Az UIPM csütörtöki közleményében kiemelte, hogy a folyamatnak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ajánlása alapján kell megtörténnie. Egyúttal megerősítette „megingathatatlan támogatását a fehérorosz támogatással megvalósuló orosz invázió miatt sokat szenvedett ukrán sportolók iránt” és kifejezte eltökéltségét az ukrán öttusaközösség további segítését illetően, különös tekintettel a külföldön edző és versenyző ukrán sportolókra.
Az oroszok és a fehéroroszok visszaengedésével kapcsolatban úgy fogalmaz az UIPM: szilárd meggyőződése, hogy a sportnak politikailag semlegesnek kell lennie, és most jobban, mint valaha, a béke eszközeként és a sportolók közötti szolidaritás szimbólumaként kell működnie.
A nemzetközi szövetség a NOB-bal és a nyári olimpiai sportágak nemzetközi szövetségeit tömörítő szervezettel (ASOIF) együttműködve fogja kidolgozni azokat az eljárásokat, amelyek megkönnyítik az orosz és a fehérorosz sportolók visszatérését. A végrehajtó bizottság úgy döntött, hogy a NOB ajánlásait követi, egyúttal létrehoz egy független testületet, amely megvizsgálja, hogy kik lesznek jogosultak a versenyzésre, és ők mikortól vehetnek részt a viadalokon.
A NOB március 28-án azt javasolta a nemzetközi szövetségeknek, hogy – semlegesként – engedjék vissza az orosz és a fehérorosz sportolókat a versenyeikre. A jövő évi párizsi játékokkal kapcsolatban ugyanakkor még elhalasztotta a döntést.
A semlegesség azt jelenti, hogy a sportolók nem használhatják nemzeti szimbólumaikat, ha győznek, nem játsszák le nekik a himnuszukat. Emellett csak akkor nevezhetnek versenyekre, ha nem támogatják aktívan Oroszország Ukrajna elleni háborúját.
A két ország azon versenyzőit és csapatait, akiknek, illetve amelyeknek bármilyen katonai kötődésük van, továbbra is kizárják a viadalokról.
Öttusában a most zajló világkupa-sorozattal gyakorlatilag megkezdődött a párizsi olimpia kvalifikációs időszaka.