Férfi kézi-vb: Mahé vezetésével csoportelsők a franciák

2021.01.18. 22:08
Lazarov 16 gólt szerzett a három csoportmeccsen (Fotó: AFP)
Az Egyiptomban zajló férfi kézilabda-világbajnokság csoportkörének harmadik fordulójában a délutáni mérkőzéseken a G-csoportban Észak-Macedónia a második félidőben fordítva három góllal, 32–29-re legyőzte Chilét, míg a H-csoportban az orosz csapat – szintén jobb második félidei teljesítményével – 30–26-ra nyert Dél-Korea ellen. Kora este aztán Portugália bebiztosította a csoportelsőségét az F-csoportban, ahogy Franciaország is megtette ezt az E-ben, illetve Svédország a G-ben. Végül este Izland és Norvégia is nagy különbséggel diadalmaskodott és került így a középdöntőbe.

Éles meccset vívott egymással a G-csoportban Észak-Macedónia és Chile, hiszen az egyaránt két vereséggel indító két csapat összecsapásának nyertese a középdöntőben folytathatja a szereplést, míg a vesztes az alsóházba kerül, ahol a 25–32. helyért küzdhet tovább.

Az első félidőben némi meglepetésre a dél-amerikaiak ragadták magukhoz a kezdeményezést, és – egy rövid időszakot leszámítva – szinte végig egy-két góllal vezettek, 17–16-os előnnyel fordultak a második játékrészre. Az északmacedónok a második félidőben aztán rákapcsoltak és 22–22 után egy 5–1-es rohammal a maguk javára fordították a találkozót, így végül 32–29-re győzve a csoport harmadik helyén végeztek. A korábbi veszprémi légiós, a veterán Kiril Lazarov nyolc gólt szerzett, s ezzel csapata legeredményesebbje lett.

A G-csoport másik meccsét a kora esti idősávban rendezték, az egyaránt biztosan továbbjutó Svédország és a házigazda Egyiptom között a csoport első helye volt a tét. Utóbbi nagyjából a második félidő közepéig folyamatosan vezetett – a szünet után röviddel már négy gól is volt Omar Jahjáék előnye –, ám a svédek 17–17 után magukhoz ragadták az előnyt és végül nagy izgalmak után 24–23-ra győztek. A veszprémi Jahja végül hat gólig jutott, míg Egyiptom csoportelsősége két gólon múlott – még döntetlennél is a svédek végeztek volna az élen, hiszen már a találkozó előtt ők álltak az első helyen.

A nap másik korai mérkőzésén hasonlóan alakult a forgatókönyv, mint az északmacedónok és chileiek csatája, azzal az apró különbséggel, hogy az orosz csapat már a H-csoport biztos továbbjutójaként lépett pályára, Dél-Korea pedig semmiképpen sem mozdulhatott el az utolsó helyről. Ennek megfelelően az oroszok végig kontrollálták a mérkőzést, egy rövid időszakot leszámítva náluk volt az egy-két gól fór, ám az ázsiaiak 15–15-ös döntetlenre hozták az első 30 percet.

Fordulás után aztán szép fokozatosan elléptek az oroszok, a legnagyobb előnyük öt gól volt 25–20-nál, ebből a végére négy maradt, 30–26-ra nyertek, s van esélyük a csoport első helyének megőrzésére is. A győztes gárdában a veszprémi Danyiil Siskarjov nem lépett pályára, a szegedi Dmitrij Zsitnyikov pedig négy góllal járult hozzá a sikerhez.

Ennek a kvartettnek a kora esti meccsén Szlovénia hárommal felülmúlta Fehéroroszországot, ezzel eldőlt, hogy az oroszok nyerik a csoportot. Holott nem úgy indult, hogy a végén délnyugati szomszédaink örülhetnek, mert az első félidőt remekül kezdő fehéroroszok már hat góllal is vezettek, ám a szlovénok 12–6-os hátrányból egy 5–0-s rohammal visszajöttek a meccsbe, s a 15–15-ös félidő után a második játékrész elején rögtön magukhoz ragadták a vezetést, amit már nem is engedtek ki a kezükből.

A 29–25-ös győzelemből a hazánkban légióskodó szlovénok is kivették a részüket: a veszprémi Blaz Blagotinsek két gólt szerzett, a szegediek közül Matej Gaber hármat, Dean Bombac és Borut Mackovsek egyaránt kettőt lőtt, Nik Henigman nem játszott. Sikerével a szlovén válogatott végzett a csoport második helyén, a fehéroroszok pedig a harmadikon zártak, s ők is várhatják a középdöntős folytatást.

Mahé (középen, labdával) hétszer volt eredményes a svájci darálóból (Fotó: AFP)

A további kora esti összecsapásokon az is eldőlt, hogy az Algériát héttel, 26–19-re elverő Portugália az F-csoport élén végezve várhatja a középdöntőt, ahogy az E-csoportot megnyerő franciák is, akik izgalmas mérkőzésen Svájcot múlták felül egy góllal, 25–24-re. A franciáknál a Veszprémben szereplő Kentin Mahé hét gólt szerezve lett csapata legeredményesebbje. A galloknál az első félidőben megsérült a norvégok ellen parádézó kapus, Wesley Pardin.

A hajrá egyébként emlékezetesre sikeredett, Svájc még támadhatott az egyenlítésért:

Az este hozta a papírformát: Izland simán felülmúlta Marokkót, ahogy Norvégiának sem okozott gondot Ausztria. A helyzet mindkét találkozón nagyon hasonlított: Izland és Norvégia is csoportja második helyén állva küzdött meg az első két meccsét elvesztő ellenféllel.

Az E-csoportban Marokkó az első félidő elején még vezetni tudott Izland ellen, ám az északiak hamar a maguk javára fordították a mérkőzést és a 15–10-es szünet után végül nyolc góllal, 31–23-ra nyertek.

Tönnesen (balra, 15) 7 góllal vezette a középdöntőbe Norvégiát (Fotó: AFP)

Az F jelű négyesben Norvégia még ennyi sanszot sem adott Ausztriának: pillanatok alatt néggyel meglépett – a a Veszprém-játékos Kent Robin Tönnesen a félidő közepénél már öt gólnál járt –, s ugyan a szünetre kicsit faragtak a különbségen a „sógorok”, a második félidőben nagyra nyílt az olló a felek között. A vége 38–29, vagyis közte kilenc – bár volt tíz is –, a meccs legjobbja a hét találatig jutó Tönnesen lett, Norvégia meg középdöntős.