Caxirola. Ez a neve az ünnepelt brazil zenész, Carlinhos Brown találmányának, amelyet az 51 éves művész nemzeti hangszernek szánt. Az apró részecskékkel töltött műanyag „doboz" működési elve igen egyszerű, a rumbatökhöz hasonlóan rázni kell vagy egymáshoz ütögetni. Sziszegésre hasonlító hangja egyáltalán nem olyan bántó, mint a vuvuzeláé – ráadásul mintegy 80 decibel erősségű lehet, szemben a fúvós borzalom 110-120 decibeljével –, bár csoportosan használva egy idő után sokaknak ez is az idegeire mehet.
A világbajnokság mérkőzéseinek helyt adó 12 stadionba azonban tilos lesz bevinni. Ez főként két brazil klub, a Vitória és a Bahia egyes szurkolóinak köszönhető, akik áprilisban a két csapat egymás elleni bajnokiján a hangszer tucatjait dobálták a pályára, ami miatt félbe kellett szakítani a játékot.
Az eset elgondolkodtatta a FIFA illetékeseit és a szervezőbizottság tagjait, akik végül úgy döntöttek, hogy a caxirola nem kívánatos eszköz lesz a vb-stadionokban. Az indoklás szerint az amúgy ártalmatlannak tűnő hangszer – amely Brazília elnökasszonya, Dilma Rousseff támogatását is élvezte – súlyos sérülést is okozhat, ha valakit megdobnak vele, márpedig a biztonságnál nincs fontosabb.
A caxirolát gyakorlatilag minden helyi áruházban és boltban árusítják – többnyire 14 dollárnak megfelelő összegért –, és hogy jól fogy, azt jól mutatja, hogy több helyen már kifogytak a készletekből. Hangjához a FIFA tiltása ellenére is hamar hozzászokhatnak a Brazíliába látogatók, hiszen a stadionokon kívül mindenki kedvére rázhatja.
A caxirolát feltaláló Carlinhos Brown eljátssza a brazil himnuszt a hangszerén – ha esetleg nem ismerik fel a művet, ne ijedjenek meg, nem szükséges egyből fülészetre menniük