Lépéselőnyben a szlávok

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2005.01.30. 21:44
Címkék
Félidejénél tart a 24 csapattal kezdődő vb, amelyen vasárnap pihent az állva maradó 12 gárda (közülük 11 európai!), míg a többi csapat hazautazott.
A ma kezdődő középdöntőt az orosz, a szerb és a horvát együttes kezdi négy-négy ponttal, s meglepően kedvező a görögök pozíciója is, hiszen három pontot hoztak csoportjukból. A magyar, illetve az NB I-ben szereplő csillagok sokaságát felvonultató szerb együttes szerencséjére kiesett Egyiptom, amelytől vereséget szenvedett. A világbajnok és olimpiai aranyérmes horvátok, akiket sérülések tizedeltek, valamint a megfiatalított, athéni bronzérmes oroszok százszázalékos eredménnyel zárták az alapküzdelmeket.
A csoportmérkőzéseket és a csapatokat értékelve Skaliczki László szövetségi kapitány elmondta, hogy az A-csoportban Tunézia (a híres bosnyák edző, Szead Haszanefendics csapata) szerezte a vb eddigi küzdelmeinek egyik legkellemesebb meglepetését, mert többször és eredményesen váltogatta védekezési taktikáját, képzett átlövőket vonultatott fel és erővel, ésszel egyaránt bírta a szoros végjátékokat. Hasonlóan vélekedett a magyar mester a görögökről (az ő kapitányuk a svéd Ulf Scheffvert), akiknek a játékán látszott a skandináv iskola hatása. Elmaradt a várakozástól a kissé öreguras Franciaország, amely kényelmesen védekezett, mellőzte a Gille testvéreket, s úgy tűnt, Richardson és Kervadec egyre nehezebben bírja már a sorozatmérkőzéseket. Dánia kiesése óriási meglepetés, hiszen roppant erős a kerete, ám a téthez nem tudott felnőni, s talán az akaraterejével is akadt gond.

Hajdani veszprémiek... A vajdasági Sterbik Árpádnak (jobbra), aki Tunéziában is világklasszishoz méltóan véd, a horvát Mirza Dzomba – klubtársa a Ciudad Realban – a középdöntô utolsó fordulójában lesz vetélytársa
Hajdani veszprémiek... A vajdasági Sterbik Árpádnak (jobbra), aki Tunéziában is világklasszishoz méltóan véd, a horvát Mirza Dzomba – klubtársa a Ciudad Realban – a középdöntô utolsó fordulójában lesz vetélytársa
Hajdani veszprémiek... A vajdasági Sterbik Árpádnak (jobbra), aki Tunéziában is világklasszishoz méltóan véd, a horvát Mirza Dzomba – klubtársa a Ciudad Realban – a középdöntô utolsó fordulójában lesz vetélytársa
A B-csoportban a Csehovszki Medvegyi játékosaival felfrissített Oroszország (új mestere Anatolij Dracsev) parádézott Rasztvorcev, Jegorov és Koksarov vezérletével, valamint sérüléséig Kosztigov kapus is halmozta a bravúrokat. Ragyogó az átlövők és a beállós kapcsolata, védekezésben pedig nagyszerűen megértik egymást a fegyelmezett, gyors mezőnyjátékosok a kapussal. A tavalyi Eb óta tovább érő csehek meglepték a mezőnyt 4-2-es védekezésükkel, gyors indításaikkal. A szlovénokkal szemben minden csapat Rutenka kikapcsolására ügyelt, akinek a fiatal társai többször megoldották a nehéz feladatokat. Viszont olykor bizonytalan volt a nyitott védekezésük, és a kapusaik sem csillogtak. Izland kiesett, mert Stefansson ugyan továbbra is remekül szervezte együttese játékát, ám a gólokkal adós maradt. Emellett a fáradékonynak tűnő Izland védekezése és kapusjátéka között sem volt mindig kellő az összhang.
A C-csoportból - amelyben óriási iramú csatákat láttunk - kiemelkedtek a száz sebből vérző, mégis pontosan, okosan és az ellenfél taktikájához alkalmazkodva kézilabdázó horvátok, akiket talán éppen a gondok kovácsolnak újra össze. Lackovic és a veszprémi Sola kiemelkedő teljesítménye megnyugtatta a többieket, a fiatal Buntic pedig pompás gólokkal debütált első világversenyén. Goluza határozottsága és Vori szemfülessége is sokat ért. Kérdés, hogy a sérült Losert, Metlicic és Balic felépül-e a folytatásra. A svédek (kispadjukon Ingemar Linnell ül a visszavonuló Bengt Johansson mester helyén) kis csalódást okoztak a Világkupán nyújtott jó teljesítményük után. Erős a keretük, ám még nem dőlt el, hogy a fiataloké vagy a gyakran hibázó Lövgrené és Vranjesé a főszerep. A horvátok ellen Svensson kapus gyakran került kiszolgáltatott helyzetbe. A spanyolok megmutatták erejüket a svédek ellen, amikor vert helyzetből fordítottak. Remek a sáncuk, ráadásul nem engedi levegőhöz jutni az ellenfél beállósát. Hatásosak a háromátlövős támadásaik, igaz, olykor fegyelmezetlenül zárják az akciókat.
A D-csoportban a nagy álmokat szövögető szerbek a vajdasági Sterbik Árpád vezérletével sziporkáztak. Határozott védekezésüknek, akaratos végjátékuknak, valamint Muratovics és a volt veszprémi Nikolics góljainak köszönhetően fél lábbal az elődöntőben érezhetik magukat. Az átalakult, sérülésektől is tizedelt németek védekezése nem volt a régi, a fiatal kapusok formája is hullámzott, s Zeitz, von Behren és a jól teljesítő Velikij összjátéka akadozott. A bal szélen különösen szerény volt a német gárda teljesítménye. A tavalyi vb-selejtezőben a magyarokat búcsúztató Norvégia védekezésben vállalta a kemény ütközéseket, támadásban a beállósa, Loke volt a legveszélyesebb. Ezzel szemben a belső hármasa kevesebbet nyújtott, Solberg túl sokat rontott, Kjelling pedig feleslegesen kockáztatott.

Tv: a spanyol-német (16.15 óra), a svéd-szerb-montenegrói (18.15) és a francia-orosz (20.15) középdöntőt élőben közvetíti a Sport2.

Szavazás

Férfi kézilabda-vb: ki lesz a bajnok?

---- V ---- A
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik