TE IS FIAM, BELOKASZ?
Naiv dolog lenne azt hinni, hogy a sporttörténeti ókorban, amikor még nem az anyagi, sokkal inkább az erkölcsi megbecsülés miatt álltak rajthoz a sportolók, csupa tisztességes próbálkozó indult volna el. 1896-ban, az első modernkori nyári olimpián Kellner Gyula úgy szerezte meg a magyar sporttörténet eddigi egyetlen érmét maratoni futásban, hogy az előtte célba érkező görög Szpiridon Belokaszt kizárták, miután a táv egy részét szekéren tette meg.
Néhány példa azt mutatja, a közlekedési eszközök „titkos” bevetése örökzöld gondolat néhány futó fejében. Fred Lorz saját beszámolója szerint ugyan nem szándékosan, de megnyerte a 1904-es St. Louis-i olimpia hasonlóan – a pályarajzot figyelembe véve talán még inkább – embert próbáló számát. Lorz elmondása szerint kilenc mérföld után teljesen kimerült, ezért elfogadta edzője invitálását, és beugrott az autóba, hogy aztán a következő tizenegy mérföldet azzal tegye meg, akkor viszont lerobbant a kocsi. Lorz ekkor úgy gondolta, hogy viccből befut a stadionba, és átszakítja a célszalagot, a mutatványt a nézők természetesen hatalmas tapssal fogadták, ám a szervezők nem voltak ilyen humoros kedvükben, első határozatukban örökre eltiltották. Lorz bocsánatkérése azonban meghallgattatásra talált, így a következő évben már rajthoz állhatott a bostoni maratonin, és azt tényleg megnyerte.
ADOK, KAPOD
Ennél is nagyobb visszhangot váltottak ki a Billy Collins–Luis Restoprofi ökölvívó-mérkőzésen történtek 1983-ban. Az esélytelenebb Resto elképesztő sebeket ütött az addig veretlen Collins arcán, és egyértelmű győztese volt az összecsapásnak. A mérkőzést követően azonban kiderült, hogy a Puerto Ricó-i bunyós kesztyűjéből edzője, Panama Lewis eltávolította a bélést. Collins szivárványhártyája beszakadt, az esetet követően folyamatosan látászavarokkal küszködött, elvesztette munkahelyét, magánéleti válságba került, majd nyolc hónappal később tennessee-i otthonához közel halálos közúti balestet szenvedett, amelynek hátterében nem volt kizárható az öngyilkosság gondolata. Resto és edzője egyaránt börtönbe került.A baseballban alapvetően nincs benne a testi kontaktus, mégsem ritka, hogy játékosok egymásnak esnek. Az alábbi videóból világosan kiderül: az ütőjátékosok előszeretettel intéznek kirohanásos támadást a dobók ellen, ha testükön a labdát érezve a pontatlanságot szándékosnak vélik. Azért az elkapót karaterúgással leteríteni nem szép dolog, és alighanem az ütő sem azért repült az ellen felé, hogy egyenlőek legyenek az erőviszonyok.
Bezzeg, a hokiban! Ott a show része, hogy a játékvezetők engedik, néha egymáson vezessék le a feszültséget a felek – ököllel. 2000 februárjában mindezek ellenére Marty McSorleynaksikerült egy botütéssel befejezni NHL-pályafutását, miután a botlendítés három másodperccel a mérkőzés vége előtt Donald Brashear fejét érte, miközben a korong a környéken sem volt. A bostoni védő minden idők leghosszabb NHL-büntetését kapta, ám az egy év letelte után sem tartott rá senki sem igényt az elitligában. Brashear nem szenvedett maradandó károkat az agyrázkódástól, jelenleg a New York Rangerst erősíti.
1993-ban Dale Hunter attól pöccent be, hogy Pierre Turgeon bevette a washingtoniak kapuját, és gólöröme közben öklelte fel az islanderses játékost. Hunter 21 mérkőzéses eltiltást kapott – az addigi legnagyobbat – tettéért. Jellemző, hogy a fővárosiak később úgy vonultatták vissza 32-es számú mezét, hogy ő a kiállítottak „ketrecéből” nézte végig a ceremóniát…
Dennis Rodman, a kosárlabda fenegyereke játéka mellett azzal hívta fel magára figyelmet, hogy amikor egy ütközésnél az alapvonalon kívülre került, alaposan megrúgott egy operatőrt. A Féreg egymillió dollárja bánta az esetet – a Chicago Bulls ennyit vont le éves fizetéséből –, és a játékos 11 mérkőzésen át gondolkozhatott a körülményeken.
Eddig olyanokról volt szó, akik ellenfelükkel, ellenfeleikkel szemben követtek el valamilyen sportszerűtlenséget. Vannak azonban olyanok is, akiknek még csak tettlegességig sem kellett eljutniuk, mégis felháborították a közvéleményt.
KEDVES BÍRÓ SPORTTTÁRS, EZT NEM GONDOLHATJA KOMOLYAN!
Az egyik ilyen példa az örmény származású svéd Ara Abrahamiané, aki a pekingi olimpián bronzérmet nyert birkózásban, ám a medália átvétele után érmét a birkózószőnyegre dobta is kivonult a teremből. Abrahamian szerint a fináléban a Fodor Zoltánt legyőző olasz Andrea Minguzzi elleni elődöntőjét elcsalták a bírók. Az Athénban ezüstérmet szerző birkózót ezért diszkvalifikálták, ő pedig visszavonult.
Ám még McEnroe művész úr sem ment soha olyan messzire, mint Angel Matos. A kubai tékvandóst a pekingi olimpia bronzmeccsén leléptették, miután a sérült lába miatt kért szünetnél nem tartotta be az időlimitet. A sportoló az ítéletet meghallva – nem éppen angyal módjára – orrba rúgta a bírót, ezért soha többi nem láthatjuk őt már olimpián és tékvandóversenyen sem.
CSEREBERE, FOGADOM
Sportszerűtlenségi kategória, de már túlmutat azon, amikor valakik hivatalos adataikat módosítva jutnak jogtalan előnyhöz. Azokat a férfiakat, akik magukat nőnek deklarálva a világ legjobbjai lehettek, Sportlegek-sorozatunk egy külön fejezetében mutattuk be, de számtalan olyan történet van, amikor egy-egy fiatal sportoló korát hamisítják meg, hogy fiatalabbként feltűntetve érvényesítsék adottságait. Az Egyesült Államokban Danny Almonte az elmúlt évek leghíresebb példája az említettekre. A fiút 2001-ben a médiában mindenhol zseniként mutattak be, miután csapatát győzelemről győzelemre vezette, egészen addig, amíg ki nem derült, hogy a baseballozó nem 12, hanem 14 éves.
A legmegdöbbentőbb hasonló esetre azonban a 2000-es paralimpia után derült fény, amikor Carlos Ribagorda, a spanyol kosárlabda-válogatott egyik tagja elismerte, hogy a csapat több tagja egyáltalán nem küzd tanulási nehézségekkel, és semmilyen orvosi vizsgálaton nem vettek részt, mielőtt megnyerték a sydneyi küzdelmeket. Spanyolország kénytelen volt visszaadni az aranyérmeket, és világossá vált: a csalás immár a paralimpiára is kiterjed.
Hasonló csalások visszhangjával csak a fogadási botrányoké és a doppingé veszi fel a versenyt. A Chicago „Black Sox” 1919-es botrányába egy egész sportág belerendült – a White Sox World Seriesbe jutó legjobb játékosai szinte egytől egyig érintettek voltak a meccsek eladásában –, de az elmúlt hónapok történései alapján kijelenthetjük, ma sem vagyunk híján bundáknak, a doppingeseteknek pedig egyenesen se szeri, se száma.
A játékvezetők között is időről időre felbukkannak csalók, elég ha csak a koreai ökölvívó, Pak Szu Hung szöuli győzelmét vesszük elő. Ellenfele, bizonyos Roy Jones Juniorháromszor többet talált célba – utólagos számítások szerint 86–32 volt a különbség az amerikai javára –, mégis a hazai versenyző kezét emelték magasba 3–2-es pontkülönbséggel. Ez az eset már a legmagasabb körökbe is elvezet… Mindenesetre Pak elnézést kér az eset után, de az aranyat megtarthatta.
Miután az 1994-es lillehammeri olimpia előtt a műkorcsolyázó Tonya Harding és férje arra kérte egy barátját, hogy súlyosan sebesítse meg a legnagyobb rivális Nancy Kerrigant, köztörvényes bűnözőkkel kerültek egy kategóriába. A börtönt nem kerülhették el, Tonya Harding pedig az egyik legegzotikusabb sportolói pályafutást tudhatja magáénak, miután műkorcsolya után ökölvívásban is kipróbálta magát.
Ugyan hivatalos felmérés nem készült, beszámolók szerint a történtek hatására sem csökkent Kozakiewicz népszerűsége hazájában.