Ha az elért helyezéseket pontokra váltjuk, akkor a Sportcsillagok gálája eddigi 56 éves története során csak megközelíteni lehetett az öttusázó Balczó Andrást, az örökranglista éllovasát. Évek hosszú sora óta ott liheg a nyakában Kovács Katalin és Kiss László.
Most először önálló szavazást írtak ki a nem olimpiai sportágak képviselői számára. Itt már nyilvános a győztesek névsora. Férfiak: Bánhidi Dániel (táncsport). Nők: Gurisatti Lilla (búvárúszás). Csapatok: Szupergirls (táncsport). Edzők: Debreczeni Dezső (kick-box). Szövetségi kapitányok: Sziklenka László (sárkányhajó) |
A két üldöző közül Kati figyelmét idén a kisbabája köti le, Kiss László úszói viszont remekeltek, és amennyiben a szavazatok alapján a mester az idén legalább a harmadik lesz, akkor az örökrangsorban a kajakkirálynő elé kerül, és már csak két pontra lesz Balczótól.
A történelem rendje megköveteli azt a mondatot is, hogy az eddigi győztesek között az öttusázó dr. Török Ferenc az egyetlen, akinek a neve egyéniben, csapatban és szövetségi kapitányként is felkerült az elsőségért járó serlegre.
Az elmúlt 56 évben a kajak-kenu és az úszás dominált a díjkiosztókon. Az öt kategóriában együttvéve a legtöbb elsőséget szerzett sportágak: úszás (46), kajak-kenu (37), vízilabda (23), öttusa (22), vívás (19), atlétika (13). Összesen 23 sportág rendelkezik legalább egy győztessel.
A szokásoknak megfelelően díjazzák az év legeredményesebb fogyatékos sportolóit is.
A Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) esélylatolgatása
FÉRFIAK
Gyurta Dániel aligha védheti meg tavalyi Év sportolója címét, olyan erős eredményekkel rukkoltak ki a vetélytársai. Gyurtát eddig háromszor választották a lista tetejére, idei nagy évével lehet, hogy egyenlít a tornász Berki Krisztián, aki 2010-ben és 2011 volt már az Év sportolója.
Vagy tíz év után újra birkózó kerül a csúcsok csúcsára? Bácsi Péter idén mindent megnyert, Eb-t, vb-t, nem tudott hibázni. Ez mire lesz elég? Zsivótzky és Annus után nem az első kalapácsvető lenne az olimpiai bajnok Pars Krisztián, aki a dobogó tetejéről integet a többieknek. Vajon az Európa-bajnoki aranya milyen súllyal esik latba?
Mint ahogy kérdés az is, hogy a többi idei Európa-bajnok (Cseh László, Verrasztó Dávid, Rédli András, Lőrincz Tamás) közül valaki is beleszólhat-e a világbajnokok „vitájába”.
NŐK
Itt sem kisebb feladat a választás, a helyzet nagyban emlékeztet az egykori Egerszegi-Kőbán „összecsapásokra”, melyeket a kajakosnő kiemelkedő sikerei ellenére többnyire „Egér” nyert meg.
Most az érem- és rekordhalmozó Hosszú Katinkával igyekszik felvenni a versenyt a kajakos olimpiai bajnok Kozák Danuta, aki Katkához hasonlóan a maga sportágában többet már nem is nyerhetett volna. Danusa idén két vb- és három Eb-aranyat tett le az asztalra. Tavaly második lett Katinka mögött.
Idén változik-e a sorrend köztük? Mellettük még több Európa-bajnoknőnk is akad (Csernoviczki Éva (cselgáncs), Csipes Tamara (kajak, 1000 m), Kovács Mária (ökölvívás), Medveczky Erika (kajak, 5000 m), Miskolczi Julianna (sportlövészet), nekik meg kell vívniuk a téli olimpián szenzációs 7. helyet szerzett Miklós Edittel. Ha az erdélyi származású bajnoknő itt is áttörésre lesz képes és a háromba kerül, akkor a sí már a 29. sportág lesz, amely dobogóst ad az Év sportolója szavazások történetének.
CSAPATOK
A csapatok esetében talán a legkiszámíthatatlanabb a helyzet, kilenc egység nyert világbajnoki, hat pedig Európa-bajnoki elsőséget. A férfi öttusázók Eb-ről és vb-ről is arannyal jöttek haza, a női kenu kettős (Lakatos-Takács), a női kajakpáros (Szabó-Csipes) és a női kajak négyes szintén.
És hol van még a vége? Második hely a sakkolimpián, a Veszprém kézilabdázói a Final Fourba jutottak, a Pick Szeged meg egyenesen EHF-kupa-győztes lett, nem beszélve a győri kézis lányokról, akik másodszor is felpakolhatták a Bajnokok Ligája trófeát a klub vitrinjébe. Itt tessék dönteni! Csak egy biztos, a férfi pólósok Eb ezüstje kevésnek látszik a címvédéshez!
EDZŐK
A magyar-amerikai „vegyesvállalatnak”, a Hosszú, Tusup házaspárnak idén ugyanolyan remekül ment, mint tavaly, így Shane-nek jó esélye van arra, hogy ismételjen. Ilyesmire ezen a vonalon Fábiánné Rozsnyói Katalin óta nem volt példa! Érdekesség, hogy az említett kézilabdasikereket edzőként külföldi szakemberek jegyzik. Egyáltalán felléphet magyar edző is a képzeletbeli dobogóra?
SZÖVETSÉGI KAPITÁNYOK
A szövetségi kapitányok közt tavaly Benedek Tibor nyert. De az egy más év volt! Idén a 2010-ben csúcsra került Kiss László vagy a 2011-ben már diadalmaskodó Storcz Botond lesz-e megint listavezető, vagy egy nevető harmadik lép a trónra? Itt az ideje, hogy Storczcal a kajak-kenu újra színre lépjen, mert tavaly megesett az a szégyen a sportággal, hogy képviselői egyetlen elismerést sem zsebelhettek be.