AZ ÉV AZ NSO-N |
153 809 kattintás |
TALÁN AZT HIHETTÜK, nyugodtabb hokiév lesz a 2024-es, mint az eggyel korábbi, de nem így lett. Szerencsére az év végi összegzésnél mindent számba véve több pozitívumot tudunk felidézni, mint negatívumot, még akkor is, ha az idény eleje nem sok jóval kecsegtetett.
Legalábbis ami a férfiválogatottat illeti, hiszen február elején a Tüskecsarnokban rendeztünk olimpiai selejtezőtornát, és mint a viadal legesélyesebb csapata, hoztuk is a két kötelező győzelmet Spanyolország és Litvánia ellen, aztán jött a hideg zuhany. A mozgékony, hatalmas munkabírású japán csapat legyőzte a mieinket 2–1-re, és biztossá tette, 1964 után nem 2026 lesz az az év, amikor magyar férfi hokis jégre lép az olimpián. Ekkor valóban így tűnt, azonban a fehéroroszok kizárása miatt mégis indulhattunk a pozsonyi utolsó selejtezőkörben, de erről majd később.
Merthogy a két esemény között még rendeztek egy divízió 1/A-világbajnokságot is Bolzanóban, ahová felemás előjelekkel utazott el a csapat. A felkészülés eleje nem volt az igazi (két sima vereség Lengyelországtól), de az Alba Aréna avató meccsén a tartalékos norvég válogatott elleni siker, majd az egy nappal későbbi újabb győzelem, és az olaszokkal szembeni 6–5-ös edzőmérkőzés már jobban nézett ki. Hasonlóan indult a világbajnokság, mint a februári olimpiai selejtező, két kötelező győzelem után egy papíron gyengébb válogatottól elszenvedett vereséggel. Japán és Dél-Korea még nem okozott gondot, Románia viszont 2–1-re nyert ellenünk… Baráti emlékeztető: ekkor még Donald MacAdamnek hívták a férfiválogatott szövetségi kapitányát. Névleg legalábbis, mert egybehangzó beszámolók szerint a szakmai munka jelentős részét már korábban is Kiss Dávid és Szilassy Zoltán végezte. A románok elleni vereség után történtekről minden bizonnyal az is értesült, aki egy évben egyszer foglalkozik jégkoronggal, természetesen a válogatott csatár, Galló Vilmos hírhedt „bohócozós” interjújára gondolunk, amelyben ezzel a jelzővel illette MacAdamet.
Nos, sokan azt gondolták, Gallónak ezek után nem lehet maradása Bolzanóban, de abban szinte mindenki biztos volt, az események után hiú ábránd feljutni az elitbe a válogatottnak. Nem így lett. Galló maradt a csapattal, a srácok összezártak, csak az előttük álló feladatokra koncentráltak, és két bravúrgyőzelemmel (Olaszország és Szlovénia ellen) kiharcolták az A-csoportba jutást.
A vb után ismét NHL-sztárokkal gáláztak nálunk a kanadaiak, Connor Bedard, Andrew Maniapane vagy éppen Colton Parayko is korcsolyát húzott az MVM Dome-ban. A gálameccs egyben Don MacAdam búcsúja is volt, aki a világbajnokság után lemondott, a helyére pedig még elnöki ciklusa végén Such György Majoross Gergelyt nevezte ki. A Magyar Jégkorongszövetség új elnöke Kolbenheyer Zsuzsanna lett, és a nyári átadás-átvétel óta az ő vezetésével zajlik tovább a szakmai munka.
Augusztusban már Majoross-sal a kispadon egy némileg átalakult, megfiatalított válogatott kapott ki háromszor a nálunk jóval erősebb csapatokkal teletűzdelt olimpiai selejtezőn, de a mutatott játék és néhány ígéretes új arc – mások mellett Szongoth Domán – feltűnése bizakodásra adtak okot. Az év további szakasza az elit-vb-re készülés jegyében telt.
A klubidény meglepetése a Volán alapszakasz-második helyezése volt, amely a csapat történetének legjobbja, ráadásul magyar vezetőedző irányításával. Kiss Dávid és segítője, Tyler Dietrich nagyszerűen irányítja az együttest, és noha a rájátszás negyeddöntőjéből a Pustertal ellen nem sikerült a továbbjutás, a nyári igazolások (Erdély Csanád, Sebők Balázs és minőségi légiósok) ismét adtak egy lökést a csapatnak, amely megint az osztrák bázisú liga élén áll. A Fehérvár ráadásul a Bajnokok Ligájában is szerepelt, és nem mellesleg beköltözött új otthonába, a 6000 néző befogadására alkalmas Alba (januártól MET) Arénába.
Az Erste Ligában is történt olyan, ami korábban még sosem: a Corona Brasov nyerte meg a sorozatot – Dave MacQueen vezetésével először ült trónra a barcasági csapat, amely a döntőben az alapszakaszgyőztes Fradit intézte el 4–0-s összesítéssel, a zöld-fehérek a sorozatban hatodik magyar bajnoki címmel vigasztalódhattak. A gyergyóiak korábbi edzője, Szilassy Zoltán általános igazgató lett, mert a klub azt tűzte ki célul, hogy eggyel magasabb polcra kerüljön, és az ICEHL-ben induljon – a finn Markus Juurikkala irányításával igyekszik mindezt elérni.
Eseményből nem volt hiány, de szerencsére sikerekből sem, a következő nagy lépés a válogatottnak az lenne, ha benn maradna az elitben, a Volán pedig 2025-ben a rájátszásban is szeretne maradandót alkotni. Reméljük, egy év múlva ismét azt írhatjuk, sporttörténelmet írtak csapataink.
AZ ÉV LEGJOBBJAI
AZ ÉV JÁTÉKOSA
HÁRI János (Hydro Fehérvár AV19)
A Volán csapatkapitánya már évek óta kimagaslóan teljesít, de a 2024-es idénye különösen jól sikerült. Klubcsapatával a második helyen végzett az osztrák bázisú liga alapszakaszában, és igaz, hogy a negyeddöntőből nem jutott tovább, de Hári a klub-idény után a világbajnokságon is nagyszerűen játszott, minden külső zavaró tényezőt kizárva a vb legeredményesebb játékosa lett, öt meccsen hat pontot szerzett, és elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a férfiválogatott ismét az elitben szerepelhet 2025-ben.
AZ ÉV LÉGIÓSA
Radim VALCHAR (cseh-román, Corona Brasov)
Nemcsak a Fehérvár, a Corona Brasov is történelmet írt 2024-ben, története során először nyerte meg a magyar bázisú Erste Ligát. Dave MacQueen edzőn kívül ebben néhány nagyszerű játékosnak is elévülhetetlen érdemei vannak, köztük is leginkább talán a cseh-román kettős állampolgár Radim Valcharnak. A csatár nemcsak az alapszakaszban, hanem a rájátszásban is kiemelkedőt nyújtott, hatvan meccsen összesen 79 pontot szerzett, és a jelenlegi idényben is pont/meccsátlag felett teljesít, egyértelműen csapata egyik húzóembere.
AZ ÉV EDZŐJE
KISS Dávid (Hydro Fehérvár AV19)
Története legjobb alapszakasz-szereplését produkálta vele a Hydro Fehérvár AV19. Kevin Constantine váratlan távozása után hirtelen kellett felnőnie a vezetőedzői feladatokhoz, de mostanra kiderült, jó döntés volt a kinevezése. A Volánt a BL-be vezette, Magyar Kupát nyert, és most is az ICEHL tabellájának élén kell keresni a fehérváriakat. Az ő pedagógiai érzéke és szakmaisága is kellett ahhoz, hogy miután Donald MacAdam már csak látszólag irányította a válogatottat, feljusson a csapat az elitbe.
Ez történt 2024-ben |
JANUÁR 28. MÁRCIUS 16. MÁJUS 7. |
Ez vár ránk 2025-ben |
Az év elején a klubcsapatoké a reflektorfény, a Hydro Fehérvár AV19 a magyar hokiszurkolók reményei szerint az alapszakasz végén is marad az ICEHL-tabella elején, így a rájátszástól függetlenül akár a Bajnokok Ligája-szereplést is kiharcolhatja.
Az Erste Liga programjában az előző évhez képest változás, hogy az alapszakasz után rendezik meg az ob I rájátszását, a magyarországi együttesek egymás elleni mérkőzéseinek eredményei alapján kialakult tabella első helyezettje automatikusan a legjobb négy közé kerül, a további hat csapat pedig két győzelemig tartó párharc során küzd a továbbjutásért, ezt követően az elődöntőt, majd a finálét rendezik meg. A magyar bajnoki döntő után veszi kezdetét az Erste Liga rájátszása.
Ami a válogatottat illeti, története során negyedszer szerepel majd az A-csoportban. Majoross Gergely együttese sorrendben Németországgal, az Egyesült Államokkal, Kazahsztánnal, Csehországgal, Dániával, Svájccal, valamint Norvégiával találkozik a dániai Herningben. A mieink ezúttal is megkísérlik, ami eddig még nem sikerült: benn maradni a legjobbak között.
JANUÁR 31.–FEBRUÁR 1. |