Férfi kosár NB I: a Sopron idegenben kapta el a Szolnokot

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.01.06. 20:07
David Nichols (balra) 32 ponttal vezette győzelemre a Sopront Szolnokon (Fotó: Földi Imre)<br /><a href="https://www.nemzetisport.hu/galeria/ferfi-kosar-nb-i-szolnok-sopron-80-84-fotok-foldi-imre--7559" target="_blank"><strong>A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!</strong></a><br />
Izgalmas mérkőzésen, a 32 pontot szerző amerikai David Nichols vezetésével egymást követő ötödik bajnokiján győzött az exszolnoki vezetőedző, Gasper Potocnik csapata: a Sopron idegenben verte meg 84–80-ra az Olajbányászt a férfi kosárlabda NB I szombati játéknapján. Noha a vendég Honvéd a hajrában feljött három pontra, a címvédő Falco érvényesítette a papírformát, sorozatban a 11. bajnokiját is megnyerte (89–79). Az Alba Fehérvár a Szeged elleni szoros hazai sikerrel (94–92) folytatta jó szériáját, a ZTE simán legyőzte a napokban edzőt váltó Oroszlányt (94–77), a dél-dunántúli derbit a Kaposvár nyerte meg nagy küzdelemben, míg az Atomerőmű – 100 pontig jutva – értékes győzelmet aratott Körmenden.

A BAJNOKSÁG JELENLEGI MÁSODIK leghosszabb győzelmi sorozatával a zsákban érkezett Szolnokra szombaton a férfibajnokság 15. fordulójának slágermérkőzésére a Sopron: a játéknapot megelőzően zsinórban tíz meccset nyerő Falco után négy találkozóra nyúló sikerszériát produkált az SKC.

Ebben leginkább Gasper Potocnik volt a „ludas”, a csapatot november végén átvevő szlovén szakember irányításával ötből négyszer nyerni tudott a gárda. Potocnik szolnoki fellépése külön pikantériával bírt, ugyanis Szarvas Gábor, a piros-feketék két hete kinevezett trénere majdnem négy éven át volt a másodedzője a szlovénnak, aki immár a vendégeket irányítja, és akit áprilisban menesztett a Szolnok a negyeddöntős kiesés után.

A szolnoki regnálása során Magyar Kupát nyerő és bajnoki ezüstöt szerző Potocnikot megtapsolta a közönség a bemutatáskor. Ősszel az Olaj nyert Sopronban, de azóta a keretekben is történt több változás, és persze a hazaiakat még Bors Miklós, a jászsági együttest a szerb Miodrag Rajkovics irányította.

David Nichols nyolc pontot szerzett szűk két perc alatt (hat percig csak ő talált be a vendégeknél), 8–5-nél a Sopron járt előrébb, de a 11–0-s futást bemutató és sokkal inkább csapatjátékot mutató pályaválasztó hamar fordított. Wiggins szemből blokkolta Tulio Da Silvát, ami igen látványos pillanat volt, ahogyan az is elismerést kapott, amikor James Eads zsákolt hatalmasakat kínai figurából.

A fordulást követően Molnár Márton három egymást követő támadást fejezett be duplával, tapadt a Sopron, majd az akkor már 21 pontos Nichols triplájával egyenlített a 24. percben. Sőt a 33. percben már vezetett hat ponttal – akkor majdnem kitört a balhé a lelátón, a vendégszurkolók összekülönböztek a rendfenntartó erőkkel.

Ettől aztán tűzbe jött a hazai publikum, és olyan forró lett a hangulat, mintha a bajnoki döntő egyik felvonását rendezték volna. A Szolnok futott is egy 10–2-es etapot, fordított, de az izgalmas hajrát a meccset 32 ponttal és öt gólpasszal záró Nichols vezetésével a Sopron nyerte meg, és ezzel sorozatban ötödik meccsén diadalmaskodott.

Perl Zoltán 16 pontot szerzett a Falcóban (Fotó: Földi Imre)

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
15. FORDULÓ, szombati mérkőzések

NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–SOPRON KC 80–84 (26–19, 23–25, 10–14, 21–26)
Szolnok, 1700
néző. Vezette: Praksch, Makrai, Farkas G.
SZOLNOK: Pongó Máté 7/3, Pallai 6/6, Eads 11, D. Thomas 7/3, WIGGINS 18. Csere: LUKÁCS N. 14/6, Sz. Jovanovics 15/3, Révész Á. 2. Edző: Szarvas Gábor
SOPRON: NICHOLS 32/18, Meszlényi 3/3, GRIFFIN 13/6, Da Silva 4, Molnár M. 6. Csere: Mathis 11/3, SIDIBE 10, Sitku M. 2, Csendes 3/3. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 4. perc: 14–8. 8. p.: 23–17. 14. p.: 35–26. 18. p.: 44–40. 24. p.: 55–53. 28. p.: 58–56. 34. p.: 64–70. 37. p.: 64–67. 39. p.: 77–81
Kipontozódott: Sitku M. (23. p.), Molnár M. (30. p.), Sidibe (37. p.)
Szarvas Gábor:
– Megérdemelten nyert a Sopron. A pályán kívül izgalmas sakkjátszma, míg belül óriási csata zajlott negyven percen át. Elveszítettük a lepattanócsatát, második szándékból tizenöt pontot kaptunk és tizenegy büntetőt is elhibáztunk. Az igazság, hogy a Sopronban megvolt a „gyilkos ösztön”, bennünk nem.
Gasper Potocnik: – Jó érzés volt újra Szolnokra jönni és találkozni a helyiekkel. Rendkívül kemény mérkőzést játszottunk, sajnos a második félidőben faultproblémákkal küszködtünk, ennek ellenére is sikerült nyernünk. Példaértékűen állt hozzá csapatunk a meccshez, amire büszkék vagyunk.

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–BUDAPESTI HONVÉD SE 89–79 (22–24, 32–18, 20–17, 15–20)
Szombathely, 2910
néző. Vezette: Kapitány, Minár, Kapusi
SZOMBATHELY: Pongó Marcell 9/9, Tanoh Dez 9, BENKE SZ. 13/9, TIBY 15/9, Keller Á. 2. Csere: PERL 16, BARAC 11, Pot 6, Verasztó, Jordano 8/6, Krivacsevics. Edző: Milos Konakov
HONVÉD: DJOKOVICS 19/12, Brown 8, Hajdu 4, WESSON 19/6, HENRY 18. Csere: Filipovics 6, Reizinger, Simon K. 5/3, Bazsó, Kopácsi. Edző: Zlatko Jovanovic
Az eredmény alakulása. 2. perc: 2–9. 7. p.: 15–14. 12. p.: 29–26. 15. p.: 43–30. 20. p.: 54–42. 24. p.: 63–47. 27. p.: 72–53. 30. p.: 74–59. 34. p.: 77–66. 37. p.: 80–71. 39. p.: 83–79
Milos Konakov:
– Mindenképpen győzelemmel akartuk kezdeni az új évet, ez sikerült. Összességében úgy harminc percen keresztül kontrolláltuk a mérkőzést. Ám a negyedik negyed elején volt rossz öt percünk, ezt kihasználva visszajött a meccsbe a remekül küzdő Honvéd, végül Benke két bravúrtriplájának köszönhetően nyertük meg ezt a nehéz összecsapást – nagyon kellett a szurkolóink segítsége a hajrában! Ki fogjuk elemezni, a Honvéd hogyan tudott ennyi hibába belekényszeríteni minket.
Zlatko Jovanovic: – Ilyen szintű csapat ellen nem férnek bele üresjáratok, nekünk azonban több is volt, amiket például a hajrában is triplákkal büntettek a hazaiak. Jól harcoltunk, van minőség a csapatomban, de tanulni kell a most elkövetett hibáinkból.

ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–SZTE-SZEDEÁK 94–92 (24–26, 26–20, 23–21, 21–25)
Székesfehérvár, 1200
néző. Vezette: Földházi, Frányó, Balog Gy.
FEHÉRVÁR: CHAMBERS 16/6, Kass 3/3, Barnett 16/9, PHILMORE 19/6, DICKEY 18. Csere: VOJVODA 16, Balogh M., Roberts 6, Takács Milán. Edző: Alejandro Zubillaga
SZEGED : WOOLRIDGE 25, LOCKE 29/15, Balogh Sz. 4, Bognár K. 5/3, LAKE 15. Csere: Zsíros 8/6, Cohill 2, Mucza 2, Mayer 2. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 10–2. 5. p.: 15–11. 8. p.: 17–22. 12. p.: 24–30. 15. p.: 28–36. 18. p.: 42–43. 22. p.: 55–47. 25. p.: 62–59. 28. p.: 71–64. 32. p.: 75–70. 35. p.: 84–79. 38. p.: 90–86
Alejandro Zubillaga:
– Tudtuk, hogy nagyon kemény mérkőzésre számíthatunk, hiszen a bajnokság két legjobb játékosa a vendégcsapatban játszik. Woolridge és Locke képességeit ismertük, tisztában voltunk azzal, hogy jól dobnak, támadásban és védekezésben egyaránt hasznos tagjai a Szegednek. Végig kontrolláltuk a játékot a lepattanók kivételével, ebben jobb volt az ellenfél, de ettől függetlenül mi nyertük a mérkőzést.
Nikola Lazics: – Sajnálom, mert közel álltunk a meglepetéshez. Kemény meccs volt, jól kosárlabdáztunk a bajnoki második ellen, ha jobban kihasználjuk a lehetőségeinket, jobban koncentrálunk és bedobjuk a ziccereket, másképp is alakulhatott volna.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–MVM-OSE LIONS 94–77 (24–20, 21–22, 28–17, 21–18)
Zalaegerszeg, 1330
néző. Vezette: Cziffra, Nyilas, Jakab
ZALAEGERSZEG: HICKS 17, Csátaljay 2, PAIGE 20/9, Tóth Á. 12, Osztojics 14. Csere: Csuti 3/3, MISULA 15/9, Németh Á. 7/3, Keller I. 4, Szalay, Simó. Edző: Lubomír Ruzicka
OROSZLÁNY: Szabadfi, GHOLSTON 27/9, RIDDLEY 29/6, John Jr. 9, Polutak 8. Csere: Werner 2, Balsay, Ruják A. 2, Illés, Gáspár. Edző: Váradi Kornél
Lubomír Ruzicka:
– Emlékszem még arra a találkozóra, amikor több mint harminc ponttal kikaptunk Oroszlányban. Nem a visszavágás vágya fűtött bennünket, csak próbáltunk jól játszani. Örülök, hogy Szeged után most itthon is nyerni tudtunk. Különösen a harmadik negyedben játszottunk jól és eredményesen. Azt érzem, jó úton vagyunk, haladnunk kell tovább – két idegenbeli találkozó következik.
Váradi Kornél: – Az első félidőre nem lehet különösebb panaszom, mert összességében jól teljesítettünk. A másodikban viszont már volt néhány hibánk védekezésben, a támadásunk szétesett. Rövid ideje vagyok a csapatnál, pozitív a hozzáállásuk a játékosoknak, lesz min dolgoznunk.

EGIS KÖRMEND–ATOMERŐMŰ SE 92–100 (21–26, 27–30, 21–20, 23–24)
Körmend, 1900
néző. Vezette: Benczur, Nagy V., Söjtöry
KÖRMEND: M. MORGAN 23/9, Takács K. 5, DJOGO 19/3, Tolbert 16, Sylla 5. Csere: Durázi 6, Kiss M. 2, Ferencz 16/3, Schmera. Edző: Kocsis Tamás
PAKS: IHRING 28/12, WHITE 20/6, Géringer, NICHOLSON 24/3, Wright Jr. 3. Csere: Wooten Jr. 10, Kovács I Ákos 11, Sövegjártó 3/3, Kucsora, Kékesi 1. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–4. 7. p.: 16–15. 14. p.: 29–34. 18. p.: 44–50. 24. p.: 53–62. 27. p.: 65–69. 33. p.: 71–83. 37. p.: 84–92
Kipontozódott: Sylla (36. p.), Tolbert (38. p.)
Kocsis Tamás:
– Sajnos csak a töredékét valósítottuk meg annak, amit megbeszéltünk, s amit az edzéseken gyakoroltunk. A Paks nagyon jól játszott, a döntő pillanatokban demoralizáló kosarakat kaptunk. Hajtottunk, küzdöttünk, ám ez nem volt elegendő a győzelemhez. Gödörben vagyunk, csak magunkra számíthatunk a folytatásban.
Sebastjan Krasovec: – Nagyon nehéz mérkőzésre számítottunk, hiszen Körmenden nem könnyű nyerni. Nagy a nyomás rajtunk, hullámzó volt a teljesítményünk, de harmincöt percig uraltuk, irányítottuk a játékot, fontos győzelmet arattunk. Jól kezdtük az évet, bízom abban, hogy a folytatásban is megmarad ez a lendület, és lépésről lépésre haladunk előre.

NKA UNIVERSITAS PÉCS–KOMETA KAPOSVÁRI KK 67–69 (16–17, 10-11, 21–23, 20–18)
Pécs, 1300
néző. Vezette: Mészáros B., Fodor A., Horváth Cs.
PÉCS: NIKOLIC 18/6, Kovács P. 3, Lukácsi 1, DURMO 18/3, MANJGAFIC 16/6. Csere: Luzaic 6/6, Herger, Benke K., Kerpel-Fronius G., Lados 3, Scherer 2. Edző: Goran Tadics
KAPOSVÁR: Krnjajszki, Paár 6/6, ABELL 19/6, D. Jackson 7, JEAN-MARIE 12. Csere: Halmai 1, Bogdán 2, Koprivica 2, EADDY 15/6, SZŐKE B. 5/3. Edző: Dalibor Damjanovic
Az eredmény alakulása. 2. perc: 4–0. 6. p.: 12–9. 9. p.: 15–15. 13. p.: 17–19. 17. p.: 27–27. 22. p.: 28–34. 25. p.: 35–40. 28. p.: 40–46. 33. p.: 56–59. 37. p.: 62–64
Goran Tadics:
– A labdaeladásokban volt jelentős eltérés a két együttes között. Ennek ellenére az utolsó dobásnál még a kezünkben lehetett volna a siker, ami bánatunkra elmaradt.
Dalibor Damjanovic: – Szőke Bálint fiatal játékosként is kiemelkedőt nyújtott. A végén hiba volt, hogy az ellenfél legjobb dobója emelhette fel a labdát, de szerencsénkre Manjgafic nem talált be. Fortuna sem volt ellenünk.