Női előolimpia, 1. fordulóMagyarország–Brazília 31–29 (17–10)Bordeaux, 1000 néző.
MAGYARORSZÁG: PÁLINGER – Lovász 3, Pigniczki 1, Radulovics 4 (1), Farkas 3, Ferling 2, KIRSNER 4. Cs: Sirina (kapus), Görbicz 2, Kulcsár 4, Tóth 1, Mehlmann 5, Bohus 1, Kindl 1. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.
BRAZÍLIA. Ld: Piedade 8. Szövetségi kapitány: Alexandre Trevisan Schneider
Az eredmény alakulása. 4. p.: 3–0. 9. p.: 5–1. 14. p.: 8–5. 22. p: 11–7. 35. p.: 19–11. 42. p.: 24–16. 49. p.: 30–22. 54. p.: 31–24
Kiállítások: 12, ill. 2 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 5/4
A pánamerikai női olimpiai selejtező fináléjában Argentínát legyőző (40–15) brazilok ellen kezdte franciaországi előolimpiai szereplést a magyar együttes. Mocsai Lajos szövetségi kapitány olimpiai és vb-ezüstérmes csapata már hétfőtől közös edzőtáborban gyakorolt a világbajnok franciákkal. A felsoroltak mellett az olimpiai bajnoki címvédő Dánia a torna negyedik résztvevője, amely – a magyar kapitány információja szerint – soraiban tudhatja egyik vezéregyéniségét, Kristine Andersent, akinek az athéni szereplése sérülése miatt volt kérdéses. Andersen neve sokáig csak a tartalékok között szerepelt.
"Sokat és fegyelmezetten edzünk, és az előolimpia összecsapásait is arra használjuk, hogy Athénra készüljünk, mert ennél szentebb cél most nincs az életünkben – hangoztatta Mocsai Lajos. – Balogh Bea vádlija megfájdult, ezért őt kímélő edzésekre fogtuk, Mehlmann keze, amely a svédek elleni múlt heti tesztmérkőzésen sérült meg, javul, s ő minden munkát elvégezhet. Görbicz karizma csak kisebb húzódás miatt fájt, ez már el is múlt."
A kapitány hozzáfűzte, a brazilok ellen az volt a cél, hogy az együttes éles helyzetben próbálja ki a fokozatosan összeálló csapattaktika bizonyos részleteit. Mindent persze ezúttal sem játszott ki a válogatott, hiszen az olimpiai ellenefelek árgus szemmel figyelik – akárcsak a magyar csapat őket. Az úgynevezett 6–0-s védekezés gyakorlása volt a legfőbb feladat, valamint ebből a gyors indítások eredményes befejezése. A felállt védőfallal szemben több támadási variációt gyakoroltatott a mester.
Vanyus Attila csapatvezető, az MKSZ alelnöke arról számolt be, hogy a magyar lányok semmilyen pihenőt sem kaptak az előolimpia mérkőzései miatt. "A kapitány csütörtök délelőtt ugyanolyan feszes és szigorú, közel kétórás edzést vezényelt, mint egyéb napokon" – mondta.
Trópusi hőség uralkodott az aluminium tetejű csarnokban, amelyben a hőmérséklet csaknem 50 fok volt. Ezt még a brazilok is sokallották, s nem volt csoda, hogy a magyarok olykor légszomjra hivatkozva kértek cserét. Ennek ellenére lendületesen, látványos játékkal kezdtek Kirsnerék. Nagyszerűen védett Pálinger, és társai sem hibáztak sokat. A folytatásban is a mieink kezében maradt az irányítás, és Mocsai Lajos egyre gyakrabban cserélt. Nemcsak taktikai okokból, hanem az elviselhetetlen forróság miatt is. Mehlmann a jobbszélső helyéről lőtte góljait, ugyanakkor a védekezése szerényebb volt. A hajrában pontatlanságok csúsztak a magyarok játékába, és a dél-amerikaiak Piedade (Hypo) vezérletével felzárkóztak.
Kivel lehetett elégedett?Mocsai Lajos szövetségi kapitány: "Legfeljebb Pálingert és Kirsnert említhetem, illetve támadásban Mehlmann játszott elfogadhatóan. Az első félidőben kevesebbet bakiztunk, ám a másodikban látottakkal nem lehettem elégedett."
---- A magyarok pénteken Dániával mérkőznek. Az olimpiai bajnoki címvédő ellen eddig 37 alkalommal játszottak. A mérleg magyar szempontból: 21 győzelem, 15 vereség, egy döntetlen. Az egyetlen döntetlen az első mérkőzésen, a belgrádi vb-n (1957. július 18-án) született (5–5). A sok nagy csata közül a legemlékezetesebb és a legfájdalmasabb sydneyi olimpiai döntő, amelyben a mienk 50 percig vezettek, azonban végül a dánok nyertek (31–27), s 1996 után másodszor is olimpiai bajnokok lettek. Ellenfelünk 1994 és 1996 után 2002-ben is Európa-bajnok volt. Eddig 13-szor szerepelt vb-n, és 1997-ben aranyérmet nyert, valamint további három alkalommal szerzett érmet (ezüstöt 1962-ben és 1993-ban, bronzot 1995-ben), 2003-ban a 13. helyen végzett. A két csapat az idén először március 2-án Aarhausban találkozott, ahol a házigazdák 29–18-ra győztek. Öt nappal később Győrben sikerült a visszavágás (29–27). Mocsai Lajos szövetségi kapitány akkori csapata: Sirina (Pálinger, Sugár) – Lovász 4, Radulovics 15, Görbicz 1, Pigniczki 1, Ferling 4, Kirsner 3. Cs: Kulcsár A., Tóth T. 1, Mehlmann, Bohus, Szűcs G., Nagy I., Bulath. ---- Miként a női Bordeaux-ban, a magyar férfiválogatott is a francia szövetség által szervezett előolimpián szerepel péntektől Strasbourgban, ahol csütörtökön a házigazdák legjobbjai már összecsaptak Egyiptommal.
"Csütörtökön már a rangos tornának otthont adó csarnokban edzettünk, amely nem légkondocionált, s ez nem túl szerencsés a rekkenő hőségben – mondta a Nemzeti Sportnak Skaliczki László szövetségi kapitány. – Valamennyi vetélytársunk olimpiai résztvevő, vagyis nekik is roppant fontos erőpróba ez a viadal. Szeretnénk jó eredményeket elérni, ugyanakkor az athéni felkészülést tartjuk elsődleges feladatunknak."
A mieink, akik valamennyien egészségesek, Spanyolország – Sydney bronzérmes, vb-negyedik – ellen kezdenek, szombaton a vb-bronzérmes franciákkal, vasárnap az olimpiai hetedik egyiptomiakkal találkoznak.
A spanyolokkal első alkalommal 1965. december 11-én Tatán vb-selejtezőn mérkőzött Magyarország, amely 24–15-re győzött. Eddig 23 mérkőzést játszott a két együttes, a magyar mérleg: tíz győzelem, kilenc vereség, négy döntetlen. Spanyolország hét olimpián vett részt, és 1996-ban, valamint 2000-ben bronzérmet szerzett. Tíz alkalommal játszott világbajnokságon, és 1999-ben majd 2003-ban negyedik lett. Valamennyi Eb-n szerepelt, és 1996-ban, valamint 1998-ban ezüstérmes volt (az idén a 10. lett). A két válogatott legutóbb az idei Szlovéniai Eb előtt, január 11-én találkozott felkészülési tornán: 14–14-es félidő után 28–28 lett a végeredmény. Skaliczki László csapata akkor így állt fel: Szathmári (Fazekas) – Kertész 2, Mocsai 4, Buday 5, Mezei 1, Díaz 6, Pásztor 1. Cs: Gál, Rosta M. 1, Mohácsi 5, Laluska 3, Iváncsik G., Ilyés, Lendvay.