalékosan is nagyszerűen játszó Győr ellen.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
DVTK HUN-THERM–SERCO UNI GYŐR 75–62 (20–15, 20–17, 19–19, 16–11)
Miskolc, 3309 néző. V: Montgomery-Tóth, Tőzsér, Makrai
DVTK: AHO N. 10/6, CHARLES 16/3, Lelik 6/3, M. JOVANOVICS 22/15, Grigalauskyte 8. Csere: Garbin 3/3, Kányási 10/6, Tenyér, Aho T. Edző: Völgyi Péter
GYŐR: RUFF-NAGY 15/9, BACH 16/6, Dubei 10/6, Gyöngyösi 10/6, Goree 6. Csere: Dombai 5/3, Hegedűs J., Küllős. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–9. 8. p.: 18–15. 17. p.: 40–24. 22. p.: 40–34. 25. p.: 44–42. 26. p.: 45–44. 29. p.: 54–46. 33. p.: 64–53. 36. p.: 66–59. 40. p.: 75–59
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a DVTK javára
Völgyi Péter: – Hullámzó volt mindkét csapat teljesítménye, de a legfontosabb, hogy megvan az első győzelem. Köszönjük a szurkolóknak a biztatást, nagy segítséget nyújtottak. Voltak hibák, amiket ki kell javítanunk, a védekezésben nagyobb agresszivitásra lesz szükségünk.
Cziczás László: – Megérdemelten nyert a DVTK, egy-két alkalommal szarvashibát követtünk el olyan szituációkban, amelyekben nem lett volna szabad. Ettől függetlenül akik itt voltak a keretben, azokra maximálisan büszke vagyok, kitették a szívüket-lelküket a pályára. Ilyen csarnokban, ilyen közönség előtt és atmoszférában sem roppantak össze, többször is visszajöttek a meccsbe, ami a nagyságukat mutatja. Megyünk tovább, és megpróbálunk legalább egy mérkőzést nyerni a párharcban. Nagyon nehéz lesz, de otthon talán több esélyünk van a győzelemre.

A 3. HELYÉRT, 1. MÉRKŐZÉS
TARR KSC SZEKSZÁRD–SOPRON BASKET 82–67 (19–19, 20–15, 21–20, 22–13)
Szekszárd, 900 néző. V: Praksch, Goda, Fodor A.
SZEKSZÁRD: Sztanacsev 2, Horváth Bernadett 5/3, Theodoreán 6, WESTBELD 22/3, MONROE 22. Csere: Krnjics 4, Miklós M. 2, Boros J. 4, MÁNYOKY 13, Bernáth 2, Szücs G., Holcz. Edző: Djokics Zseljko
SOPRON: Papp K. 8, Böröndy 7/6, VARGA A. 11/3, BROOKS 18, Sitku Zs. 5/3. Csere: Fegyverneky 6/3, Turner 5, Toman D. 7/3, Jevtovics. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–0. 5. p.: 15–8. 8. p.: 15–14. 12. p.: 21–24. 17. p.: 29–32. 19. p.: 37–34. 23. p.: 45–41. 26. p.: 51–43. 30. p.: 60–54. 32. p.: 71–58. 35. p.: 77–60. 38. p.: 82–62
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Szekszárd javára
Djokics Zseljko: – Az első negyed végén, a második elején voltunk hullámvölgyben, de összességében huszonöt-harminc percig nagyszerű teljesítményt nyújtottunk. Elveszített elődöntő után nehéz motiválni bárkit is, de örülünk, hogy vezetünk a párharcban. Sopronban régen nyertünk, így ez – a bronzérem megszerzése mellett – motivációt jelent.
Gáspár Dávid: – A második negyed végére elveszítettük a fókuszt, így az addig megszerzett kis előnyünket leadtuk. Ugyanez következett be az utolsó játékrészben, de akkor végig hiányzott a koncentráció. Felőrölt bennünket a Szekszárd, nem tudtunk üres és jó helyzeteket teremteni, ezáltal a védekezésünk is szétesett.