20–24. HELY
Ide kerültek azok a csapatok, amelyeknek a továbbjutáshoz csoda kellene. Észak-Macedónia és Törökország a magyar válogatott csoportjában kezd, hozzájuk hasonlóan az F-csoportban Izland és Ukrajna, az E jelű négyesben Szlovákia is az esélytelenek nyugalmával vághat neki a tornának.
13–19. HELY
A debreceni „halálcsoportban” a Cristina Neagu nélkül új csapatot építő Románia és Szerbia lehet a két kieső. A C-ben a franciák mögött a spanyol, lengyel, portugál trió vívhat nagy csatát a továbbjutásért. A D-ben hiba lenne Feröert leírni, mert a dán bajnokságban 20 évesen is helytálló Jana Mittún vezérletével még Horvátországot is megszorongathatja.
12. AUSZTRIA
Az ezredforduló környékén még veszélyes csapattal kiálló Ausztria először ad otthont női Eb-nek. A legutóbbi két vb-re több mint egy évtized után jutott ki, Eb-n legutóbb 2008-ban szerepelt. Sonja Frey és Kovács Patrícia személyében két rutinos irányítója van, mellettük a Pandza testvéreken, Katarinán és Anán van a világ szeme.
11. SZLOVÉNIA
A montenegrói edzőlegenda, Dragan Adzsics először vezette ki Szlovéniát az olimpiára. A CSM Bucuresti-ben remek őszt produkáló Elizabeth Omoregie és a válogatott gólrekordere, Ana Gros nélkül felálló együttesnek már az osztrákok elleni ki-ki meccs is nehéznek tűnik.
10. SVÁJC
Bázelben kezdi meg a tornát, és lehet, hogy Bécsben fejezi be. A horvát és a feröeri válogatott is verhetőnek tűnik ennek a fiatalos, lendületes játékot bemutató csapatnak. A 19 éves Mia Emmenegger a mezőny egyik legtehetségesebb jobbszélsőjeként a norvég Vipers Kristiansandot erősíti.
9. MONTENEGRÓ
Jovanka Radicsevics nélkül sem szabad leírni a 2012-es Európa-bajnokot, amelynek szövetségi kapitánya már nem Bojana Popovics, hanem Szuzana Lazovics. Az egyébként az Alba Fehérvárt irányító tréner 32 évesen kapta meg a lehetőséget.
8. NÉMETORSZÁG
A németek már abszolút a topkategóriát képviselik, de az elmúlt években egyszer sem tudtak előrébb végezni a 6–8. helynél. Emily Bölk, Xenia Smits és
Alina Grijseels világklasszisok, de a 20 éves Viola Leuchterre és a fantasztikus őszt produkáló Katharina Filterre is érdemes odafigyelni.
7. CSEHORSZÁG
A korábban Siófokon is megforduló Bent Dahl egy mindenkire veszélyes csapatott épített fel, amit a tavalyi vb-n elért 8. hely is jól mutat. Az első sora abszolút az elitbe tartozik, Markéta Jerábková pedig a világ három legjobb balátlövője között van.
6. MAGYARORSZÁG
Míg a legtöbb sztárcsapatnak ez „csak” egy olimpia utáni világesemény, addig a magyar válogatott életében vízválasztó lehet. És nem csak a hazai pálya miatt. Nemzeti csapatunk az elmúlt egy évben felült egy olyan hullámra, ami a következő években nagyon magasra emelheti. Ehhez most Debrecenben kell megtenni a következő lépést. Játékosaink jó formában vannak, sokan külföldön próbálják ki magukat és élnek is a lehetőséggel. Az első sorunk régóta együtt van, a Simon Petrához és Csíkos Lucához hasonló fiatalok pedig a sikerhez szükséges pluszt tehetik hozzá a játékunkhoz.
5. HOLLANDIA
A torna egyik meglepetéscsapata lehet, az éremszerzés sem tűnik lehetetlen küldetésnek, azonban ehhez a középdöntőben a torna két favoritja, Dánia és Norvégia közül egyet maga mögé kell utasítania. Jövőre a vb társházigazdája lesz, és Rotterdamban játszhatja a végjátékot, amennyiben eljut oda. Ezen az úton fontos állomás a mostani Eb, ahol a Lois Abbingh-féle idősebb és a Dione Housheer nevével fémjelzett fiatalabb generáció még inkább összeérhet.
4. SVÉDORSZÁG
Már csak az érem hiányzik a 2020-as évek kiegyensúlyozott teljesítményéből. Két olimpiai és egy vb-elődöntő mellett egy-egy vb- és Eb-5. hely van a palettán, most ráadásul a svédek kedvező ágat kaptak ahhoz, hogy ismét az élmezőnyben zárjanak. Ehhez a magyar válogatotton át vezet az út, a szombati csoportrangadó a skandinávoknak legalább olyan fontos, mint nekünk.
3. DÁNIA
Ha novemberi vállsérülése miatt nem lenne kérdéses egyik kulcsembere, Kristina Jörgensen pályára lépése, akkor még ennél is magasabbra tettük volna a dánokat. A Győr rutinos kapusa, Sandra Toft a 2011-es vb óta először maradt ki az északiak keretéből, de a helyére meghívott Anna Kristensennel sem lett gyengébb a csapat.
2. FRANCIAORSZÁG
Egy korszak lezárult a franciáknál: a két részletben összesen 23 éven át szövetségi kapitány Olivier Krumbholz Párizs után letette a lantot. Utódja korábbi segítője, Sébastien Gardillou lett. Hiába szánják ezt a tornát a csapatépítésre, és hiába kapott ki a felkészülés során tőlünk és Spanyolországtól is, a világsztároktól hemzsegő válogatottat mégsem lehet nem aranyesélyesnek tartani. Folyamatosan jönnek a fiatalok is, legutóbb a beálló Sarah Bouktitot és az irányító Léna Grandveau-t építették be.
1. NORVÉGIA
Thorir Hergeirsson utolsó nagy tornája lesz ez a mostani, az izlandi szakember 2009 óta vezeti Norvégiát sikerről sikerre. Most az elmúlt évtized „nagy hármasa”, Veronica Kristiansen, Stine Oftedal és Nora Mörk nélkül kell még egyszer utoljára valami nagyot alkotnia. Ebben a segítségére lehet a világ legjobb kézilabdázója, Henny Reistad, aki nyolc őszi BL-mérkőzésén 76 gólja mellett 35 gólpasszt is kiosztott. Az Eb-n kiderül, elbír-e még egy adag terhet – jó eséllyel igen.
A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT EURÓPA-BAJNOKI KERETE – EGYÉNI JELLEMZÉSEKKEL
KAPUSOK
BÖDE-BÍRÓ BLANKA
Csapatkapitányunk első világversenye épp az előző hazai rendezésű Európa-bajnokság volt még 2014-ben. Szépen keretbe foglalhatná az elmúlt tíz évét, ha ahhoz a tornához hasonlóan meglenne legalább az ötödik helyért a helyosztó. A Fradiban az ősszel Laura Glauser került inkább előtérbe, de az utolsó, CSM Bucuresti elleni meccsen mutatott 47 százalékos teljesítményével Böde-Bíró Blanka bizonyította, hogy jó formában van.
Született: 1994. szeptember 22., Vác
Klubja: FTC-Rail Cargo Hungaria
Magasság/testsúly: 187 cm/84 kg
Válogatottság/gól: 126/3
Eb-mérkőzések száma/gól: 19/1
JANURIK KINGA
Teljesen más stílusú kapus, mint Böde-Bíró, pontosan ezért szokott olyan jól működni a válogatottban és az FTC-ben is a párosuk. Nagyon ritka, hogy legalább az egyikük ne kapná el a fonalat egy-egy mérkőzésen belül minimum tíz percre. Ez az Ukrajna elleni felkészülési találkozón is megtörtént, de Szemerey Zsófi jó formája miatt érdekes kérdés lesz, hogy szövetségi kapitányunk miként gondolkodik kapusaink bevetéséről.
Született: 1991. november 6., Budapest
Klubja: FTC-Rail Cargo Hungaria
Magasság/testsúly: 178 cm/68 kg
Válogatottság/gól: 72/1
Eb-mérkőzések száma/gól: 8/0
SZEMEREY ZSÓFI
Az elmúlt években kiegyensúlyozott, magas szintű teljesítményt nyújtott a Mosonmagyaróvár kapujában. Ez a világ egyik legjobb csapatának, a Metznek is szemet szúrt, a francia klub a nyáron szerződtette is őt. Sajnos a BL-ben alig-alig kapott lehetőséget, „bosszúból” a Franciaországgal vívott október végi válogatott meccsen kivédte a rivális szemét.
Született: 1994. június 2., Kazincbarcika
Klubja: Metz Handball (francia)
Magasság/testsúly: 183 cm/87 kg
Válogatottság/gól: 30/0
Eb-mérkőzések száma/gól: 3/0
JOBBSZÉLSŐK
FALUVÉGI DOROTTYA
Régóta szerette volna magát külföldön kipróbálni, amire másfél évvel ezelőtt lehetősége nyílt. Első légiósként töltött idényében a Bietigheimmel rögtön bejutott a BL-döntőbe, 41 szerzett gólja pedig egyéni csúcs volt. Az őszt immár HB Ludwigsburg néven kezdő együttesben továbbra is sok játéklehetőséget kap, legjobb meccse a Rapid Bucuresti elleni volt, amelyen nyolcszor talált be.
Született: 1998. március 31., Budapest
Klubja: HB Ludwigsburg (német)
Magasság/testsúly: 168 cm/59 kg
Válogatottság/gól: 43/69
Eb-mérkőzések száma/gól: 6/5
GYŐRI-LUKÁCS VIKTÓRIA
A 2016-os Európa-bajnoksággal kezdődően az összes nagy világeseményen ott volt a magyar válogatottban. A rutinos játékos júniusban a Győrrel megszerezte karrierje első BL-trófeáját, az Ukrajna elleni utolsó felkészülési meccsen pedig 9/9 állt a lőlapján. Az előttünk álló kontinensviadalon is kulcskérdés lehet, hogy minél többször tudjuk megjátszani a szélsőinket, akik abszolút a világelitet képviselik.
Született: 1995. október 31., Budapest
Klubja: Győri Audi ETO
Magasság/testsúly: 168 cm/60 kg
Válogatottság/gól: 129/390
Eb-mérkőzések száma/gól: 24/66
JOBBÁTLÖVŐK
KLUJBER KATRIN
A magyar válogatott vezéregyénisége a nehéz pillanatokban is vállalja a felelősséget, ezzel utat mutatva társainak. Sokat támadja a kaput, ami sok helyzetet eredményez, ezekből sok gólt is szerez. A nemzeti csapatban átlagban ötször talál be mérkőzésenként, 87 fellépésén már 460 gól van a neve mellett, pedig még mindig csak 25 éves. Ha így folytatja, Görbicz Anita után ő lehet a második, aki eléri az ezres álomhatárt.
Született: 1999. április 21., Budapest
Klubja: FTC-Rail Cargo Hungaria
Magasság/testsúly: 170 cm/65 kg
Válogatottság/gól: 87/460
Eb-mérkőzések száma/gól: 12/68
PAPP NIKOLETTA
A 2023 óta Romániában légióskodó játékos ismét hármas védőként lehet fontos láncszeme a csapatnak. A román az egyik legkompetitívebb bajnokság, így az ősszel visszafogott teljesítményt nyújtó, csupán a 12. helyen álló Buzau színeiben hétről hétre éles mérkőzéseken edződik. Albek Anna kiesése miatt támadásban is többet lehet a pályán, mint amit megszokhattunk.
Született: 1996. július 23., Budapest
Klubja: SCM Gloria Buzau (román)
Magasság/testsúly: 180 cm/86 kg
Válogatottság/gól: 58/70
Eb-mérkőzések száma/gól: –
IRÁNYÍTÓK
SIMON PETRA
Az európai szövetség nemrég az év legjobb fiatal játékosának választotta őt, ami nem véletlen. Már a párizsi olimpián is megmutatta, hogy játékintelligenciája, sebessége, meglátásai korszakos irányítóvá tehetik. Elég csak a Brazília elleni csoportmérkőzésre gondolni, amelyet az ő utolsó pillanatos átlövésével nyertünk meg. Az ősszel kevés játéklehetőséget kapott a Fradiban, de az utolsó emlék, a CSM Bucuresti-tel vívott hazai csata hajrája mégis kellemes lehet neki.
Született: 2004. november 12., Budapest
Klubja: FTC-Rail Cargo Hungaria
Magasság/testsúly: 168 cm/68 kg
Válogatottság/gól: 30/85
Eb-mérkőzések száma/gól: –
TÓTH NIKOLETT
A fiatal irányítónak ez lesz élete első felnőtt-világeseménye, és a válogatottban is csak az Eb-t megelőző felkészülési tornán debütált. Szlovákia ellen még látszott rajta némi izgalom, de aztán az ukránokkal szemben már lazábban tudott játszani – két gólt is szerzett. A nyáron Mosonmagyaróvárról került Debrecenbe, hogy Vámos Petrát pótolja. Ez nem kis teher, de teljesítményével mégis kiérdemelte a válogatott meghívót.
Született: 2001. július 13., Budapest
Klubja: DVSC Schaeffler
Magasság/testsúly: 175 cm/70 kg
Válogatottság/gól: 2/2
Eb-mérkőzések száma/gól: –
VÁMOS PETRA
Irigylésre méltó tudatossággal szervezi nemcsak a pályán történteket, hanem az életét meghatározó döntéseket is rendre jó pillanatban hozza meg. Ózdról a NEKA-ra, onnan Debrecenbe, majd pedig idén nyáron Metzbe ment, immár kétszeres olimpikonként. A BL-ben a csoportjában veretlenül az élen álló francia sztárcsapatban rögtön kezdő irányító lett, 21 gólja mellett kiosztott 29 gólpasszt is.
Született: 2000. szeptember 14., Ózd
Klubja: Metz Handball (francia)
Magasság/testsúly: 170 cm/71 kg
Válogatottság/gól: 79/213
Eb-mérkőzések száma/gól: 6/20
BEÁLLÓK
BORDÁS RÉKA
A védekezés egyik alappilléreként hosszú ideje kihagyhatatlan a válogatottból, Golovin Vlagyimir töretlenül bízik benne. A 2023–2024-es idény előtt a DVSC mezét a Fradiéra cserélte, de mivel túl sokan voltak előtte a sorban, rövid időre kölcsönbe Vácra került. A BL-ben továbbra sem tud a pályára kerülni, de legalább a bajnokság gyengébb csapataival szemben megkapja a lehetőséget.
Született: 1997. augusztus 26., Karcag
Klubja: FTC-Rail Cargo Hungaria
Magasság/testsúly: 184 cm/85 kg
Válogatottság/gól: 65/56
Eb-mérkőzések száma/gól: 5/2
FÜZI-TÓVIZI PETRA
A 2021-es olimpiai csapatból még kimaradt, de azóta fontos láncszeme lett a válogatottnak. A válogatott fejlődésének egyik kulcsa egyértelműen az ő fejlődése. Hosszú idő után végre ismét van olyan beállónk, aki támadásban is rengeteget tud hozzátenni a játékhoz. Ősdebreceniként az Eb-n végig hazai pályán lesz, ráadásul 2018-ban – Faluvégivel, Klujberrel, Pásztorral, Kácsorral és Mártonnal együtt – ugyanitt junior-világbajnoki címet ünnepelhetett.
Született: 1999. március 15., Nyíregyháza
Klubja: DVSC Schaeffler
Magasság/testsúly: 180 cm/80 kg
Válogatottság/gól: 86/107
Eb-mérkőzések száma/gól: 17/18
PÁSZTOR NOÉMI
Esetében a 2023–2024-es évadot nyugodtan nevezhetjük az áttörés idényének, mert a Mosonmagyaróvárban bemutatott kiemelkedő teljesítménye új ajtókat nyitott ki előtte. Az őszt eredetileg már a francia Neptunes de Nantes-ban kezdte volna meg, azonban a klub csődöt jelentett. A megoldás a román CSM Bucuresti lett, ahol keveset játszik, de olyan klasszis beállóktól leshet el apró fortélyokat, mint Vilde Ingstad és Crina Pintea.
Született: 1999. április 2., Szombathely
Klubja: CSM Bucuresti (román)
Magasság/testsúly: 178 cm/78 kg
Válogatottság/gól: 45/39
Eb-mérkőzések száma/gól: 4/1
BALÁTLÖVŐK
CSÍKOS LUCA
Ugyanazzal a határozottsággal rúgta be az ajtót a válogatottban is, mint amit hétről hétre a Vácban láthatunk tőle. Az Ukrajna elleni Eb-főpróbán debütált a nemzeti csapatban, és rögtön öt gólt szerzett. Akár bal-, akár jobbátlövőként kap szerepet, ő lehet a meglepetésemberünk ezen a tornán. Hármas védőként is bevethető, így cserélni sem feltétlenül kell, amivel tovább gyorsíthatja az átmeneteinket.
Született: 2005. február 25., Keszthely
Klubja: Váci NKSE
Magasság/testsúly: 180 cm/74 kg
Válogatottság/gól: 1/5
Eb-mérkőzések száma/gól: –
KÁCSOR GRÉTA
Egy híján 70 gólt szerzett a Debrecenben élete első BL-évadában, majd úgy döntött, hogy kilép a komfortzónájából és légiós lesz. A román bajnokságban a harmadik helyen áll új együttesével, a Gloria Bistritával, amellyel a BL-ben is nagy harcban van a továbbjutásért. Sokszor összevissza lő, de amikor elkapja a fonalat, meg sem áll hat-nyolc gólig. Ezúttal az Eb első szakaszában kaphat inkább lehetőséget.
Született: 2000. április 24., Budapest
Klubja: CS Gloria Bistrita (román)
Magasság/testsúly: 175 cm/73 kg
Válogatottság/gól: 46/68
Eb-mérkőzések száma/gól: 12/7
KUCZORA CSENGE
A legnagyobb lövőerejű játékosunk számolatlanul szórta a gólokat a Vác csapatában, ahol az elmúlt években gyakorlatilag „egyszemélyes hadseregként” funkcionált. 2022-ben és 2023-ban is ő lett az NB I gólkirálya, és az Európa-ligában is 7.5 gólt átlagolt. Áprilisban az olimpiai selejtezőtornán fantasztikus formában volt, és Párizsban is betalált 24-szer. Nyár óta ő is külföldön szórja a gólokat, Herbert Müllernél jó kezekben van a Thüringer HC-ben.
Született: 2000. január 26., Budapest
Klubja: Thüringer HC (német)
Magasság/testsúly: 176 cm/82 kg
Válogatottság/gól: 49/164
Eb-mérkőzések száma/gól: 6/19
BALSZÉLSŐK
MÁRTON GRÉTA
A pozitív kisugárzású, mindig mosolygós balszélső továbbra is kihagyhatatlan a csapatból. Védekezésben jól olvassa a játékot, a többi szélsőnkhöz hasonlóan képes gyorsan indulni és a helyzeteit hatékonyan kihasználni. Nagyon okosan lő, sohasem bombázza bele a kapusba a labdát. Továbbra is kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt mind a Fradiban, mind a válogatottban.
Született: 1999. október 3., Mohács
Klubja: FTC-Rail Cargo Hungaria
Magasság/testsúly: 173 cm/63 kg
Válogatottság/gól: 91/210
Eb-mérkőzések száma/gól: 12/23
SZÖLLŐSI-SCHATZL NADINE
Még mindig a világ egyik legtechnikásabb szélsője, aki fontos pillanatokban a legkisebb szögekből is képes látványos gólokat dobni. Három év után, a BL-trófeával a bőröndjében hagyta ott a Győrt és szerződött Budaörsre. Ahogyan a felkészülési mérkőzéseken is láthattuk, bárki van a pályán balszélsőként, lehet bízni benne, hogy kihasználja a helyzeteit.
Született: 1993. november 19., München
Klubja: Moyra-Budaörs Handball
Magasság/testsúly: 174 cm/65 kg
Válogatottság/gól: 126/312
Eb-mérkőzések száma/gól: 18/48