Micsoda rajt! A Veszprém legyőzte idegenben a BL-címvédőt

2023.09.14. 20:35
Szép győzelemmel rajtolt a Veszprém (Fotó: Getty Images)
A Veszprém 33–28-ra megverte a férfi kézilabda Bajnokok Ligája 1. fordulójában a sorozat címvédőjét, a Magdeburgot, ráadásul idegenben.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
SC MAGDEBURG (német)–TELEKOM VESZPRÉM 28–33 (18–21)
Magdeburg, 4224
néző. Vezette: Horácek, Novotny (csehek)
MAGDEBURG:
Portner – Hornke 4, Magnusson 5 (5), CLAAR 5, Jensen, DAMGAARD 6, Musche 4.Csere: Hernandez (kapus), O’ Sullivan, Bergendahl 1, Lagergren, Smarsson 1, Weber 2. Edző: Bennet Wiegert
VESZPRÉM: Corrales – GASPER MARGUC 5 (2), REMILI 5, FABREGAS 6, Ligetvári, El-Dera 2, Mahé 2.Csere: BIOSCA (kapus), Sandell 3, Pesmalbek 2, Descat 1, CASADO 5, Koszorotov 2. Edző: Momir Ilics
Az eredmény alakulása. 6. p.: 3–3. 9. p.: 4–5. 11. p.: 5–7. 17. p.: 10–11. 22. p.: 12–15. 31. p.: 18–22. 35. p.: 21–22. 39. p.: 21–25. 42. p.: 21–26. 54. p.: 26–30.
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 6/5, ill. 4/2
Momir Ilics: –
Nagyon elégedett és boldog vagyok, különleges élmény az idény első Bajnokok Ligája-mérkőzésén a címvédő otthonában győzni. Fantasztikus mérkőzést játszottunk, a második félidőben ragyogóan védekeztünk, az első félidőben csak a támadással lehetek elégedett. A második félidőben kicsit megtört a lendületünk az ellenfél kapuja előtt, de egy időkéréssel visszatértünk a helyes játékhoz. Csapatként teljesítettünk jól, és időnként rendkívül okosan támadtunk.

Az első pillanattól kezdve mintaszerű volt a Telekom Veszprém támadójátéka a címvédő Magdeburg otthonában, a Bajnokok Ligája csoportkörének első fordulójában. A németeknél nagy különbség volt az előző idényhez képest, hogy sérülése miatt nem játszott a csapat legjobbja, az irányító Gísli Kristjánsson, de az Építők kerete sem volt teljes, onnan is egy izlandi hiányzott, hiszen térdsérülése után még a rehabilitációját végzi a balszélső Bjarki Már Elísson.

Az első félidő így is nagyon intenzív volt, egy híján negyven gól született, a magyar bajnok kézben tartotta a meccset, sokkal hatékonyabban és gördülékenyebben támadott az ellenfélénél. Az első harminc percben tíz veszprémi játékos iratkozott fel a gólszerzők közé, akik 26-ból összesen öt lövést hagytak csak ki a szünetig. Kicsit úgy tűnt, mintha az ellenfelek engedték volna játszani a másik csapatot, elmaradtak a nagy ütközések, az első játékrészben egyik oldalon sem a védelem volt a meghatározó.

Mivel a kapusok az első játékrészben nem játszottak kiemelkedő szerepet – mindegyiknek két-két védése volt csak –, egy feljavuló kapusteljesítmény megváltoztathatta volna a találkozó képét, ami a szünetig a Veszprém fölényét hozta, amely úgy játszott, mintha már az első fordulóban tudatni akarta volna a többiekkel, hogy Kölnbe szeretne utazni júniusban. Viszont ha már a kapusok: kellemes meglepetést okozott Ignacio Biosca, aki júliusban csatlakozott a Veszprémhez, miután Vladimir Cupara váratlanul eligazolt, és látszott, hogy a 28 éves spanyol kapus bizonyítani akarja, hogy egyáltalán nincsen űr Rodrigo Corrales mögött, önfeláldozóan vetődött és hetest hárított, letette a névjegyét.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

A második félidő közepére a vendégcsapat megnyugtató, hatgólos előnyt dolgozott ki, remekül működött a Nedim Remili–Ludovic Fabregas francia kapcsolat, nagyon érezték egymást, a spanyol irányító Agustín Casado pedig újra bizonyította, hogy tökéletesen illeszkedik a Momir Ilics által megkövetelt játékrendszerbe. Az első 45 perc során az az érzése volt a nézőnek, hogy a Veszprémnek minden sikerül, és nem azért, mert szerencséje van. Ilics ekkor még türelmet és nyugalmat kért a játékosaitól, bár nem igazán érződött a Magdeburgon, hogy fordítani tudna, vagy egyáltalán akarna.

„Minden gól számít, faultoljatok!” – szólt Ilics utasítása az utolsó időkérésnél, Fabregas be is talált, Biosca pedig kivédte az utolsó hazai lövést, a Veszprém így magabiztosan és megérdemelten nyert 33–28-ra, semmi sem fenyegette a győzelmét, a két ponton túl pedig az is látszott, hogy ez a csapat nagyon együtt van.

Korábban
A-csoport
OTP Bank-Pick Szeged–PSG (francia) 29–31 (13–16)

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Porto (portugál)–Wisla Plock (lengyel) 24–23
(11–13)

Forrás: ehfcl

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

60. perc Remili ad egy gólpasszt Fabregasnak, Biosca meg védi Smarason ziccerét. 28–33!

60. perc Időkérés Ilicstől, 11 másodperc van vissza.

59. perc Nagy blokk Remilitől.

58. perc Magnusson ballal a jobb felsőbe lő egy hetest, előtte kiállt két percre Marguc.

58. perc Akkor ez el is dőlt, Weber eladott passza után berepül a hatoson belülre Casado, és a léc alá lő. 27–32!

57. perc Hazai időkérés.

56. perc Reméljük nem, Portner kivédi Koszorotov bombaerős hetesét a jobb felső előtt.

56. perc Magnussonnak két perc, és hetes is, Pesmalbek lerántásáért. Meccslabda?

54. perc Magnusson bevarr egy újabb hetest, amelyet Claar harcolt ki, 26–30 máris. Claar és Sandell korábbi GOG-os csapattársak.

52. perc El is kezdenek potyogni a gólok, szerencsére Mahé és Koszorotov keze is elsül, közben azért betalál hazai részről egy szép átlövésből Berhendahl. 25–30

50. perc Veszprémi időkérés. 24–28

49. perc Casado átlövése Portneré, Musche alaposan felhergeli magát, és nagy gólt dob jobbal a bal szélről a kapus dereka mellett. Koszorotov lövése a kapusé, Pesmalbek azonban szerel a hatoson.

48. perc Ligetvári és Pesmalbek összezár, hetes. Claarnak így már nem is fáj annyira. Magnusson ballal a jobb felsőbe lő, mindeféle cselezgetés és varia nélkül. 23–28

46. perc Remili kiharcol egy hetest, Marguc térden találja Portnert.

45. perc Kapkodnak a hazaiak, Casado a léc alá pattint a hatosról, Biosca meg védi Smarason két lövését is. 22–28

Fotó: AFP

42. perc Fabregas kiharcol egy hetest is, Claarral szemben. Jön Hernández a hazai kapuba, Marguc ballal a bal felső pattint, pörgetve. A kapus bal lába alatt. Fabregas és Pesmalbek két gyors góllal sokkolja a hazaiakat.

41. perc Musche lövése a lécen csattan, Magnusson odacsap Fabregasnak védekezés címén, két perc.

39. perc Kiváló blokk Fabregastól, laza átlövésgól a szaggatottról Remilitől, ballal a bal sarokba, félmagasan. 21–25!

37. perc Casado kezd belejönni, átlövésből sokkolja Portnert. 21–24!

35. perc Webert lökik ziccer közben, hetes, Biosca belerúg a jobb alsó előtt Magnusson balkezes büntetőjébe.

Ez a 2002-es BL-döntő párosítása... Akkor a németek örültek a végén.

34. perc Remili elkapkod egy lövést, Weber megszerzi első mai gólját... Fabregas betörésből válaszol. 21–23

Az előző idényben a Magdeburg idegenben ikszel a Telekommal, odahaza megverte.

32. perc Vajlupau lövését védi Portner, hosszas támadás végén Musche lő ismét klasszikus szélsőgólt.

31. perc Casado bebújik a bal szélen két ember közé, szép gólt dob. Musche... dettó. 19–22.

31. PERC FOLYTATJUK!

A 4 kapus összesen 7-et védett ma.

TUDNIVALÓK
A 16 klub két nyolcas csoportban küzd egymással, és 14 fordulós, körmérkőzéses rendszerben játszik. A nyolcasok első két helyezettje egyenesen bejut az oda-vissza vágós negyeddöntőbe, a 3–6. helyezettek pedig rájátszásban, szintén oda-vissza vágós keresztjátékban küzdenek a legjobb nyolc közé jutásért 3–6., 4–5. párosításban.
2024. június 8-9. (Lanxess Arena, Köln)

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Koszorotov betörésből a jobb alsóba talál a szaggatottról nagyot ugorva... előtte és utána is véd egyet Biosca. 18–21!

29. perc Claar.. hogy közben Claar mesterhármast vág.

27. perc Casado átlövését bevédi Hernández. Descat-nak s Remilinek is nagyon megy ma, zúg az Építők, Építők! c. rigmus.

25. perc Két perc Ligetvárinak, jogos. Claarnak elzárnak, kiváló átlövésgól.

25. perc Marguc a jobb sarokba varrja Koszorotov kiváló passzát. 15–17

25. perc Magyar időkérés.

24. perc Biosca a magyar kapuban, Hornke gyorsan felavatja.

23. perc Damgaard bombagóljára nincs gyógyír. De Koszorotov a kapusba lő egy ziccert, Hornke megindul, és ő nem teszi meg ezt a szívességet a magyaroknak. Sandell jó 2.5 méter magasról lő a bal alsóba a szaggatottról... 14–16!

22. perc Megy ez! Descat-ra nem jut ember, a jobb oldalról azonnal felismeri a helyzetet... 12–15!

21. perc Hornke és Sandell is átlövésből talál be. Potyognak. 12–14

21. perc Damgaard szerencsés góljára Marguc másodpercek alatt válaszol a jobb szélről egy betöréssel.

19. perc Bergendahl eladja, Casado belövi, 10–12. Hazai időkérés.

18. perc Pesmalbek felavatja a hazai cserekapust, Hernándezt, bevetődve. De Hornke betörése sem rossz. Remili átlövése Hernándezé, akinek ez az első BL-meccse.

16. perc Két perc Mahének. Marguc belülvédekezik, Magnusson áll oda ismét... és ballal a bal felsőbe pattint. 9–10

20 meccs óta veretlen odahaza a Magdeburg.

16. perc Nála jobban csak Remili játszik ma, lásd ezt az átlövést...

14. perc Pesmalbeket is ellökik, hetes ez is, Marguc a jobb sarokba lő. De Damsgaard azonnal válaszol, szokása ez neki... 8–9

13. perc Magnusson a kapu közepébe pörgeti a labdát hetesből, 7–8.

12. perc Fabregast egyedül hagyják a hatoson, Remili pattint, a francia meg a bal alsóba lő.

12. perc Damgaard kap egy sapkát, Remili passzol, Ed-Dera meg nem ront ziccerből. Musche meg a bal szélről, beugrásból. 6–7

11. perc Fabregas megindul, két védő is borul... labda meg a jobb alsóban, Remili passza után. 5–6!

10. perc Damgaard szépít laza felugrásból, könnyed gól. 5–5

9. perc Corrales és Portner is véd egyet... Ed-Dera okos passza után Mahé balról jobbal nagy gólt lő a léc alá.

7. perc Corrales védi Magnusson ziccerét.

7. perc Claar ismét remekül tör be, Sandellt nem veszik komolyan, ballal a léc alá lő hétről, kis felugrással.

6. perc Claar és Ed-Dera gyors gólváltása.

5. perc Damgaard a bal szélről meglepi ismét Corralest.

3. perc Hosszas magyar támadás, sok blokkolt lövéssel... és egy pontatlan Remili-, majd Ed-Dera-próbálkozással. Majd Remili tízről a főldről lő a jobb alsóba, már bőven a negyedik percben. 1–2

1. perc Fabregas büntet a hatos elől egy eladott hazai labdát. Damgaard átlövésből egyenlít.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta feketében, a magyar csapat fehér mezben, piros mezujjakkal.

Momir ILICS, a Veszprém edzője. A célok Veszprémben nem változtak, ugyanazok, mint már játékoskoromban is, bejutni a négyes döntőbe. Edzőként tapasztaltabb lettem, az első évemmel összehasonlítva sokat változott a keret, benne olyan játékosokkal, akiknek meg kell ragadniuk a lehetőséget. Célom, hogy a csapatomnak meglegyen a stílusa és az ambíciója, hogy megnyerje a csoportot. A Kielce kétszer jutott a döntőbe az elmúlt években, a játékosok és az edző régóta vannak együtt, jól ismerik egymást, ami nagy előny. Mi most építjük azt a csapatot, amelyet harmadik éve tervezünk, de mi vagyunk a Veszprém, ennek megfelelően akarunk teljesíteni. Ez nem arrogancia, egyszerűen csak győzni akarunk. Az NB I szerintem már a három legerősebb bajnokság közé tartozik Európában, nem lehet alábecsülni senkit, ezért semmivel sem könnyebb a helyzetünk a kétfrontos harcban, mint legutóbb volt. Annál nincs nehezebb, mint a címvédő otthonában kezdeni a BL-idényt, a Magdeburg Kristjánsson nélkül is nagyon erős, főleg támadásban, és mivel a miénk a világ legjobb védelme, érdekes lesz, hogyan bírunk egymással.

Egyedül talán a kapusposzt lehet gyengébb, mert bár a spanyol Rodrigo Corrales minden kétséget kizáróan világklasszis, az őt nagyszerűen kiegészítő Vladimir Cupara nyári távozása után az idő rövidsége miatt nem lehetett hozzá hasonló kaliberű kapust igazolni. Érkezett ugyan Ignacio Biosca és Nagy Benedek, első pillantásra úgy néz ki, Corrales a kétfrontos harchoz kicsit mintha egyedül lenne. Eddig az volt a forgatókönyv, hogy ha nem megy neki, jön Cupara, és fordítva, de most minden teher a spanyol vállán nyugszik, ugyanis nagyobb szükség van rá, mint bármikor.

A Telekom Veszprém nyári igazolásaival megerősödött, de ez nem jelenti azt, hogy innentől csak a BL-győzelem lehet az elvárás Momir Ilics együttesétől, hiszen a négyes döntőbe jutást is lehetetlen megjósolni ebben a mezőnyben. Viszont a csapat formálása jelzi, az Építők továbbra is mindent megtesz azért, hogy tagja maradjon az elitklubnak, amely évről évre jó eséllyel száll harcba a végső sikerért. A magyar bajnokcsapatnak két nagyon erős sora van, ráadásul már négy francia játékos erősíti (Kentin Mahé, Nedim Remili, Hugo Descat és Fabregas), irányítóposzton a művészlelkű Mahé mellett a spanyol Agustín Casado eddig jó választásnak tűnik, a klasszikus balátlövő orosz Szergej Koszorotov átigazolásával viszont Ligetvári Patrik kaphat kevesebb lehetőséget támadásban, bár ő az elmúlt évben amúgy is a gárda egyik legjobb védőjévé vált.

NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

A legnagyobb kérdés a norvég Kolstad szereplése, amely az elmúlt évben óriási erőfeszítéseket tett, hogy a norvég kézilabdát klubszinten is a legnagyobbak közé emelje, és a Bundesligából hazahozta a válogatott alapembereit: egy éve Magnus Gullerudot, nyáron pedig Sander Sagosent, Göran Johannessent és Magnus Rödöt, így a jelenlegi keretben az izlandi jobbszélső, Sigvaldi Gudjónsson kivételével kizárólag norvégok kézilabdáznak, akiket a kispadról a nyolc évig szövetségi kapitányként dolgozó Christian Berge irányít, akinek rögtön az első évében sikerült bajnokot csinálnia a gárdából.

Az új idényben különösen, mert míg sok éven át jó eséllyel meg lehetett tippelni, mely csapatok jutnak el a végjátékig, ma ez már nehezen megjósolható. Most már a Barca négyes döntőbe jutása sem annyira egyértelmű, mint eddig, pláne, hogy a katalán klub pénzügyi nehézségekkel küzd, emiatt több fontos játékosától is meg kellett válnia (Ludovic Fabregas, Luka Cindric). A Kielce, a PSG, a Veszprém, a GOG, az Aalborg vagy a THW Kiel eddig is esélyesnek számított, az előző idényben a mezőnyt meglepetésre maga mögé utasító Magdeburg pedig már egyértelműen csatlakozott az elithez.

ÉRDEMES TANULNI a Kielce hibájából, amelynek edzője, Talant Dujsebajev 2022-ben, a Barcától hetesekkel elszenvedett döntőbeli vereség után rögtön, már a sajtótájékoztatón azt közölte sűrű pislogások közepette, hogy egy év múlva visszajönnek Kölnbe, és hazaviszik a trófeát. Pont. Aztán egy év múlva valóban ott voltak, hogy a fináléban hosszabbításban kapjanak ki a Magdeburgtól, amely csaknem két évtized után tért vissza a sorozatba. Ez csak arra példa, hogy szeptemberben nem érdemes azon lamentálni, hogy egy csapat esélyes-e a BL-győzelemre vagy sem, mert a világ legerősebb sorozatában bármi megtörténhet.

Az erőviszonyok egyre jobban elmosódnak, egyre több csapat érhet oda a végjátékra, ezért a férfi kézilabda Bajnokok Ligája már a csoportkörben is egyre kiszámíthatatlanabb. A szerdai rajt előtt csak az a biztos, hogy a Veszprém és a Szeged is nehéz idény elé néz.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGDEBURG–VESZPRÉM MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!