„Reálisabbnak tartom a tíz aranyat, mint azt, hogy az első tízben végezzen a magyar csapat” – mondta az LA10 programmal kapcsolatban, melynek célja, hogy a következő nyári olimpián Magyarország tíz aranyérmet nyerjen, vagy az első tízben végezzen az éremtáblázaton.
„Az előző olimpián tíz arannyal sem lehetett volna tízbe kerülni. Egyre nagyobb a verseny, hiszen egyre több ország ismeri fel, hogy a sportnak milyen ereje van és költ többet rá. Ebből adódóan nagyobb a verseny. Már önmagában az hatalmas tett, hogy száznyolcvan sportolónk vett részt az olimpián. Nem szürreális elvárás a tíz arany, az esélyek száma ennél is több volt, de az ember azt megtanulja a sport világában, hogy nem mindegyik válik valóra” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, fontos, hogy ezt a célt nem egy évvel az olimpia előtt jelentette be a sportvezetés, amely egyeztetett a sportági szövetségekkel, egyesületekkel és a sportolókkal is, így együtt tesznek meg mindent annak érdekében, hogy a program megvalósuljon.
Szóba került az olimpiarendezés lehetősége, esélye is, ezzel kapcsolatban Schmidt Ádám úgy vélekedett, a feltételek adottak.
„Az állami sportirányításból azt látjuk, hogy Magyarország készen áll egy olimpia megrendezésére. Kilencvenöt százalékos infrastrukturális állapotban vagyunk, több nem sport jellegű fejlesztés is előttünk áll, melynek a főváros és az ország is csak a javát látná, ilyen például, ha fejlesztjük a reptér és a főváros közötti kapcsolódást, annak mindenki a hasznát látja. Emellett olyan egyéb hozzáadott értékkel bírna egy olimpia megrendezése, ami minden itt élő javára válna. Mindent megteszünk, hogy támogassuk az ügyet” – mondta Schmidt Ádám, aki reális esélyt lát arra, hogy a következő európai nyári játékokra Magyarországon kerüljön sor. Kiemelte, hogy az ügyben a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a mindenkori fővárosi vezetés az illetékes, valamint azt is, hogy Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság rendes tagja és Gyulay Zsolt, a MOB elnöke viszi a hátán projektet, akik a budapesti vezetéssel is együtt dolgoznak annak érdekében, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bizalmat szavazzon Magyarországnak.
A meglévő sportlétesítmények kihasználtságáról Schmidt Ádám elmondta, hogy a nemzetközi versenyeken túl napi szinten ki kell szolgálni a profi sportolók felkészülését, és szerinte az elmúlt években nagyot léptek előre a sportlétesítmények hasznosításában. A Nemzeti Atlétikai Központot például már most sokan látogatják, a futókört és a szabadtéri kondiparkot is használják.
Kiemelte, hogy világszínvonalú a magyar sport támogatása, és arra is kitért, ez a befektetés hogyan térülhet meg a jövőben.
„Egy ilyen vizsgálatnál biztos, hogy szempont kell legyen a sportolóink nemzetközi eredménye. A profik persze csak egy százalékát teszik ki a hazai sportéletnek. A másik kilencvenkilenc százalékot kell megnyerni, hogy a sport az életük részévé váljon, mert ebben az esetben egy egészségesebb, sokkal jobb munkabírású társadalom alakulhat ki” – hangsúlyozta a sportért felelős államtitkár.
Az m4sport.hu összefoglalójában kiemeli, hogy az interjú készítése előtt néhány nappal Schmidt Ádám aláírta azt a határozatot, amely szerint Virth Balázs úszóedző, a Kiemelt Edzői Programban a legmagasabb juttatást kapja. Márpedig ez az írás szerint csak azoknak jár, akik olimpiai dobogós sportolót készítettek fel, vagyis ez az államtitkári döntés alátámasztja, hogy Virth irányítása mellett dolgozott Milák Kristóf a párizsi olimpia előtt.
„Az olimpia előtt a sportolóknak és az edzőknek teljesítési igazolást kell benyújtaniuk, amelyet jóvá kell hagyni. Ez alapján a szövetségek, esetünkben az úszószövetség, javaslatot tesz arra, hogy ki szerepeljen a Kiemelt Edzői Programban. A rendelkezésemre álló iratok alapján én nem is hozhattam más döntést, mint hogy elfogadtam, hogy a szakember a legmagasabb kategóriájába tartozik. Sosem cáfoltam, hogy Virth Balázs kinek a felkészítésében vett részt, nem tisztem a felkészült munkatársaimnál alaposabb vizsgálatot folytatni. És a sportolókkal kapcsolatban sem tudom kikényszeríteni azt, hogy milyen adatokat ad le. Nem tudok és nem is szeretnék erre hatással lenni.”
A TELJES BESZÉLGETÉS