Másfél hónapja még együtt élték meg a magyar válogatottal a bronzérmet a szerbiai Európa-bajnokságon, Tord Ellingsen, a barát (és egyben a nemzeti csapat erőnléti edzője) ahogyan csak tudja, próbálja támogatni Böhnt, hogy legyőzze a betegséget:
Az akut leukémia a vérképző rendszer rosszindulatú megbetegedése, amikor a csontvelőben a vérsejtképzés (leggyakrabban a fehérvérsejteké) folyamata kórossá válik, és korlátlan sejtburjánzás kezdődik el. A norvég Tv2 tévécsatorna szakvéleménye szerint a betegség tökéletesen legyőzhető, túlélési esélye Norvégiában a megfelelő kezelés mellett 70-80 százalék. |
„Decemberben még együtt álltunk a dobogón Belgrádban, most meg jött ez a hír. Teljesen sokkolt” – idézi a norvég Verdens Gang újság internetes kiadása Ellingsent, aki immáron majdnem nyolc éve együtt dolgozik Böhnnel. Amikor nem a válogatott mellett van, akkor tanárként dolgozik egy középiskolában Larvikban, innen utazott el Oslóba a hét elején, hogy személyesen adjon erőt barátjának:
„Ő igazi küzdő típus, száztíz százalékig meg van róla győződve, hogy meg tudja csinálni, ugyanakkor realista és tudja, hogy egy súlyos betegséggel nézz szembe. Ebben a szituációban is a körülötte levők miatt aggódik, különleges ember. Úgy fogja fel, hogy ez is egy olyan harc, amelyet meg kell nyernie” – tette hozzá Ellingsen.
Az északi országban a kézilabdás-társadalom egy emberként áll Böhn mögött, többen is támogatásukról biztosították a magyar kapitányt.
Marit Breivik akkor volt a norvég női válogatott szövetségi kapitánya, amikor Böhn a Larvik vezetőedzőjeként dolgozott:
„Mint kollégát már hosszú évek óta ismerem. Amikor a Larvikot irányította, én voltam a kapitány, így szorosan együtt kellett működnünk. Senkiről nem jó ilyen híreket hallani, de szerencsére ma már elég fejlett az orvostudomány. Nagyon szorítunk, és minden lehetséges támogatást megadunk neki” – nyilatkozta Breivik norvég lapoknak.
„Különösen rossz hír, amit kaptunk. Élete legnehezebb küzdelmét kell megvívnia, de ez olyan harc, amelyből győztesként kell kijönnie” – mondta Karl-Arne Johannessen, a norvég szövetség elnöke, aki maga is orvos.
„Szerencsére az orvostudomány már sokkal előrébb tart a kérdésben, mint mondjuk tíz-tizenöt évvel ezelőtt, a legjobb kezekben lesz itt Norvégiában. Hallottam, hogy a magyarok mennyire mögötte állnak. Jól ismerem a magyar szövetség elnökét, biztos vagyok benne, hogy minden tőlük telhetőt meg fognak tenni” – zárta a norvég elnök.
Ha valaki, akkor Christian Berge tudja, min kell keresztül mennie Böhnnek. Az Elverum jelenlegi edzője még játékos-pályafutása alatt sikeresen küzdött meg a limfómával:
„Ez volt életem legkeményebb időszaka. Sportolóként nehezen éltem meg, hogy a testem legyengül a kezelésektől. Az volt a fontos, hogy megtaláltam a motivációt, amiért küzdöttem.”
Thorir Hergeirssonnal Böhn az Eb-n még a pályán találkozott a magyar–norvég elődöntőben:
„Ez is azt mutatja, soha sem lehet tudni, mit hoz a holnap. Szerencsére sokan győzték már le a betegséget. Karl Erik korábban is megoldott már nehéz feladatokat, harcos típus, ebből most is meríthet” – idézi a norvég női válogatott jelenlegi kapitányát a Tv2.
„HARCOLNI FOGOK, AHOGY BÍROK!” – KARL ERIK BÖHN ÍGÉRETE A NEMZETI SPORT ÚJSÁGÍRÓJÁNAK. AZ INTERJÚ TELJES EGÉSZÉBEN ÉS TOVÁBBI REAKCIÓK A CSÜTÖRTÖKI LAPSZÁMUNKBAN!