Férfi kézi Eb: a horvátok nyerték a balkáni derbit; győztek a spanyolok

CS. M.CS. M.
2022.01.15. 22:13
Horvát siker született Szegeden (Fotó: Karnok Csaba)
Horvátország 23–20-ra legyőzte Szerbiát a C-csoportban, míg az F jelű kvartettben Spanyolország 32–28-ra nyert Svédország ellen a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon. Oroszország meglepetésre felülmúlta Norvégiát, a dánok simán legyőzték a szlovénokat.

HORVÁTORSZÁG–SZERBIA 23–20

Hatalmas várakozás előzte meg az összecsapást, a mérkőzés előtt jó néhány órával rengeteg horvát és szerb szurkoló gyülekezett közösen Szeged utcáin – ekkor még nagy volt a barátság a két tábor között. A mérkőzésen aztán parádés hangulatot varázsoltak a rajongók, amit a játékosok végletekig kiélezett, feszült derbivel háláltak meg.

A meccs több egymás utáni kiállítással és háromgólos horvát vezetéssel indult, majd egyre jobban kezdtek játszani a szerbek, s a félidő hajrájához közeledve át is vették a vezetést. A szünetre újra a horvátok voltak (kétgólos) előnyben, a folytatásban pedig már nagyrészt ők irányítottak. Szoros volt a vége is, de nem jött össze a szerb bravúr, így győzött Horvátország, ezzel nagyot lépett a középdöntő felé, ahol a magyar válogatottal is összekerülhet. A mérkőzés legjobbja a Barcelona klasszisa, a néhány napja még koronavírusos Luka Cindric lett.

A szerb csapatban a Pick Szegedet erősítő, tehát tulajdonképpen hazai pályán szereplő Bogdan Radivojevics ötször talált be, a veszprémi Vladimir Cupara pedig tíz lövést hárított.

SPANYOLORSZÁG–SVÉDORSZÁG 32–28

A nap másik slágermeccsét ez a két nemzet játszotta egymással, felemás előjelekkel. A megfiatalodott spanyolok a rutintalanságtól félhettek, míg a svédeknél kidőlt Max Darj, miután pozitív koronavírustesztet adott. Ezenkívül pedig ott nyomta az északiak vállát a tény: nem győzték le Spanyolországot tétmeccsen már 2009 óta.

A meccset a svédek kezdték valamivel jobban, de gyorsan feljavult a spanyolok támadójátéka, s a szünetben három góllal vezettek (17–14). A folytatásban is szoros maradt a meccs, a svédek végig kapaszkodtak, de egyszer sem tudtak kiegyenlíteni, majd a hajrá is jobban jött ki Spanyolországnak, amely ezúttal is legyűrte északi ellenfelét.

A veszprémi jobbátlövő Jorge Maqueda kétszer talált be, klubtársa, Rodrigo Corrales hat lövést védett.

NORVÉGIA–OROSZORSZÁG 22–23

Mindkét együttes sikerrel vette a csoportkör első mérkőzését, de míg a norvégok simán legyőzték a társházigazda szlovákokat, az oroszok alaposan megszenvedtek Litvánia ellen – ez az, ami ezen a meccset egyáltalán nem látszott. Oroszország ugyanis összeszedett támadójátékkal, jó védekezéssel rukkolt ki, s vezetett is két góllal a szünetben.

A második játékrész sem roppantotta össze az oroszok álmait, sőt: többször négy góllal is elléptek a folyamatosan könnyed hibákat elkövető norvégoktól. A végén visszajöttek egy gólra az északiak, de többre nem futotta erejükből – meglepetésre orosz siker született.

A Szeged norvég balszélsője, Alexander Blonz egy gólt lőtt.

SZLOVÉNIA–DÁNIA 23–34

Ez volt a mieink számára is fontos A-csoport legnagyobb rangadója, a 2021-es világbajnok dánok és az északmacedónok elleni is nehezen nyerő szlovénok között. A dánoknál ezúttal sem lehetett ott Green, aki Debrecenbe megérkezve újabb pozitív koronavírustesztet adott, így izolálták.

A mérkőzésen Dánia próbálta diktálni a tempót, a szlovénok azonban egy percre sem lassítottak, s nem engedték elhúzni az ellenfelet. Ljubomir Vranjes legénysége döntetlenre is többször felzárkózott, majd kétgólos hátrányban vonult szünetre. A második félidőben aztán teljesen elfogytak a szlovénok, s az aktuális világbajnok lehengerlő játékkal 11 góllal győzött.

A Telekom Veszprém dán csapatkapitánya, Rasmus Lauge három góllal zárt. A szlovénok magyarországi légiósai közül a szegedi Borut Mackovsek hat, a veszprémi Gasper Marguc négy, klubtársa, Blaz Blagotinsek pedig két alkalommal talált be.