A sportág örökifjú professzorát, Török Bódogot arról kérdeztük az Eb-nyitány előtt, hogy miként vélekedik a mieinkről, a csoportokról, az esélyekről, valamint mit tart a magyarok legfőbb erényének.
"Már a sorsolást is figyelemmel kísértem - mondta az 1965-ben világbajnoki címet szerző magyar női válogatott szövetségi kapitánya. - Egyértelmű volt, hogy az A- és a C-csoport a legnehezebb, valamint abban is biztos vagyok, hogy roppant fontos lesz a középdöntőben a C-, illetve a D-csoport élén végző két együttes, várhatóan Dánia és Magyarország összecsapása. A kontinensviadal fináléjába várom a magyarokat, akik a dánokkal vagy az ukránokkal küzdhetnek az aranyéremért."
Török Bódog jól tudja, milyen csodálatos érzés, ha tanítványai a gyôzelmi dobogó legmagasabb fokán állnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
A hatalmas nemzetközi tekintélynek örvendő szakember elmondta, hogy 22 évvel ezelőtt hasonló helyzetben volt a magyar válogatott, hiszen a világbajnokságot hazánk rendezte, akkor is fantasztikus érdeklődés előzte meg a küzdelmeket, és az a csapat is gyakorlatilag egy klub játékosaira épült. Az akkori válogatott gerincét a Vasas adta, ma pedig a Dunaferr kitűnőségei a kulcsjátékosok. "Roppant szimpatikus, magabiztos nyilatkozatokat hallottam az utóbbi hetekben mind a játékosoktól, mind a keret vezetőitől - folytatta Török Bódog. - Egyértelmű, hogy a lányoknak nyerniük kell ahhoz, hogy visszabillentsék a női szakág szekerét arra az útra, amelyről az olimpián a nem túl sikeres, de tiszteletre méltó szereplés miatt letért. Az újabb kiemelkedő eredményre a sportágnak is óriási szüksége lenne, mert fokozná a kézilabda népszerűségét, valamint anyagilag is előnyt jelenthetne."
"Pálinger klasszisa újra feltétlenül kell a kiemelkedő sikerhez"
Török Bódog, volt szövetségi kapitány
A 22 évvel ezelőtti magyar válogatottban Sterbinszky, Gódorné és Angyal játékára épült a taktika, és Török Bódog szerint a mai együttesben is a belső hármas a meghatározó. "Ugyanakkor a szélsők és az átlövők játékkapcsolata is sorsdöntő lehet bizonyos helyzetekben - állapította meg a mester. - A bal szélen például Tóth és Kirsner, az FTC két kitűnősége remekül megérti magát, és az ő játékkapcsolatuk alighanem a válogatottban is eredményes, hasznos lehetett volna. Kirsner teljesítménye nekem az olimpián is nagyon tetszett. A kapusok fontosságát talán nem is kellene hangsúlyoznom, de azt feltétlenül ki kell emelnem, hogy Pálinger klaszszisa újra feltétlenül kell a kiemelkedő sikerhez. Örültem, hogy a tesztmérkőzések kitűnően sikerültek, viszont a kontinensviadal előtt egy-két nap pihenőt feltétlenül adtam volna a lányoknak, hogy lelkileg és erőnlétileg egyaránt feltöltődjenek, még éhesebbek legyenek a tétmeccsekre." Török Bódog szerint a vetélytársak közül főleg azokra kell figyelnünk, akik nem vettek részt az athéni nyári játékokon, itt viszont feltétlenül bizonyítani akarnak. "A norvégok hagyományosan jó, magas színvonalú kézilabdát játszanak, és nagyon szeretnének visszatérni a nemzetközi élmezőnybe - vélekedett a hajdani sikeredző. - A világ egyik legjobb szakembere, Marit Breivik irányítja a munkájukat. Hasonló cipőben járnak a rengeteg tehetséget felvonultató oroszok is. Nagy kérdés, mire lesznek képesek a címvédő és olimpiai bajnok dánok, akik közül néhány csillag hiányzik. Kiss Szilárdnak és tanítványainak azonban egyelőre a csoportküzdelmekkel kell foglalkozniuk, mert az ezeken - és főleg a világbajnok franciák ellen - elért siker megalapozhatja az eredményes folytatást és az aranyos befejezést." ---- A ---- &