– Úgy tartják, minden sportoló életében különleges alakalom, ha hazai közönség előtt szerepelhet világversenyen. Önnek megadatott, méghozzá nem is akármilyen kulisszák között, a 2023-as budapesti világbajnokságon. Meghatározó az élmény?
– Amikor 2018 végén kiderült, hogy Budapest vb-házigazda lesz 22 éves voltam, s átfutott rajtam, hogy 27 leszek a verseny idején, ami ideális kor az atlétikában – mondta a 2022-ben az Év Női Sportolójának választott Kozák Luca. – A felkészülésünk ugyanolyan volt, mint a korábbi világversenyek előtt, de azért hozott néhány extra dolgot a hazai világbajnokságot megelőző időszak. A felvezetés során többet szerepeltünk a szokásosnál, felhasználták a promócióban az arculatunkat, meg kellett tanulnunk kezelni, hogy kicsit nagyobb az érdeklődés a korábbinál.
– Aztán eljött a verseny, a vadonatúj budapesti stadionban, több tízezer magyar szurkoló előtt…
– Hatalmas élmény volt, még akkor is, ha a futás miatt maradt bennem egy kis hiányérzet. De fantasztikus volt érezni a nézők szeretetét. Az atlétika az elmúlt években kapott új lendületet Magyarországon, így a hazai közönség jelentős része a világbajnokság elején inkább rácsodálkozott a közegre, hiszen addig csak tévében láttak atlétikai versenyt. Aztán érdekes volt tapasztalni, hogy néhány nap után, megérezték, hogy milyen fantasztikus dolgok történnek a szemük előtt, milyen teljesítményeknek lehetnek részesei élőben, megtanulták az íratlan szabályokat, „szakértővé” váltak és élvezték a verseny minden pillanatát.
– A 2022-es esztendő, a Münchenben szerzett Európa-bajnoki ezüstérem, majd az Év Női Sportolója cím után egy ország ismerte meg önt. Mennyire volt nehéz feldolgozni a sikerrel együtt járó népszerűséget?
– Mindig próbáltam népszerűsíteni a sportágat, így erre próbáltam felhasználni az extra figyelmet. Arra persze gyorsan rájöttem, hogy nagy hiba, ha valaki túlvállalja magát, így nem szabad minden felkérésre igent mondani. A budapesti világbajnokság előtt jól működött a koordináció, a rajt előtti hetekben már védték a vb arcait, így szereplési lehetőséghez jutottak a fiatalabbak is.
– A labdajátékok soha nem vonzották?
– Kosárlabdában van egy diákolimpiai hatodik helyem, ennyi…
– A Debreceni sportiskolába soha nem csábították a kézisekhez? Dinamikus, gyors, remek szélső lehetett volna.
– Hát, gyorsnak éppen gyors vagyok, csak a labdával van bajom. Azt hiszem, mindenki jobban járt, hogy maradtam az atlétikánál. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem érdekelnek a labdajátékok, sportos családban nőttem fel, két testvérem is kosárlabdázik, a világversenyeket természetesen mindig követjük. Debrecenben komoly hagyományai vannak a sportágnak, a férjem veszprémi, ebben a városban pedig a kézilabda mindenek felett áll.
– Ami a debreceni atlétikának Kozák Luca, az a kézilabdának Füzi-Tóvizi Petra. Mindketten saját nevelésű, a városhoz ezer szállal kötődő sportolók, olimpikonok. De milyen a két lány viszonya a civil életben?
– Ismerjük és kölcsönösen tiszteljük egymást. Sajnos az olimpián, mire mi kiértünk, a kézisek már elköltöztek Lille-be, így nem tudtuk élőben megnézni a lányokat.
– Most viszont házhoz jön a magyar válogatott, néhány száz méterre a DSI bázisától Eb-meccseket játszanak Petráék. Kozák Luca ott lesz a Főnix Aréna lelátóján?
– Régen volt ilyen év, amikor nem mentünk el melegebb égövre edzőtáborozni, így tervben van, hogy ott leszek néhány meccsen. Sőt, a férjemet, Bencét is befűtöttem, együtt fogunk szurkolni!
– Mit vár a magyar válogatottól?
– Véletlenül sem szeretnék elvárásokat megfogalmazni, hiszen nem vagyok benne a sportágban. Szerintem az a legfontosabb, hogy amit elterveztek, azt meg tudják valósítani a pályán. Élvezzék a meccseket, élvezzék, hogy hazai szurkolók előtt játszhatnak az Európa-bajnokságon. Ha így lesz, az eredmény sem marad el!
Jegyvásárlás az Európa-bajnokságra a jegy.mksz.hu oldalon.
A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT EURÓPA-BAJNOKI KERETE
Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB – Franciaország), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg – Németország)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau – Románia)
Irányítók: Vámos Petra (Metz HB – Franciaország), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC SCHAEFFLER)
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC SCHAEFFLER), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti – Románia), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN – Románia), Csíkos Luca (Váci NKSE)
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)
AZ EURÓPA BAJNOKSÁG A-CSOPORTJÁNAK (DEBRECEN) PROGRAMJA A MAGYAR VÁLOGATOTTAL
November 28., csütörtök
18.00: Magyarország–Törökország
20.30: Svédország–Észak-Macedónia
November 30., szombat
18.00: Svédország–Magyarország
20.30: Észak-Macedónia–Törökország
December 2., hétfő
18.00: Észak-Macedónia–Magyarország
20.30: Törökország–Svédország
A CSOPORTBEOSZTÁS
A-csoport, Debrecen: Svédország, MAGYARORSZÁG, Észak-Macedónia, Törökország
B-csoport, Debrecen: Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország
C-csoport, Bázel: Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália
D-csoport, Bázel: Dánia, Svájc, Horvátország, Feröer
E-csoport, Innsbruck: Norvégia, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia
F-csoport, Innsbruck: Hollandia, Németország, Izland, Ukrajna
A csoportok első 2-2 helyezettje bejut a középdöntőbe (ABC- és DEF-ág). A mieink továbbjutásuk esetén a szintén debreceni B-csoport (Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország) és a Bázelban, Svájcban sorra kerülő C-csoport (Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália) 2-2 továbbjutójával mérkőzhetnek a debreceni középdöntőben (december 5., 6., 8., 10.).