Hatodik alkalommal rendezte meg a Puskás Nemzetközi Futball Alapítvány a Szepesi- és az Östreicher-díj átadását. A keddi ünnepségnek, a hagyományoknak megfelelően, az Üllői úti Fradi-stadion adott helyet, ahol 75 évvel ezelőtt, 1945. augusztus 20-án góllal mutatkozott be a válogatottban Puskás Ferenc, a magyar–osztrák meccs rádiós riportere pedig – a szintén első meccses – Szepesi György volt. Az alapítvány 2015-ös életre hívásakor az volt a cél, hogy a Szepesi-díjjal egy, a magyar futball ügye iránt elkötelezett labdarúgót, az Östreicher-díjjal pedig olyan hozzátartozót jutalmazzanak, aki egy már elhunyt neves labdarúgó sikeres pályafutást segítette. Az alapítványtevő Puskás Ferencné szándéka szerint mindkét díj egy-egymillió forint pénzjutalommal jár, amelyet Erzsébet asszony az első évre biztosított, sajnos az átadó ünnepséget már nem élhette meg.
Szepesi-díj: Östreicher-díj: |
Szöllősi György, az alapítvány kuratóriumának elnöke beszédében emlékeztetett, a pénzjutalom fedezetét ezt követően egyszer Csányi Sándor, míg kétszer-kétszer Mészáros Lőrinc és Bélteky Róbert biztosította, míg az idei évtől a Provident Pénzügyi Zrt. állt a díj mögé, amelynek képviseletében Szirmák Botond vezérigazgató volt jelen. Lapunk főszerkesztője beszélt arról is, hogy legutóbbi díjátadó óta eltelt esztendőben – a futball-legenda emlékének ápolása jegyében – megnyílt a Puskás Aréna, bajnoki bronzérmes és El-résztvevő lett a Puskás Akadémia felnőttcsapata, a FIFA21 globálisan népszerű videojáték „ikonjai” közé bekerült Öcsi bácsi is, és augusztus 20-án lesz a Puskás Ferencről szóló musical bemutatója. A szereplőgárdából az Östreicher Emit alakító Szerednyey Béla személyesen is részt vett a díjátadón.
A Szepesi-díjat ez évben Lakat T. Károly kapta. A 70 éves sportújságíró 1970 és 1983, valamint 1990 és 1997 között volt lapunk munkatársa, illetve futballrovatának vezetője, jelenleg pedig a Fourfourtwo magazin állandó jegyzetírója. Összesen három olimpiáról, két futball-vb-ről és három labdarúgó Eb-ről tudósított, tíz futballkönyv szerzője, illetve társszerzője. Laudációjában Borbély Zoltán ügyvéd-sportújságíró elmondta, édesapja, az edzőlegenda Lakat Károly révén családilag is szoros szálak fűzték a rádiós ikonhoz. Az Östreicher-díjat az idén májusban elhunyt Ladinszky Attila élettársa, Bodor Ágnes iparművész vehette át. A Belga és Spanyol Kupa-győztes, belga bajnok és gólkirály csatárzseni pályafutását a korábbi szövetségi kapitány, Gellei Imre idézte fel, Kenderesi István, a Vasas hajdani kapusa, aki emigrálását követően Hollandiában és Belgiumban is védett, pedig videóüzenetet küldött.