Hét párhacából hármat megnyert a magyar cselgáncsválogatott vasárnap, a podgoricai vegyes csapat Európa-bajnokságon, ez azonban nem ért továbbjutást a mieinknek Törökország ellen. Az egyéni küzdelmek alatt kétszer találkozott török ellenféllel valamelyik versenyzőnk, de sem Tóth Botond, sem Kriza Anna nem győzte le akkor a riválisát, ők nem is indultak csapatban.
Czerlau Jennifer, Cserkaszov Mihály és Nerpel Gergely viszont csak azért utaztak Montenegró fővárosába, hogy a csapatversenyben képviseljék Magyarországot. Éppen előbbi kezdte a küzdelmek sorát, a nála – ránézésre legalább negyven kilóval – nehezebb Hilal Öztürk ellen. A nézőtéren általános meglepetés moraja futott végig, ahogy a páros farkasszemet nézett egymással, de Czerlau borította a papírformát, és bár hátrányba került, végül bravúrgyőzelmet aratott. A magyar lány ráadásul sérülten állt tatamira.
„Ha ez segíti a csapatot, én kiállok harcolni. Nem titkolom, van bennem félsz, mikor a szőnyegre lépek, de bevállalom a küzdelmeket. Ráadásul híznom kellett, nem fogyni, hogy 70 kilogramm fölött legyen a súlyom, nekem jelenleg ez nehezebben megy, mint a fogyás, mert beálltam 69 és 70 kiló közé. Az volt a kihívás, hogy ne legyek túl könnyű. Tudom én is, hogy kívülről úgy nézhet ki, mintha egy óvodás harcolna egy felnőttel, nagyon látszik a méretkülönbség” – mondta Czerlau Jennifer.
A méret ezúttal tényleg nem volt lényeg, hiába került hátrányba a magyar, egy vazaarival és egy jukóval megnyerte Dávid és Góliát párharcát.
„Rengeteget segít a tudat, hogy ott van mögöttem a csapat, szurkol nekem, nem csak a saját versenyem múlik azon, mit csinálok, hanem mindenki másé is. A saját súlycsoportomban, 70 kilogramm alatt máshogy küzdök. Ilyenkor viszont arra szoktam figyelni, hogy kihasználjam a jobb állóképességem okozta előnyt. Védekeznem kell a dobások ellen, közben fárasztani az ellenfelet, utána pedig megpróbálni pontot akciót végrehajtani. A méretkülönbségből adódóan ilyenkor nagyobb a sérülés veszélye is, de természetesen mindig a győzelem a cél” – mondta Czerlau.
A nehézsúlyú hölgyek után a nehézsúlyú urak következtek, Cserkaszov Mihály Ibrahim Tatarogluval csapott össze a +90 kg-os kategóriában. Két páros intés után egyetlen pontot érő akció döntött, a török eredményesen borította fel Cserkaszovot, megnyerte a meccset, és kiegyenlített összesítettben.
Kovács Kitti párharca után már vezetett az ellenfél, pedig a magyar lány két sidó előnyben is volt, ellenfele támadáskényszerben, nyomás alatt viszont jól teljesített, és legyőzte őt. A negyedik összecsapás után ismét egál volt az állás, ugyanis Szabó Áron nehezen, de teljesen megérdemelten jukó előnyét küzdelme végéig megtartva múlta felül Bilal Ciloglut. A meccs közben Özbas Szofi már melegített a tatami mellett, a magyar lány eddigi teljesítménye alapján pedig nem vállalt nagy kockázatot az, aki úgy vélte, ismét vezetni fogunk összesítettben. Így is lett, Özbas kétszer került jukó előnybe a rendes játékidőben, de mind a kettőt visszavonta a videóbíró, a hosszabbításban azonban vazaarival nyert.
Ezután viszont több babér nem termett a magyar válogatottnak, először a Tóth Botondot egyéniben 1 perc 6 másodperc alatt elintéző Vedat Albayrak győzte le Nerpel Gergelyt, majd kisorsolták a döntő párharc súlycsoportját – ismét a +70 kg-os hölgyeknek kellett küzdenie. Czerlau másodjára már nem tudta legyőzni hatalmas termetű ellenfelét, szoros csatában, 4–3-as összesítéssel alulmaradtak a mieink az első fordulóban.
A magyar válogatott három helyezéssel (Pupp Réka 7., Gyertyás Róza és Szegedi Dániel 5.) és egy Európa-bajnoki aranyéremmel (Özbas Szofi) zárta a podgoricai kontinensviadalt.
CSELGÁNCS
VEGYES CSAPAT EURÓPA-BAJNOKSÁG, PODGORICA
1. forduló: Törökország–Magyarország 4–3 (73 kg: Szabó Áron–Ciloglu 5–0. 90 kg: Albayrak–Nerpel Gergely 10–0. +90 kg: Tataroglu–Cserkaszov 5–0. 57 kg: Bozkurt–Kovács Kitti 10–0. 70 kg: Özbas Szofi–Ögel 7–0. +70 kg: Czerlau Jennifer–Öztürk 7–5, Öztürk–Czerlau 5–0). Európa-bajnok: Grúzia, 2. Olaszország , 3. Oroszország (semleges színekben) és Németország