Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte, hogy a tehetséges fiatalok a sportban is az ország építését segítik, hírnevét öregbítik. „Nem győzzük hangsúlyozni: a jövőbe fektetünk, ha áldozunk a sportra, ha támogatjuk a tehetséges fiatalokat. Éppen ezért államtitkárságunk 50 millió forinttal támogatja a világbajnokság megrendezését.”Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte, hogy a tehetséges fiatalok a sportban is az ország építését segítik, hírnevét öregbítik. „Nem győzzük hangsúlyozni: a jövőbe fektetünk, ha áldozunk a sportra, ha támogatjuk a tehetséges fiatalokat. Éppen ezért államtitkárságunk 50 millió forinttal támogatja a világbajnokság megrendezését.”
Vetési Iván, a Magyar Kézilabda-szövetség elnöke, a világbajnokság szervező bizottságának elnöke hangsúlyozta az MKSZ célját: „Fontos számunkra, hogy Magyarország legalább kétévenként otthont adjon kézilabdás világversenyeknek. Szerencsére mostanában még túl is tudjuk teljesíteni a tervet, hiszen augusztusban a legjobb ifjakat látjuk vendégül a magyarországi világbajnokságon, míg 2014 decemberében felnőtt női Európa-bajnokságnak adunk otthont Horvátországgal közösen. Huszonnégy csapatot látunk vendégül, és végül csak egy győzhet, azonban nagyon remélem, mindenki szép emlékekkel tér majd haza augusztus 23-át követően. Az 1982-es és 1995-ös felnőtt női, illetve a 2001-es és 2005-ös női és férfi utánpótlás-világbajnokságokat követően Magyarország immár 5. alkalommal adhat otthont kézilabda-világbajnokságnak. Bár a szervezőbizottság elnökeként illik objektívnak lennem, de szeretnék sok sikert kívánni Kovács Péternek és a fiúknak. Péter számára nem lesz ismeretlen a feladat, hiszen 2001-ben a női junior-világbajnokságon már vezette hazai pályán a magyar válogatottat, és Görbicz Anitáék akkor ezüstéremmel zártak. Kívánom, hogy az akkori sikert most megismételje a fiúkkal.”
Kovács Péter, a magyar válogatott szövetségi edzője a sajtótájékoztatón elsősorban azt hangsúlyozta, hogy rendkívül kiegyensúlyozott lesz a világbajnokság mezőnye, és sok erős, képzett csapat ellen kell felvennie a versenyt a mieinknek. „A felkészülési mérkőzéseinket alapul véve arra számítok, hogy nagyon színvonalas lesz a világbajnokság, mivel az ellenfelek közül szinte mindegyik csapat felnőtt szintű kézilabdát játszik, remek, az adott országok felnőtt első osztályaiban szereplő játékosokkal. Éppen ezért nehéz dolgunk lesz, remélem, a közönség támogatására is számíthatunk. A felkészülésünket egy hónappal ezelőtt kezdtük, az első felében elsősorban a fizikai, a második felében a technikai, taktikai munkára koncentráltunk. Nagyon bízom benne, hogy a sok munka meghozza eredményét.”
A világbajnokságról a magyar válogatott mérkőzéseit, az elődöntőket, a bronzmérkőzést, a döntőt, valamint a nyitó és záró ünnepségeket a Sportklub élőben közvetíti. Mind a 100 mérkőzést interneten élőben is követhetik az érdeklődők a világbajnokság hivatalos honlapján (www.handballhungary2013.com).
Az esemény jelentőségét tovább emeli, hogy az ifjúsági világbajnokságok történetében ez lesz az első alkalom, amikor a versenyt a felnőtt versenyek mintájára bonyolítják majd le: a válogatottak négy, egyenként hat csapatos csoportban kezdik a tornát. A csoportok 5. és 6. helyezettjei a 17-24. helyért, az Elnöki Kupáért folytathatják a vb-t, míg a legjobb 16 közé jutó, csoportonként 4-4 csapat a nyolcaddöntőben folytatja, egyenes kieséses rendszerben. A nyolcaddöntők, a negyeddöntők és az elődöntők vesztesei helyosztókon lépnek pályára – a csapatok valamennyi helyezésért lejátsszák a mérkőzéseket a 3-16. helyig az augusztus 23-i döntő előtt.
Az U19-es világbajnokság lebonyolítási rendje:
A 2013. augusztus 9-23. között Budaörsön és Érden sorra kerülő U19-es férfi kézilabda világbajnokságon 24 csapat vesz részt, a válogatottak négy, egyenként hat csapatos csoportban kezdik meg a küzdelmeket. A csoportok első négy-négy helyezettje jut a legjobb 16 közé, majd a csapatok egyenes kieséses rendszerben (nyolcaddöntő, negyeddöntő, elődöntő, helyosztók) folytatják a tornát.
Csoportbeosztás:
A-csoport (Budaörs): Dánia, Egyiptom, Fehéroroszország, Japán, Szerbia, Chile
B-csoport (Budaörs): Svédország, Szlovénia, Katar, Tunézia, Dél-Korea, Románia
C-csoport (Érd): Spanyolország, Horvátország, Argentína, Brazília, Angola, Franciaország
D-csoport (Érd, Budaörs): Németország, Ausztria, Magyarország, Norvégia, Venezuela, Gabon
A magyar válogatott csoportmérkőzései:
2013. augusztus 9. 18:45, Budaörs: Magyarország–Venezuela
2013. augusztus 11. 18:15, Érd: Gabon–Magyarország
2013. augusztus 13. 18:30, Érd: Ausztria–Magyarország
2013. augusztus 14. 18:15, Budaörs: Magyarország–Németország
2013. augusztus 16. 18:30, Érd: Magyarország–Norvégia