Kiszenvedett győzelem Izraelben, a kézilabda-vb-selejtezőn

V. Sz., R. Gy.V. Sz., R. Gy.
2022.04.13. 17:45
A piros mezben játszó magyar válogatott egygólos előnyt harcolt ki Izraelben (Fotó: MKSZ)
A magyar kézilabda-válogatott verítékes játékkal, nagy szenvedés árán egygólos győzelmet aratott Izraelben világbajnoki selejtezőn. Így minimális előnnyel várja a szombati tatabányai visszavágót, ahol kiharcolhatja a kijutást a vb-re.

KÉZILABDA
FÉRFI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
ELSŐ MÉRKŐZÉS
IZRAEL–MAGYARORSZÁG 32–33 (18–17)
Tel-Aviv, 1200
néző. V: Ivanovics, Vujisics (montenegróiak)
IZRAEL:
Tepper – Sztelman 3, Moszindi 1, Lumbroszo 2, APPO 7, A. COHEN 9, Nizri. Csere: Samir (kapus), Szidi 4 (1), Gurman, Dajan 2, NACIA 4, Skalim, Szarfati. Szövetségi kapitány: Oleg Butenko
MAGYARORSZÁG: Mikler R. – HANUSZ 6, Ancsin G. 3, Sipos A., TOPIC 3, Szita 2, Bóka 3. Csere: Székely M. (kapus), RODRÍGUEZ P. 7, Balogh Zs. 3 (1), Leimeter 1, Fazekas G., Bodó 3, Szöllősi Sz., Győri M. 2 (2). Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–0. 10. p.: 6–7. 18. p.: 10–11. 23. p.: 14–12. 32. p.: 18–19. 36. p.: 22–19. 41. p.: 24–25. 44. p.: 26–28. 53. p.: 28–31. 58. p.: 30–33
Kiállítások: 8, ill. 12 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 5/3
Chema Rodríguez:
– Nagyjából azt vártam a meccstől, amit kaptam. Nekünk nem fekszik az ilyen játékstílus, az alacsony, mozgékony és gyors játékosok a legkellemetlenebb ellenfelek. Eleinte nehezebben vettük fel a ritmust, aztán szerencsére megfordítottuk a találkozót, és annak természetesen külön örülök, hogy szövetségi kapitányként az első tétmérkőzésemen győztünk, ráadásul idegenben. Ugyanakkor tudom, hogy a tatabányai visszavágón is észnél kell lennünk, mert Izrael ugyanebben a kellemetlen stílusban fog játszani.

Még két perc sem telt el az Izrael–Magyarország világbajnoki selejtezőből, amikor a hazaiak már 3–0-ra vezettek. A magyar védelem nem volt fegyelmezett, rosszul zárt, rendre egy ütemmel elkéstek a játékosok, miközben a sánc sem volt hatékony, mégsem kellett sok idő ahhoz, hogy a mieink megérkezzenek a meccsbe, és néhány perc leforgása alatt felzárkózzanak.

A hetedik perc végén egy támadásnál olyan hévvel kapaszkodott Rodríguez Pedro mezébe a hazaiak jobbátlövője, Daniel Moszindi, hogy a szituáció szinte „üvöltött” a kétperces kiállításért és büntetőért, utóbbit a válogatottba visszatérő Balogh Zsolt értékesítette – ezzel a találattal egyenlítettünk, majd a következő támadásnál már át is vettük a vezetést. Hanusz Egon bátran és ügyesen irányított, a támadásaink is gördülékenyek voltak, a védekezésünk viszont nem volt elég agresszív, nem sikerült megfogni a hazaiak legjobbját, a Svájcban játszó balátlövőt, Adir Cohent, így aztán nem is tudtunk elszakadni az ellenféltől, amely fizikai hátrányát kompenzálandó igyekezett felgyorsítani a játékot.

A vendégvédelem a folytatásban sem javult fel, ám a hazaiaké is lyukas volt, főleg középen, a beálló helyén, amit bátran kihasználhattunk volna, Bánhidi Bence hiányában Topic Petart vagy a nagy visszatérő Szöllősi Szabolcsot megjátszva. Az izraeli kapusok egyébként nem védtek jól, eleve húsz percet kellett várni, amíg először akadt el bennük a labda, az első játékrészben mindössze tizenegy százalékos hatékonysággal teljesítettek.

A védőink nemcsak rosszul helyezkedtek, hanem valamiért passzívak is voltak, ez alól talán csak Sipos Adrián jelentett kivételt, aki nemcsak lelkesen pakolta ki a kilencesre a betörni akaró támadókat, hanem – akárcsak klubja, a Telekom Veszprém legutóbbi Bajnokok Ligája-meccsén – ezúttal is önfeláldozóan vetette magát egy labda után, amelyet meg is szerzett, majd ebből mínusz egyre zárkóztunk fel a szünetig. De lélektanilag hiába jött a legjobbkor ez a gól, nem feledtette a magyar védelem hibáit, amit az első félidőben kapott tizennyolc gól is jelzett – ez nagyon sok, pláne egy papíron gyengébb gárdával szemben. Ennek fényében is érthetetlen, miért nem küldte a kapitány pályára Ligetvári Patrikot, akinek a játéka stabilizálni szokta a védelmet.

A második játékrészt sem kezdtük jobban, pedig egyáltalán nem kellett volna kiemelkedő teljesítmény a vezetéshez, amit az is bizonyított, hogy a gyenge kezdés után a mieink egyetlen perc leforgása alatt újra a semmiből egyenlítettek. Az utolsó negyedórára aztán csak összeállt a hátsó alakzatunk, Hanusz pedig továbbra is rengeteget dolgozott, csapatunk egyik legjobbja volt.

Az utolsó percekre többgólos előnyünk stabilizálódott, de a végét mégis sikerült majdnem elszórakoznunk. Miután Győri Mátyás hetest rontott, csak Mikler Roland védésének köszönhetően maradt meg egygólos előnyünk. Ami elég lehet a visszavágóra és a világbajnokságra való kijutásra, ám szombaton ennél biztosan több kell. Az viszont jó hír, hogy ezt a teljesítményt nem lesz nehéz felülmúlni Tatabányán. Ahol, ha ennél csak kicsit is jobban kézilabdázik Chema Rodríguez együttese, simán be fogja darálni Izraelt. 32–33

Vélemény
„A mérkőzés elején sokkal többet hibáztunk, mint gondoltuk, és mint belefért volna, amitől az ellenfél nekibátorodott, mert úgy érezte, van esélye a győzelemre. Végig nagyon kemény volt a küzdelem, és bár nyertünk, otthon ennél jobban kell játszanunk. Támadásban most is megvolt és jól működött a játékunk, és ha a visszavágóra a védekezésünk is összeáll, akkor a lerohanásokból könnyű gólok szerezhetők, így nem lesz kérdés a kijutás” – Hanusz Egon, a magyar válogatott irányítója.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, egygólos győzelem idegenben. 32–33

60. perc: Az egyenlítésért támadhatott Izrael, majd Moszindi vállalta el, Mikler viszont kitolta a labdát a léc alól.

60. perc: Bodó tört be kissé balról, szabálytalanul állították meg, hetes és emberelőny. A hetest Győri kihagyta...

59. perc: Kár volt érte, mert Nacia megint megtalálta azt a rést, ahonnan gólt szerezhetett... 32–33

59. perc: Bodó vállalta el messziről, ezúttal azonban nem találta el a kaput.

58. perc: Moszindi egy lövőcsel után került lövőhelyzetbe, és nem is hibázott. 31–33

57. perc: Izraeli időkérés.

57. perc: Cohen lövését sáncolta le Sipos, majd a labda Mikler kezében landult. Az ellentámadásból Bodó mintegy tíz méterről lőtt a kapu közepébe. 30–33

56. perc: Ez szép volt. Hanusz figyelte, hogy jöjjön Leimeter, aki lendületből szépen lőtt a hálóba. 30–32

55. perc: Nyitott védekezésre álltunk át, nehezen, de csak megtalálták a rést benne, Dajan lőtt betörés után nagy gólt. 30–31

55. perc: Nagyon sokáig támadtunk, végül el is vették passzív játék miatt.

54. perc: Magyar időkérés.

53. perc: Lumbroso nem adja fel, üresbe futott, majd esetében is betalált a bal alsóba. 29–31

52. perc: Újabb magyar labdaszerzés után megfontoltan támadtunk, végül Hanusz egyéni játék végén lőtt a kapus szeme közé a hálóba. 28–31

51.perc: Szép volt, mert türelmesen játszottunk, és kivártuk, mígy Topic egyedül marad, ő meg a bal alsóba lőtt. 28–30

51. perc: Mikler csodásan védte Lumbroso betörésből kialakított helyzetét, majd Hanusz szerzett labdát.

50. perc: Bókát küldték ki két percre, ráadásul előtte belemenés miatt elvették a labdát.

50. perc: Nem tudták ellőni az izraeliek, passzív lett, végül Mikler kivédte Dajan gyenge lövését.

48. perc: Támadóhiba a hazaiaknál, sokáig támadtunk, végül Leimeter lövését védte a kapus.

47. perc: Rodríguez keveredett át a beálló pozíciójába, és onnan is szépen belőtte. 28–29

47. perc: Nyilván beállóból egyenlítettek, Nacia megkapta, belőtte. 28–28

46. perc: Sipos megint leülhetett a büntetőpadra, mert leráncigálta az ellenfelét.

45. perc: Bodó kissé balról a kapufát találta el, az izraeliek rontottak, de Topic hiába indult egyedül a kapura, kihagyta a ziccert.

45. perc: Na nem sokáig, mert Lumbroso talpról irgalmatlanul kilőtte a jobb felsőt. 27–28

44. perc: Mikler védett egyet, Hanusz két ember közé tört be, és máris két góllal vezetünk. 26–28

43. perc: Cohennel nem bírunk, begyalogolt, bevágta. Az ellentámadásnagyon gyors volt, Hanusz lőtte be betörésből. 26–27

43. perc: Rodríguez kapott jó labdát a jobb szélen, és egészen éles szögből is nagyon szépen bedobta. 25–26

42. perc: Cohent keményen sem lehetett megállítani, így aztán a jobb alsóba suhintott. 25–25

42. perc: Izraeli időkérés.

41. perc: Hanusz labdát szerzett, majd az akció végén ő maga lőtt estében a léc alá. 24–25

40. perc. Szita játszott szépen Bókához, akinek rengeteg ideje és helye volt, majd a léc alá lőtt. 24–24

40. perc: Szidi és a beállójáték... Jó barátságban vannak egymással, onnan meg a gól már jött magától. 24–23

38. perc: Nagy változás, mert alig egy perc alatt egymás után három gólt szerzett a magyar csapat, előbb Szita, majd Topic, majd lerohanásból megint Szita talált be. 23–23

38. perc: Baj van, tudatos és jó támadásokkal szerznek gólokat. Most éppen Sztelman. 23–20

37. perc: Topicra ketten is ráakaszkodtak, nem is lehetett más a vége, mint hetes. A hetest Győri a kapuba pattintotta. 22–20

36. perc: Szita lövése sem, volt acélos, védte a kapus, aztán az ellenakcióból nagyon szép gólt kaptunk Sziditől. 22–19

36. perc: Ancsin előkészítetlen lövését könnyen védte a kapus, szerencsére Lumbroso az üres kapu mellé lőtt.

36. perc: Emberhátrányban Appo kapta a labdát beállóban, és a bal alsóba lőtt. A hetedik gólja volt... 21–19

35. perc: Hanusz került helyzetbe, de a kapust találta el. Az ellentámadást Sipos állította meg, de két percet érően.

34. perc: Rossz passz a magyar támadás vége, majd az ellentámadásnál úgy tűnt labdát szerztünk, de egymást zavarta a kapus és a védő, Appo lecsapott rá, és bevágta. 20–19

33. perc: Cohen régen lőtt gólt, bár nekünk nem hiányzott... Ezúttal is nagyon bevarrta a jobb felsőbe. 19–19

32. perc: Rontott izraeli lehetőség után Ancsin lőtte el lábról, és valahogy bevánszorgott a labda a kapuba. 18–19

31. perc: Méghozzá magyar egyenlítéssel, mert Rodríguez a jobb szélről szépen lőttte be a helyzetét. 18–18

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, irgalmatlanul sok gólt kapott a magyar csapat... 18–17

30. perc: Sipos remekül szerzett labdát, Bóka indult a kapu felé, kapta az átadást, és bedobta a ziccert. 18–17

29. perc: Balogh átlövését védte a kapus, Tepper. Az eset után Szöllősit kiküldték két percre.

29. perc: Székely jó védése után rossz a passz... Appo lecsapott rá, és begyalogolt vele a kapuba. 18–16

28. perc: És megint Bodó! Ezúttal ellenállhatatlanul tört be, és lőtt a bal alsóba. 17–16

27. perc: Megint a beálló... Naciát találta meg a labda, a pedig a léc alá ejtett. 17–15

27. perc: Izraeli időkérés.

27. perc: Bodó nem hagyta magát, betört, és begyötörte a hálóba a labdát. 16–15

26. perc: Nacia fordult be beállóból, és szépen lőtt a léc alá. 16–14

25. perc: Szöllősi került helyzetbe, hetest kapott. A hetest Győri a jobb felsőbe dobta. 15–14

24. perc: Ezt is belőtte Cohen. Nem könnyű ez... A szokásától eltérően a jobb felsőbe lőtt. 15–13

24. perc: Labdát szereztünk, de indulás közben Fazekas ellépte...

23. perc: Bóka kapott labdát a bal oldalon, a helyzetét pedig tökéletesen kihasználta. 14–13

22. perc: Eladott labda után szép támadást vezettek az izraeliek, és megint Appo maradt szabadon a hatoson, onnan meg már belőtte. 14–12

22. perc: A védekezést fel kellene erősíteni, mert Sztelman könnyű gólt szerzett... 13–12

21. perc: Balogh talpról küldött remek átlövést a bal alsóba. 12–12

20. perc: Megint vezetnek. Appo kapott nagy szép átadást beállóban, és a bal alsóba lőtt. 12–11

20. perc: Samir védte a betörő Szita lövését...

19. perc: Emberelőnybe kerültünk, de a támadásunk sokáig nem hozottt eredményt, sőt labdát loptak, de nem tudták kihasználni.

18. perc: A jobb szélről egyenlítettek a hazaiak, Sztelman talált be. 11–11

18. perc: Topic csinálta meg magának a helyzetet, és ketten sem tudták megakadályozni a gólt. 10–11

17. perc: Nem igaz, szinte minden támadásuk gól. Ezúttal is Adir Cohen lőtt kintről átlövégólt. 10–10

16. perc: Szita villant szépen, és pillanatok alatt a bal alsóba lőtt. 9–10

15. perc: A betörő Dajant csak hetest érően tudtuk megállítani, a hetest Szidi a bal alsóba lőtte. 9–9

15. perc: Ancsint nem támadták meg, ha már így tettek a hazaiak, akkor kaptak egy jó gólt. 8–9

14. perc: Balogh kapott lerántásért kétperces büntetést. Így aztán Dajan könnyedén tört be a falba, és lőtt a léc alá. 8–8

13. perc: Hanusz tört be a falba, majd lövés helyett a mellette érkező Baloghhoz játszott, aki szépen pattintott a bal alsóba. 7–8

13. perc: Hűha, Adir Cohen óriási átlövést zúdított a bal felsőbe. 7–7

12. perc: Szidi lövése ment fölé, az ellentámadásból Ancsint állították meg hetest érően. A hetest Balogh mellédobta.

10. perc: Mikler jó védése után nem sikerült a gyors indítás, felállt fal ellen következhetett a magyar támadás. Hanusz passzt mímelt, de aztán inkább továbbment, és szépen lőtt a léc alá kissé jobbról. 6–7

9. perc: Hanusz adott kiváló labdát Rodrígueznek, aki jó helyzetből ugrott be, és nem is hibázott. 6–6

8. perc: Szidi betörése ellen nem találtuk az ellenszert, be is dobta. 6–5

8. perc: A középre befutó Rodríguez kapott jó labdát, visszarántották, hetes. A hetest Balogh a jobb felsőbe dobta. Egyenlő. 5–5

7. perc: Mikler figyelt nagyon, és amikor Nizri a bal szélről próbálkozott, védte a lövést.

6. perc: Hanusz vette észre, hogy van rés a hazai védőfalon, betört, és a bal alsóba lőtt. 5–4

6. perc: Appo maradt bántóan egyedül a vonalon, könnyen bedobta. 5–3

5. perc: Topic fordult be, nem tudták megállítani, és szépen lőtt a hálóba. 4–3

5. perc: Adir Cohen előbb a blokkba lőtt, majd lecsapott a kipattanóra, és ezt már belőtte. 4–2

4. perc: Pedro kapta a labdát a jobb oldalon, és egészen hihetetlen csavarással szerzett gyönyörű gólt. 3–2

4. perc: Passzívig játszottak az izraeliek, még egy sánc is belefért, aztán egy távoli próbálkozást hárított Mikler.

3. perc: Ancsin tört be a jobb oldalon a falba, és szépen lőtt a jobb felsőbe. 3–1

2. perc: Hárommal vezetnek. Ancsin rossz lövését lesáncolták, gyorsan indultak, Appo pedig belőtte a ziccert. 3–0

2. perc: Rossz magyar lövés után megint Adir Cohen maradt egyedül, és lőtt biztosan a bal alsóba. 2–0

1. perc: Mindjárt góllal kezdtek a hazaiak, Adir Cohen lőtt Mikler lába között a hálóba. 1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, Izrael fehér-kékben, a magyar csapat tiszta pirosban játszik.

ELŐZMÉNYEK

Chema Rodríguez a Németország elleni két idegenbeli felkészülési mérkőzésen irányította először a mieinket, akik egy döntetlennel és egy vereséggel, de biztató játékkal tértek haza a túráról.

KÖVETKEZŐ ELLENFÉL: IZRAEL
Olimpia:nem szerepelt
Világbajnokság:nem szerepelt
Európa bajnokság:14. (2002) – egy részvétel
Magyar mérleg ellene:5 mérkőzés, 4 győzelem, 1 vereség, 147–101-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:2005. október 30., Südstadt, Samsung-kupa, Magyarország–Izrael 37–22 (17–10).Magyarország:Mikler R. – Tombor, Putics 5, Császár 2, Józsa M. 1, Ilyés 8, Iváncsik G. 3.Csere:Tatai (kapus), Szente, Buday 3, Iváncsik T. 5, Frey T. 4, Tarnavölgyi 2, Vadkerti 4, Zubai.Szövetségi kapitány:Skaliczki László

Magyarország a rossz Eb-szereplés ellenére is a második körben kapcsolódik be a világbajnoki selejtezőbe, míg az izraeliek hatalmas bravúrral jutottak el idáig, miután a nemzetközi porondon sokkal tapasztaltabb, nagyobb játékerőt képviselő Litvániát meglepetésre két győzelemmel, 55–49-es összesítéssel búcsúztatták a sorozattól. A mostani oda-visszavágós párharc tétje a világbajnoki részvétel, a nyertes ugyanis kijut a 2023-as svéd–lengyel közös rendezésű vb-re.

Miguel Ángel Velasco személyében újoncot avatunk a kispadon, a spanyol tréner, aki főállásban a hazája élvonalában, a Liga ASOBAL-ban ötödik helyen álló La Rioját irányítja, nemzeti együttesünknél a másodedzői feladatokat fogja ellátni.

„Velasco nagyon várta, hogy találkozzunk, és bízik benne, hogy jó eredményeket érünk el együtt. Szerintem jó lesz így ez a válogatott, remek szakembernek tartom, nem véletlenül lett ő Chema másodedzője. Amikor a La Riojában játszottam, nagyon sokat segített nekem támadásban és védekezésben egyaránt”– mondta korábbi mesteréről a Telekom Veszprém balátlövője,Ligetvári Patrik(a képen jobbra).

Szerdai riválisunk két évtizeddel ezelőtt vett részt először és eddig utoljára világversenyen, a svédországi kontinenstornát 0 ponttal, –15-ös gólkülönbséggel a 14. helyen fejezte be, ám még így is olyan gárdákat sikerült megelőznie összesítésben, mint Lengyelország és Horvátország. Hollandia óta pedig tudjuk, hogy senkit sem szabad lebecsülnünk, pláne, hogy ezúttal vendégként lépünk pályára…

A litvánokkal szemben többen extra teljesítménnyel rukkoltak ki az izraelieknél: Dan Tepper kapus az első találkozón 36 lövésből 15-öt, a másodikon 16-ból 5-öt kivédett (42 százalékos és 31 százalékos hatékonyság), majd a második felvonáson váltótársa, Jahav Szamir sem fogta vissza magát a 10/24-es mutatójával (42%). A jobbátlövőként és jobbszélsőként egyaránt bevethető Jermijahu Szidi összesen 13 gólt tett a közösbe a párharcban, rá biztosan figyelnünk kell.

Chema szerint a hazaiak nemcsak kapusposzton erősek, hanem gyorsak, jól egy egyeznek, az irányítójuk és a beállójuk között pedig rendkívül jó a kapcsolat – ezúttal tehát az utóbbi időben döcögősen működő védekezésünk lehet a kulcs. Ezzel egyetért védelmünk központi figurája, a veszprémi Sipos Adrián (a fenti képen balra) is, aki az elutazás előtt még arról beszélt, nem sokat tud Izraelről, csak annyit, hogy legyőzte Litvániát, amely ott volt az idei Európa-bajnokságon. Hozzátette, két és fél nap alatt készültek fel rá, de ennek elégnek kell lennie, mert ha szeretnének a következő világbajnokságon játszani, akkor nem szabad, hogy a házigazda meglepetést szerezzen.