Győzelem Csehország ellen, megvan a továbbjutás

NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Llíria), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Llíria), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2021.12.04. 20:18
Klujber szórta a gólokat (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A spanyolországi női kézilabda-világbajnokság csoportkörének 2. fordulójában a magyar válogatott végig vezetett, és biztosan nyert Csehország ellen. Ezzel eldőlt, hogy megvan a továbbjutás a középdöntőbe, ahova két pontot már biztos viszünk magunkkal.

25. NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (SPANYOLORSZÁG, DECEMBER 1–19.)
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
E-CSOPORT (Llíria)

MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG 32–29 (17–15)
Llíria, 1145 néző. Vezette: K. Gasmi, R. Gasmi (franciák)
MAGYARORSZÁG: Szikora – Lukács V. 2, Háfra N. 3, Planéta, Bordás 3, VÁMOS P. 3, Márton G. 3. Csere: Bíró B. (kapus), KLUJBER 11 (3), KÁCSOR 4, Szabó Laura, Tóth Eszter 2, Kovács Anett, Fodor Cs., Albek 1. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
CSEHORSZÁG: Kudlácková – Zachová 4 (3), Hurychová 2, Kordovská 3, Holanová 2, JERÁBKOVÁ 10, MALÁ 4. Csere: Rezácová (kapus), Mikulásková, Knedlíková 2, Kovárová 2, Strisková, Andrásková, Cholevová. Szövetségi kapitány: Jan Basny
Az eredmény alakulása: 8. p.: 3–3. 12. p.: 8–4. 17. p.: 10–7. 25. p.: 12–12. 38. p.:21–17. 43. p.: 24–18. 48. p.: 27–20. 55. p.: 30–23. 58. p.: 32–26.
Kiállítások: 14, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/3

Jan Basny:
– Jobban kézilabdáztunk, mint a Németország elleni első csoportmérkőzésünkön, ez a játék már tetszett, elégedett vagyok. A bizonytalanságból fakadó hibák viszont ezúttal is megpecsételték a sorsunkat a kifejezetten jól teljesítő magyar válogatottal szemben.

KORÁBBAN
Németország–Szlovákia 36–22 (17–12)

Miután a csoportunk korábbi meccsén a németek a szlovákok kiütésével biztosították helyüket a középdöntőben, adott volt a feladat a mieink előtt is, hogy a csehek ellen hasonlóan cselekedjenek. Jan Basny együttese az első fordulóban nem mutatott acélos formát, ezzel együtt nem lehetett könnyű találkozóra számítani. Szöllősi-Zácsik Szandrát továbbra sem neveztük a meccskeretbe, mellette ezúttal Szemerey Zsófi volt a másik kimaradónk. A magyar szurkolói szektor ezúttal is összeállt a llíriai csarnokban, ahol érzés alapján a szervezők a hőmérsékleten is tudtak javítani csütörtökhöz képest.

Golovin Vlagyimir egyértelműen a védekezés javulását tűzte ki célként a csapatnak, miután csak ritkán volt stabil a falunk az első fordulóban. Szikora Melindával kezdtünk a kapuban, egyébként mezőnyben ugyanazok voltak fenn, akik az első meccs elején is.

Védekezésben az elején agresszívebbnek tűntünk, s a gyors labdafelvitelekből rendre helyzetbe tudtunk kerülni. A csehek túlzásba estek az ejtésekkel Szikorával szemben, az első, behulló kísérletek után sorozatban háromszor is elmérték az ívet. Klujber Katrin sikeres betörései mellett Bordás Rékát is jól találtuk meg beállóban, négygólos előnyünknél (8–4) Basny időkérésekor eléggé kiosztotta a játékosait.

Ezután a csehek is felkeményedtek, a kimaradó támadásaink után megkezdték a felzárkózást. Nagyon kellettek Klujber, valamint Kácsor Gréta egyéni villanásai, azonban emberhátrányban már egyre csökkent az előnyünk, Golovin kénytelen volt időt kérni. A legrosszabbkor álltunk meg támadásban, ráadásul Tóth Eszter rövid időn belül két kiállítást is begyűjtött, miközben a csehek egyenlítettek (12–12). Kettős emberhátrányban Vámos Petra percei következtek, a zárást kihasználva háromszor vette be a cseh kaput. Fontos volt, hogy a hektikus időszakot túlélve előnnyel mehettünk a szünetre (17–15), a dudaszó előtt Klujber a saját kilenceséről lőtt még a felső lécre.

Albek Anna is betalált a cseheknek (Fotó: MTI)

A csehek a második játékész elején is szorongattak, ráadásul már a negyedik kétpercünket kaptuk, míg az ellenfelet még egyszer sem büntették (végül tíz perccel többet töltöttünk emberhátrányban). Golovin többször is mutatta a zsűriasztalnak, hogy szerinte nem egyenlő mércével ítélnek a játékvezetők. Márton Gréta válaszul kétszer csente el szemfülesen a labdát, az ellenakciókból újra sikerült néggyel meglépnünk.

A meccs legjobbjának megválasztott Klujber (végül 11 találatig jutott) szállította elöl a gólokat, Szikora Melinda meg a védéseket, a hat-hét gólos vezetésünkbe néhány védekezésbeli pontatlanság is belefért, valamint a kezdősor tagjai is pihenőt kaphattak. A cseheknél kevesebb segítség érkezett a padról, nálunk ellenben Kácsor Grétának (bokasérülés miatt nem tudta végigjátszani a meccset) és Albek Annának is voltak szép megmozdulásai. Az utolsó percekben volt ugyan néhány elsietett akciónk, és védekezésben is lazult a fegyelem, ám a győzelmünk nem forgott veszélyben. Háromgólos sikerünkkel (3229) továbbjutottunk a középdöntőbe.

Hétfőn 20.30 órától a németekkel vívjuk a csoportdöntőt, az a találkozó már a továbbvitt pontok és a későbbi negyeddöntős pozíció miatt lesz lényeges.

Mint ismert, a jövő szerdán kezdődő középdöntőbe az első három helyezett jut tovább, és magukkal viszik a másik két továbbjutó elleni eredményeiket. A magyar együttes a középdöntőben Dél-Koreával és Dániával, illetve Kongóval vagy Tunéziával találkozik Granollersben, ahova két pontot már biztosan visz.

AZ E-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Németország2267–43+244
2. MAGYARORSZÁG2267–58 +94
3. Csehország2250–63–130
4. Szlovákia2251–71–200

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, megvan az újabb győzelem. 32–29

60. perc: Háfra lőtte el még, de a kapus védett.

60. perc: Knedlíková kapta a labdát a jobb szélen, és ha már ott volt, belőtte. 32–29

60. perc: Bordás került helyzetbe beállóból, de a kapus védett.

59. perc: Albek lövését védte a kapus, a másik oldalon Hurychová harcolt ki hetest, amelyet Zachová belőtt. 32–28

58. perc: Jerábková nem tud leállni, most is lőtt egy óriási gólt a bal felsőbe. 32–27

58. perc: Türelmes támadás végén Tóth Eszter tört be a védőfalba, és remekül lőtt a bal alsóba. 32–26

57. perc: Magyar időkérés.

57. perc: Szép támadás után Bordás lőtt gólt, majd rohantak a csehek, és Kordovská lőtte be a magáét. 31–26

56. perc: Kapufa a magyar oldalon, gól a cseh oldalon, hiszen Jerábková egy csel után tisztára játszotta magát, és belőtte. 30–25

56. perc: Knedlíková került ziccerbe, de hiába, mert Szikora nagyot védett.

55. perc: Gyorsan végigvitték a támadásukat a csehek, Malára jött ki a figura, ő meg a bal szélről belőtte. 30–24

54. perc: Kácsor megint elengedte, a védő hóna alatt lőtte el, és jól tette, mert bement. 30–23

54. perc: Újabb emberelőny a cseheknél, most éppen Planétát küldték ki lökésért. Hurychová előtt óriási rés támadt, begyalogolt, és a bal alsóba lőtt. 29–23

52. perc: Szép sánc Szikora védte Jerábková lövését, jöhetett a lassú magyar támadás, hiszen még emberhátrányban játszottunk. Végül Kácsor egészen hihetetlenül kilőtte a bal felsőt. 29–22

51. perc: Tudtuk, hogy Jerábkovát fogják lövetni a csehek, mégsem lehetett megakadályozni, hogy a jobb alsóba küldje a labdát. 28–22

51. perc: Szabó Laurát küldték ki két percre, bár szerinte ez nem volt olyan súlyos szabálytalanság.

50. perc: Sokáig támadott a magyar csapat, s a végén Albek lőtt alulról nagy gólt. 28–21

49. perc: Szikora védte Hurychová nem túl helyezett lövését.

49. perc: Fodor próbálta meg a jobb szélről, de Rezácovávédeni tudott.

48. perc: Sietős volt a dolguk a cseheknek, Hurychová lőtt szépen a bal felsőbe. 27–21

48. perc: Márton megpróbálta eléggé éles szögből is, és sikerült neki a bal alsóba lőni. 27–20

47. perc: Magyar időkérés.

47. perc: Úgy tűnik, nem megy már a cseheknek, most éppen Hurychová lőtt mellé.

46. perc: Jerábková lövése a blokkon elgyengült, Szikora könnyen védett. A magyar támadásban eleinte kevés volt az elképzelés, aztán Tóth Eszter találta meg a rést, és a jobb alsóba lőtt. 26–20

45. perc: Klujber próbálta meg egyéni akcióból növelni a góljaink számát, de a labda fölément.

45. perc: Sokáig keresték a rést a csehek, de aztán Jerábková csak megtalálta a lehetőséget, és újabb gólt szerzett. 25–20

44. perc: Vámost csak a nyakát elrántva tudták megállítani, ez emberelőny és hetes. A hetest megint Klujber végezte el, és ezúttal a jobb felsőbe lőtt. 25–19

43. perc: Malá került helyzetbe a bal szélen, sok helye és ideje volt, be is vágta a bal alsóba. 24–19

42. perc: Háfra passzából Bordás fordult be remekül, és csak hetest érően tudták megállítani. A hetest Klujber a kapu bal oldalába lőtte. 24–18

41. perc: Szikora számított az ejtésre, ezért Mikulásková nem tudott betalálni. A másik oldalon viszont Klujber annál inkább, méghozzá egyéni akcióból. 23–18

40. perc: Megint passzívat jeleztek a bírók, amikor Háfra talpról irtózatosan felvarrta a labdát a jobb felsőbe. 22–18

40. perc: Bordás szabálytalan zárását vették észre a bírók, és máris jöhettek a csehek, bár egy jó blokk megállította őket. Folytatták a támadást, de Márton megint labdát szerzett.

39. perc: Jerábková engedte el jó messziről, de így is bement… 21–18

39. perc: Cseh időkérés.

38. perc: Márton szép labdaszerzése után Lukács lőtte ki a bal felsőt. 21–17

37. perc: Belemenés a cseheknél, sajnos a másik oldalon Háfránál is lépés. Aztán a csehek eladták, gyorsan indultunk, Lukács találta meg Háfrát, aki a jobb alsóba lőtt. 20–17

36. perc: Magyar emberelőny, mert Mikuláskovát küldték ki két percre. Vámos tette fel szépen Klujbernek, aki lendületből a jobb felsőbe vágta a nyolcadik gólját. 19–17

35. perc: Jól védekeztünk sokáig, de aztán csak magára maradt Holanová, ő pedig beállóból bedobta. 18–17

35. perc: Két irányítóra váltottunk, Háfra próbálkozott, de megállították. Maradt a labda nálunk, Vámosra már figyeltek, Bordásranem, ő viszont sajnos kihagyta.

34. perc: Elvették a labdát a csehektől, ez nagyon kellett.

33. perc: Újabb kiállítás nálunk, ezúttal Klujbert küldték ki.

33. perc: Klujber lopott labdát, végignyargalt a pályán, majd szépen lőtt a kapu jobb oldalába. 18–16

32. perc: Vámos lövése sajnos nem volt erős, könnyedén védett Kudlácková.

31. perc: Ezt aztán büntették is a csehek, gyors indítás után Malá lőtt a bal alsóba. 17–16

31. perc: Méghozzá magyar támadással, és egy belemenéssel…

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, két gól az előnyünk. 17–15

30. perc: Szikora végre védett, Kovárová lövését tolta mellé. Jó sokáig támadtunk, végül Kácsor lövését védte a kapus.

29. perc: Vámos nem tud hibázni, ezúttal is remekül használta ki, hogy jó volt előtte a zárás, a bal felsőbe durrantott. 17–15

28. perc: Vámos újabb gólt szerzett kettős emberhátrányból, majd betörés után Kordovská is belőtte a bal alsóba. 16–15

28. perc: Előbb Vámos, majd a másik oldalon Knedlíková talált be gyors egymásutánban. 15–14

27. perc: Jerábková megtalálta a helyet kettős emberelőnyben, és be is lőtte az ötödik gólját. 14–13

26. perc: Tóth Eszter megint összehozott egy kétperces büntetést magának, aztán Lukácsot is kiküldték lerántásért. Ez azért gond.

26. perc: Rossz passz a cseheknél, és bár dadogott a labda a kezekben, de többször is megmentettük, végül Klujber lőtt a bal alsóba. Jól meglepte a kapust. 14–12

25. perc: Kácsor nem várt senkire, megtámadta a védőfalat, majd amikor az szétrebbent előle, bevágta a hálóba a labdát. 13–12

25. perc: Ott az egyenlítés… Jerábková emberrel a nyakán is biztosan bevágta. 12–12

24. perc: Kellett még egy kis idő, hogy lejárjon az emberhátrány, de addigra már passzívot mutattak. Lukács került kis helyzetbe, de a kapus védett.

24. perc: Magyar időkérés.

24. perc: Ezek a betörések… Most éppen Kovárová indult meg, mint a tank, nem is állt elé senki, ő meg belőtte. 12–11

23. perc: Üres kapuval a hátunk mögött támadtunk, Klujber belement…

22. perc: Tóth Eszter most jött be, máris kapott egy kétpercest. Szabaddobással megúsztuk, de eggyel kevesebb emberrel védekeztünk, labdalopás helyett Kovárová a hálóba pattintott. 12–10

22. perc: Belemenést fújtak a cseheknél, megfontoltan indult a magyar akció. És így is folytatódott, bár Klujber lövését könnyen védte Kudlácková.

21. perc: Passzívig támadtunk, már csak két passz maradt, de Kácsornak ennyi is elég volt, szép lövőcsel után lőtt a bal felsőbe. 12–9

19. perc: Lökés miatt kaptak hetest a csehek, Holanová kiharcolta, Zachová bevágta a léc alá. 11–9

19. perc: Klujber keze nagyon sül, most éppen alulról engedett el egy sistergőset, és a labda meg sem állt a jobb felsőig. 11–8

18. perc: Jerábková találta meg megint a rést a védőfalunkon, nem lehetett megállítani, be is lőtte, ahogy kell. 10–8

18. perc: Márton használta ki Vámos jó zárását, és a léc alá lőtt. 10–7

17. perc: Holanová maradt egyedül beállóban, és biztosan belőtte. 9–7

17. perc: Klujber egy leütés után fordult a lövésre, és a jobb felsőbe küldte a labdát. 9–6

15. perc: Háfra lövését védte térddel a kapus, megint nehezen ment a visszarendeződés, de aztán egy jó megállítófault segített. Segített a kapufa, Jerábkovának nem volt szerencséje.

14. perc: Labdát vesztettünk, villámgyorsan indult Malá, és be is dobta a ziccert. 8–6

13. perc: Kordovská tört be a védőfalba, ketten sem tudták megállítani, amikor meg igen, akkor hetest kaptak a csehek. A hetest Zachová a kapufa segítségével lőtte be. 8–5

13. perc: Cseh időkérés.

12. perc: Újabb helyzetet rontottek al, Holanová volt a rontó, a másik oldalon viszont Klujber betört, és a jobb alsóba lőtt. 8–4

12. perc: Háfra találta meg ezúttal jó passzal Bordást, aki befordult, és a bal alsóba lőtt. 7–4

11. perc: Malá is ejtett, de elrontotta. Sajnos Háfra passzát ellopták csehek, majd Kodrovská is föléejtett.

10. perc: Hetest harcoltunk ki, amelyet Klujber a bal felsőbe vágott. 6–4

10. perc: Újabb ejtéssel próbálkoztak a csehek, Zachová lőtt szép gólt a jobb szélről. 5–4

9. perc: Szikora szépen védett, Lukács elkapta a labdát, gyorsan indultunk, Márton maradt egyedül a bal oldalon, és szépen kilőtte a bal felsőt. 5–3

8. perc: Szép támadás után Bordásnak maradt hely beállóban, ő pedig gólra váltotta a helyzetet. 4–3

8. perc: A másik oldalon Jerábková vette észre a rést a védőfalon, és ejtett szépen a bal alsóba. 3–3

7. perc: Passzívig játszottunk, de Klujber lövését védte Kudlácková.

6. perc: Sokáig keresték a helyzetet a csehek, aztán Jerábková lőtt mellé.

4. perc: Szabálytalankodtak támadásban a csehek, jöhetett a magyar támadás. Bordás kapott jó bejátszást, de megállították. A következő lehetőségünket Klujber már kihasználta. 3–2

3. perc: Háfra lőtt fölé, az ellentámadásból Szikora védett egy átlövést, de maradt a labda a cseheknél. Labdát szereztünk, Lukács meglódult, és a bal alsóba lőtt. 2–2

2. perc: Kordovská került helyzetbe, és szép csavarással szerzett gólt. 1–2

1. perc: Nem sokkal később Háfra is betalált, egy szép átlövésgóllal jelentkezett. 1–1

1. perc: Mindjárt megszerezték a vezetést a csehek, Jerábková átlövése jutott Szikora lába között a kapuba. 0–1

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta pirosban, a cseh tiszta fehérben játszik.

ELŐZMÉNYEK

Golovin Vlagyimirlapunknak arról beszélt a Spanyolországban zajló világbajnokság rajtja előtt, hogy nem szaladnak előre a második vagy a harmadik mérkőzésig, csak egy feladatra, a Szlovákia elleni első csoportmeccsre koncentrálnak, mert a lépcsőn is a fokokat egyesével véve a legjobb haladni. Nos, a mieink csütörtök este kiélezett első félidőt követően, több jó egyéni teljesítménynek (Háfra Noémi, Klujber Katrin, Vámos Petra, Márton Gréta) is köszönhetően 35–29-re bedarálták a jóval többet hibázó riválist, így győzelemmel kezdték a tornát, és jó hangulatban készülhetnek a Csehország elleni szombati folytatásra. Golovin a tőle megszokott higgadtsággal és realitással értékelt az első siker után, jelezve, hogy a védekezésük nagyon statikus volt, azt össze kell rakni, javítani kell rajta, mert ennyi kapott góllal nehéz lesz nyerni a második fordulóban.

Ha betartjuk a szabályokat és a lefektetett elveket, biztosan előre tudunk lépni védekezésben – mondta a szövetségi kapitány a pénteki szünnapon a magyar válogatott valenciai hoteljében. –Vannak olyan helyzetek, amelyeket a korábbi meccseinken belül is stabilan meg tudtunk oldani, folyamatosan javultunk ezen a téren, de ennek a szlovákok ellen nyoma sem volt. Keressük a kulcsot, hogy megoldjuk ezeket a szituációkat, mert védekezés nélkül nem fog működni semmi. Ebben a franciák elleni múlt heti két felkészülési mérkőzésen is javultunk a második találkozóra. Mérkőzéseken belül vagy két meccs között is előfordul, hogy valamikor jól teljesít, máskor viszont nem a hátsó alakzat. Ez gyakorlás, gyakorlás és gyakorlás kérdése és függvénye, a védelmet összerakni új edzővel és három új játékossal – ami nem is számít soknak – úgy öt-hat hónapba telik, de ennyi időnk nincs, most élesben, egy nap alatt kell megtalálni a megoldást. Keressük a változtatási lehetőségeket.”

Az első fordulóban a németekkel szemben simán alulmaradó cseh női válogatott eddigi legjobb, nyolcadik helyezését a négy évvel ezelőtti, németországi világbajnokságon érte el, amikor a negyeddöntőig menetelve a később bronzérmes Hollandia állította meg. A legutóbbi vb-ről lemaradó csehek az áprilisi selejtezős párharcban Svájcot legyűrve kvalifikálták magukat Spanyolországba.

A két együttes eddigi 11 tétmeccséből eddig csak egyszer, a 2016-os Európa-bajnokság csoportkörében tudott nyerni szombati riválisunk. Ezen kívül további két kontinenstornán (1994 és 2002), illetve két vb-n (2013 és 2017) csaptak össze a felek.

A hazai klubokban játszó 10 kerettag mellett a francia, a német, a norvég és a török ligában légióskodó cseh kézilabdázó közül jó ismerős lehet az egyaránt a Bajnokok Ligája-címvédő norvég Kristiansandot erősítő korábbi győri jobbszélső,Jana Knedlíková(aki az ETO-val három, a Vipersszel egy BL-t nyert) és az exérdi átlövő,Markéta Jerábková, míg a balszélső és alapemberVeronika Malákapusunk, Szikora Melinda klubtársa a német Bietigheimnél. A szövetségi kapitány, Jan Basny 2010 óta irányítja hazája női nemzeti együttesét.

ELLENFÉLNÉZŐ: CSEHORSZÁG
Olimpia:nem szerepelt
Vb:
8. (2017), 13. (1997), 13–16. (1995), 15. (2003, 2013), 19. (1999) – 6 részvétel
Eb:
8. (1994, 2002), 10. (2016), 12. (2012) – 7 részvétel
Magyar mérleg ellene:
16 mérkőzés, 15 győzelem, 1 vereség, 469–379-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:
2017. december 8., Bietigheim, vb-csoportkör. Magyarország–Csehország 30–29 (17–14)
Legjobb magyar dobók:Bódi 7, Szöllősi-Zácsik 5

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VILÁGBAJNOKSÁGRA –RÉSZLETES NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)Jobbátlövők:Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Fodor Csenge (Győri Audi ETO)
Elkülönítve:Schatzl Nadine (Győri Audi ETO) – pozitív koronavírusteszt
Szövetségi kapitány:Golovin Vlagyimir
A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.

H-csoport (Torrevieja):   Spanyolország, Ausztria, Argentína, Kína
A csoportok első három helyezettje bejut a középdöntőbe (AB-, CD-, EF- és GH-ág).

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja:Nedelykov Tamás, Papp Bálint