Mire mehet egy sorral a BL-ben az ETO?

CS. Z.CS. Z.
Vágólapra másolva!
2011.11.14. 15:54
null
A magyar bajnok sikerrel vette a csoportkört, de a neheze csak tavasszal következik (fotó: Korponai Tamás)
Címkék
Vasárnap véget ért a női kézilabdázók Bajnokok Ligájának csoportköre: a Győri ETO a Hypo NÖ elleni nyolcgólos siker után csoportelsőként várhatja a középdöntő keddi sorsolását. Cikkünkben a folytatás lehetséges változatainak felvázolása mellett a csoportkör tanulságait próbáljuk meg összefoglalni.

 

A CSOPORTKÖRRŐL

A Győri ETO az elvártaknak és a célkitűzésnek megfelelően csoportelsőként – gyakorlatilag már az utolsó forduló előtt – jutott tovább csoportjából, és a hazai mérkőzéseken néhány kisebb hullámvölgy ellenére is nagyszerű formát mutatott. Az idegenbeli találkozókon ugyanakkor rendkívül változó volt a zöld-fehérek teljesítménye: Metzben – a Randers elleni hazai gála mellett – talán legjobb őszi teljesítményét nyújtotta Konkoly Csaba együttese, a dánok elleni idegenbeli és a südstadti meccs viszont kevés dicsérhető momentumot hozott, ráadásul utóbbi kettőn nem is nagyon látszott, mit tudna ellenfele taktikájával kezdeni a csapat.

FÉRFI BL: 2014-IG
KÖLNÉ A NÉGYES DÖNTŐ
Az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) hétfőn nyilvánosságra hozta, hogy 2014-ig Köln lesz a férfi Bajnokok Ligája szezonvégi négyes döntőjének helyszíne. Az előző két idényben szintén a német város adott otthont a BL végjátéknak – mindkétszer telt ház előtt.

„Köln két nagyszerű final fournak is házigazdája volt már. A tény, hogy ilyen sok kézilabda-szurkolót vonzott, nemcsak Európából, de világszerte, megerősítette, hogy Köln a megfelelő helyszín az EHF első számú klubeseményének” – indokolta a döntést Tor Lian, az európai szövetség elnöke.

A kölni Lanxess Arena 1998-ban nyitotta meg kapuit a közönség előtt. A Gummersbach csapatának otthona az egyik legmodernebb fedett európai sportkomplexum, kézilabda-mérkőzéseken 19 500 fő a befogadóképessége.

A győriek dobták a legtöbb gólt a csoportmeccsek során (183), ami dicséretes, ugyanakkor a továbbjutók közül csak a Metz (156) és az Itxako Navarra (158) kapott többet a zöld-fehérek 154-es mutatójánál, ami azt jelzi, hogy elsősorban a védekezésen van még mit csiszolni.

Az mindenesetre feltűnő volt az elmúlt hónapok során, hogy az ETO mennyire „egysoros”. A már említett 183 dobott gólból mindössze 29 érkezett a padról. Ha ezt százalékosítjuk, akkor bizony látható, hogy a cserejátékosok alig tudják tehermentesíteni a kezdőket (a gólok 16 százalékát dobták csak a nem kezdők!). De ezt erősítheti az is, hogy a Nemzeti Sport tudósítói a hat meccsen mindössze két cserejátékost emeltek ki: Pálinger Katalint a Randers elleni idegenbeli és Orbán Adriennt a metzi találkozón. Utóbbi szempont természetesen szubjektív megítélés függvénye is, ugyanakkor az jól látható: az ETO gyakorlatilag hét-nyolc emberrel nyeri meg és veszti el mérkőzéseit.

Ennek nyilván több oka van. Egyrészt Vérten Orsolya sérülése alapvetően közrejátszott abban, hogy Görbicz Anita gyakori szélre „szorulásával” a pálya közepén kevesebb Konkoly Csaba variációs lehetőségeinek száma. Az is biztos, hogy a fiatal játékosok (például az egyaránt rendkívül tehetséges Pásztor Bettina, Kurucz Ivett vagy Palkó Fruzsina – mindhárman játszottak már az ősszel a sorozatban) közül többen még nincsenek felvértezve olyan, BL-hez szükséges tapasztalattal, amely révén néhány percnél hosszabb lehetőséget kaphatnának. Az is leszögezhető, hogy vannak pályafutásuk elején járók (például a korábban nagy reményekkel szerződtetett Ana Gros és a már a BL-ben is bizonyító Kovacsics Anikó), akik valamilyen oknál fogva nem élveznek akkora bizalmat Konkoly Csabánál, mint a kezdősor tagjai.

SZAVAZÁS

Ön hányas érdemjegyet ad a Győri ETO csoportkörben nyújtott teljesítményére?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A Győri ETO a nyolc között van, és hogy meddig jut a BL-ben, azt a tavaszi forma határozza meg, hiszen februárig két és fél hónapos szünet következik. Nehéz kiszámítani, hogy a vb miatti pauza milyen hatással lesz a csapatra, hiszen a magyar kulcsjátékosoknak hosszú idő után nem lesz jelentős tennivalójuk karácsony előtt, ugyanakkor az ETO-ból Katrine Lunde-Haraldsen, Heidi Löke, Eduarda Amorim és Jovanka Radicsevics is kiszakad majdnem egy hónapra.

Győrben kimondva is a döntő a cél az idei szezonban. A csoportkör után az látszik: a csapat képes lehet arra, hogy egy oda-visszavágós párharcban bárkit megverjen még hét-nyolc játékossal is. Ugyanakkor különösen a Hypo elleni idegenbeli kisiklás mutatja: a középdöntőtől ennél kiegyensúlyozottabb teljesítmény kell – mert februártól minden hétvégén a legmagasabb szinten kell teljesíteni.

NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, 6. FORDULÓ
A-CSOPORT
Thüringer HC (német)–Byasen (norvég) 28–28
Midtjylland (dán)–Buducsnoszt Podgorica (montenegrói) 34–20
B-CSOPORT
Krim Ljubljana (szlovén)–Larvik (norvég) 19–22
Podravka Koprivnica (horvát)–Viborg (dán) 28–27
C-CSOPORT
GYŐRI AUDI ETO KC–Hypo NÖ (osztrák) 37–29
Metz (francia)–Randers (dán) 25–20
D-CSOPORT
Dinamo Volgográd (orosz)–Buxtehuder SV (német) 29–23
Oltchim Valcea (román)–Itxako Navarra (spanyol) 30–22
AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Podgorica (montenegrói) 6
5
1 172–149 10
2. Midtjylland (dán) 6
4 2 146–127 8
3. Byasen (norvég)
6 2 1
3
131–149 5
4. Thüringer HC (német) 6
1
5 139–163 1
A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Larvik (norvég)
6
4
2 161–138 8
2. Krim Ljubljana (szlovén) 6
2
2
2
143–1516
3. Viborg (dán)
6
2
2 2
161–161 6
4. Podravka Koprivnica (horvát)
6
1
2
3 146–161 4
A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. GYŐRI AUDI ETO 6
4
2 183–154 +29 8
2. Metz (francia) 6 3 3 154–156 –2 6
3. Randers (dán) 6 3 3 163–170 –7 6
4. Hypo (osztrák) 6
2 4
167–187 –20 4

A D-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Oltchim Valcea (román)6
5
1
168–14610
2. Itxako Navarra (spanyol)
6
4
2
163–158 8
3. Dinamo Volgográd (orosz) 6
3
3
170–160 6
4. Buxtehuder SV (német) 6
6 138–175 0

A csoport első és második helyezettjei a középdöntőbe jutottak, a csoportok harmadik helyezettjei a KEK-ben folytathatják, a negyedik helyezettek kiestek.

A FOLYTATÁSRÓL

Miután az ETO elsőként végzett a maga kvartettjében, eldőlt, hogy a középdöntő keddi sorsolásán egy másik csoportelsővel, illetve két csoportmásodikkal sorsolják össze a magyar bajnokot – vagyis összesen három lehetséges konstelláció létezik.

A háromból az tűnik a legegyszerűbbnek, amelyben a Győr mellett a román Valcea a másik csoportelső: ekkor az A-csoportból a dán Midtjylland, a B-ből a szlovén Krim Ljubljana (Mehlmann Ibolya csapata) csatlakozik az ETO-hoz. Ez sem ígérkezik sétagaloppnak, de még mindig jobb felállás, mint az, amelyben a tavalyi BL-döntő két résztvevője (a norvég Larvik és a spanyol Itxako), illetve amelyben a hazai pályán nagyjából verhetetlen montenegrói Podgorica és az Itxako is a Győr ellenfele lesz. Akárhogy is alakul a keddi sorsolás, azt már most kijelenthetjük, hogy fel van adva a lecke a magyar bajnoknak.

AZ ETO LEHETSÉGES KÖZÉPDÖNTŐBELI ELLENFELEI
1. Buducsnoszt, Ljubljana, Itxako
2. Midtjylland, Larvik, Itxako
3. Midtjylland, Ljubljana, Valcea

 

NŐI KÉZILABDA KEK ÉS EHF-KUPA: EDDIG HIBÁTLAN!

A Győri ETO mellett dicséret illeti további kupacsapatainkat is, hiszen mindegyik kihasználta viszonylag könnyebb sorsolását, és bejutott a KEK, illetve az EHF-kupa nyolcaddöntőjébe, így a tavasszal összesen hat női csapatunk lesz érdekelve a nemzetközi kupaporondon.

Az Európai Kézilabda-szövetségben (EHF) a keddi nyolcaddöntő-sorsolás előtt el is készítették kiemeléseket. A KEK-ben a címvédő Ferencváros mellett az Alcoa FKC is az első kalapba került, amelybe a Bajnokok Ligája csoportkörében a harmadik helyen végző együtteseket is besorolták. A fradisták és a fehérváriak így biztosan elkerülik többek közt a dán Viborgot és Randerst, illetve a norvég Byasent, ugyanakkor a Debreceni VSC mellett az orosz Rosztov Don és Zvezda Zvenyigorod (Szabó Valéria csapata) is ellenfél lehet.

 

KEK, KIEMELÉSEK A NYOLCADDÖNTŐ SORSOLÁSA ELŐTT
1. KALAP 2. KALAP
FERENCVÁROS DEBRECENI VSC
ALCOA FKC Zvezda Zvenyigorod (orosz)
Mar Sagunto (spanyol) Zaglebie Lubin (lengyel)
HC Leipzig (német) Metalurg Szkopje (macedón)
Byasen (norvég, BL-ből érkező) Zajecsar (szerb)
Viborg (dán, BL-ből érkező) Rosztov Don (orosz)
Randers (dán, BL-ből érkező) Jolidon Cluj (román)
Dinamo Volgográd (orosz, BL-ből érkező) Sävehof (svéd)

Az EHF-kupában a Vác az első, a Békéscsaba a második kalapba került, utóbbi így szinte biztosan kemény ellenfelet kap, ugyanakkor a váciak számára is hozhat kellemetlen párosítást a keddi sorsolás (például egy asztrahányi túrával).

 

EHF-KUPA, KIEMELÉSEK A NYOLCADDÖNTŐ SORSOLÁSA ELŐTT
1. KALAP 2. KALAP
VÁCI NKSE BÉKÉSCSABA
Vejen (dán) Esbjerg (dán)
Tvis Holstebro (dán) Mios Biganos (francia)
Mar Alicante (spanyol) Frankfurter HC (német)
Nimes (francia) Zalau (román)
Bayer Leverkusen (német) Asztrahonacska Asztrahany (orosz)
CSM Bucuresti (román) Milli Piyango (török)
Lada Togliatti (orosz) Bera Bera (spanyol

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik