Megkondultak a harangok

MIHÁLYI ANDRÁSMIHÁLYI ANDRÁS
Vágólapra másolva!
2003.09.22. 21:43
Címkék
Konganak a vészharangok, de még el lehet hallgattatni őket.Nézzük a tényeket: nem áll jól női válogatottunk a görögországi Európa-bajnokságon, mivel az első, sikerrel vett akadály után két vereség következett, két, utólag egyértelműen nyerhetőnek mondható összecsapáson.
Csöppnyi remény, hogy legutóbb Keller (13) és a többi magyar gyôzött
Csöppnyi remény, hogy legutóbb Keller (13) és a többi magyar gyôzött
Csöppnyi remény, hogy legutóbb Keller (13) és a többi magyar gyôzött
Csöppnyi remény, hogy legutóbb Keller (13) és a többi magyar gyôzött
Csöppnyi remény, hogy legutóbb Keller (13) és a többi magyar gyôzött
Csöppnyi remény, hogy legutóbb Keller (13) és a többi magyar gyôzött
Már az első – és mindeddig egyetlen – diadalunk is "necces” volt, hiszen hajszálnyival és csak nem kevés szerencsével múltuk felül az ukránokat, ám a győzelmet, mint tudjuk, nem kell megmagyarázni, a vereséget pedig, ugye, nem lehet.
Azért az alábbiakban mégis megpróbálunk magyarázatokat találni a vártnál egyelőre gyengébb szereplésre, és főleg a gyenge játékra, amelyre jó néhány televíziónéző mondta már otthon a Sport1 közvetítései után, hogy szinte nézhetetlen. Tény és való, nem kifejezetten látványos a magyar csapat kosárlabdája, de mivel a rátgéberi koncepció alapján a védekezésre épül, ezt azért valamennyire bekalkuláltuk a seregszemlét megelőző esélylatolgatásokba. Azt viszont már nem, hogy olyan kilátástalan produkcióval rukkolnak elő lányaink, mely után felvetődik az emberben a kérdés: kit lehet így megverni; fogunk-e egyáltalán még meccset nyerni ezen az Eb-n?
Márpedig mindenképpen kellene még győzni, méghozzá lehetőleg a következő két öszszecsapásunk egyikén, vagy inkább mindegyikén, ha a magyar együttes teljesíteni akarja a minimális célt, és tovább akar lépni csoportjából a legjobb nyolc közé. Jelen pillanatban ugyanis a negyeddöntő is hiú ábrándnak tűnik, mert bár a belgák egyelőre rosszabb kosárarányuk miatt mögöttünk állnak a tabellán, ha legyűrik az ukránokat, máris elénk kerülnek – és egy esetleges győzelemmel sem tudjuk megelőzni őket, mert az egymás elleni eredmények összevetése velük szemben – múlt szombati vereségünknek betudhatóan – nem nekünk kedvez. Marad Szlovákia, mint magunk mögé utasítandó és utasítható vetélytárs, csakhogy északi szomszédaink kedden éppen Belgiummal játszanak, s győzelem esetén – az oroszok legyőzése miatt – már három sikerrel rendelkeznének. Ahhoz pedig, hogy a magyarok neve mellett is három diadal álljon, mieinknek több pontot kellene dobniuk a 40 percnyi játékidő alatt Sztyepanováéknál, aztán pedig meg kellene verniük a szlovákokat is…

Jellemzô kép Görögországból: sokan vannak, akik fölénk tornyosulnak
Jellemzô kép Görögországból: sokan vannak, akik fölénk tornyosulnak
Jellemzô kép Görögországból: sokan vannak, akik fölénk tornyosulnak
A sorsunk tehát már nem csak a mi kezünkben van, és ez egyértelműen a Belgiumtól elszenvedett vereség számlájára írható. A németalföldieket igenis le kellett volna győzni, mint ahogy legyőztük már őket a múltban hatszor is, de a kulcsembereink csődöt mondtak a számunkra egyik legfontosabb mérkőzésen. Aztán csődöt mondtak Spanyolország ellen is, amikor a kezdő – de amúgy nagyon is rutinos – mezőnysor, a szövetségi kapitány által korábban oly sokat dicsért Iványi, Eördögh, Károlyi trió ismételten csak a dobások elrontásában jeleskedett. Íme néhány cseppet sem szívderítő adat, ami hozzásegít megérteni, miért is tartunk jelenleg ott, ahol: az előbb említett külső hármas mezőnybeli dobóteljesítménye a belgákkal szemben 7/26, míg a spanyolokkal szemben 7/24 volt. Egyik sem éri el még a 30 százalékot sem, miközben, ugye, Eördöghéktől várjuk a pontjaink nagy részét, tudván azt, hogy centerben eleve gyengék vagyunk. Menjünk tovább. Mivel a magyar hölgyek a gyűrű közeléből csak elvétve szereznek kosarat, még inkább felértékelődnek a hárompontosok, érdemes tehát megvizsgálni, hogyan mentek eddig a távoli dobások. Nos, nyugodtan leszögezhetjük, sehogy. Ukrajna ellen 31 százalékkal céloztak a mieink a köríven kívülről, és bár ez sem túl jó, még meg tudták nyerni a találkozót, a Belgium elleni 12, majd a Spanyolország elleni 15 százalékos triplamutató azonban már minősíthetetlen és lesújtó.
Egyetért a fentebb leírtakkal Rátgéber László szövetségi kapitány is. "Két alapvető problémánk van: az első, hogy a kulcsjátékosaink mélyen tudásuk alatt teljesítettek az eddigiek során, a másik pedig, hogy a csapat tele van tapasztalatlan fiatalokkal, akik akkor tudnak jól játszani, ha mellettük az alapemberek is megfelelőt nyújtanak” – mondta a szakvezető, akit, ahogy az lenni szokott, a vereségek után egyre több kritika ér. Ezek némelyike jogos is, például, hogy türelmetlen a kosarashölgyekkel szemben, és általában már az első rossz megmozdulásuk után lecseréli őket, vagy, hogy miért szerepeltette eddig mindössze hat percig legmagasabb és egyik legerősebb kosarasát, Kajdacsi Juditot; ezzel együtt tudomásul kell venni, hogy szegény ember vízzel főz. Márpedig a szakvezető mostanság csöppet sem gazdag, mert egyetlen igazi pontdobó – magyarán az ellenfél gyűrűjére állandó veszélyt jelentő játékos – sem található a keretében, csupán szürke eminenciások, legalábbis az eddigi mecscseink ezt mutatják. Kellemes meglepetést mostanáig csupán a műtött térdét egyre többet jegelő Csákány Emőke és a fiatal Cserny Réka szerzett, de két jól játszó ember kevés a győzelemhez az Európa-bajnokságon.
Szóval konganak ezek a bizonyos vészharangok, de még nincs veszve semmi, s mivel a kontinensvetélkedő hosszú, másfél hétig tartó viadal, bízzunk abban, hogy egyszercsak a magyar válogatott formája is elkezd felfelé ívelni.
Ha nem, fogjuk be a fülünket, mert a harangzúgás lesz hangosabb is…

Tv: a Sport1 kedden 20.15-től élőben közvetíti a Magyarország–Oroszország mérkőzést

29. női Eb, Görögország
Még nem közölt eredmények. 3. forduló. A-csoport: Franciaország–Lengyelország 79–66 (31–22, 16–21, 17–13, 15–10). Ld: Lesdema (28), Le Dréan (16/3), Antibe (11), Sauret (10), ill. Bibrzycka (17/3), M. Dydek (15/3), Trzesniewska és Wlazlak (11-11). Az állás: 1. Csehország 6 pont, 2. Franciaország 5 (238–191), 3. Lengyelország 5 (202–188), 4. Szerbia-Montenegró 4 (198–218), 5. Görögország 4 (184–215), 6. Izrael 3. B-csoport: Szlovákia–Ukrajna 73–54 (29–10, 8–18, 16–16, 20–10). Ld: Lichnerová (17/6), Kovácová (16), Nagyová (14), Zirková (10), ill. Leleka (14/6), Zserzserunova és Krikunenko (10-10). Az állás: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Oroszország 5 (222–189), 3. Szlovákia 5 (200–197), 4. Magyarország 4 (183–199), 5. Belgium 4 (190–220), 6. Ukrajna 3

A keddi program
A-csoport. 15.30: Lengyelország–Izrael. 18.00: Görögország–Szerbia-Montenegró. 20.30: Csehország–Franciaország. B-csoport. 15.30: Szlovákia–Belgium. 18.00: Spanyolország–Ukrajna. 20.30: Oroszország–Magyarország

Brazília is olimpiai kvótát szerzett

CULIACÁN. A világbajnok Egyesült Államok mellett Brazília női kosárlabda-válogatottja vehet részt a pánamerikai térségből a jövő évi athéni olimpián, miután megnyerte a mexikói kontinentális selejtezőt.

Pánamerikai olimpiai selejtező, nők, Culiacán
Elődöntő: Brazília–Kanada 71–65, Kuba–Mexikó 76-49. Döntő: Brazília– Kuba 90–81. A 3. helyért: Kanada–Mexikó 71–34. Az 5. helyért: Argentína–Chile 85–46. A 7. helyen a Dominikai Köztársaság csapata végzett. Az Egyesült államok és Brazília mellett eddig Ausztrália és Új-Zéland, valamint a házigazda Görögország indulása biztos az olimpián.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik