Szegény Escobar 27 éves volt ekkor, ereje teljében, az Atlético Nacional játékosa éppen a Milannal tárgyalt, a gyilkosa pedig tíz évig sem volt börtönben.
Nem példa nélküli eset, és már az amerikai torna alatt megmutatkozott a drogbárók által uralt Kolumbia szörnyű valósága. „Mint utólag kiderült, a kolumbiaiakat rengeteg probléma kínozta, az egyik játékosuk azért nem lépett pályára, mert életveszélyes fenyegetést kapott” – nyilatkozta a futballvilágot meglepve a remek amerikai kapus, Tony Meola a csoportkör után. Mint később kiderült, a középpályás Gabriel Gómez volt az áldozat, akit a családja kiirtásával és a háza felrobbantásával fenyegettek meg, sőt Popovics Sándor 1994-es, az NS-ben megjelent cikkéből kiderült az is, hogy az 1994-ben a tornán segédedzőként dolgozó Hernán Darío Gómezt is merénylettel zsarolták, hogy érje el, hogy az egyesek szerint már túl öreg testvére ne lépjen pályára...
Sorozatunk további részei itt! |
Nem volt tréfadolog, Amerikából haza sem mert menni a vb után a kolumbiai edzőlegenda, Francisco Maturana, hiszen neki is megüzenték, hogy nagyon csúnya halála lesz hamarosan, ha nem játszatja Gómez helyett a házigazda ellen Hernán Gaviriát. Maturana pedig nem volt akárki, két vb-re is kivezette a nemzeti csapatot, később Copa Américát nyert, 1989-ben az Atlético Nacionallal Libertadores-kupát, csapatában René Higuitával és Andrés Escobarral, egy bizonyos Pablo Escobar pénzéből építkezve... De Maturana tudta, kikkel beszél, nem sokkal korábban az argentinok 5–0-s megverése után az ünneplésben húszan veszítették életüket az utcákon! A vb előtti idényben csak Cali és Medellín környékén három játékost, egy újságírót és egy vezetőt gyilkoltak meg. 1989-ben megöltek egy játékvezetőt, mert nem ítélt meg egy büntetőt az Atlético Nacional javára, egy évre rá egy megtörni nem akaró kollégáját elrabolták, büntetésként a FIFA egy évre eltiltotta a szerepléstől a válogatottat.
Szomorú vb az 1994-es Kolumbiának, az utolsó mérkőzésük előtt autóbalesetben elhunyt a megbízható védő, Luis Herrera bátyja, sokak szerint gyanús körülmények között. Több lap szerint az ifjabb Gómez hazautazott a fenyegetések után, de a FIFA jegyzőkönyvei szerint a kolumbiaiak utolsó két csoportmérkőzésén a kispadon foglalt helyet; egy magyar újság szerint Herrera testvérének a halála annyira gyanús volt, hogy többen is azonnal haza akartak utazni a játékosok közül.
Az Egyesült Államok ellen egyébként a családjáért aggódó, így a szereplést elutasító Gabriel Gómez helyett Gaviria szerepelt, és nem is játszott rosszul, később Svájc ellen gólt szerzett – 2002-ben, 32 évesen a népszerű „Carepát” egy edzésen Caliban agyoncsapta egy villám.
Hernán Darío Gómez négy évre rá már maga vezette a nemzeti csapatot a vb-n, ekkor meg őt fenyegették meg halálosan a csoportmérkőzések előtt és közben is. Így járt az ördöngös támadó, Víctor Aristizábal is (azt akarták, hogy ne játsszon a tornán, a mesternek is ezért üzentek), szerencsére nem lett bajuk.
A kezelhetetlen Faustino Asprilla azt állítja, egy évvel korábban a Paraguay elleni selejtező után felment a szobájába egy bérgyilkos, és megkérdezte, megölje-e a csatárral együtt kiállított José Luis Chilavertet. Nagy balhé volt a pályán, a kapust megrúgta Asprilla védelmében Aristizábal, de az estére lehiggadó Asprilla leintette a készséges gyilkost.
„Mondtam neki, hogy megőrültél. Tönkreteszed a kolumbiai futballt! Ami a pályán történik, az ott is marad” – idézte fel az esetet Asprilla, miután az illető bűnöző már életét veszítette, nem meglepő módon munka közben, egy lövöldözésben.