Természetesen hasonlóan jó magyar szereplésre, valamint megannyi felejthetetlen pillanatra számítunk Rióban is, mint amit Londonban kaptunk a magyar csapattól. A kérdés csak az, kiktől. Az például támpont lehet, hogy akinek egyszer sikerült odakerülnie az olimpiai dobogóra, abban alighanem van spiritusz: „A múlt a jelen jövője", tartja az álbölcsesség, ez alapján pedig érdemes megnézni, mire jutottak londoni érmeseink, és mi történt velük az azóta eltelt két évben, merre tartanak.
Aranyérmeseink közül a két kajakos egységet – K-2 1000 m és NK-4 500 m – aligha látjuk ugyanabban az összeállításban. Pars Krisztián, Gyurta Dániel és Kozák Danuta viszont azóta is roppant meggyőző teljesítményt nyújt, de Berki Krisztiánban, Risztov Évában és Szilágyi Áronban is ott a lehetőség az ismétlésre, bár ők azért nem tudták úgy uralni a versenyszámukat a London óta eltelt két évben, mint fentebb említett társaik.
ITT OLVASHAT LONDON MAGYAR OLIMPIAI ÉRMESEINEK ELMÚLT KÉT ÉVBEN NYÚJTOTT TELJESÍTMÉNYÉRŐL!
Londonban 21 sportágban voltunk érdekeltek, Rióra húsz-huszonhárom a cél. Érdemes átvenni, milyen útvonalon lehet kijutni a következő olimpiára, főleg azon sportolóinknak, akiknek erre reális esélyük van.
KVÓTAHELYZET A RIÓI OLIMPIÁRA ITT!
A Magyar Olimpiai Bizottság már gőzerővel dolgozik a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpiára, itthon és a helyszínre utazva egyaránt. Fábián László nemzetközi igazgató szerint a cél a tökéletes felkészülés, hogy senki se lepődjön meg a párás levegőn vagy a hínáros vízen, és sorjázhassanak az érmek.
„Már kétszer voltunk Brazíliában helyszínbejáráson – nyilatkozta Fábián László. – Mindenbe bele lehet látni és nézni. Tavaly novemberben utaztam ki, és ugyan csak három nap egy ilyen túra, de nagyon tömény. Végigjártuk a háromfelé lévő helyszíneket, megnéztük a falut is – ezek persze nincsenek mind kész, csak szeretném jelezni, hogy folyik az aktív munka. A faluban például csak két épület állt, az is szerkezetkészen, ám a tervezők elfogadták a jelen lévő ötven-hatvan nemzet tanácsait, hogy szükséges több orvosi és masszőrszoba például, és ennek megfelelően folytatták a munkát. Idén biztosan lesz még egy, és jövőre is legalább kétszer szeretnénk kimenni, mert például a kajakosoknak meg kell találnunk a megfelelő helyet az edzőtáborozáshoz. Nem akarom bagatellizálni, mondjuk, a vívók helyzetét, de ők azért teremben sportolnak, a kajakosoknak viszont nem mindegy, milyen a víz, hínáros-e, lassú-e, koszos-e, ráadásul a közelben kellene lennie a szállásnak is. Ők gondolkodnak azon is, hogy ki sem mennek előtte, de ez szerintünk nem jó ötlet, úgyhogy keressük a megoldást. Igyekszünk a legjobb feltételeket megteremteni. A MOB elég komoly összeget tervezett be a következő évre, például az edzőtáborok és versenyek finanszírozására, és részben már az olimpiai szállásköltségekre, mert 2015-ben biztosan lesz már ilyen kiadásunk. Bízunk abban, hogy a kormány is úgy érzi, ezek az összegek szükségesek ahhoz, hogy a magyar küldöttség a lehető legmagasabb létszámban, megfelelő körülmények között készüljön, aminek eredményeként jó eredményeket érhet el."
„Az a terv, hogy egyetlen kvalifikált sportágunk se legyen, amely képviselője nem járt a helyszínen. Az a cél, hogy ne csak a pályát lássák, hanem olyan életszerű dolgokat is megtapasztaljanak, hogy mennyire párás a levegő, hol lehet pénzt váltani, ilyesmik. A szövetségekkel ez év elején egyeztettünk az előversenyekről, az olimpiai logisztikáról, például, hogy miként visszük ki a kajakokat, a lőfegyvereket és a többi. Ehhez az általam vezetett sportigazgatóság bekérte a szakmai terveket, amiket folyamatosan szemlézünk, emellett a doppingellenes felkészülést is sulykoljuk, mert nagyon kemény a WADA szabályrendszere. Gőzerővel folynak tehát az előkészületek, de idén augusztusban lesz még ifjúsági olimpia is Kínában, ami aktualitását tekintve sokkal több munkát igényel, mint a felnőtt olimpia, jövőre pedig az Európa-játékok következik, ami szintén nagy feladat, és akkor nem szóltunk az ifjúsági fesztiválokról… Rio azonban mindennél fontosabb, és időarányosan jól állunk."