A szervezők több mint száz ország mintegy 1300 újságíróját kérték fel szavazásra, köztük a Nemzeti Sport főszerkesztőjét, Szöllősi Györgyöt. A nagyszabású sportgálán tíz kategóriában hirdettek győztest, akik közül a nagy többség a tavalyi párizsi nyári olimpián nyújtott teljesítményének köszönhette a díjat.
Így például az Év férfi sportolója kategóriában győztes svéd rúdugró, Armand „Mondo” Duplantis, aki világcsúccsal diadalmaskodott a francia fővárosban. A nőknél az amerikai Simone Bilest, a Párizsban háromszoros arany-, egyszeres ezüstérmes tornászt választották a legjobbnak, aki korábban ebben a kategóriában már háromszor megnyerte ugyanezt az elismerést.
A díj átvétele után az amerikai tornász nem is felejtette el megköszönni, hogy már negyedszer győzedelmeskedett a kategóriában: „Kétezertizenhétben nyertem meg először a díjat, a Laureus azóta része az életemnek. Osztom azt a meggyőződést, hogy a sportnak megvan az ereje megváltoztatni a világot” – fogalmazott.
„Hihetetlen megtiszteltetés számomra, hogy megnyertem az első Laureus Év sportolója-díjat – fogalmazott az átvétel után Duplantis. – Ez a legfontosabb elismerés, amit mi, sportolók meg akarunk nyerni. Tudom, mert ez volt a negyedik alkalom, amikor a jelöltek között szerepeltem. Ez pedig azt is bizonyítja, hogy Laureus-díjat nehezebb nyerni, mint olimpiai aranyérmet. Soha nem felejtem el, hogy a nagyszerű Novak Djokovicstól kaptam meg a díjat, és olyan nagyságok nyomdokaiba lépek, mint Novak, Usain (Bolt), Rafael (Nadal) vagy Lionel Messi.”
Az Év csapatának a Real Madridot választották, amely az előző idényben Bajnokok Ligáját nyert és spanyol bajnoki címet is szerzett. Az Év áttörése-elismerést pedig az FC Barcelona ifjú csillaga, a spanyol válogatottal tavaly Európa-bajnoki címet szerző Lamine Yamal érdemelte ki.
Az Év visszatérője a brazil tornász, Rebeca Andrade, az Év fogyatékossággal élő sportolója a kínai paraúszó, Csiang Jü-jen, az Év extrémsportolója pedig a britek montain bike versenyzője, Tom Pidcock lett. Az Év sportjószolgálati díjat a Kick4Life szervezetének ítélték oda, amiért a labdarúgás segítségével harcol a lesothói gyermekek egészségéért és a nemi egyenlőségért.
Kiosztottak továbbá még két díjat: sportikon elismerésben részesült a visszavonulását tavaly bejelentő, 22-szeres Grand Slam-győztes spanyol teniszlegenda, Rafael Nadal, az életműdíjat pedig a 11-szeres amerikai szörfvilágbajnok, Kelly Slater kapta.
„A tenisz és a sport általában nagyon sokat adott nekem; mindig is az volt a célom, hogy versenyezzek, és minden pályára lépésemkor a legtöbbet hozzam ki magamból. A versenyteniszt befejeztem, és itt az ideje annak, hogy elgondolkozzak és megbecsüljem azt a támogatást, amit kapok mindenkitől: a szurkolóktól, a barátoktól, a családomtól. Hogy sportikon lennék? Azt hiszem, ezt mások döntik el, de remélem, hogy a pályafutásom megihlette a sportolókat” – mondta Nadal a díj átvétele után.
LAUREUS SPORTGÁLA 2025
A GYŐZTESEK LISTÁJA
Az Év férfi sportolója: Armand Duplantis (svéd), rúdugró
Az Év női sportolója: Simone Biles (amerikai), tornász
Az Év csapata: Real Madrid (spanyol), férfi labdarúgás
Az Év áttörése: Lamine Yamal (spanyol), labdarúgó
Az Év visszatérője: Rebeca Andrade (brazil), tornász
Az Év fogyatékossággal élő sportolója: Csiang Jü-jen (kínai), paraúszó
Az Év extrémsportolója: Tom Pidcock (brit), mountain bike versenyző
Az Év sportjószolgálati díja: Kick4Life (Lesotho), labdarúgás és nemi egyenlőség
Sportikon elismerés: Rafael Nadal (spanyol), teniszező
Életműdíj: Kelly Slater (amerikai), szörfös
Az eddigi győztesekről IDE kattintva tájékozódhat.