Eb 2016: döntetlen a svéd-orosz derbin, bravúr Liechtensteintől

2014.10.09. 22:39
Svédország hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott Oroszországgal a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének csütörtöki játéknapján. A G-csoport vaduzi mérkőzésén Liechtenstein meglepetésre pontot rabolt Montenegrótól (0–0), míg a hajrában emberhátrányba kerülő Ausztria 2–1-re győzött Moldovában.

SVÉDORSZÁG–OROSZORSZÁG 1–1SVÉDORSZÁG–OROSZORSZÁG 1–1

Igen mozgalmasan kezdődött a csoport rangadója: csupán tíz perc telt el a solnai mérkőzésből, amikor Alekszandr Kokorin nem túl erős, de rendkívül jól helyezett 20 méteres lövéssel megszerezte a vezetést az oroszoknak (0–1).

Három perc elteltével Igor Szmolnyikov úgy állította meg Jimmy Durmazt a 16-oson belül, hogy azért sárga lap és büntető járt. A gyors egyenlítés azonban elmaradt, Sebastian Larsson félmagas lövését Igor Akinfejev nagy vetődéssel hárította. Ha Zlatan Ibrahimovic nem lenne sérült...

Az első félidőben az oroszok szervezett, nyugodt futballal tartani tudták előnyüket, ám a fordulás után szinte azonnal egyenlítettek a svédek: Durmaz remek bal oldali elfutását követően az addig nem sokat mutató, de most remek ütemben berobbanó Ola Toivonen közelről a hálóba bombázott (1–1).

A folytatásban mindkét fél megpróbálta döntésre vinni a dolgot, ám egyikük sem járt sikerrel – az iksz alighanem a Fabio Capello irányította vendégcsapat játékosainak szerzett nagyobb örömet.

LIECHTENSTEIN–MONTENEGRÓ 0–0

Hatalmas montenegrói fölény jellemezte a meccset, de Peter Jehle mindent védett, és volt – Dejan Damjanovics első félidő végi kísérleténél –, amikor a kapufa segítette ki. A 32 éves kapus a második félidőben vállsérülést szenvedett, le kellett cserélni, csakhogy a helyére beálló Cengiz Bicer egy óriási bravúrral – Mirko Vucsinics közeli labdájának hárításával – azonnal jelezte, rajta sem múlhat a bravúros pontszerzés.

Bicer újabb nagy védései után a végjátékban a hazai csereember, Simon Kühne előtt adódott nagy lehetőség, de Vukasin Polekszics időben reagált – a pécsi kapus megmozdulásáért a hazaiak büntetőt reklamáltak, sikertelenül.

MOLDOVA–AUSZTRIA 1–2

Tizenegyes volt a chisinaui mérkőzésen is, nem is egy. A 12. percben David Alaba értékesítette a Marc Janko által kiharcolt büntetőt, odaát Alexandru Dedov váltotta gólra az Artur Ionita elleni faultért befújt tizenegyest.

A második játékrész elején, ha nem is akcióból, de nem is büntetőből érkezett a harmadik gól: Christian Fuchs szögletét követően Marc Janko fejjel talált a kapuba.

A hajrában az Ausztráliában légióskodó gólszerző összetűzésbe keveredett a hazai kapussal, Ilie Cebanuval, amiért piros lapot kapott – az osztrákok nélküle is kihúzták a hátralévő időt, hazavitték a három pontot.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG 2016
SELEJTEZŐ, G-CSOPORT, 2. FORDULÓ

Vaduz, Rheinpark. V: Evans (walesi)
LIECHTENSTEIN: Jehle (Bicer, 62.) – Quintans (Kühne, 80.), M. Frick, Kaufmann, Burgmeier – Polverino – Yildiz, Wieser (Christen, 44.), N. Hasler, Salanovic – M. Büchel. Szövetségi kapitány: René Pauritsch
MONTENEGRÓ: Polekszics – Pavicsevics, Simics, Tomasevics, Jovanovics – Zverotics, Vukcsevics (Nikolics, 57.) – Beciraj (Vucsinics, a szünetben), Jovetics (Grbics, 74.), Jovovics – Damjanovics. Szövetségi kapitány: Branko Brnovics

MOLDOVA–AUSZTRIA 1–2 (1–1)
Chisinau,
Zimbru Stadion. V: M. De Sousa (portugál)
MOLDOVA: Cebanu – I. Jardan, Armas, Epureanu, Erhan (Patras, 87.), Golovatenco – Cojocari (Antonjuk, 65.), Ionita, Gatcan – Picusciac (Sideronko, a szünetben) – Dedov. Szövetségi kapitány: Alexandru Curtianu
AUSZTRIA: Almer – Klein, Prödl, Dragovic, Fuchs – Baumgartlinger, Alaba – Sabitzer (Harnik, a szünetben), Junuzovic (Ilisanker, 86.), Arnautovic (Leitgeb, 79.) – Janko. Szövetségi kapitány: Marcel Koller
G: Dedov (27. – 11-esből), ill.Alaba (12. – 11-esből), Janko (51.)
Kiállítva: Janko (82.)

SVÉDORSZÁG–OROSZORSZÁG 1–1