Prima Primissima: a legendás Földi Imrét díjazták a sportemberek között

MTI MTIMTI MTI
Vágólapra másolva!
2016.12.02. 21:50
Tíz kategóriában 14. alkalommal vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Művészetek Palotájában megtartott pénteki gálaesten.

Magyar irodalom kategóriában Vámos Miklós író, műsorvezető; magyar népművészet és közművelődés kategóriában Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm Kft. vezetője, producer, fesztiváligazgató; zeneművészet kategóriában Medveczky Ádám karmester, címzetes egyetemi tanár vehette át az elismerést. Vámos Miklós író, műsorvezető; magyar népművészet és közművelődés kategóriában Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm Kft. vezetője, producer, fesztiváligazgató; zeneművészet kategóriában Medveczky Ádám karmester, címzetes egyetemi tanár vehette át az elismerést.

Földi Imre a Prima Primissima-díjjal (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
Földi Imre a Prima Primissima-díjjal (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Magyar képzőművészet kategóriában Benkő Imre fotográfusnak; a magyar oktatás és köznevelés kategóriában a hátránykompenzáló pedagógiai módszert használó hejőkeresztúri IV. Béla Általános Iskolának; magyar sport kategóriában Földi Imre olimpiai bajnok súlyemelőnek, edzőnek ítélték oda az elismerést. A másik két jelöltje a kategóriának Kőbán Rita kajakozó és Sákovicsné Dömölky Lídia vívó volt.

Földi Imre olimpiai bajnok súlyemelő, edző, a Nemzet Sportolója. Az 1950-es évek közepén Tatabányán lett súlyemelő, a magyar válogatottban 1977-ig szerepelt, első magyar bajnoki címét 1957-ben, az utolsót 1976-ban nyerte.

Öt olimpián képviselte Magyarországot: 1960-ban Rómában 6. helyezést ért el, 1964-ben Tokióban és 1968-ban Mexikóban ezüstérmes lett. 1972-ben Münchenben olimpiai bajnoki címet szerzett, 1976-ban Montrealban 5. lett, a versenyzéstől 1978-ban vonult vissza. 2005-ben az elmúlt 100 év legjobb súlyemelőjévé választották, 2009-ben a felújított tatabányai sportcsarnokot róla nevezték el, és nevét viseli az önkormányzat által alapított, kiváló helyi tehetségeket támogató sportösztöndíj is..

Magyar építészet és építőművészet kategóriában Tima Zoltán építész; magyar tudomány kategóriában Maróth Miklós klasszika-filológus, orientalista; magyar sajtó kategóriában Oplatka András történész, újságíró, műfordító; magyar színház- és filmművészet kategóriában Marton László rendező érdemelte ki az egyenként 15 millió forinttal járó díjat.

Az ugyanekkora összeggel járó Közönségdíjat Olasz Ferenc fotográfus, filmrendező vehette át a Művészetek Palotájában rendezett gálaesten.

Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnöke a díjak átadása előtt mondott köszöntőjében kiemelte, hogy azok munkáját ünnepelik, akik hosszú éveken át kiemelkedően alkottak, az ország, a világ és Európa-szerte ismert teljesítményt mutattak fel. Mindezt olyan területen, ahol nemcsak a munka, hanem az arra való felkészülés is hosszú tanulást, gyakorlást és lemondást igényel – mutatott rá.

Mint mondta, a világban zajló történések rámutatnak arra, hogy mennyire fontos kultúránk megőrzése, fejlesztése, az abban tevékenykedők munkája és a hagyomány továbbvitele. Hozzátette: ez a nap nemcsak ünneppé, hanem tradícióvá is vált, amely remélhetőleg fennmarad és folyamatosan fejlődik.

„Változásnak nézünk elébe a jövő évtől, amikor a potenciális díjazottak között már határon túl élő és dolgozó alkotókat, művészeket, tudósokat is megtalálunk majd függetlenül az állampolgárságuktól” – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve: az ő munkájuk, eredményeik is a magyar kultúrát gazdagítják, erősítik a nemzeti összetartozást.

Csányi Sándor kiemelte: amin nem terveznek és nem is kell változtatni, az az eredeti elhatározás, amely szerint a díj kizárólag a teljesítményen alapul és minden politikai befolyásolástól mentes. Az, hogy ezt a célt sikerült elérni, jól mutatja a díj növekvő elismertsége, s hogy ezt a kitüntetést a díjazottak büszkén viselik – fűzte hozzá

A gálaesten részt vett Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita; Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, valamint Pintér Sándor belügyminiszter.

Oplatka András a díjjal járó 15 millió forintot jótékony célra ajánlotta fel: az összeg egyik felét a hátrányos helyzetű gyerekek tehetséggondozásával, személyiségfejlesztésével foglalkozó Igazgyöngy Alapítvány, másik felét az Erdélyben hasonló missziót folytató Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület kapja.

Legfrissebb hírek

„Jó emberektől kaptam jó tanácsokat, amelyeket meg is fogadtam” – Kőbán Rita 60 esztendős

Képes Sport
Tegnap, 7:55

Május 10-én lesz a súlyemelők elnökségválasztó közgyűlése

Egyéb egyéni
2025.04.09. 21:49

Súlyemelés: nemenként kettővel csökken a súlycsoportok száma

Egyéb egyéni
2025.04.03. 12:04

Súlyemelés: nem sikerült megejteni az átadás-átvételt

Egyéb egyéni
2025.03.31. 14:50

Nagy Péter: Elég parázs hangulatú, de az én szempontomból sikeres közgyűlésen vagyunk túl

Egyéb egyéni
2025.03.30. 10:06

Súlyemelés: Nagy Pétert választották meg elnöknek

Egyéb egyéni
2025.03.29. 16:16

Dobos Imre: Nagy Péternek semennyi esélye sincs

Egyéb egyéni
2025.03.18. 20:34

Nagy Péter: A magyar súlyemelésnek nincs még négy éve

Egyéb egyéni
2025.03.11. 20:41
Ezek is érdekelhetik