NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
A 3. HELYÉRT
MAGYARORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 25–24 (13–12)
Bécs, Wiener Stadthalle, 8775 néző. Vezette: A. Covalciuc, I. Covalciuc (moldovaiak)
MAGYARORSZÁG: SZEMEREY – GYŐRI-LUKÁCS 5, KLUJBER 9 (5), Papp N., Füzi-Tóvizi, Vámos P., Szöllősi-Schatzl 2. Csere: Janurik (kapus), KUCZORA 5, Márton G. 1, Bordás, Simon P. 1, Csíkos 2. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
FRANCIAORSZÁG: GLAUSER – Granier 3, Flippes 2, Zaadi 4 (1), FOPPA 4, NZE MINKO 4, Valentini 3. Csere: Sako, Andre (kapusok), Horacek, Coatanea, O. Kanor 1, Dupuis, Ondono, Grandveau 1, Bouktit 2 (2). Szövetségi kapitány: Sébastien Gardillou
Az eredmény alakulása. 7. p.: 3–3. 11. p.: 3–5. 15. p.: 6–5. 25. p.: 10–7. 34. p.: 16–13. 41. p.: 16–16. 48. p.: 20–18. 52. p.: 21–22. 56. p.: 23–23.
Kiállítások: 2, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 4/3
MESTERMÉRLEG
Sébastien Gardillou: – A küzdőszellemben volt a legnagyobb különbség a két csapat között ezen a napon. Keményen dolgoztunk végig, de nem járt érte érem. Büszke vagyok a játékosaimra, mert végig azt csinálták, amit megbeszéltünk, szoros csata volt, végül csak egy góllal győzött a magyar csapat, ilyen a sport.
ÖSSZEFOGLALÓ
Magyar örömkönnyek és diadalmas körtánc a bécsi Stadthalle küzdőterén.
A Golovin Vlagyimir által irányított nemzeti együttesünk Európa-bajnoki bronzéremmel aranyozta be az idei ezüstvasárnapot – szenzációs és felemelő érzés volt átélni a világbajnok franciák elleni győzelmet.
Azok után, hogy a debreceni középdöntőben a franciákkal mérkőzött meg az utolsó körben a magyar csapat, öt nappal később az Eb-zárásán is velük találkozott. A mieink tizenkét év elteltével játszottak újra helyosztót, míg a rivális a két évvel ezelőtti kontinenstornán is a harmadik helyért küzdhetett. Aligha volt kérdés, hogy melyik csapat a csalódottabb, az viszont már kétségesnek tűnt, ki a fáradtabb a viadal 18. napján és a kilencedik találkozón, kit hajt jobban előre a szíve.
Nos, a mieinket hajtotta és olyan magasságokba repítette, ahol már nagyon rég nem jártak: abszolút megérdemelten és kétség nélkül tért vissza női nemzeti csapatunk a kontinens elitjébe.
A 16 tagú magyar meccskeretből kimaradt Böde-Bíró Blanka (a csapatkapitány így Füzi-Tóvizi Petra lett ezen a sokáig emlékezetes napon), Petrus Mirtill és Juhász Gréta, illetve a másodedző Szilágyi Zoltán sem tudott leülni a kispadra megfázás miatt. Bekerült a norvégok elleni elődöntőt kihagyó Márton Gréta és a 19 éves Csíkos Luca, a kapusok közül pedig a combsérüléssel bajlódó, az elődöntőt kihagyó Szemerey Zsófi és a szombati sajtófélórától megfázás miatt távol maradó Janurik Kinga kapott lehetőséget. Szemmel láthatóan több magyar szurkoló érkezett az osztrák fővárosba, mint pénteken, a drukkerek ezúttal is fergeteges hangulatot teremtettek. A himnuszok előtt a torna álomcsapatába beválasztott Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin és Simon Petra ünnepélyesen átvette az elismeréssel járó trófeát.
Az akarattal egyik oldalon sem volt probléma, olykor őrült rohanás jellemezte az első perceket, a kapkodásba többször is hibák csúsztak. Tíz perc után 5–3-ra vezettek a franciák, a magyar védelem többször nem tudta követni a rivális gyors akcióit és lerohanásit, Golovin Vlagyimir hamar időt is kért. Sikerült is felráznia a társaságot, a védekezés rendezettebb lett, Szemerey fontos pillanatokban jelentkezett egy-egy bravúrral, elöl pedig Kuczora Csenge akkora bombákkal kínálta meg a ferencvárosi Laura Glausert, hogy arra még a férfimezőnyben is csak csettintenének. A Golovin időkérését követő negyedórát 7–2-re nyerték meg az elképesztő akarattal harcoló mieink.
Noha a szünetig egyre fel tudott zárkózni a francia együttes, a második félidőt a magyar válogatott kezdte jobban. Kuczora tartotta jó lövőformáját, neki is köszönhetően a 35. percben 16–13 volt az állás, de a dobogóról végül ezen a kontinensviadalon is lecsúszó rivális ekkor még megrázta magát, előbb utolérte a magyar válogatottat, majd a záró tíz percre fordulva egy rövid időre a vezetést is átvette.
„Veletek vagyunk!” – zúgta az elementáris magyar szurkolótábor, a játékosok pedig láthatóan érezték ezt. Csak dörzsöltük a szemünket a hajrában, hogy honnan merítettek erőt a mieink, védekezésben levegőt venni is alig hagyták a támadókat, koncentráltan, jó lábmunkával és hatékonyan dolgozott a fal, mögötte a varázslatos Szemerey is meg-megvillant, a komplett tornán világklasszis teljesítményt nyújtó, a bronzmeccs legjobbjának megválasztott Klujber blokkjánál három perccel a vége előtt pedig szinte felrobbant a csarnok. Ezen jelenetet látva egyszerűen az volt az érzésünk, hogy itt már nem veszíthet a Golovin-csapat. Ötven másodperccel a vége előtt Győri-Lukács végtelen higgadtsággal tekert a francia kapuba, 25–24-nél újra megszerezve a vezetést. A rivális időt kért, az utolsó támadása azonban technikai hibával ért véget, három másodperc volt még vissza, Golovin is még időt kért, miközben már kezdetét vette a fieszta a lelátókon.
A tornát megelőző sajtótájékoztatón a szövetségi kapitány arról beszélt, hogy a lányok már kimerik mondani, érmet akarnak nyerni az Eb-n. Kimondták, majd meg is valósították, varázslatossá téve az idei karácsonyt.
A magyar válogatott ötödször volt érintett a harmadik helyért rendezett helyosztón és 1998, 2004 valamint 2012 után története negyedik bronzérmét szerezte kontinensviadalon.
A DÖNTŐBEN
Dánia–Norvégia 23–31
AZ EB VÉGEREDMÉNYE
1. Norvégia Maren Aardahl, Ingvild Bakkerud, Kari Bratsett Dale, Kristine Breistöl, Camilia Herrem, Emilie Hovden, Ane Cecilie Högseth, Katrine Lunde, Anniken Obaidli, Eli Marie Raasok, Henny Reistad, Marit Rösberg Jacobsen, Live Rushfeldt Deila, Thale Rushfeldt Deila, Stine Skogrand, Sanna Solberg-Isaksen, Silje Solberg-Oesthassel. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson)
2. Dánia
3. MAGYARORSZÁG (Bordás Réka, Böde-Bíró Blanka, Csíkos Luca, Faluvégi Dorottya, Füzi-Tóvizi Petra, Győri-Lukács Viktória, Janurik Kinga, Juhász Gréta, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Kuczora Csenge, Márton Gréta, Papp Nikoletta, Pásztor Noémi, Petrus Mirtill, Simon Petra, Szemerey Zsófi, Szöllősi-Schatzl Nadine, Tóth Nikolett, Vámos Petra. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir)
4. Franciaország
5. Svédország
6. Hollandia
7. Németország
8. Montenegró
9. Lengyelország
10. Szlovénia
11. Románia
12. Svájc
13. Spanyolország
14. Ausztria
15. Csehország
16. Izland
17. Feröer
18. Észak-Macedónia
19. Horvátország
20. Törökország
21. Szerbia
22. Portugália
23. Ukrajna
24. Szlovákia
AZ ÁLOMCSAPAT
Kapus: Anna Kristensen (Dánia)
Jobbszélső: GYŐRI-LUKÁCS VIKTÓRIA
Jobbátlövő: KLUJBER KATRIN
Irányító: Henny Reistad (Norvégia)
Beálló: Tatjana Brnovics (Montenegró)
Balátlövő: Tjasa Stanko (Szlovénia)
Balszélső: Emma Friis (Dánia)
Legjobb védekező játékos: Pauletta Foppa (Franciaország)
Legjobb fiatal játékos: SIMON PETRA
A legértékesebb játékos (MVP): Anna Kristensen (Dánia)
Gólkirálynő: KLUJBER KATRIN – 60 góllal