Füzi-Tóvizi Petra: Nincs lehetetlen, bármire képesek vagyunk!

Vágólapra másolva!
2024.12.10. 07:32
Füzi-Tóvizi Petra duzzad az önbizalomtól: úgy véli, az eddigi eredmények alapján bármelyik ellenfelet meg tudják szorongatni vagy verni (Fotó: Árvai Károly)
A magyar női kézilabda-válogatott kedd este már biztos elődöntősként léphet pályára a világbajnok Franciaország ellen (kezdés: 18.00, élőben az NSO-n). A nemzeti csapat beállója, Füzi-Tóvizi Petra szerint még nem is tudatosult játékosainkban, hogy az elmúlt hat mérkőzésen mekkora tettet vittek véghez.

Csak az Európa-bajnoki címet hozó kontinenstornán tudott korábban a magyar válogatott sorozatban hat mérkőzést megnyerni, még 2000-ben. Golovin Vlagyimir együttese ezt a rekordot állította be Debrecenben a románok felett aratott fölényes győzelemmel.

Nagy volt az öröm a Főnix Aréna lelátóin és a pályán is két nappal ezelőtt, hiszen ezzel a sikerrel a mieink biztossá tették a helyüket a legjobb négy között. Legutóbb a 2012-es Eb-n jutottunk be a legjobb négy közé, akkor bronzérmesek lettünk. Mielőtt nemzeti csapatunk útra kelne a bécsi végjátékra, a középdöntős csoportdöntőt azért még szeretné megnyerni.

Azonban a világbajnok Franciaország teljesen más szintet képvisel, mint az eddig többnyire könnyedén felülmúlt ellenfeleink. Először játszunk a torna legnagyobb favoritjai közül valamelyikkel. Ám az eddigi szereplésünknek köszönhetően már a döntetlen is csoportelsőséget eredményezne, amivel elkerülnénk a tornán szintén nagyon meggyőző Norvégiát. Az Eb utolsó harmada előtt három válogatott őrzi százszázalékos mérlegét: Franciaország, Norvégia és Magyarország! Ennél jobban semmi sem mutatja meg, hogy valójában mekkora tettet visznek véghez a lányok.

Hétfői hír a magyar válogatottal kapcsolatban, hogy a 35 tagú bő Eb-keretből a Vác 22 éves balátlövője, Juhász Gréta csatlakozott a többiekhez, így 19 játékossal folytatódhat a menetelés. A betegséggel küszködő Kácsor Gréta jobban van, ám továbbra sem készül a csapattal, hogy megelőzzék betegsége továbbterjedését, ezért kapott meghívót a záró hétre Juhász. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány a szokásos szünnapi sajtófélórán a keddi, utolsó középdöntős csatára is kitért.
 

„Mindent megteszünk, hogy győzelemmel zárjunk, de tudjuk, hogy nem lesz egyszerű. A francia topcsapat, meccsről meccsre egyre jobban játszik az Európa-bajnokságon, egyre nagyobb a sebessége, a svédekkel vívott legutóbbi mérkőzése is ezt mutatta. Mi viszont hazai pályán szeretnénk folytatni az eddigi sorozatunkat. Győztes típusúak a lányok, akik közül nagyon sokan már az utánpótlás-válogatottakkal is jelentős sikereket értek el, és már akkor is az volt bennük, hogy erre vágynak felnőttként is. Mindent megtesznek azért, hogy minél jobban szerepeljenek, és a szakmai stábbal sem az a tervünk, hogy az Eb utolsó hétvégéjén megnézzük a bécsi karácsonyi vásárt – nagy feladataink vannak még. Tisztában vagyunk vele, hogy nehéz lesz, de az emberek csinálják a csodákat.”

Nem a bécsi karácsonyi vásár miatt mennek

„A torna előtt kaptunk fentről is célkitűzést, mi is éreztük, hogy reális esélyünk van a legjobb hatba kerülni, de benne volt a négybe jutás is a fejünkben – emlékezett vissza az Eb előtti napokra Füzi-Tóvizi Petra, a magyar válogatott beállója. –   Még annyira nem is sikerült felfognunk, hogy mit értünk el, mert még van egy meccsünk a középdöntőben, amelyre szintén szeretnénk maximálisan koncentrálni. Majd ha már ott leszünk Bécsben, akkor tudatosul mindenkiben, mekkora menetelést hajtottunk végre mi, így együtt, csapatként.”  

A 25 éves játékos az elmúlt időszakban ugyanakkorát fejlődött, mint válogatottunk egésze. Érezte, hogy az olimpia évében változtatnia kell, ezért a mentális és a fizikai felkészülésében is bevetett néhány újdonságot. Ez meghozta a hatását: a tokiói nyári játékokkal ellentétben, a párizsi keretből már nem maradt ki, és együttesünk kezdő beállójává nőtte ki magát.

Aki csak a statisztika alapján próbálja megítélni a posztján lévő játékosok teljesítményét, azt láthatja, hogy a Füzi-Tóvizi, Bordás Réka, Pásztor Noémi alkotta triónak összességében eggyel kevesebb gólja van, mint a már tíz üres kapus gólnál járó svéd kapusnak, Johanna Bundsennek. Ám ahogyan egy könyvet sem pusztán a borítója alapján ítélünk meg, úgy beállóink szerepe is jóval sokrétűbb, nem korlátozódik csupán a gólszerzésre.

„A mi játékunk az Eb-n többnyire a kinti játékosaink egy az egyezéseire épül, amiben nagyon jók is a lányok. Jól ki tudják használni, ha beállóként elviszünk egy-egy embert előlük, és ezáltal megnyílik a terület. Vagy ha zárásokat adunk, abba is jó érzékkel cselezik be magukat. Valaki csak azt látja, hogy ki hány gólt lő, de mi tudjuk, hogy ennek mi is a lényege valójában. Nem olyan látványos, amit a falban csinálunk, de ebben is sokat léptünk előre” – mondta Füzi-Tóvizi a saját szerepéről a támadójátékunkban. Mi is csak annyit javasolhatunk olvasóinknak, hogy 5-10 percre felejtsék el a labdát, és kövessék figyelemmel a falban mozgó embereinket.

Keddi ellenfelünket, a francia válogatottat nagyon komplett, összeszokott csapatnak tartja, tele gyors kézilabdázóval. Ettől függetlenül úgy gondolja, nekünk csak azt kell csinálnunk, amit eddig, és akkor ezen a meccsen is bravúrt érhetünk el.

Eddig káprázatosan teljesít az Európa-bajnokságon a magyar válogatott, ha megőrzi formáját, kedden a debreceni Főnix Arénában a világbajnok francia csapatot is legyőzheti (Fotó: Szabó Miklós)

Miért is ne? Gondolhatjuk mi is! Az utóbbi évekhez képest sokkal gyorsabban és jobb hangulatban telik az idő játékosainknak a tornán. Végre nem azt számolgatják, hogy mikor kell hazamenni. Füzi-Tóvizi szerint a keddi csoportdöntő előtt sem latolgatnak, szeretnének ezen az összecsapáson is minél jobban teljesíteni.

Természetesen azzal már tisztában van, hogy a még szóba jöhető három elődöntős rivális közül melyikkel játszana szívesen. „Talán a holland vagy a dán lenne a legjobb. A hollandokkal már van jó tapasztalatunk, kézenfekvő lenne, ha ők jönnének a négy között. Nincs lehetetlen, bármire képesek vagyunk. Tudunk olyan teljesítményt nyújtani, amivel bárkit meg tudunk szorongatni, vagy akár legyőzni. Itt már csak kőkemény ellenfelek jöhetnek szembe, ezért maximális koncentráció és extra teljesítmény is kell, hogy sikeresek legyünk.”  

Ősszel egyszer már elkaptuk őket

Az utolsó középdöntős riválisunk az idei viadalt is beleszámítva négy között volt a legutóbbi öt Eb-n, az elmúlt 15 évben ötször vívott világbajnoki döntőt és fináléba jutott a legutóbbi három olimpián. Az elmúlt két és fél évtizedben rendre a világelithez tartozó francia csapat az idei kontinenstornán is esélyes a végső győzelemre. A legendás Olivier Krumbholz után immár a korábbi másodedző, Sébastien Gardillou által irányított együttes a bázeli csoportkörben a lengyeleket, a spanyolokat és a portugálokat is legyőzte, míg a debreceni folytatás során a románok, a montenegróiak és a svédek ellen is két pontot szerzett. A 20 tagú keretben két-két ferencvárosi (a kapus Laura Glauser és a balátlövő Orlane Kanor) és győri (a kapus Hatadou Sako és a csapatkapitány Estelle Nze Minko) légiós szerepel.
 

A tétmérkőzéseket tekintve eddig 11 francia és 8 magyar győzelem született. Eb-n legutóbb tíz éve, az ötödik pozícióról döntő budapesti helyosztón találkoztak a felek, akkor a rivális nyert 26–25-re, idén október végén viszont Toulonban a mieink értek el értékes sikert felkészülési meccsen (a franciák két nap múlva visszavágtak Párizsban).

 

Olimpia: 1. (2020), 2. (2016, 2024), 4. (2004), 5. (2008, 2012), 6. (2000) – 7 részvétel
Vb: 1. (2003, 2017, 2023), 2. (1999, 2009, 2011, 2021), 5. (2001, 2007), 6. (2013), 7.(2015) – 16 részvétel
Eb: 1. (2018), 2. (2020), 3. (2002, 2006, 2016), 4. (2022), 5. (2000, 2010, 2014) – 13 részvétel

A KÖVETKEZŐ ELLENFÉL: FRANCIAORSZÁG

A franciák ellen a tét a már említett csoportelsőség mellett az is, hogy ezzel elkerüljük Norvégiát. Sébastien Gardillou együttese jó szokásának megfelelően ezúttal is meccsről meccsre nyújt egyre jobb teljesítményt. A Svédország elleni 31–27-es eredmény nem adja vissza a csapatában rejlő potenciált és a keretének minőségét.

A Glauser – Granier, Flippes, Zaadi, Foppa, Nze Minko, Valentini kezdősorral egyenértékű a kispadról érkező erő is. Az első hat meccsen szerzett 179 gólból 83-at, vagyis a találatok 46 százalékát lőtték a cserék. Léna Grandveau, Tamara Horacek, Orlane Kanor és Pauline Coatanea is kétszámjegyű gólmennyiséget termelt eddig. Bárki száll be, mindig lendíteni tud csapata szekerén.

Azért a mi cserejátékosaink sem esnek pánikba, ha pályára kell lépniük: Simon Petra már 19-nél jár, mellette két szélsőnk, Márton Gréta és Faluvégi Dorottya is elérte a tíz gólt. A 185 magyar gólból 51-et dobott a második sorunk, ami 28 százalékos arány. Mondjuk, amíg a Szemerey – Győri-Lukács, Klujber, Vámos, Füzi-Tóvizi, Kuczora, Szöllősi-Schatzl hetesünk ilyen „flow-ban” játszik, mint a torna első kétharmadában, addig nem lehet gond.

A keddi összecsapást a kapusok párharca is eldöntheti, Szemerey Zsófi és Laura Glauser is 51 védésnél jár a tornán. A francia kapus ugyanúgy nagy tisztelettel beszélt lapunknak a magyar válogatottról, ahogyan a szintén hazánkban kézilabdázó Estelle Nze Minko. Nem véletlenül, a hat mérkőzéséből hatot megnyerő riválist még a világbajnoki címvédő, olimpiai döntős Franciaországnak is illik komolyan vennie!

Kedd este a debreceni Főnix Aréna az Eb során harmadszor is megtelik, így a szurkolók is méltóképpen búcsúztatják kedvenceiket.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 4. (UTOLSÓ) FORDULÓ 
I. CSOPORT (DEBRECEN)
15.30: Románia–Lengyelország (Tv: M4 Sport) 
18.00: Magyarország–Franciaország (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
20.30: Svédország–Montenegró (Tv: M4 Sport)

    
AZ I. CSOPORT ÁLLÁSA
1. MAGYARORSZÁG

4

4

126–95

+31

8

2. Franciaország

4

4

127–97

+30

8

3. Montenegró

4

2

2

100–110

–10

4

4. Románia

4

1

3

104–117

–13

2

5. Svédország

4

1

3

108–113

–5

2

6. Lengyelország

4

4

96–129

–33

0

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT 19 FŐS EB-KERETE
Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB – Franciaország), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg – Németország)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau – Románia)
Irányítók: Vámos Petra (Metz HB – Franciaország), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC SCHAEFFLER)
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC SCHAEFFLER), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti – Románia), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország), Juhász Gréta (Vác), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN – Románia), Csíkos Luca (Váci NKSE)
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik