Enyhe rosszullét, émelygés, gyomorgörcs.
Néhány kellemetlen kísérője egy világbajnokságnak. Pláne, ha egy versenyző hazai közönség előtt lép színre, hazai környezetben kell bizonyítania.
– Ahogy elnéztem a versenyzésüket: működött önök között a kémia, valahogy összeért az egyéniségük. R. K.: Ez már februárban a riói edzőtáborban elkezdődött, ott ismertük meg jobban egymást, ott lettünk barátok. Nem csak az edzéseken, a pályán kívül is sok időt töltünk együtt. B. L.: Az elmúlt hónapokban eljutottunk oda, hogy tudjuk, mit kell mondani egymásnak, vagy éppen mit nem kell mondani. Tudjuk egymást biztatni, húzni versenyzés közben. – Ez a vívásukon abszolút látszott. R. K.: Az elején nagyon izgultam, rosszul is voltam, de aztán megnyugtatott ahogy meneteltünk. És tudtam, hogy Luca nem fog megölni, ha valami rosszul sikerül. B. L.: És ez fordítva is igaz (nevetett) – Milyen lélektana van annak, ha élről indul az ember? Volt már ilyenben részük? R. K.: Nem, soha. De azt hittem ez rosszabb érzés. B. L.: Hát, nekem rossz volt. Én személy szerint nagyon izgultam, pedig Kamilla kezdett. De amennyire súly egy ilyen rajt, akkora lehetőség is. És csodás érzés, hogy tudtunk élni ezzel a lehetőséggel. |
Nos, Réti Kamilla ezekkel a tünetekkel készülődött a női váltóverseny rajtjára, de mint mondta, a pástra lépéskor el is szállt minden aggodalma: Barta Lucával húzták, emelték fel egymást a versenyen. Egészen odáig, hogy mindketten 15/9-es mutatóval, összesítésben 30/18-gyal a dél-koreaiak mögött a második helyen zárták ezt a számot.
„Nagyon jó érzéseket adott a vívás, végre úgy ment minden, ahogyan azt szeretném, meg tudtam mutatni, ami igazán bennem van” – magyarázta Réti Kamilla, aki az úszás után is meg tudta őrizni második helyét társával, így felszabadultan buszozhatott át a két számnak otthont adó Nemzeti Közszolgálati Egyetemről a világbajnokság központjába, a Kincsem Parkba, ahol a közönségnek szóló bónuszvívás után már öltöztek is át a lányok a lovaglásra.
„Jók a lovaink – galoppozott le a lelátóról Czink György lovasedző, akit a szakma egyik legjobbjának tartanak ebben a sportágban. – Luca Pató Pált kapta, Kamilla Bobbyt, aki volt az én kezeim között is annak idején.”
„Akkor mesélhetnél is róla” – csapott le gyorsan Réti Kamilla az edzőre, míg Barta Luca friss élményekkel rendelkezik a négylábúról, hiszen a múlt hét eleji lovasedzésen éppen őt lovagolta Pató Pált.
És egészen jól egymásra is találtak, hiszen az idei junior-világbajnoki bronzérmesünk nagyon magabiztos, hibátlan pályát lovagolva válthatta Rétit, aki némi bizonytalanság után bele is lendült, végül mindössze hárompontnyi levonással zárt csapatunk az időtúllépésért. Ettől függetlenül a legjobb pályát menték a lányok, át is vették a vezetést a dél-koreaiaktól, s mivel a németek és az olaszok (Francesca Tognetti leesett lováról, lapockasérülést szenvedett, és kórházba is szállították) nulláztak a pályán, a másik váltónk, Guzi Blanka és Simon Sarolta is előreléphetett a 10. pozícióból a hetedik helyre.
De térjünk vissza az élbolyra, s gondoljuk át, micsoda lélektana lehet annak, hogy élről indul az ember, üldözötté válik... Nem könnyű feladat, pláne nem egy olyan párosnak, amelyben még juniorkorú, felnőtt-tapasztalattal nem is igazán bíró versenyző is szerepel.
Réti Kamilla és Barta Luca azonban állta a sarat, azaz a füves, de főként homokos pályát, amelyen roppant nehéz a futás, az előrehaladás. A dél-koreaiak meg is szenvedtek vele, a mexikói duó, Mariana Arceo és Mayan Oliver azonban szárnyalt a pályán. Olyannyira, hogy az utolsó körben Barta már nem tudta tartani Oliver tempóját, s a magyar közönség buzdítása közepette a második helyen érkezett célba.
És ez az az eredmény, amelyre előzetesen talán nem sokan fogadtak volna itt a Kincsem Parkban...
ÖTTUSA-VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST
Nők. Váltóverseny. Világbajnok: Mexikó (Mariana Arceo, Mayan Oliver) 1338 pont, 2. MAGYARORSZÁG (Réti Kamilla, Barta Luca) 1329, 3. Dél-Korea (Kim Un Ju, Jong Min A) 1326, ...5. MAGYARORSZÁG (Simon Sarolta, Guzi Blanka) 1303
KÁLLAI Ákos, a női válogatott szövetségi kapitánya: – Nagyon nagy tett, hogy az Európa-bajnoki bronzérem után világbajnoki ezüstöt szerzett Réti Kamilla és Barta Luca váltója. Mindkét lány nagyot lépett előre ebben az évben. Vívásban és lovaglásban kifejezetten jól teljesítettek, a kombinált számban meggyőzően, magabiztosan versenyeztek, érett, tapasztalt versenyzők benyomását keltették, pedig Luca még épp csak belépett a felnőttmezőny előszobájába. Noha nem volt még telt ház, hangos volt a szurkolás, és miután ehhez nincsenek hozzászokva, akár meg is zavarhatta volna a fiatal versenyzőket, de feldobta őket, hogy hazai közönség előtt versenyezhettek. Guzi Blanka és Simon Sarolta kettősének teljesítményében még érződött a tapasztalatlanság, az utolsó számban tizenkilencre húztak lapot a lányok, de az első három helyezett előnye ekkor már olyan nagy volt, hogy nem lehetett behozni – a tudatosság jobban kifizetődött volna. |