Mexikó ismét jól játszotta a brazilmumus szerepét

2014.06.17. 20:52
A mérkőzés legjobbja a mexikói kapus, Ochoa volt (Fotó: Reuters)
Brazília és Mexikó nagyszerű mérkőzést vívott egymással a brazíliai labdarúgó-világbajnokság keddi játéknapján. Egyedül a gól hiányzott: a játék képének nagyjából, viszont a mexikói kapus, Guillermo Ochoa formájának tökéletesen megfelelő 0–0 lett a vége.

VB 2014
A-CSOPORT, 2. FORDULÓ
BRAZÍLIA–MEXIKÓ 0–0
Fortaleza, 60 342 néző. Vezette: Cakir (török)
BRAZÍLIA:
Júlio César – D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo – Paulinho, L. Gustavo – Ramires (Bernard, 46.), Oscar (Willian, 84.), Neymar – Fred (Jo, 68.). Szövetségi kapitány: Luiz Felipe Scolari
MEXIKÓ: Ochoa – P. Aguilar, F. Rodríguez, R. Márquez, Moreno, Layún – H. Herrera (Fabián, 76.), Vázquez, Guardado – O. Peralta (J. Hernández, 73.), G. dos Santos (Jiménez, 84.). Szövetségi kapitány: Miguel Herrera

A meccs összefoglalóját ide kattintva nézheti meg!

Luiz Felipe Scolari, Brazília szövetségi kapitánya a jelek szerint egy pillanatra sem felejtette el, hogy Mexikó a könnyedén verhető ellenfelek közül szép lassan Brazília mumusává verekedte fel magát.

Az ezúttal pirosban feszítő zöldek mindenkinél többször (6) verték meg a selecaót az új évezredben, és ebben még nincs is benne a két évvel ezelőtti londoni olimpiai bajnoki döntőben rájuk mért 2–1-es csapás, amely – mivel gyakorlatilag megpecsételte Mano Menezes sorsát – újra a kapitányi székbe segítette Scolarit.

Guillermo Ochoa első nagy védése (Fotó: Reuters)

Szóval a brazilok megfelelően megszervezett védelemmel léptek pályára, nem engedtek a fejetlen támadás kísértetének, ennélfogva a mozgékony mexikói támadók inkább csak kavargatásig, mintsem helyzetekig jutottak.

No meg távoli lövésekig, amelyek közül Héctor Herreráé a 24. percben be is fért volna a léc alá, de Júlio César védett.

A labdát jóval többet birtokló és többet is támadó brazilok sem dúskáltak helyzetekben, de két gólt azért szerezhettek volna, ha nincs Guillermo Ochoa.

A mexikói kapus a 25. percben Neymar jól helyezett fejesét kaparta ki a jobb kapufa mellől, a 44. percben pedig a középen üresen felejtett Paulinho közeli labdájába vetődött bele.

A fortalezai publikum legnagyobb megdöbbenésére mexikói támadásokkal indult a második félidő, Miguel Herrera emberei időnként örömfutballra emlékeztető tevékenységgel nyugtalanították a sárga mezeseket, akik kénytelenek voltak megint a saját 16-osuk védelmére összpontosítani.

A braziloknak a fordulás után a 63. percben nyílt először igazi esélyük arra, hogy kiszolgálják gólt áhító szurkolóikat, de Neymar jó harmincméteres jobblábas szabadrúgása után a labda elkerülte a jobb felső sarkot – Ochoa biztosított, tőle biztosan nem ment volna be.

És megint csak Ochoa neve kandikál elő a billentyűzetből: a 68. percben bal oldali brazil támadás végén Neymar kapta a labdát az öt és feles jobb sarkánál, a brazilok fényessége mellre vette, majd egy pattanás után a rövid sarokra bombázta, a mexikói kapus megint nagyot védett.

Neymar helyzete után iszonyatos brazil támadássorozat indult, a piros mezesek percekig nem szabadultak ki a saját térfelükről – igaz, ott a legfontosabb feladatukat ellátták, újabb nagy brazil lehetőség nem adódott. Amikor pedig már-már alakulgatott, a csereként beálló Jo nagyon rosszul találta el a labdát.

S persze végig ott leselkedett a veszély a mexikói kontrákban, a 79. percben például Thiago Silva csak sárga lapos takarítással tudta megállítani a kapura törő Javier Hernándezt. A 23 méteres szabadrúgás után Dos Santos labdája nem jutott túl a sorfalon.

A végjátékban igazolódott a jó kapusok szerencséjéről alkotott mondás: Neymar szabadrúgást ívelt be balról, Thiago Silva jó helyzetből fejelt, a labda azonban pont eltalálta a gólvonalon görnyedő Ochoát.

Két támadással később Marcelo még megpróbálkozott egy büntetőkiharcolással, de esésével a legrosszabb amatőrtársulatok castingján sem ment volna át.

Az utolsó veszélyt a mexikói Raúl Jiménez lövése jelentette, ekkor a brazil kapuson, Julio Césaron múlt, hogy megszülessen az idei világbajnokság második gól nélküli döntetlenje, amellyel mellesleg megszakadt egy sorozat is.

Brazíliának ez volt a negyedik vb-mérkőzése június 17-én: az előző hármat megnyerte – és vagy azonnal, vagy néhány nappal később világbajnok lett. Vajon megtörik-e az utóbbi tendencia is?

A KERETEK

Brazília
Kapusok: 1 Jefferson (Botafogo), 12 Júlio César (Toronto FC – kanadai), 22 Victor (Atlético Mineiro)
Védők: 2 Dani Alves (Barcelona – spanyol), 13 Dante (Bayern München – német), 4 David Luiz (Chelsea – angol), 15 Henrique (Napoli – olasz), 23 Maicon (Roma – olasz), 6 Marcelo (Real Madrid – spanyol), 14 Maxwell (PSG – francia), 3 Thiago Silva (PSG – francia)
Középpályások: 5 Fernandinho (Manchester City – angol), 18 Hernanes (Internazionale – olasz), 17 Luiz Gustavo (Wolfsburg – német), 11 Oscar (Chelsea – angol), 8 Paulinho (Tottenham – angol), 16 Ramires (Chelsea – angol), 19 Willian (Chelsea – angol)
Támadók: 20 Bernard (Sahtar Doneck – ukrán), 9 Fred (Fluminense), 7 Hulk (Zenit – orosz), 21 Jo (Atlético Mineiro), 10 Neymar (Barcelona – spanyol)
Szövetségi kapitány: Luiz Felipe Scolari

Mexikó
Kapusok: 1 José de Jesús Corona (Cruz Azul), 13 Guillermo Ochoa (Ajaccio – francia), 12 Alfredo Talavera (Toluca)
Védők: 4 Rafael Márquez (León), 5 Diego Reyes (Porto – portugál), 7 Miguel Layún (América), 22 Paul Aguilar (América), 18 Andrés Guardado (Leverkusen – német), 15 Héctor Moreno (Espanyol – spanyol), 2 Francisco Rodríguez (América), 3 Carlos Salcido (Tigres UANL), 16 Miguel Ponce (Deportivo Toluca)
Középpályások: 21 Carlos Pena (León), 6 Héctor Herrera (Porto – portugál), 17 Isaác Brizuela (Toluca), 8 Marco Fabián (Cruz Azul), 23 José Juan Vázquez (León), 20 Javier Aquino (Villarreal – spanyol)
Támadók: 14 Javier „Chicharito" Hernández (Manchester United – angol), 10 Giovani dos Santos (Villarreal – spanyol), 9 Raúl Jiménez (América), 11 Alan Pulido (Tigres), 19 Oribe Peralta (Santos Laguna)
Szövetségi kapitány: Miguel Herrera