Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül a magyar-finn válogatott meccs területvédekezési hibáit mutatjuk be.
A területvédekezési hibákat kategorizálni szoktuk. Válogatottunknál olyan speciális helyzet állt elő, hogy egy adott szituációnál több típushiba is egyszerre jelentkezett.
1. típushiba:
- - - belső védők rossz váltása és rossz együttműködése, ill. túloldali szélső védő belóg
Leírás:
Indítják a jobbhátvéd mögötti térbe beinduló finn támadót. Juhász kimegy keresztezni, azonban Lipták ahelyett, hogy visszazárna Juhász helyére (fekete nyíl), a támadó után fut. Folytatást lásd a következő képen.
Leírás:
A képen látható, hogy a belső tér ellenőrizetlen Lipták rossz váltása miatt, ugyanakkor 3 ember támadja a labdás finn játékost, aki a Juhász és a Lipták közötti résbe játssza be a labdát.
Leandro alaphelyzetben rosszul helyezkedik, mert mélyen belóg a belső védők mögötti térbe, azonban esetünkben most ez szerencse, mert így becsúszva tudja szerelni a kitörő finnt.
A következő szituáció hasonló az előzőhöz.
Leírás:
A finn ék jó ütemű mélységi passzt kap. Juhász visszalép vele, de nem tudja szerelni. Lipták nem tudni milyen megokolásból, de Juhász mellett van és ellenőrizetlenül hagyta a pálya tengelyét, így a kiugratott játékos szabadon mehet el a szélen. Vanczák rosszul helyezkedik, mert belóg a belső védők mögé, hiszen a beindulóval megy. Azonban ismételten szerencsés a rossz helyezkedése, mert a szélről bepasszolt labdát a finn támadó Vanczákba lövi.
A következő kép a két belső védő ismételt rossz váltására minta.
Leírás:
Juhász kimegy keresztezni a vonal felé guruló labdára. Lipták ahelyett, hogy visszazárna helyére (fekete nyíl), középen áll, még csak nem is sétál, hanem vánszorog.
A következő kép arra példa, amikor a túloldali szélső védő belóg.
Leírás:
A finn középpálya szabadon indít. A belső védők együttesen területet szűkítenek (értsd: tartják a lesvonalat). Vanczák ahelyett, hogy engedné lesre futni a finn támadót, mélyen belóg és így helyzetbe hozza az ellenfelet.
2. típushiba:
- - - réskitöltési probléma ill. túloldali szélső védő belóg
Leírás:
Vargának még csak elképzelése sincs, hogy amikor a négyesláncban szakadás van, akkor neki kéne kitölteni a réseket. A finnek indítani akarták a Leandro melletti támadót. Leandro mint túloldali védő, szokás szerint belóg, nehogy lesre fusson a finn. Az indítás lecsúszik és keresztlabda lett belőle, amire Dzsudzsák fut ki. Karikával berajzoltuk azt a pozíciót, ahol lenni kellett volna a Varga, Leandro kettősnek.
A következő ábrán a hiba, detto ugyanaz. Ez a 11-est megelőző szituáció.
Leírás:
A finn kívülről befelé vezeti a labdát. Nyomás alatt van, figyelme beszűkült. A védelemnek egységesen, vonalban előre kéne mozognia. Azonban ezt nem teszik meg, így a bejátszott labdát a finn támadó szabadon veszi át, befordul és Juhász felrúgja,11-es.
A finn azért nincs lesen, mert a túloldali szélső emberek belógnak, ill. Vargának vagy a védelmi lánc rését kellett volna kontroll alatt tartania, vagy a labdást támadó védőhöz kellett volna közelebb állnia, hogy megakadályozza a mélységi bejátszást.
Azonban Varga sem itt nem volt, sem ott nem volt.
Pintér Attila kifogásolta, hogy nem építjük fel a támadást. A következő képen arra mutatok be példát, hogy még a támadó alapállás felvétele is gondot okoz a játékosoknak.
Leírás:
Egy felszabadító rúgás száll Leandro felé. Kárdárnak - amíg a labda száll - mélységben vissza kellett volna lépnie és eltávolodnia Leandrotól, hogy egy egyszerű labdajáratással biztosan fel tudják vinni a labdát legalább a felezővonalig és felépítsék a támadást. Fekete nyíllal berajzoltam, hogy hova kellett volna mozognia Kádásnak és Vanczáknak. A fehér karika azt a pozíciót mutatja, hogy hol kellett volna állniuk, amikor Leandro birtokba veszi a labdát.
Azonban sokszoros válogatott focistáknak fogalma sincsen a LABDA NÉLKÜLI JÁTÉKRÓL.
Visszavonulásuk után, meg majd vindikálják maguknak a jogot, hogy labdarúgó vezetők és edzők legyenek, - hivatkozva válogatottságuk számára -, miközben mind a területvédekezés, mind a helyezkedés területén komoly tudásdeficittel bírnak.