„Boldog lennék, ha tízezer fizető nézője lenne meccsenként a legnépszerűbb magyar csapatnak, habár ez túl nagy szám a németországi lakosság/nézőszám-aránypárhoz képest. Lehetnek persze csodák, de az Üllői úton a kérdés a focin túli hasznosítás hatékonysága lesz, mert 3–400 milliós éves működési költséget kellene kigazdálkodni. Vannak kételyeim, de megoldható” – mondta a műsorban a sportközgazdász.
„Hogy működhet-e a Fradi esetében az igazi nagybefektető, főtulajdonos nélküli finanszírozás nagyban? Ennek a gondolatnak a próbája most a BL-elődöntős lévő két német klub esete. A Bayern többségi sportegyesületi tulajdonban van, egy nagybefektető sem kerülhet többségbe – a bajor modell a gondolat kivitelezhetőségét igazolja. Ugyanakkor ott a Dortmund, amely tőzsdén lévő klub, de sok kisbefektető részvényes tulajdonában. A kérdés az, hogy lehet-e ma egy sportegyesületet klasszikus módon, tévéjogdíjakból és átigazolási bevételekből fenntartani. A példa szerint lehet, viszont egy magyar focicsapat nemzetközi szerepléséhez minimum 3–4 milliárd forint kellene. Ehhez azonban a 150 ezres átlaghoz képest 400 ezren kellene, hogy nézzék a bajnokikat és kevés a mostani, 2500 fizetős nézőszám átlag a stadionokban, hatezer néző kellene” – jelezte Muszbek Mihály.
Hozzáfűzte: „A Fradinál a viszonylagos gazdasági egyensúlyban nagyon nagy érdemei vannak az edzőnek is, mert ő a piacon már bizonyított, ám valamilyen okból partvonalra került játékosok újraaktiválását végzi el. Ez hoz eredményt, a kérdés csak az, hogy egy felépített Jennert vagy Somaliát vajon meg tud-e majd tartani az FTC egy erősebb piaccal szemben? A Ferencváros most mintha rehabilitációs központként működne, ahol a beérkező sérült játékosoknak egy kiváló edző ismét felépíti a karrierjét, aztán ők a zsoldos-jelleg miatt mondhatják majd azt: köszönöm, viszontlátásra!”
Szót ejtett a hazai állami sportfinanszírozásról is:„A sport támogatásának mértéke költségvetési kérdés. Ez a tétel a büdzsé egészében nem lényeges nagyságú, más területekkel összevetve viszont nagy összeg. Idén a teljes sportköltést - állami beruházások, önkormányzati támogatások - összeadva közelítőleg 100 milliárd forint áramlik a sportba. Ez az elmúlt kormányzati időszakok sportfinanszírozási kiadásainak megduplázása. A sport hatalmas építkezési lehetőséget kapott, az új anyagi források eredménye 6-8 év múlva jelentkezik majd az élsportban.”
Muszbek kitért az új Puskás Stadion terveire is: „Úgy gondolom, hogy 2014-re a nagy sportberuházások a Puskás-stadion kivételével befejeződnek. Egy évvel ezelőtt éppen ebben a stúdióban mondtam, hogy az akkor bejelentett 60–70 milliárd az új nemzeti stadionra kevés lesz a járulékos infrastrukturális beruházások szükségessége miatt. Akkor 100 milliárdos költséget jósoltam, azonnal cáfolták, mint lehetetlent: most igen helyesen állapítják már meg a költségeket - igen, ennyibe fog kerülni. Forrása pedig meglesz, mert politikai akaratról van szó: kell is egy nagy volumenű nemzeti aréna. A terveket nem láttam, de kicsit zavar a sokféle bejelentés, beleépített stadiont például még nem láttam sehol, de szorítok érte.”
Tisza nem érti, miért nem kezdett, csak találgat: nem tudok franciául, vagy nem vagyok fent a facebookon