Főhajtás a franciáknak

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.06.07. 23:21
Címkék
Jól számítottak a párizsi szervezők, amikor a francia és a dán válogatott összecsapását írták ki az idei Bercy-kupa utolsó összecsapásának, hiszen szombaton kiderült: az elsőségért vasárnap ez a két gárda csaphat össze, míg a magyarok az északiaktól pénteken elszenvedett vereség (2725), majd a hazaiak elleni fiaskó után az Algéria elleni sikerrel és a harmadik hellyel vigasztalódhatnak.
Skaliczki László szövetségi kapitány a szombati találkozó délelőttjén, a Bercy-sportpalotában tartott edzésen röviden értékelte tanítványaival a dánok elleni vereséget, majd a keret a franciák ellen alkalmazandó taktikát gyakorolta. "Hullámzó színvonalú volt a játékunk az Európa-bajnoki bronzérmes dánokkal szemben – mondta a mester –, és az elnézhetőnél sokkal több hibát követtünk el. Több játékosunk nem tudott összpontosítani, a belső hármasunkon pedig látszott az összeszokottság hiánya. A lövéseinket elkapkodtuk, a dán leindításokat nem tudtuk megakadályozni. A kapusaink gyakran kerültek kiszolgáltatott helyzetbe, ehhez képest a teljesítményük viszonylag jó volt. A franciák ellen hasonlóan nyitott, pokoli agresszív védekezésre és rohanós játékra kell felkészülnünk, mint amit egy hét múlva az Európa-bajnoki selejtezőn Macedónia fog alkalmazni.”
A mester jó elképzeléseit a tanítványok nem tudták megvalósítani a világbajnoki bronzérmes Franciaország ellen, amelyet karneváli hangulattal fogadott, és ugyanígy biztatott 60 percen át a híres Bercy-csarnok ínyenc közönsége. A támadásait sorra elhibázó és védekezésben sem jeleskedő magyarokkal szemben sorra eredményes lehetett Cazal, Karabatic, Abati, Richardson és Guigou. A sérült Fernandezt, a csapat barcelonai gólgyárosát nélkülöző hazaiak állva hagyták megilletődött ellenfelüket (6–1), amely Buday és Bendó góljaival igyekezett felzárkózni. Abati kirobbanó formában kézilabdázott, ám társai is egyenletesen kivették részüket a gól-szerzésből. Ezzel szemben a magyarok az első félidőben nehezen kerültek helyzetbe, s ha mégis, akkor a lehetőségeiket rendre kihagyták. A játékrész derekán az volt a menetrend, hogy Budayék egy- egy góljára kettővel válaszolt a francia gárda (14–7), amely tökéletesen kihasználta a vetélytársai bakijaiból adódó lehetőségeit.

Visszapillantó
A francia házigazdák ellen 1959. február 8-án Párizsban játszott elôször a magyar férfiválogatott, s akkor 16–12-re kikapott. Szombatig 24 alkalommal találkozott a két csapat, és a mieink 15-ször nyertek, hétszer kikaptak és két döntetlent értek el. Érdekesség, hogy az utolsó hét mérkôzésen hatszor szenvedtek vereséget, és egyszer döntetlen volt az eredmény. Ellenfelük eddig két világbajnoki aranyat (1995, 2001) szerzett és az idei portugáliai vb-n harmadik lett. Legutóbb azon a világversenyen, január 21-én találkozott legutóbb a két együttes, és a franciák a félidôben 18–10-re vezettek, s végül 29–24-re gyôzték le Skaliczki László kapitány gárdáját. Csapatunk akkor ebben az összeállításban játszott: Szathmári – Bendó 2, Nagy L. 2, Buday 2, Rosta M., Pérez 8, Pásztor 1. Cs.: Fazekas (kapus), Gál, Iváncsik G. 3, Kertész 1, Lendvay 1, Doros, Laluska 4.
A második félidőben összeszedettebben küzdött a magyar válogatott, ám túl nagy volt a hazaiak előnye (18–8) ahhoz, hogy reális esélye lehetett volna a felzárkózáshoz, netán az egyenlítéshez. Buday belőtte a heteseket, az elnyűhetetlen Mezei is sokat tett a katasztrofális különbségű vereség elkerüléséért, valamint Pásztor is nagyon igyekezett, igaz, neki balszerencséje volt a támadások befejezésével. Szathmári és Fazekas valamivel gyengébb napot fogott ki, mint az első fordulóban a dánok ellen, de az igazsághoz tartozik, hogy a magyarok védekezése is meglehetősen lyukas volt, és ezeket a hézagokat nem lehetett lelkesedéssel betömni (25–18). A hajrában is remekelt Abati, Plantin és a csereként beálló Lemonne kapus.
A hajrá 28–20-nál kezdődött, és Skaliczki mester együttese – amelyről persze el kell mondani, hogy több kulcsjátékosát (Pérez, Nagy, Díaz, Lendvay) nélkülözte – utolsó erejét megfeszítve harcolt, és a végjátékban – ha lehet ilyet mondani – elfogadható mértékűre csökkentette a különbséget. A második félidőt 17–13-ra megnyerte az olimpiai résztvevő magyar csapat, ám ez szerény vigasz volt, mert második veresége után vasárnap csak a harmadik helyért küzdhet Algériával.

Mestermérleg
Claude Onesta:
– Akadtak hibák a játékunkban, de annak örülök, hogy vasárnap döntőt játszhatunk a dánokkal. Ha sikerül még a mainál is erőszakosabban védekeznünk, és nem engedjük meg a dánoknak a lerohanásokat, akkor sorozatban harmadszor nyerjük meg ezt a tornát. A magyar együttes a második félidőben jobban játszott, mint az elsőben, de a győzelmünk egy percig sem forgott veszélyben. Kapusaink kimagasló formában védtek, a mezőnyben pedig Abati vezérletével minden játékosom sokat tett a sikerért.
Skaliczki László: – Látszólag semmi sem változott a januári világbajnokság óta. Ott is öt góllal kaptunk ki a franciáktól, ráadásul hasonló koreográfia szerint, hiszen a portugáliai viadal csoportküzdelmeiben is úgy alakult az állás, hogy elhúztak tíz góllal. Most is sokat hibáztunk az első félidőben támadásban, mert keveset mozogtunk, játékosaink nehezen hozták egymást helyzetbe. A második félidőben a csapat akaraterejével nem volt baj, de a találkozó korábbi negatív szakaszában összeszedett hátrányt Párizsban nem lehetett ledolgozni a franciák ellen, akik továbbra is a világ legjobbjai közé tartoznak. Figyelmeztető ez a találkozó, mert Macedónia ellen nem szaladhatunk bele hasonló szituációba, amikor ellenfelünk hatalmas előnyt szerez. A végjátékban a védekezésünk is javult, ugyanakkor a kapusaink csak átlagos teljesítményt nyújtottak. Vasárnap az Algéria elleni győzelemmel szeretnénk búcsúzni a Bercy-kupától.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik