A tornász Ónodi Henrietta 25 éve, az 1992-es barcelonai játékokon lett aranyérmes, ő az egyetlen, aki békéscsabai születésűként, a helyi egyesület színeiben győzött ötkarikás eseményen. Az 1964-es olimpián győztes egykori labdarúgó, később sikeres FIFA-játékvezető Palotai Károly is Békéscsabán született, húszéves koráig élt a városban. Az 1972-es olimpián bajnok Gedó György ökölvívó 2 és 16 éves kora között kötődött a békési megyeszékhelyhez.
A gálán adták át a békéscsabai közgyűlés által megítélt Békéscsaba sportjáért kitüntetést Unyatinszki Mihálynak, Ónodi Henrietta egykori edzőjének, valamint Kormos Mihály röplabdaedzőnek, a többszörös magyar bajnok Békéscsabai Röplabda Sportegyesület szakmai igazgatójának.
A jelen sportkiválóságai közül az év békéscsabai női sportolója Márton Anita lett, akinek több idei eredménye közül kiemelkedik a belgrádi fedettpályás Európa-bajnoki győzelme súlylökésben. Az év békéscsabai edzője pedig felkészítője, Eperjesi László lett.
Az év békéscsabai férfi sportolója az azóta a Honvédhoz igazolt gátfutó, Baji Balázs lett, ő a londoni világbajnokságon sporttörténelmet írva harmadik helyen végzett. Az atléta elmondta, átigazolása ellenére „mindig is békéscsabainak tartja magát, ez a szülőhazája”.
Az év utánpótláskorú női sportolója Petri Renáta párbajtőröző lett, aki az ifjúsági vb-n csapatban arany-, egyéniben bronzérmet szerzett. A fiúknál Apáti Bence középtávfutó győzött azzal, hogy a győri ifjúsági olimpiai fesztiválon 1500 méteres síkfutásban zárt másodikként.
Az év csapata a Békéscsabai Röplabda Sportegyesület felnőtt női együttese lett, amely bajnoki, Magyar Kupa- és MEVZA-győzelmet ünnepelt idén. Az év sportvezetője címet az egyesület elnöke, Baran Ádám érdemelte ki.
Az év fair play díjasa Pavuk Tíra lett, aki a júliusi, grossetói U20-as atlétikai Európa-bajnokságon a 3000 méteres akadályfutás döntőjében a versennyel nem törődve megállt és igyekezett segíteni honfitársán, Tóth Lili Annán, aki óriásit esett.
Az év békéscsabai parasportolójának Zsilinszky Orsolyát választották, aki a törökországi siketlimpián 200 méter pillangóúszásban hatodik lett. Ugyanezt a díjat vette át Mihály Réka futó, aki a siketlimpián 800 méteres síkfutásban hetedik, 1500 méteren kilencedik lett.
Ónodi Henrietta a rendezvényen elmondta, a mai napig emlékszik azokra a mozdulatsorokra, amelyeket az ötkarikás játékokon a gyakorlataiban végrehajtott. Elmondta, az egészsége kiváló, az Egyesült Államokban él, ahol ma már három gyermekét neveli. A sportolót Békéscsaba vezetői mellett köszöntötte Sárfalvi Péter sportért felelős helyettes államtitkár, világ- és Európa-bajnok öttusázó, valamint Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója, Szöul öttusa olimpiai bajnoka is. A sportgála előtt kiállítás nyílt Ónodi 25 - csabai lány a világ tetején címmel az olimpiai bajnok relikviáiból, egyebek mellett a különböző világversenyeken szerzett érmeiből és formaruháiból.