Ha vannak sportágak, amelyek egyértelműen esélyesek arra, hogy a következő néhány olimpia valamelyikén bemutatkozhassanak, a padel egyértelműen közéjük tartozik. A játékot 1969-ben Mexikóban, Acapulcóban bizonyos Enrique Corcuera találta ki, aki egy fallabdapályát alakított át, és keresztezte a szakágat a tenisszel. A padel lényegében egy megerősített üvegkalitkában űzött sportág, amelyet teniszlabdával, speciális ütővel párosok játszanak egymás ellen.
A sportág nagyon gyorsan hódító útjára indult, Európában Spanyolországban a legnagyobb a kultusza, de szinte az összes mediterrán országban rendkívül népszerű. Nagy előnye, hogy a versenysport mellett az amatőrök között is nagy a bázisa, sok labdarúgónak például ideális kiegészítő mozgás, mellesleg rendkívül élvezetes.
Hazánkban 2018-ban adták át az első pályát, azóta gombamód szaporodnak a létesítmények – immár 36 ilyen üzemel 16 helyszínen szerte az országban, és további 13 épül. A magyar ranglistán 250 versenyző található, 600 regisztrált játékos van, de körülbelül 3000-en rendszeresen padeleznek, és ez a szám évről évre duplázódik.
Nem csoda tehát, hogy az Európai Játékokon is lesz piros-fehér-zöldben egy-egy férfi és női párosunk, amelyek ha nem is esélyesek, nyerhetnek mérkőzést, mérkőzéseket, de nekik a tapasztalatszerzés a legfontosabb.
A krakkói szereplés jogát a fedett pályás országos bajnokságon lehetett kiharcolni március elején. A férfi párosok viadalát az akkor másodszor összeálló Urvölgyi Marcell, Szakács Olivér duó nyerte meg, mégpedig szettveszteség nélkül.
„Tizenkét évet teniszeztem korábban, és egy próbajáték után szerettem bele a padelbe – kezdte a sportágban nem teljesen egyedi történetét Szakács Olivér. – Nagyon dinamikus játék, nincs két egyforma labdamenet, a párost pedig egyébként is jobban szeretem. Tetszik, hogy ketten játszunk, és sok mindenben eltér a tenisztől.”
Urvölgyi Marcell mindössze 17 éves, az egyik legnagyobb tehetség, ő is a padel mellett tette le a garast.
„Sokkal gyorsabb játék, mint a tenisz, nekem az tetszik benne, hogy rengeteg variáció, opció van, miként ütheted vissza a labdát, ez teszi élvezhetővé” – hangsúlyozta Urvölgyi.
A páros tagjai nagyon várják a krakkói versenyt, kíváncsiak a város és a viadal hangulatára is, nagy élmény lesz nekik a főtéren játszani.
„A spanyolokon és a portugálokon kívül egyre erősebbek a skandináv országok játékosai is. Igyekszünk a lehető legjobban felkészülni, de a sorsolástól is függ, hogy meddig jutunk. Remélem, tudunk egy-két kanyart menni” – fogalmazta meg a célt Urvölgyi Marcell.
A mezőnyt ismerve a hölgyeknél lehetnek valamivel vérmesebb reményeink, az országos bajnokságot megnyerő Andrejszki Dóra és Juhász Pálma régebb óta játszik együtt. Mindketten teniszeztek korábban, már onnan is ismerték egymást, aztán a padel hozta össze őket úgy, hogy immár párosban képviselik Magyarországot Lengyelországban.
„Igyekeztünk munka mellett is a lehető legjobban felkészülni, a Krakkóba utazó csapattal is minden héten volt edzésünk – mondta Juhász Pálma. – Nagyon izgatott és boldog vagyok, hogy részt vehetünk az Európai Játékokon, szeretnénk meccset, meccseket nyerni.”
A magyar párosnak azért is szerencséje volt, mert a sportág európai központjának tartott Spanyolországban, Barcelona mellett készülhettek; Juhász Pálma egy hetet töltött kint, Andrejszki Dóra viszont hatot.
„Korábban kétszer is edzettem ott, de sokkal rövidebb ideig lehettem kint – mesélte a játékos. – Fantasztikus volt Spanyolországban készülni, rengeteget edzettem, fejlődtem, és lehetőségem volt sok mérkőzést játszani. Már a padelt körülvevő atmoszféra, a körülmények is mások, remélem, a nyugodt hangulat és szellemiség valamennyire belém ivódott. Szeretném a tapasztalatokat Krakkóban is hasznosítani, és nagy öröm, hogy Pálma is egy hetet velem dolgozhatott kint.”
A magyar padeljátékosok természetesen amatőrök, vagyis munka mellett játszanak, ugyanakkor a lelkesedéssel, bizonyítási vággyal nem lesz problémájuk az Európai Játékokon, és tényleg jó lenne, ha Fortuna melléjük állna a sorsoláson.
A PROGRAM
Férfi és női páros
Június 21., 9.00: 1. forduló
Június 22., 9.00: nyolcaddöntő
Június 23., 18.00: negyeddöntő
Június 24., 15.00: elődöntő
június 25., 11.45: helyosztók