Kimi Räikkönen vasárnap esti sikerével amellett, hogy közel másfél évet vert Schumacher vonatkozó csúcsára – a német legenda első (1992, Belgium) és utolsó (2006, Kína) sikere között 14 év és egy hónap pergett le –, tegnaptól a sportág történelmének legeredményesebb finn pilótája is, hiszen 21. elsőségével lehagyta a húszig jutó Mika Häkkinent.
Ráadásul azt is elmondhatja magáról, hogy két egymást követő győzelme között 115 versenyt rendeztek: a vasárnapi amerikai verseny előtt legutóbb a 2013-as Ausztrál Nagydíjon látta meg elsőként a kockás zászlót – az F1 történelme során 769 pilóta indult el legalább egy futamon, és közülük csak 53 szerepelt ennél a 115-nél több viadalon.
Először tehát a 2003-as Malajziai GP-n diadalmaskodott a finn Jégember – a második helyen amúgy Rubens Barrichello zárt, míg a harmadik Fernando Alonso lett, aki pályafutása során először ünnepelhetett a dobogón azon verseny végén, amelynek először vághatott neki a pole pozícióból.
Miután Räikkönen első diadala magyar idő szerint vasárnap reggel zajlott, akik lemaradtak az élő közvetítésről, a délutáni ismétlést nézhették meg a futamot közvetítő RTL Klubon ahol aznap este már a 2003 első félévét domináló Való Világ újabb kiszavazóshow-ját is végig lehetett izgulni – a valóságshow 2. évadát VV Laci nyerte a későbbi Nagy Ő Anikót megelőzve –, lapunk másnapi számából tájékozódhattunk a vasárnapi sporteseményekről (miközben persze már a korai NSO is igyekezett kiszolgálni az interneten tájékozódó sportbarátokat, a maihoz képest karcsúbb formában).
Többek között elolvashattuk, hogy a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 26. fordulójában a Hertha igazi magyaros derbin diadalmaskodott 3–1-re az Energie Cottbus ellen.
A hazaiak kapujában Király Gábor állt, a mérkőzés első gólját az ő hálójába lőtte az akkor még csak exújpesti Robert Vágner – aki a cottbusi szereplés után megfordult a Ferencvárosban is hazánkban. A berliniektől aztán a második félidő közepén Dárdai Pál egyenlített – a 123. német első osztályú bajnokiján a 10. gólját szerezte a HBSC jelenlegi edzője –, majd a fővárosiak győzelmét Alex Alves és Michael Preetz (aki manapság már sportigazgató) biztosította be.
A vendégeknél Lőw Zsolt végigjátszotta a mérkőzést. Az idény végén bajnoki címet ünnepelhetett az Ottmar Hitzfeld vezette Bayern München, melynek színeiben Giovane Élber gólkirály lett, s olyan társai voltak, mint Oliver Kahn, Jens Jeremies, a jelenlegi edző Niko Kovac, vagy éppen Michael Ballack, esetleg Samuel Kuffour vagy az ifjú titán Bastian Schweinsteiger.
Spanyolországban a Barcelona fényes, 6–1-es győzelmet aratott a Racing Santander fölött, s azt hinnénk, hogy a Radomir Antic irányította katalánok a bajnoki címért folytatott harcban voltak érdekeltek, de a Patrick Kluivert, Javier Saviola, Gaizka Mendieta, Marc Overmars és a fiatal Xavi nevével fémjelzett brigád a szezon végén az utolsó fordulóban az Athletic Bilbaót megelőzve épp csak odaért az UEFA-kupaindulást jelentő 6. helyre.
ZTE–FTC 1–1 (Gyánó 92., ill. Lipcsei 84.) |
MTK–Sopron 0–0 |
DVSC–Kispest 3–2 (Ilie 18., Bajzát 45., Szekeres T. 56., ill. Hamar 50., Torghelle 85.) |
Újpest FC–Békéscsaba 2–0 (Tokody 36., Rósa H. 63.) |
Videoton FC–Dunaferr 3–0 (Korsós A. 6., Terjék 39., Pomper 70.) |
Győri ETO–Siófok 2–2 (Szanyó 51., 76., ill. Csordás 5., Koller 63.) |
A bajnok végül az MTK lett, megelőzve a Ferencvárost és a DVSC-t. |
A forduló mérkőzéseit pénteken és szombaton játszották. |
A bajnok a Real Madrid lett, keretében többek között Iker Casillasszal, Roberto Carlosszal, Zinédine Zidane-nal, Luís Figóval, Raúllal és az „eredeti” Ronaldóval – plusz a kispadon Vicente del Bosque vezetőedzővel, akinek a szezon végén egy nappal a bajnoki cím megszerzése és egy héttel David Beckham leigazolása után elengedték a kezét (úgy döntve, hogy nem hosszabbítanak vele szerződést).
Angliában Räikkönen első győzelme napján a Liverpool 3–1-re verte a Leeds Unitedet, míg az akkori listavezető Arsenal – Arsene Wenger menedzseri vezetésével – az Evertont győzte le 2–1-re, amelynek szépítő gólját bizonyos Wayne Rooney szerezte. Később aztán a Sir Alex Ferguson vezette Manchester United előzött, és – soraiban többek között Fabien Barthezzel, Rio Ferdinanddal, Laurent Blanc-nal, a fentebb említett Beckhammel, Diego Forlánnal, Juan Sebastián Verónnal, és Ruud van Nistelrooyjal – bezsebelte a bajnoki címet.
Kimi Räikkönen első GP-diadala azonban nem mindenkit nyűgözött le, s vélhetően azt a betörőt érdekelte legkevésbé, aki aznapra virradóra megpróbálta kirámolni a Magyar Úszószövetség irodáját, hogy onnan a Komjádi uszodában felkészülési versenyen szereplő úszóink nevezési díjait megszerezze – miután nem volt pénz a páncélkazettában, üres kézzel volt kénytelen távozni. Ezen a viadalon tűnt fel a 14 éves Gyurta Dániel, valamint Verrasztó Evelyn és Dávid is, továbbá 100 háton megúszta a nyári barcelonai vb-részvételhez szükséges szintidőt Cseh László is.
Azon a 15 évvel ezelőtti márciusi napon a Dunaferr és a Cornexi szurkolói egyaránt nagyon örülhettek, hiszen mindkét női kézilabdacsapat bejutott a legjobb négy közé az EHF-kupában: előbbiben Ferling Bernadett és Pálinger Katalin remekelt, míg a vereséggel is továbblépő Cornexiben Németh Helga és Kenyeres Fanni vitték a prímet.
A férfi teniszezőknél Räikkönen győzelmének napján utoljára találkozott egymással a két klasszis Grand Slam-bajnok amerikai, Michael Chang és André Agassi – a Key Biscayne-i mestertorna 2. fordulójában Agassi bizonyult jobbnak, s végül a versenyt is megnyerte. Ezen a viadalon egyébként 4. kiemeltként e napon pályára lépett Roger Federer is, a svájci klasszis Luis Hornát verte 6:3, 6:4-re, s végül a legjobb nyolc között Albert Costa állította meg.
A férfi síugrók világkupája aznap ért véget Planicán 2003-ban, amikor Malajziában a Jégember diadalmaskodott, ráadásul itt egy másik finn csodabogár ünnepelhetett.
Az akkor 22 éves Matti Hautamäki 231 méteres világcsúcsot ugrott a híres sáncról – az összetett világkupát pedig a lengyel klasszis, Adam Malysz nyerte, karrierje során harmadszor.
A síugrók rekordja pedig ma 253.5 méternél jár az osztrák Stefan Kraftnak köszönhetően.
Mint látható, a cikkünkben szereplő sportolók többsége mostanra már befejezte aktív pályafutását, ám azért akadnak még, akik Räikkönenhez hasonlóan aktívak napjainkban is.
A finn F1-es pilóta viszont még két évig (elvileg) biztosan versenyez majd a száguldó cirkuszban, miután a közelmúltban visszaigazolt hosszú F1-es pályafutása első állomáshelyére, a Sauberhez, így a svájci alakulatnál szerepel a következő idénytől.
Magyarország köztársasági elnöke Mádl Ferenc volt, s 23-án éppen a vatikáni Szent Péter téren képviselte hazánkat, ahol II. János Pál pápa boldoggá avatta Batthyány-Strattmann Lászlót, a „szegények orvosát”. |
Hazánk miniszterelnöke ekkor Medgyessy Péter volt, egy euró középárfolyama 245.64 forintnál átlagolt a hónapban, egy amerikai dollár középárfolyama 227.25 forintnál átlagolt márciusban. |
Március 12-én merénylet áldozata lett Zoran Djindjics, Szerbia miniszterelnöke. |
Az Egyesült Államok elnöke George W. Bush volt, vezetésével Ausztráliával és az Egyesült Királysággal szövetségben az USA március 20-án megtámadta Irakot annak feltételezett tömegpusztító fegyverei miatt. |
A magyar mozikban bemutatták a hónapban a Kör című horrort, a Chihiro Szellemországban című mangát és a Chicago című Oscar-díjas musicalt. |
Március 24-én az első helyen mutatkozott be a Linkin Park együttes Meteora című albuma a Billboard 200-as listáján. |